Spis treści:

Reklama

22 tydzień ciąży – który to miesiąc?

22 tydzień ciąży to już końcówka piątego miesiąca ciąży. Brzuch jest już dobrze widoczny i nikt nie ma wątpliwości, że jesteś w ciąży. Warto z tego korzystać np. w kolejce do kasy w sklepie. Nawet jeśli czujesz się świetnie, już teraz naucz się przyjmować pomoc od innych. Ta umiejętność przyda się na kolejnych etapach ciąży, a zwłaszcza po porodzie.

Rozwój dziecka w 22 tygodniu ciąży

W 22 tygodniu ciąży dziecko osiąga około 25 cm długości – tyle wynosi długość całkowita płodu, długość ciemieniowo-siedzeniowa to około 19 cm. Płód waży mniej więcej 400 g. Wielkością przypomina teraz dorodnego buraka.

Dziecko ma już brwi, rzęsy i włosy, ale na tym etapie rozwoju płodu nie mają one jeszcze pigmentu, co oznacza, że są... absolutnie białe.

Poniżej wyrenderowane zdjęcie dziecka (USG w 22 tygodniu ciąży), pokazujące wygląd dziecka.

Zobacz także
zdjęcie dziecka w 22 tygodniu ciąży

Dziecko w 22 tygodniu ciąży, fot. SciePro/AdobeStock

W 22 tygodniu życia płodowego dziecko odróżnia światło od mroku – choć ma przymknięte powieki, a w macicy panuje ciemność. Można się o tym przekonać, przykładając do brzucha włączoną latarkę. Być może da się wyczuć reakcję dziecka, które odwróci główkę od jasnego światła.

Dziecko dobrze słyszy – dociera do niego głos, bicie twojego serca, szum matczynej krwi oraz dźwięki pochodzące z żołądka i jelit ciężarnej. Oprócz tego płód słyszy też szczekanie psa, głośny telewizor i syrenę przejeżdżającej w pobliżu karetki.

Nadal intensywnie rozwija się zmysł dotyku. Płód jest już w stanie złapać pępowinę i ją ścisnąć (bo przecież na razie nie ma nic innego pod ręką).

Ruchy dziecka i położenie w macicy

Dziecko nadal ma dużo miejsca w macicy. W związku z tym ma dużą swobodę ruchów, więc jego ułożenie może być dowolne. Dziecko z tego korzysta i raz jest ustawione głową w dół, a raz do góry. Może też układać się poprzecznie.

Dziecko w brzuchu może być położone wyżej lub niżej – jest to uzależnione od wzrostu i typu budowy ciała przyszłej mamy, a także od przyrostu jej wagi podczas ciąży i od ułożenia macicy.

Ruchy dziecka są dość energiczne. Większość ciężarnych już je odczuwa na tym etapie ciąży. Kobiety, które już rodziły, odczuwają pierwsze ruchy dziecka wcześniej – nawet już w 16-18 tygodniu.

22 tydzień ciąży – USG i płeć dziecka

22 tydzień ciąży to ostatni moment na USG połówkowe (najlepiej jednak, żeby było wykonane między 20. a 22. tygodniem ciąży). Podczas tego badania lekarz ogląda kości czaszki dziecka, sprawdza jej uwapnienie, ocenia środkowy układ nerwowy i móżdżek, sprawdza parametry karku. Mierzy także kość nosową, ocenia, czy rozstaw oczodołów jest prawidłowy. USG połówkowe to również badanie serca, nerek, żołądka, pęcherza moczowego i kręgosłupa dziecka. Niezbędne jest też badanie ilości płynu owodniowego, szyjki macicy i umiejscowienia łożyska.

Zdjęcie USG w 22 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

W 22 tygodniu ciąży można zobaczyć płeć dziecka – widać ją już niekiedy nawet w 16 tygodniu. Lekarz może sprawdzić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, jeśli płód podczas badania jest dobrze ułożony. Czasami dziecko nie odkrywa wszystkich kart, więc na poznanie jego płci trzeba czekać do kolejnego USG.

Zdjęcie 22-tygodniowego dziecka na USG, fot. AdobeStock

Brzuch w 22 tygodniu ciąży

Brzuch u każdej ciężarnej może wyglądać nieco inaczej. Może być większy, mniejszy, szerszy lub węższy. Tak naprawdę tyle jest kształtów brzucha, ile kobiet oczekujących dziecka. Również wielkość brzucha jest kwestią indywidualną. Jedno jest pewne – brzuch w 22 tygodniu ciąży jest widoczny, uwypukla się w przód i do góry. To zmienia położenie środka ciężkości twojego ciała, możesz mieć trudności z utrzymaniem równowagi, mocniej też jest obciążony kręgosłup.

Jak zmienia się waga w 22 tygodniu ciąży? W całym drugim trymestrze ciężarna powinna przytyć zaledwie 5-6 kg. To sporo w porównaniu z pierwszym czy trzecim trymestrem – właśnie między 20 a 30 tygodniem ciąży następuje zwykle największy przyrost masy ciała. Warto pamiętać, że nadwaga, podobnie jak niedowaga w ciąży, mogą niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród.

Badania w 22 tygodniu ciąży

Okres między 21 a 26 tygodniem ciąży to czas na czwartą ciążową wizytę u ginekologa. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne, zważy cię, zbada ciśnienie krwi i pH pochwy. Sprawdzi też czynność serca płodu.

Z badaniami laboratoryjnymi lepiej wstrzymać się do 24 tygodnia ciąży, gdyż obowiązkowe badanie stężenia glukozy we krwi powinno się robić między 24 a 26 tygodniem ciąży. Przy tej okazji warto też oddać mocz do analizy, bo i to badanie jest obowiązkowe na tym etapie ciąży.

Jeśli lekarz zaleci, trzeba również wykonać badanie w kierunku tokspolazmozy. Zwykle skierowanie na to badanie otrzymują kobiety, które w I trymestrze uzyskały ujemny wynik tego badania.

22 tydzień ciąży – objawy i odczucia

Jeśli odczuwałaś wcześniej takie dolegliwości, jak wzdęcia, niestrawność czy zgaga, teraz powinny stać się mniej uciążliwe. Na tym etapie ciąży wiele kobiet odczuwa przypływ energii i większy apetyt.

Objawy, które możesz zaobserwować w 22 tygodniu ciąży:

  • zwiększona ilość białawych upławów,
  • zaparcia,
  • okresowe bóle głowy, omdlenia lub zawroty głowy,
  • bóle pleców,
  • bóle krocza i bóle podbrzusza (wywołane powiększającą się macicą),
  • obrzęki kostek i stóp oraz czasem obrzęki twarzy i rąk,
  • większa wrażliwość dziąseł, które mogą krwawić podczas mycia zębów,
  • skurcze mięśni nóg.

Ból podbrzusza i boków brzucha pojawiający się w 22 tygodniu ciąży to najczęściej wynik rozciągania się więzadeł podtrzymujących macicę. Możesz odczuwać teraz również niebolesne skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Takie skurcze na tym etapie ciąży nie są groźne, o ile nie stają się regularne i coraz silniejsze. Jeśli tak się dzieje, natychmiast powinnaś kontaktować się z lekarzem (taki objaw może sugerować przedwczesne rozpoczęcie akcji porodowej).

W II trymestrze mogą pojawić się bóle i zawroty głowy. Czasem zdarzają się też omdlenia. O wszystkich tych objawach powinnaś powiedzieć lekarzowi. W przypadku omdlenia, najlepiej skontaktować się z lekarzem natychmiast, gdy się ockniesz. Na szczęście omdlenie matki nie ma wpływu na zdrowie dziecka. Bóle i zawroty głowy mogą być spowodowane przez:

  • Ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne. To zmniejsza to dopływ krwi do mózgu.
  • Wysokie stężenie progesteronu. Hormon ten powoduje rozszerzenie i rozluźnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu więcej krwi dopływa do płodu, lecz wolniej wraca ona do twojego organizmu (stąd obniżenie ciśnienia i przejściowe niedotlenienie, które może powodować zawroty głowy).
  • Niskie stężenie glukozy we krwi. Aby nie doprowadzać do dużego spadku poziomu glukozy, trzeba tak komponować posiłki, by w każdym było i białko, i węglowodany złożone (takie połączenie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Na wszelki wypadek dobrze jest mieć w torebce pożywną przekąskę, np. batonika z musli lub orzechy.
  • Odwodnienie. W ciąży trzeba wypijać przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.
  • Brak świeżego powietrza. Przebywanie w dusznym pomieszczeniu (sklepie, biurze, autobusie) może powodować zawroty głowy.

Gdy poczujesz, że kręci ci się w głowie, w związku z ryzykiem omdlenia połóż się na lewym boku z uniesionymi stopami (wystarczy oprzeć je np. na poduszce) albo usiądź i pochyl się do przodu, aby głowa znalazła się między kolanami. Rozluźnij ubranie i weź w tej pozycji kilka głębokich wdechów.

Rady na najbliższy czas:

  1. Jeśli rzeczywiście masz teraz większą ochotę na jedzenie, pamiętaj, że dziecko w brzuchu czuje te same smaki, co jego mama. Dlatego warto skusić się na zdrową sałatkę zamiast na słodkości. Nie zapominaj, że w ciąży powinnaś ograniczać ilość soli w diecie (ale nie możesz jej całkowicie wykluczyć).
  2. Pamiętaj, że w ciąży możesz z powodzeniem uprawiać seks − nie jest to niebezpieczne dla dziecka (o ile ciąża przebiega prawidłowo). U większości kobiet rośnie wtedy – choć nie zawsze – zainteresowanie współżyciem. Znikają dolegliwości pierwszych miesięcy, a zmiany hormonalne powodują przekrwienie i nadwrażliwość narządów płciowych. Także piersi są teraz większe i pełniejsze.

    Na tym etapie ciąży duże znaczenie mają pozycje seksualne. W trakcie stosunku nie powinnaś leżeć na plecach, a brzuch nie może być uciskany. Poniżej znajdziesz najbezpieczniejsze pozycje seksualne dla ciężarnych.

Poród w 22 tygodniu ciąży

22 tydzień ciąży to bardzo ważny moment – można powiedzieć, że dla dziecka to granica między życiem a śmiercią. Poród przed 22 tygodniem ciąży uznaje się za poronienie. Najczęściej urodzone do tego czasu dzieci są niezdolne do życia poza organizmem matki.

Jeśli dziecko przyjdzie na świat w 22 tygodniu ciąży, uważane jest za skrajnego wcześniaka. Jego szanse na przeżycie szacowane są na ok. 5 proc. Uratowanie życia tak malutkiego noworodka nie musi oznaczać, że już wszystko będzie z dzieckiem dobrze. Skrajne wcześniaki są bowiem zagrożone szeregiem powikłań: mózgowym porażeniem dziecięcym, uszkodzeniem wzroku czy niepełnosprawnością intelektualną.

Do objawów przedwczesnego porodu należą: regularne skurcze, twardnienie brzucha, sączenie się wód płodowych, różowa bądź brązowa wydzielina z pochwy. Szybkie wychwycenie niepokojących objawów i rozpoczęcie leczenia mogą pomóc w opóźnieniu narodzin dziecka.

22 tydzień ciąży bliźniaczej

W drugim trymestrze ciąży bliźniaczej kobieta może przytyć 8,5-10 kg. Na etapie 22 tygodnia ciąży przyrostu wagi nie jest jednak duży. W ciąży z trojaczkami można przytyć nawet 13,5 kg (lub więcej).

Drugi trymestr to dobry czas na cieszenie się ciążą. Nie pojawiają się mdłości, więc można dobrze się odżywiać, by dać dzieciom wszystkie potrzebne im do rozwoju substancje. Dzieci są też jeszcze na tyle małe, że nie uciskają żołądka i innych narządów trawiennych (potem być może sytość zapewni zaledwie... szklanka soku pomidorowego).

Zobacz też:

Reklama

21 tydzień ciąży 23 tydzień ciąży

Reklama
Reklama
Reklama