
(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bQ07KQd8_E14FBSfN6dZKnYYHZcZETsUEcZxjIszm8b.S7', 'odhjqrknem', 'fduholsivhffmfhurdrrmzuktymu']);
Nie wiesz, gdzie rodzić, bo każda koleżanka poleca inny szpital, mama jeszcze inny, a lekarz prowadzący twoją ciążę – kolejny? Decyzja, którą porodówkę wybrać, nie jest łatwa. W naszym materiale wideo położna Bogumiła Gronkiewicz podpowiada, jakie względy wziąć pod uwagę, aby wybrać szpital do porodu. Ważne są nie tylko czynniki medyczne, lecz także kwestie indywidualne i potrzeby danej rodzącej.
Spis treści:
- Poród to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety, dlatego miejsce, gdzie dziecko przyjdzie na świat, należy wybrać wyjątkowo starannie – podkreśla położna, Bogumiła Gronkiewicz. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można wybrać szpital do porodu, a to pierwsza rzecz, jaką powinny wiedzieć. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Można rodzić, gdziekolwiek się chce, pod warunkiem, że w danej placówce będzie akurat wolne miejsce i że zdążymy dojechać do niej na czas.
Szpital do porodu powinien być miejscem komfortowym, przyjaznym i z dobrą atmosferą. Warto wcześniej pojeździć, odwiedzić różne oddziały położnicze, zobaczyć, jak wygląda porodówka i zapoznać się z personelem. Można też po prostu zdecydować się na poród w szpitalu, gdzie pracuje lekarz prowadzący naszą ciążę.
Szpital do porodu warto wybrać wcześniej, przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem narodzin dziecka, aby w godzinie zero mieć pewność, że dokładnie wiemy, gdzie znajduje się placówka, jaką trasą najlepiej do niej dojechać i gdzie zaparkować auto – te rzeczy powinien sprawdzić partner, jeśli to on ma zawieźć cię na porodówkę. Ty spakuj torbę do szpitala na ok. miesiąc przed terminem porodu, żeby nie pakować się, gdy zaczną się skurcze!
Szpital położniczy może mieć jeden z 3 stopni referencyjności, czyli któryś poziom przygotowania do opieki nad mamami i dziećmi. Nie w każdym możliwa jest opieka nad wcześniakiem.
Zobacz także:
(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bQ07KQd8_E14FBSfN6dZKnYYHZcZETsUEcZxjIszm8b.S7', 'odhjqrknem', 'fduholsivhffmfhurdrrmzuktymu']);
var _gde_xjlikqohnh = new Image(1,1); _gde_xjlikqohnh.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nGs1j4wUHSCvzVxthqrl._WjzXZpTJueIoheeHPStNf.u7/stparam=xjlikqohnh/fastid=hovzsvfkckewmegtcehqtrwtzknd'; Film powstał przy współpracy z Z filmu dowiesz się, jak oblicza się termin porodu według reguły Naegelego . Jeśli wolisz, żebyśmy to my obliczyli termin twojego porodu, skorzystaj z kalkulatora terminu porodu .
Przygotowanie planu porodu pozwala zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi narodzin dziecka i okresu okołoporodowego. Plan porodu sprawia, że ciężarna czuje się aktywną uczestniczką wydarzenia, jakim jest wydanie dziecka na świat. Sprawdź, jak napisać plan porodu i znajdź szpital, który spełni zawarte w twoim planie oczekiwania. Jeżeli w danej placówce nie są przestrzegane standardy opieki okołoporodowej, jeśli masz wrażenie, że nie zapoznano się z twoim planem porodu – możesz poinformować o zaistniałej sytuacji dyrekcję szpitala lub rzecznika praw pacjenta. Spis treści: Co to jest plan porodu? Czy plan porodu jest obowiązkowy? Jak napisać plan porodu? Plan porodu: wzór do druku Plan porodu a koronawirus i COVID-19 Co to jest plan porodu? Plan porodu to dokument, który przygotowuje się przed porodem. Zawiera preferencje dotyczące narodzin dziecka. Ma formę formularza, który najczęściej składa się z pytań i odpowiedzi do wyboru. Plan porodu dołącza do dokumentacji medycznej. Szpital jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń rodzącej. Przygotowanie planu porodu zwiększa szansę na urodzenie dziecka zgodnie z oczekiwaniami ciężarnej. Czy plan porodu jest obowiązkowy? Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej plan porodu powinna opracować każda ciężarna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Niestety, nie jest to powszechna praktyka. Jeżeli nie przygotujesz wcześniej planu porodu, na izbie przyjęć otrzymasz do wypełnienia plan porodu z danego szpitala. Trudno jednak zastanawiać się nad tym, jak chce się rodzić, w momencie, gdy poród już się rozpoczął. Sporządzenie planu porodu jest nie tylko prawem ciężarnej, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę. Dzięki zaplanowaniu porodu narodziny dziecka mogą stać się...