Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sączenie wód płodowych
Adobe Stock
Przebieg ciąży

Sączenie wód płodowych – jak rozpoznać, o czym świadczy?

Co oznaczają sączące się wody płodowe? Wyciek płynu owodniowego jest stanem, który zagraża życiu płodu. Jeśli jesteś w ciąży i zauważysz sączące się wody płodowe, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Wody płodowe (płyn owodniowy) mogą sączyć się na każdym etapie ciąży. Zbyt mała ilość płynu owodniowego jest stanem zagrożenia dla płodu i wymaga pilnej konsultacji u lekarza. Z tego powodu należy zwracać uwagę na objawy podobne do popuszczania moczu czy upławów. To pozwoli uniknąć przeoczenia niebezpiecznych objawów. Warto też wiedzieć, jak wyglądają wody płodowe. Zielone wody płodowe mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać sączenie wód płodowych. 

Płód potrzebuje odpowiedniej ilości wód płodowych, aby mógł dobrze się rozwijać. Ilość wód płodowych ocenia lekarz podczas badania USG. Do 36. tygodnia ciąży wód płodowych jest coraz więcej. Potem powoli zaczyna uch ubywać. Wody płodowe m.in. umożliwiają płodowi poruszanie się w macicy, transportują substancje oraz chronią dziecko przed:

  • urazami,
  • infekcjami,
  • wahaniami temperatury.

Ciąża zagrożona a ciąża pod specjalnym nadzorem - zobacz porady ginekologa

Sączenie wód płodowych: jak rozpoznać?

Wody płodowe mają jasny słomkowy kolor. Mogą być lekko opalizujące. Położne określają ich zapach jako delikatny, słodkawy, lekko mdlący. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, jak odróżnić sączące się wody płodowe od upławów lub popuszczanego moczu.

Sączenie wód płodowych czy popuszczanie moczu?

Nietrzymanie moczu w ciąży to dość częsty problem. Dotknięte nim ciężarne mogą bagatelizować mokre ślady na bieliźnie. Jeśli poczujesz wilgoć, upewnij się, że popuszczasz mocz. Wody płodowe mogą mieć podobny do moczu lekko żółtawy kolor. Sprawdź, czy bielizna lub wkładka rzeczywiście ma charakterystyczny zapach moczu. Jeśli go nie wyczujesz, a wkładka jest mokra, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać wody płodowe od upławów

Sączące się wody płodowe mogą mieć również nieprzyjemny zapach. To objaw zapalenia błon płodowych, które może prowadzić do przedwczesnego porodu. Powodują je paciorkowiec z grupy B lub bakterie e. coli. Innym jego objawem jest wydzielina z dróg rodnych o nieprzyjemnym zapachu. Ciężarna może mieć również gorączkę, podwyższone tętno i bolesność macicy.

Wody płodowe na bieliźnie 

Wody płodowe mają konsystencję wodną. Śluz jest ciągnący, gęsty i ma białawe zabarwienie. Gdy zauważysz na bieliźnie lub wkładce mokre, bezbarwne plamy, dobrze, żebyś wybrała się do lekarza i sprawdziła, czy wszystko jest w porządku. 

Sączenie wód płodowych – przyczyny

Sączenie wód płodowych świadczy o tym, że doszło do pęknięcia błon płodowych lub ich rozszczelnienia. Wyciek płynu owodniowego może mieć różne powody. Jeśli pojawia się w końcówce ciąży, zapowiada rozpoczynający się poród. Sączenie przed 37. tygodniem ciąży może mieć związek z zakażeniem błon płodowych lub wypadnięciem pępowiny. We wcześniejszym etapie ciąży wody płodowe mogą sączyć się po wykonaniu amniopunkcji (punkcji owodni). To badanie diagnostyczne wykonuje się między 16 a 20 tygodniem ciąży. Jeśli pojawi się po nim wyciek płynu owodniowego, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Co jeszcze sprzyja sączeniu się wód płodowych:

  • palenie papierosów w ciąży;
  • ​choroby przenoszone drogą płciową;
  • odklejenie łożyska;
  • ciąża wielopłodowa;
  • zakażenie pochwy;
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego w poprzedniej ciąży.

​Sączenie się wód i co dalej

Sączenie wód płodowych świadczy o tym, że pęcherz jest rozszczelniony albo całkowicie pęknięty. Skutkiem sączenia się płynu owodniowego może być zakażenie wewnątrzmaciczne lub poród przedwczesny. W porę zdiagnozowany wypływ wód może nie doprowadzić do tych komplikacji. Jeśli wody sączą się po 34. tygodniu ciąży, lekarz najprawdopodobniej wywoła poród. Czasem sączenie udaje się powstrzymać. Przerwany lub rozszczelniony pęcherz płodowy może samoistnie zarosnąć.

Test na sączenie wód płodowych 

W aptekach możesz kupić specjalne testy na obecność wód płodowych. Są dostępne bez recepty. Mają postać wkładki, która sprawdza pH. Jeśli wody płodowe sączą się, wartość pH jest wyższa niż 6,5. Test na obecność wód płodowych można wykonać również w szpitalu. To tzw. szybki test, do którego pobiera się wymaz ze ścianki pochwy. Jest dokładniejszy niż testy z apteki. Pozwala wykryć obecność płynu owodniowego z 90 proc. skutecznością.

Sączące się wody płodowe: kiedy do szpitala 

Odejście wód płodowych przed porodem również może przypominać sączenie. Zwykle wyobrażamy sobie to jako gwałtowny wypływ płynu owodniowego. Sączenie wód pojawia się zwykle przed skurczami porodowymi. Taki stan można zaobserwować u kobiet, które już wcześniej rodziły. U tych, które są w pierwszej ciąży, najpierw najczęściej występują skurcze porodowe. Do pęknięcia błon płodowych dochodzi, dopiero gdy skurcze stają się regularne i coraz silniejsze.

Sączenie wód przed skurczami zwykle występuje w pozycji leżącej. Gdy stoisz, główka dziecka utrudnia wodom płodowym ujście. Jeśli wody odejdą, poród zwykle rozpoczyna się w ciągu 24 godzin. Jeśli do tego nie dojdzie, prawdopodobnie będzie on wywoływany.

Zobacz także:

wody płodowe
AdobeStock/demphoto
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Wody płodowe (płyn owodniowy) przypominają zwykłą wodę – są przezroczyste i bezwonne. Mają jednak zupełnie inny skład i inne pH, co umożliwia odróżnienie ich od wydzielin z pochwy czy moczu. Wody płodowe pełnią niebagatelną rolę – chronią płód i zapewniają zdrowy rozwój. Wyciekanie płynu owodniowego może świadczyć o komplikacjach ciąży lub rozpoczynającym się porodzie.

Wody płodowe to potoczna nazwa płynu owodniowego. Wypełniają one pęcherz płodowy, w którym przez całą ciążę znajduje się płód. Nie jest to zwykła woda. Oprócz drobinek mazi płodowej, złuszczonych komórek i produktów przemiany materii płyn owodniowy zawiera również substancje odżywcze, takie jak: glukoza, białka, tłuszcze. Rola wód płodowych jest nie do przecenienia – to dzięki nim dziecko może zdrowo się rozwijać, ćwiczyć oddychanie i swobodnie się poruszać. Wody płodowe zapewniają ochronę przed drobnoustrojami oraz urazami, transportują substancje odżywcze i dają stałą temperaturę wewnątrz macicy. Spis treści: Jak wyglądają wody płodowe? Wody płodowe – kolor Zielone wody płodowe Sączące się wody płodowe Jak wyglądają odchodzące wody płodowe Jak sprawdzić, czy to wody płodowe? Jak wyglądają wody płodowe? Jak rozpoznać wody płodowe? Prawidłowe wody płodowe są przezroczyste, bezbarwne lub białawe (jak woda z mydlinami), mogą być lekko połyskliwe (opalizujące). W końcówce ciąży czasem są zmętniałe, ale wciąż nie powinny mieć innego zabarwienia poza białawym. Za normę uznaje się też płyn owodniowy, który pachnie słodkawo. Wody płodowe są zawsze świeże, bo podlegają nieustannej wymianie. Ich wytwarzaniem i wchłanianiem zajmuje się nabłonek owodni (błony płodowej otaczającej maleństwo). Jak wyglądają wody płodowe na wkładce higienicznej? Śluz jest ciągnący, gęstszy i ma białawe zabarwienie. Mokre, bezbarwne plamy na wkładce higienicznej czy bieliźnie mogą świadczyć o sączeniu wód płodowych. Taki objaw powinien skłonić nas do wizyty u specjalisty. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.  Poniżej zdjęcie, na którym widać ludzki płód w worku owodniowym wypełnionym wodami płodowymi:...

Ciąża i poród
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Wody płodowe: jak wyglądają, do czego służą? [odejście wód płodowych]
Wody płodowe, zwane też płynem owodniowym, chronią płód przed urazami mechanicznymi, infekcjami i wysychaniem. Tworzą też idealne środowisko do rozwoju dziecka i dają mu możliwość poruszania się. Jednak nie w każdej ciąży ilość wód płodowych jest odpowiednia, a ich kolor (np. zielony) również ma ogromne znaczenie.

Wody płodowe wokół zarodka pojawiają się już ok. 38. dnia ciąży, czyli na początku 6. tygodnia ciąży. Są one produkowane przez komórki nabłonka owodni (stąd nazwa płyn owodniowy), zarówno matczyne, jak i zarodkowe. Wody płodowe podlegają stałej wymianie. Część płynu owodniowego ulega wchłonięciu, a w to miejsce wytwarzany jest nowe, i tak przez całą ciążę. Dzięki temu płód aż do porodu przebywa w zdrowym dla niego środowisku. Spis treści: Czym są wody płodowe? Skład wód płodowych Jak wyglądają wody płodowe? Do czego służą wody płodowe? Funkcje Prawidłowa ilość wód płodowych Badanie wód płodowych w ciąży Odejście wód płodowych Czym są wody płodowe? Mniej więcej miesiąc po zapłodnieniu wokół zarodka zamyka się pęcherz płodowy. Szczelny woreczek zbudowany jest z dwóch warstw: wewnętrznej błony płodowej (zwanej inaczej owodnią) i z zewnętrznej błony płodowej (zwanej też kosmówką). Komórki zewnętrzne owodni wydzielają specjalny płyn, zwany wodami płodowymi lub płynem owodniowym. Wody płodowe są zamknięte w przestrzeni pomiędzy błonami płodowymi. Niewielka ilość produkowana jest też przez sam organizm płodu. Skład wód płodowych Płyn owodniowy nie ma identycznego składu w trakcie całej ciąży. Zmienia się on w zależności od tego, jak rozwija się płód i na jakim etapie jest ciąża. Wody płodowe zawierają (w różnych proporcjach): witaminy, tłuszcze, sole organiczne i nieorganiczne, albuminy, enzymy, hormony, meszek pokrywający skórę dziecka na późniejszym etapie ciąży, maź płodową. Jak wyglądają wody płodowe? Wiele ciężarnych zastanawia się, jak wyglądają wody płodowe – chcą mieć pewność, że na pewno je rozpoznają. Prawidłowe wody płodowe są bezbarwne i bezwonne. Czasami są leciutko...

wielowodzie
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Wielowodzie: przyczyny, objawy i leczenie wielowodzia w ciąży
Wielowodzie oznacza, że w pęcherzu płodowym jest za dużo płynu owodniowego. Objawem wielowodzia w ciąży jest duży i napięty brzuch. Zarówno niedobór wód płodowych jak i wielowodzie są patologią ciąży, czyli stanem nieprawidłowym, który może mieć konsekwencje dla dziecka.

Wielowodzie może być tak samo groźne, jak sytuacja, w której wód jest za mało. Odpowiednia ilość wód płodowych ma bowiem bardzo duże znaczenie dla rozwijającego się dziecka. To one stanowią barierę ochronną dla płodu na wypadek urazu i odpowiadają za utrzymanie stałej, prawidłowej temperatury w macicy. Wielowodzie może być przyczyną powikłań, zwłaszcza w okresie okołoporodowym. Spis treści: Czym jest wielowodzie?  Jak się rozpoznaje wielowodzie ? Objawy wielowodzia w ciąży Wielowodzie – przyczyny Wielowodzie – skutki Leczenie wielowodzia Czym jest wielowodzie? Wielowodzie ( łac.: polyhydramnion) w ciąży to stan, w którym w worku owodniowym jest za dużo wód płodowych (płynu owodniowego). Wody płodowe są stale „odświeżane”. Wielowodzie powstaje, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi między produkcją płynu owodniowego, a jego usuwaniem. Do wielowodzia może dojść, gdy dziecko produkuje za dużo moczu lub za słabo połyka wody płodowe, co skutkuje tym, że wód płodowych jest zbyt dużo. Nadmiar wód płodowych nie jest najczęściej jedyną nieprawidłowością, ale towarzyszy innym patologiom ciąży. Jak się rozpoznaje wielowodzie? Wielowodzie diagnozuje się, gdy objętość płynu owodniowego jest większa niż 2 litry w trzecim trymestrze ciąży lub wskaźnik AFI (wskaźnik ilości płynu owodniowego) wynosi powyżej 25, a pod koniec ciąży – powyżej 20 . Ilość wód płodowych lekarz może ocenić podczas badania USG. Objawem wielowodzia jest wyraźnie za duży brzuch w stosunku do danego tygodnia ciąży. Najwięcej płynu owodniowego jest między 30. a 36. tygodniem ciąży. Po tym czasie jego ilość zmniejsza się do około 800 ml w czasie porodu. Objawy wielowodzia w ciąży Kobieta może przypuszczać, że ma wielowodzie, jeśli: odczuwa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz