maseczka dla dzieci
fot. Adobe Stock

Jakie maseczki dla dzieci wybrać i kiedy je zakładać?

Maseczki dla dzieci są miniaturkami maseczek dla dorosłych. Maseczki materiałowe można kupić lub samodzielnie uszyć albo złożyć jak origami.
Ewa Janczak-Cwil
maseczka dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zgodnie z nowymi przepisami nakazującymi nosić maseczki ochronne w miejscach publicznych, każdy rodzic dziecka powyżej 4 roku życia powinien mieć w domu również maseczkę dziecięca. W sklepach znajdziesz duży wybór różnego rodzaju maseczek ochronnych dla dzieci. Możesz również uszyć je samodzielnie. Masz do wyboru maseczki jednorazowe lub wielorazowe, tzw. materiałowe (np. z bawełny), kolorowe, inne dla chłopców, inne dla dziewczynek. Jest w czym wybierać.

Maseczki ochronne dla dzieci:

Maseczki ochronne dla dzieci: od jakiego wieku

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych będzie obowiązywał wszystkich od czwartego roku życia. To podwyższona granica wiekowa, gdyż lekarze ostrzegają: dzieciom do 2. roku życia nie powinno się zakładać maseczek.

Najmłodszym w razie konieczności wyjścia na dwór trzeba będzie zasłonić usta i nos. Aby było to dla dziecka bezpieczne, lepiej zrobić to przy użyciu chustki bawełnianej. Oczywiście nie spełni ona zadania ochronnego, ale pozwoli uniknąć mandatu.

Zasłanianie nosa i ust niemowlętom nie będzie konieczne i dobrze, bo maluszki mogą zsuwać z buzi ochronę, a zakładanie im maseczek nie jest wskazane. Z resztą maseczki dla niemowląt nie istnieją. Dlatego zwłaszcza w przypadku tak małych dzieci wychodzenie z domu warto ograniczyć tylko do sytuacji, gdy będzie to konieczne.

Starsze dzieci warto wyposażyć w maseczkę dziecięcą. Do wyboru jest wiele ich rodzajów. To, na jaką zdecyduje się rodzic, zależeć będzie od stopnia ochrony, jaką chce zapewnić dziecku i niewątpliwie od zasobności portfela, gdyż ceny wszystkich maseczek, nie tylko tych solidniejszych, poszybowały w górę.

Tutaj sprawnie kupisz różnego typu maseczki dla dzieci. Wybraliśmy te sensowne i w atrakcyjnych cenach:

 
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Maseczki materiałowe dla dzieci (wielorazowe)

Maseczkę dziecięcą można kupić (zniesiono już zakaz handlu tymi produktami w internecie) albo przygotować samemu. Warto wiedzieć, że żadna z nich nie zapewni stuprocentowej ochrony przed koronawirusem – on sam jest w stanie przez nią przeniknąć. Jednak każda maseczka mniej lub bardziej minimalizuje ryzyko, że do dróg oddechowych dziecka trafią cząsteczki aerozolu z jamy ustnej i dróg oddechowych mijanych i potencjalnie zakażonych osób.

Wśród maseczek wielorazowych większą ochronę dają półmaski filtrujące oznaczone FFP3. Oznaczenie R to znak, że maska jest wielorazowego użytku (oznaczenie NR – jednorazowego). Tego typu maseczki skutecznie chronią przed aerozolami, ale wielkość przepuszczanych przez nie cząsteczek (0,3-0,5 mikrometra) nie gwarantuje ochrony przed koronawirusem, który ma rozmiary 60-140 nanometrów.

Tego typu półmaski można kupić w internecie w wersjach maseczek dla dzieci, które są dopasowane rozmiarem do mniejszych twarzy, a często mają też dziecięcy wzór.

Bawełniane maseczki dla dzieci

Bawełniane maseczki dziecięce można kupić lub uszyć samemu. Wystarczy zmodyfikować rozmiar. Jakie wymiary powinna mieć maseczka materiałowa dla dziecka? W ustaleniu wymiarów pomoże zmierzenie buzi dziecka:
  1. odległość od małżowiny usznej do małżowiny usznej,
  2. odległość między środkami policzków,
  3. odległość od połowy długości nosa do połowy odległości między bródką a szyją.
Pierwszy wymiar maseczki materiałowej to długość, jaką powinna mieć maseczka z gumkami. Drugi – długość maseczki mierzona bez gumek czy troczków, a trzeci – szerokość maseczki. Wymiary są orientacyjne – centymetr w jedną czy drugą stronę nie zrobi różnicy.

Zastosowanie troczków pozwala lepiej dopasować maseczkę do rozmiaru twarzy, ale sprawia, że młodsze dzieci same sobie jej nie założą. Gumki umożliwiają dzieciom samoobsługę, ale mogą podrażniać tylne strony małżowin usznych.

Maseczki DIY można też przygotować bez szycia. Warto mieć te instrukcje pod ręką, aby w razie potrzeby móc przygotować maseczkę dla dziecka czy dla siebie.

Maseczki dla dzieci jednorazowe

Najtańsze, choć trudno dostępne, są maseczki chirurgiczne. Najlepsze są te klasy II i IIR (odporne na przesiąkanie). Nie chronią przed samym wirusem, ale przed aerozolem, w którym może być wirus. Można je zakładać dzieciom, pilnując, aby były jak najlepiej dopasowane do ich twarzy – górną część maseczki dopasujesz do kształtu nosa pociechy, doginając drucik znajdujący się w górnej krawędzi maseczki. Maseczek chirurgicznych nie dostaniesz w rozmiarze dla dzieci, ale i tak można się taką posłużyć, aby uniknąć kary.

Innym rozwiązaniem jest maseczka origami z ręcznika papierowego. Jest leciutka i dość delikatna. Zakładając ją dziecku, unikniesz mandatu, ale musisz pamiętać, że prędzej czy później nasiąknie wilgocią i trzeba ją będzie zmienić, więc lepiej mieć pod ręką kilka w zapasie.

Bandana jako maseczka dla dziecka

Bandana jako maseczka zasłaniająca usta i nos nie jest najlepszą ochroną przed koronawirusem, ale wystarczającą ochroną przed otrzymaniem mandatu za nieprzestrzeganie nowych wytycznych. Można nią zasłonić twarz sobie lub dziecku, jeśli nie ma się pod ręką prawdziwej maseczki.

Maseczka dla dziecka – zasady użytkowania

  • Przed każdym założeniem dziecku maseczki trzeba dokładnie umyć ręce. Należy to zrobić także po jej zdjęciu. Jeśli dziecko samo posługuje się maseczką, także musi myć ręce przed założeniem ochrony i po jej zdjęciu.
  • Maseczkę należy jak najlepiej dopasować do twarzy dziecka, tak aby jak najmniej od niej odstawała. Jeśli pociecha nosi okulary, maseczka powinna znaleźć się pod nimi. Warto pilnować, aby dziecko starało się maseczki nie dotykać podczas jej noszenia.
  • Półmaski filtrujące wielorazowe wymagają wymiany filtra zgodnie z instrukcją.
  • Maseczki jednorazowe należy wyrzucać po użyciu, a materiałowe prać po każdym zdjęciu z twarzy i najlepiej po wyschnięciu prasować.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy