O porodzie

Jak wybrać szpital do porodu? Wyjaśnia położna [WIDEO]

Aby wybrać szpital do porodu, warto wcześniej sprawdzić opinie na temat interesujących nas placówek. Można też odwiedzić porodówkę, by przekonać się, jak panuje tam atmosfera i jakim sprzętem ułatwiającym poród dysponuje. Doświadczona położna, Bogumiła Gronkiewicz, podpowiada, jak podjąć dobrą decyzję przy wyborze szpitala do porodu.

partnerzy
Edipresse

partnerzy Internetowej Szkoły Rodzenia
Edipresse

Nie wiesz, gdzie rodzić, bo każda koleżanka poleca inny szpital, mama jeszcze inny, a lekarz prowadzący twoją ciążę – kolejny? Decyzja, którą porodówkę wybrać, nie jest łatwa. W naszym materiale wideo położna Bogumiła Gronkiewicz podpowiada, jakie względy wziąć pod uwagę, aby wybrać szpital do porodu. Ważne są nie tylko czynniki medyczne, lecz także kwestie indywidualne i potrzeby danej rodzącej.   

Spis treści:

Jak wybrać szpital do porodu?


- Poród to bardzo ważny moment w życiu każdej kobiety, dlatego miejsce, gdzie dziecko przyjdzie na świat, należy wybrać wyjątkowo starannie – podkreśla położna, Bogumiła Gronkiewicz. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy można wybrać szpital do porodu, a to pierwsza rzecz, jaką powinny wiedzieć. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Można rodzić, gdziekolwiek się chce, pod warunkiem, że w danej placówce będzie akurat wolne miejsce i że zdążymy dojechać do niej na czas.

Szpital do porodu powinien być miejscem komfortowym, przyjaznym i z dobrą atmosferą. Warto wcześniej pojeździć, odwiedzić różne oddziały położnicze, zobaczyć, jak wygląda porodówka i zapoznać się z personelem. Można też po prostu zdecydować się na poród w szpitalu, gdzie pracuje lekarz prowadzący naszą ciążę. 
 

Kiedy wybrać szpital do porodu?

Szpital do porodu warto wybrać wcześniej, przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem narodzin dziecka, aby w godzinie zero mieć pewność, że dokładnie wiemy, gdzie znajduje się placówka, jaką trasą najlepiej do niej dojechać i gdzie zaparkować auto – te rzeczy powinien sprawdzić partner, jeśli to on ma zawieźć cię na porodówkę. Ty spakuj torbę do szpitala na ok. miesiąc przed terminem porodu, żeby nie pakować się, gdy zaczną się skurcze!

Jaki szpital do porodu? Stopnie referencyjności

Szpital położniczy może mieć jeden z 3 stopni referencyjności, czyli któryś poziom przygotowania do opieki nad mamami i dziećmi. Nie w każdym możliwa jest opieka nad wcześniakiem

  1. Stopień referencyjności to szpitale dla pacjentek z niepowikłaną ciążą i zdrowymi, donoszonymi noworodkami. 
  2. Stopień referencyjności to te szpitale, które powinny zajmować się pacjentkami, u których jest ryzyko porodu po 32. tygodniu ciąży. Takie szpitale są wyposażone w sprzęt ratujący życie wcześniaków i np. sprzęt wspomagający oddychanie u dzieci. 
  3. Stopień referencyjności to szpitale zajmujące się najmniejszymi wcześniakami. Oferują wysoko specjalistyczne badania i to tu powinny trafiać ciężarne, których poród zaczyna się na wiele tygodni przed planowaną datą. 


Zobacz także:

poród
Adobe Stock
O porodzie
Co wiesz o porodzie? Quiz


(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bQ07KQd8_E14FBSfN6dZKnYYHZcZETsUEcZxjIszm8b.S7', 'odhjqrknem', 'fduholsivhffmfhurdrrmzuktymu']);

skurcze porodowe
Adobe Stock
Przygotowania do porodu
Jak obliczyć termin porodu? - film
Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Dowiedz się, dlaczego prawidłowe obliczenie tego terminu jest tak ważne.

var _gde_xjlikqohnh = new Image(1,1); _gde_xjlikqohnh.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nGs1j4wUHSCvzVxthqrl._WjzXZpTJueIoheeHPStNf.u7/stparam=xjlikqohnh/fastid=hovzsvfkckewmegtcehqtrwtzknd'; Film powstał przy współpracy z    Z filmu dowiesz się, jak oblicza się termin porodu według reguły Naegelego . Jeśli wolisz, żebyśmy to my obliczyli termin twojego porodu, skorzystaj z kalkulatora terminu porodu .

plan porodu
Adobe Stock
O porodzie
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.

Przygotowanie planu porodu pozwala zastanowić się nad potrzebami dotyczącymi narodzin dziecka i okresu okołoporodowego. Plan porodu sprawia, że ciężarna czuje się aktywną uczestniczką wydarzenia, jakim jest wydanie dziecka na świat. Sprawdź, jak napisać plan porodu i znajdź szpital, który spełni zawarte w twoim planie oczekiwania. Jeżeli w danej placówce nie są przestrzegane standardy opieki okołoporodowej, jeśli masz wrażenie, że nie zapoznano się z twoim planem porodu – możesz poinformować o zaistniałej sytuacji dyrekcję szpitala lub rzecznika praw pacjenta. Spis treści: Co to jest plan porodu? Czy plan porodu jest obowiązkowy? Jak napisać plan porodu? Plan porodu: wzór do druku Plan porodu a koronawirus i COVID-19 Co to jest plan porodu? Plan porodu to dokument, który przygotowuje się przed porodem. Zawiera preferencje dotyczące narodzin dziecka. Ma formę formularza, który najczęściej składa się z pytań i odpowiedzi do wyboru. Plan porodu dołącza do dokumentacji medycznej. Szpital jest zobowiązany do dostosowania się do zawartych w nim życzeń rodzącej. Przygotowanie planu porodu zwiększa szansę na urodzenie dziecka zgodnie z oczekiwaniami ciężarnej. Czy plan porodu jest obowiązkowy? Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej plan porodu powinna opracować każda ciężarna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną. Niestety, nie jest to powszechna praktyka. Jeżeli nie przygotujesz wcześniej planu porodu, na izbie przyjęć otrzymasz do wypełnienia plan porodu z danego szpitala. Trudno jednak zastanawiać się nad tym, jak chce się rodzić, w momencie, gdy poród już się rozpoczął. Sporządzenie planu porodu jest nie tylko prawem ciężarnej, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę. Dzięki zaplanowaniu porodu narodziny dziecka mogą stać się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz