kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem
fot. Adobe Stock

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

Pytanie, kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem – jest bardzo ważne, bo od pory dnia może zależeć wiarygodność testu ciążowego. Sprawdź, dlaczego pora dnia może mieć kluczowe znaczenie oraz czy test ciążowy trzeba robić rano.
Ewa Janczak-Cwil
kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem
fot. Adobe Stock
Zastanawiasz się, kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem, aby otrzymać maksymalnie wiarygodny wynik? W przypadku testów z moczu pora dnia ma duże znaczenie dlatego, że inne jest stężenie hormonów w moczu rano, a inne w ciągu dnia czy wieczorem. Taki test ciążowy warto robić wtedy, gdy w moczu występuje największe stężenie hormonu hCG, który wydziela się w ciąży. Nieco inaczej wygląda sprawa z testem z krwi.

Czy test ciążowy trzeba robić rano?

Nie, nie trzeba, można to zrobić o dowolnej porze dnia, ale otrzymanie maksymalnie wiarygodnego wyniku wymaga, aby test wykonać rano, z próbki moczu, który zebrał się w pęcherzu moczowym z całej nocy. Właśnie po nocy jest w nim największe stężenie hCG. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym tego hormonu więcej i we krwi, i w moczu ciężarnej. Na początku ciąży, czyli właśnie wtedy, kiedy robi się test ciążowy z moczu, poziom hCG jest niski. Dlatego, aby test miał szansę go wykryć, warto go zrobić rano, gdy stężenie hCG w moczu jest znacznie większe niż w ciągu dnia czy wieczorem.
To, kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem – zależy od tego, jaki to będzie test. Testy z moczu zawsze lepiej robić rano. Z kolei w przypadku testów z krwi pora dnia, kiedy krew zostanie pobrana, nie ma znaczenia.

Czy można zrobić test ciążowy wieczorem?

Test ciążowy można robić wieczorem, ale na bardzo wczesnym etapie ciąży o tej porze dnia stężenie hCG w moczu może być zbyt niskie, aby wykrył je test. To oznacza, że test ciążowy robiony wieczorem może wyjść fałszywie negatywny – ciąża jest, ale test jej nie wykrywa. Dlatego na wczesnym etapie ciąży zdecydowanie poleca się wykonywanie takich testów ciążowych rano.

Test ciążowy z moczu wykonywany wieczorem na późniejszym etapie ciąży, np. po 8-10 tygodniu ciąży, będzie już miarodajny, bo stężenie hCG w moczu będzie już wyraźnie wyższe, także wieczorem.

Teoretycznie test ciążowy z krwi można zrobić także wieczorem, jednak zwykle przychodnie ustalają terminy pobierania krwi na godziny poranne, bo próbki trzeba jeszcze dostarczyć do laboratorium. Dlatego, choć teoretycznie test ciążowy z krwi można by zrobić i wieczorem, to w praktyce krew do testu ciążowego oddaje się rano lub przed południem.
Nie bez znaczenia jest też dzień, kiedy najwcześniej robi się test ciążowy, gdyż zrobienie testu po upływie zbyt małej ilości czasu od stosunku seksualnego może dać wynik fałszywie negatywny – test nie wykryje jeszcze hCG mimo tego, że doszło do zapłodnienia. Bardzo ważne jest też to, jak robi się test ciążowy – koniecznie trzeba wykonać go zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania z testem – liczy się czas kontaktu płytki czy paska testowego z moczem oraz czas oczekiwania na wynik.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film
Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? I słusznie, bo nie każdy dzień i pora dnia są na to najlepsze. Bardzo ważne jest, aby odczekać odpowiednią liczbę dni od zapłodnienia, bo tylko wtedy test ma szansę wykryć jeden z ciążowych hormonów – ten, który wydzielany jest najwcześniej, czyli hCG.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy