Polski Bon Turystyczny, jak płacić
Adobe Stock
Aktualności

Jak płacić bonem turystycznym? Zobacz instrukcję krok po kroku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalną infografikę, w której wyjaśnia w pięciu krokach, jak płacić bonem turystycznym. Dowiedz się, jak aktywować bon turystyczny, kiedy to zrobić, by móc płacićz niego korzystać latem 2022 roku.

Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) ma wspierać polskie rodziny, a także branżę turystyczną dotkniętą skutkami pandemii COVID-19. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie całego kraju. Nic dziwnego, że bon cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak pobrać bon turystyczny i gdzie płacić bonem.

Jeśli na twoim bonie turystycznym wciąż znajdują się niewykorzystane środki - śmiało wykorzystaj je podczas wakacji. Tak, latem 2022 roku wciąż można to zrobić. Wyjaśniamy, jak płacić bonem turystycznym.

Co robić w wakacje w domu? Pomysły na każdy dzień tygodnia

Jak płacić bonem turystycznym: infografika?

Poniżej znajdziecie infografikę z instrukcją przygotowaną przez ZUS. Zobaczcie jeszcze raz, jak należy płacić bonem turystycznym krok po kroku:

Polski Bon Turystyczny, infografika ZUS
ZUS

  1. Upewnij się, że miejsce, które chcesz odwiedzić lub w którym chcesz zarezerwować nocleg honoruje bony turystyczne (nie wszędzie można zapłacić bonem turystycznym).
  2. Aktywując swój bon otrzymasz kod - znajdziesz go na poczcie e-mail oraz na PUE ZUS.
  3. W zakładce „mój bon” na PUE ZUS możesz sprawdzić jaką kwotą dysponujesz.
  4. By opłacić wstęp lub nocleg – podaj kod (poprosi o niego kasjer/ka lub osoba z recepcji). Pamiętaj by podać kwotę, którą chcesz przeznaczyć na wstęp lub nocleg.
  5. Po dokonaniu opłaty otrzymasz wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność. Podaj go przy kasie lub recepcji.

Jak aktywować bon turystyczny?

Aby aktywować bon turystyczny, zarejestruj się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (ZUS PUE). W wyniku prawidłowej rejestracji na podany numer telefonu lub adres e-mail otrzymasz unikalny 16-cyfrowy numer. Koniecznie go zachowaj! Numer posłuży bowiem do przyszłej płatności.

Numer ten możesz sprawdzić także na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon].

Na bonie turystycznym widoczna jest kwota do wykorzystania. Za pomocą bonu wakacyjnego można płacić wielokrotnie, do czasu, aż wyczerpie się całą kwotę.

Kiedy aktywować bon turystyczny

Zgodnie z informacjami n stronie ZUS PUE, bon można aktywować do samego końca ważności programu. Można to zrobić w dowolnym momencie, nawet kilka dni przed planowanymi wakacjami. 

Gdzie można płacić bonem turystycznym?

Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej można sprawdzić, które podmioty przyjmują płatność bonem turystycznym. Listę znajdziesz na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel. 

Kiedy podać kod obsługi płatności?

Płacąc za usługi hotelarskie lub inne atrakcje turystyczne, podaj osobie przyjmującej płatność kod obsługi płatności. Ustal, jaką kwotę zamierzasz zapłacić za pomocą bonu, a ile dopłacisz z własnych pieniędzy.

Pamiętaj, że jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, należy ją dopłacić gotówką, kartą lub przelewem.

Po otrzymaniu płatności z ZUS z tytułu bonu turystycznego osoba przyjmująca środki potwierdzi naszą rezerwację. 

Rezerwując wakacje, bardzo często korzystamy np. z usług boooking.com. Zazwyczaj w serwie ogłaszają się przedsiębiorcy, więc z wykorzystaniem bonu nie powinno być żadnego problemu. Musimy pamiętać jedynie o tym, żeby wybrać opcję płatności przy zameldowaniu.

Zobacz też:

jak pobrać bon turystyczny
AdobeStock
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Aby pobrać bon turystyczny i aktywować, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta się z bankowości elektronicznej. Sprawdź, jak aktywować bon turystyczny.

Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak  świadczenie 500 plus . Wprowadzony został w 2020 roku, ale przysługuje również na dzieci urodzone w 2021 . Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać kryterium dochodowego, ani żadnego innego. Bon turystyczny nie jest wypłacany w formie gotówki, ale ma postać elektronicznego kodu. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać i aktywować bon turystyczny na wakacje lub ferie krok po kroku.  Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu). Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia pobranie bonu turystycznego, czyli rządowego wsparcia na wakacje z dziećmi. Najważniejszym wymogiem jest posiadanie konta   na PUE. Jak aktywować bon turystyczny? Rejestracja na platformie ZUS jest dość szybka i łatwa. Należy: 1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „ Zarejestruj w PUE ”. 2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu). 3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny, bankowość elektroniczną. Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości . Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu. 4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu. 5. Wpisać hasło składające się z minimum 8...

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus, także urodzone w 2021 roku. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Wyjaśniamy, do kiedy bon turystyczny jest ważny, jaką ma formę, czy trzeba składać wniosek i na co można przeznaczyć to świadczenie. Opisujemy obowiązujące w 2022 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko oraz o wartości 1000 zł na dziecko z niepełnosprawnością. Bon turystyczny ma formę cyfrowego kodu. Można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2022 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2022: Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny – dla kogo? Bon turystyczny 2022: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny 2022: do kiedy jest ważny?  Bon turystyczny jest ważny do 30 września 2022 roku . Nie obowiązuje żaden konkretny termin, w jakim trzeba pobrać bon turystyczny i go aktywować, wystarczy dokonać tego w okresie jego ważności. Pierwotnie zakładano, że bon zachowa ważność tylko do końca marca 2022 roku. Ale ze względu na przedłużającą się pandemię i lockdown oraz trwające kilka miesięcy zamknięcie hoteli i pensjonatów wiele rodzin nie mogło wykorzystać voucherów w zaplanowanym czasie. Na początku listopada 2021 zdecydowano więc, że z bonu turystycznego można korzystać również przez część 2022 roku – termin jego ważności przesunięto o 6 miesięcy. Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 września 2022 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2022 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony wcześniej bonem...

Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Adobe Stock
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Gdzie i jak można wykorzystać bon turystyczny? Tylko na terenie Polski i wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka. Lista miejsc, w których można skorzystać z bonu, została rozszerzona. Sprawdź, o jakie miejsca chodzi i gdzie zrealizujecie bon w tym roku!

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny ? Pierwotnie bonem turystycznym można było płacić pod warunkiem, że dziecko spędzało co najmniej jedną noc poza domem. Zgodnie z nowymi przepisami bonem można także uiścić opłatę za wycieczkę jednodniową (bez noclegu). Bonem turystycznym można również opłacić dziecku krajowy wyjazd na ferie zimowe lub letni obóz. Na tym nie kończą się zmiany. Przedłużona została również ważność bonu – dzięki temu w 2022 roku obejmie on także wakacje. Spis treści: Gdzie można wykorzystać bon turystyczny Zmiany w sposobie korzystania z bonu turystycznego Jak wykorzystać bon turystyczny? Płacenie bonem w restauracji Atrakcje dla dzieci na bon turystyczny Gdzie można wykorzystać bon turystyczny Zasady funkcjonowania bonu turystycznego dla wielu z nas są niejasne. Rodzice często szukają w Internecie haseł: na co można wydać bon turystyczny czy gdzie wykorzystać bon turystyczny lub wykaz obiektów. Dlatego poniżej kompendium wiedzy, gdzie, jak i co zrobić, aby z bonu skorzystać. Bon turystyczny – na co można wydać? Bonem można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Można również wykorzystać go, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski. Od 22 stycznia 2021 bonem można także opłacić usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Bon turystyczny – lista obiektów Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem, znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej: https://bonturystyczny.polska.travel/mapa . Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj