Jak pobrać bon turystyczny?
fot. AdobeStock

Jak pobrać bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)

Aby pobrać bon turystyczny i go aktywować, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta z bankowości elektronicznej.
Milena Oszczepalińska
Jak pobrać bon turystyczny?
fot. AdobeStock
Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak świadczenie 500 plus. Bon turystyczny wprowadzony został w ubiegłym roku, ale przysługuje również na dzieci urodzone w 2021. Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego lub innego. Nie jest jednak wypłacany w formie gotówki, a elektronicznego bonu. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać bon na wakacje krok po kroku. 

Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu).

Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, dzięki któremu można załatwić wiele spraw związanych z tym urzędem bez wychodzenia z domu. Online można pobrać również bon turystyczny, czyli rządowe wsparcie na wakacje z dziećmi. Aby aktywować bon, trzeba mieć konto na PUE.

Rejestracja na platformie jest dość szybka i łatwa. Trzeba:
1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „Zarejestruj w PUE” (pole na samej górze strony, na środku nagłówka).
2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu).
3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez:
  • profil zaufany,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • bankowość elektroniczną.
Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości. Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu.
4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu.
5. Wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr (Ważne! W haśle nie może być imienia, nazwiska i daty urodzenia beneficjenta).
6. Zaznaczyć pole „Nie jestem robotem” i zaakceptować regulamin.
7. Kliknąć „Zarejestruj profil”.

Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany login do portalu PUE ZUS.

Aktywacja bonu turystycznego

Po otrzymaniu loginu można zalogować się na PUE i przejść do aktywacji bonu. W tym celu należy:
  1. W zakładce „Ogólny” w menu bocznym wybrać zakładkę „Polski Bon Turystyczny”.
  2. Podać adres e-mail oraz numer telefonu.
  3. Aktywować bon (można to zrobić w dowolnym momencie od 1 sierpnia 2020 roku).
Po aktywacji bonu turystycznego na wskazany wcześniej adres e-mail zostanie wysłany kod obsługi płatności. Kod ten jest potrzebny do korzystania z bonu – należy go podawać za każdym razem podczas płacenia za usługi, które mają zostać sfinansowane bonem. Indywidualny kod dostępny będzie również na PUE ZUS w zakładce „Polski Bon Turystyczny” → „Mój Bon”.

Później pozostają już tylko pytania, gdzie płacić bonem i jak płacić bonem turystycznym.
Bon turystyczny można pobrać w dowolnym momencie w czasie trwania programu. Bon nie przepadnie, jeśli nie wykorzystasz go podczas tegorocznych wakacji. Nawet jeśli go teraz nie aktywujesz, będzie można z niego skorzystać do końca marca 2022.

W sprawie bonu na wakacje można dzwonić pod numer całodobowej infolinii nr tel. 22 11 22 111, czynnej 7 dni w tygodniu lub pisać na adres bon@zus.pl.
Przed podróżą kup poręczną walizkę dla dziecka. Przyda się też kosmetyczka lub saszetka na drobiazgi.
 

Źródło: zus.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Co robić w wakacje w domu? Pomysły na każdy dzień tygodnia
W tym roku z racji epidemii koronawirusa więcej rodzin zdecyduje się na spędzenie wakacji w domu. Wspólne gotowanie, eksperymenty czy poznawanie uroków swojej okolicy to dobre pomysły na spędzenie rodzinnego czasu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy