Reklama

Spis treści:

Reklama

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Prawdopodobnie maluch doskonale już raczkuje, a jeśli nie, to przynajmniej trenuje pozycję na klęczkach z podpartymi z przodu dłońmi. Od czasu do czasu przysiada też pupą na piętach i buja się do przodu i do tyłu, próbując w ten sposób zmusić ciało do przemieszczenia się.

Co potrafi dziecko?

  • naprawdę długo koncentruje się na danej czynności, np. na składaniu pasujących elementów;
  • asekuruje się przed upadkiem, wyciągając dłonie do podporu;
  • coraz więcej rozumie, gdy do niego mówisz;
  • rozpoznaje dźwięki;
  • rozumie, że fizycznie jest odrębną istotą;
  • ściąga rzeczy ze stołu, łóżka, jeśli tylko znajdą się w jego zasięgu;
  • kojarzy dźwięki z ich przyczyną, np. hałas odkurzacza;
  • kopie nóżkami, słysząc brzęk kluczy w zamku (oznaka radości, że rodzic wraca do domu).

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

  • Zabawa w skojarzenia wybierz ulubioną zabawkę dziecka. Nazwij ją. Niemowlak prawdopodobnie zacznie jej szukać wzrokiem. Jeśli nie, podaj mu ją i powtórz nazwę. Po kilku dniach powinien zapamiętać. To samo możesz ćwiczyć z dźwiękami, jakie wydają zabawki. Potrząśnij jedną za plecami, a następnie usuń się, by dziecko mogło ją zobaczyć. Powinno wybrać odpowiednią spośród innych.
  • Zabawa w chowanego doskonale wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Jeśli dotychczas zabawa w znikanie polegała na nakrywanie siebie lub dziecka kocykiem, teraz pora na prawdziwe znikanie. Wyjdź z pokoju, w którym przebywa maluch na momencik lub schowaj się gdzieś poza zasięgiem jego wzroku, po czym z uśmiechem na twarzy wyjdź z ukrycia.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Kiedy nie można szczepić dziecka?

W jakich sytuacjach nie szczepi się dzieci? Czy można podać szczepionkę dziecku z alergią pokarmową?

Alergia pokarmowa nie jest powodem do rezygnacji ze szczepienia, choć, owszem, należy o niej powiedzieć lekarzowi, wykonującemu szczepienie. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest np. zakaźna choroba dziecka przebiegająca z gorączką powyżej 38,5°C, a także zaostrzenie chorób przewlekłych, m.in.:

  • astmy oskrzelowej,
  • cukrzycy
  • czy chorób nerek.

Przeciwwskazaniem do szczepienia konkretną szczepionką jest też nasilona reakcja na pierwszą jej dawkę.

Bez względu na to, czy dziecko jest alergiczne, przed szczepieniem należy skonsultować się z lekarzem. Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz w naszym kalendarzu szczepień. Jeśli twoje dziecko było już szczepione na WZW typu B, kolejne szczepienie czeka was pomiędzy 13 a 14 miesiącem życia.

Na nocnik wciąż jest za wcześnie

35-tygodniowe dziecko nie jest jeszcze w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Na to musisz poczekać przynajmniej do czasu, jak skończy 2 lata. Na razie możesz go tylko zachęcać do takiej nauki. Podczas przewijania, kiedy już ucieknie ci na brzuszek, nie odwracaj dziecka od razu. Pozwól mu na krótki spacer bez utrudniającej ruchy pieluchy między nogami.

Dieta niemowlaka

35. tydzień dziecka to czas, kiedy ostatecznie powinnaś zrezygnować z podawania mu gładkich papek. Dziecko musi stopniowo uczyć się gryźć, nie tylko po to, by już wkrótce jeść jak reszta domowników, ale też:

  • by uniknąć wad wymowy,
  • by prawidłowo rozwijać zgryz.

Zamiast miksowania, zacznij rozgniatać jajko czy warzywa widelcem. Jeśli dziecko ma już kilka ząbków, na pewno poradzi sobie z tak podanym posiłkiem. Możesz też miękkie owoce, jak banany czy dojrzałe gruszki lub ugotowane warzywa (brokuła, marchewka, kalafior) podawać w kawałkach do samodzielnego jedzenia.

Co może niepokoić?

W dzisiejszym świecie nie sposób uniknąć stresu. Nie zdziw się, jeśli twoje dziecko zacznie okazywać strach, frustrację czy złość. To zupełnie prawidłowe reakcje na nowe sytuacje życiowe. Poszerza się przecież zakres uczuć malucha. Nieważne, czy niemowlak boi się wanny, ciemności czy miksera. Nie wyśmiewaj jego obaw i nie lekceważ ich. Twoje dziecko właśnie odkrywa, że świat to nie tylko bezpieczne ramiona rodziców.

Aby lęki nie utrwalały się, pomyśl o prostych rozwiązaniach. Możesz np. wstawić dziecięcą wanienkę do dużej wanny, by łatwiej oswoić nowe miejsce; zapalać lampkę nocną przy łóżeczku; pokazać mikser, kiedy nie pracuje. Z czasem obawy dziecka powinny zniknąć. Pamiętaj też, że łatwiej radzić sobie z sytuacjami, które rozumiemy. Dlatego pomóż dziecku nazwać jego emocje. Możesz np. robić miny do lustra i tłumaczyć dziecku, że jedna obrazuje strach, inna radość.

Kiedy widzisz, że dziecko jest zdenerwowane lub się boi, staraj się je uspokoić lub odwrócić jego uwagę od źródła niepokoju. Opowiedz mu także, jak Ty byś chciała być potraktowana w takiej sytuacji.

Reklama

Więcej o 35 tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama