Jak pobrać bon turystyczny?
fot. AdobeStock

Jak pobrać bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)

Aby pobrać bon turystyczny i aktywować go, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta z bankowości elektronicznej.
Milena Oszczepalińska
Jak pobrać bon turystyczny?
fot. AdobeStock
Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak świadczenie 500 plus. Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego lub innego. Nie jest jednak wypłacany w formie gotówki, a elektronicznego bonu, z którego można skorzystać do 31 marca 2022 r. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać bon na wakacje krok po kroku.

Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu).

Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, dzięki któremu można załatwić wiele spraw związanych z tym urzędem bez wychodzenia z domu. Online można pobrać również bon turystyczny, czyli rządowe wsparcie na wakacje z dziećmi. Aby aktywować bon, trzeba mieć konto na PUE.

Rejestracja na platformie jest dość szybka i łatwa. Trzeba:
1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „Zarejestruj w PUE” (pole na samej górze strony, na środku nagłówka).
2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu).
3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez:
  • profil zaufany,
  • kwalifikowany podpis elektroniczny,
  • bankowość elektroniczną.
Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości. Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu.
4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu.
5. Wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr (Ważne! W haśle nie może być imienia, nazwiska i daty urodzenia beneficjenta).
6. Zaznaczyć pole „Nie jestem robotem” i zaakceptować regulamin.
7. Kliknąć „Zarejestruj profil”.

Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany login do portalu PUE ZUS.
Redakcja poleca: Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, jak oceniają kobiety w ciąży przechodzące na zwolnienie lekarskie? Zobacz, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie.

Aktywacja bonu turystycznego

Po otrzymaniu loginu można zalogować się na PUE i przejść do aktywacji bonu. W tym celu należy:
  1. W zakładce „Ogólny” w menu bocznym wybrać zakładkę „Polski Bon Turystyczny”.
  2. Podać adres e-mail oraz numer telefonu.
  3. Aktywować bon (można to zrobić w dowolnym momencie, kiedy usługa będzie już dostępna, czyli od 31 lipca b.r.).
Po aktywacji bonu turystycznego na wskazany wcześniej adres e-mail zostanie wysłany kod obsługi płatności. Kod ten jest potrzebny do korzystania z bonu – należy go podawać za każdym razem podczas płacenia za usługi, które mają zostać sfinansowane bonem. Indywidualny kod dostępny będzie również na PUE ZUS w zakładce „Polski Bon Turystyczny” → „Mój Bon”.
Bon turystyczny można pobrać w dowolnym momencie w czasie trwania programu. Bon nie przepadnie, jeśli nie wykorzystasz go podczas tegorocznych wakacji. Nawet jeśli go teraz nie aktywujesz, będzie można z niego skorzystać do końca marca 2022.

W sprawie bonu na wakacje można dzwonić pod numer całodobowej infolinii nr tel. 22 11 22 111, czynnej 7 dni w tygodniu lub pisać na adres bon@zus.pl.
Przed podróżą zaopatrz dziecko w wygodną, podręczną kosmetyczkę:

Źródło: zus.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy