Książki to najlepsze prezenty - 9 propozycji dla maluchów
Na kartonową książeczkę nigdy nie jest za wcześnie. Nawet jeśli niemowlę nie zrozumie ilustracji, dzięki niej nauczy się przewracać kartki, popatrzy na kolory. Oto kilka książek dla roczniaka i dwulatka, które warto podarować małym kandydatom na czytelników.
1 z 9
Jeśli chcesz, by twoje dziecko z przyjemnością sięgało po książki, postaraj się, by nie brakowało ich w jego otoczeniu. Oto 9 propozycji lektur dla najmłodszych czytelników. Wszystkie łączy jedna rzecz - mają sztywne kartonowe kartki, idealne dla małego czytelnika, który nie tylko uczy się przewracać je strona po stronie, ale też puka w nie, podrzuca, gryzie, a nawet ślini i przyżuwa. Znajdź czas, aby razem z dzieckiem codziennie czytać je i oglądać. To dobry sposób na wychowanie książkowego mola.
Sprawdź także: Dlaczego trzeba śpieszyć się za zakupem książek dla dziecka?
2 z 9
Hervé Tullet, Już jadę, wyd. Babaryba
Każda książka Hervé Tulleta jest niezwykła. Francuski autor już nas do tego przyzwyczaił. Przyjemność sprawia samo wzięcie jej do ręki. Wertowanie kartonowych kart, które układają się jak schodki, to fascynujące doznanie dla małych czytelników. Uzupełnia je pasjonująca fabuła, niczym z amerykańskiej powieści drogi. Małe czerwone auto i jego tajemniczy kierowca pokonują długą i pełną niespodzianek trasę przez góry i morza. A w treści takie wyrazy jak: „cmok”, „brum”, „a kuku”. Dobra zabawa gwarantowana.
Od 1. roku
Czytaj też: Zabawy, które uczą dziecko mówić
3 z 9
Rod Campbell, Kochane ZOO. wyd. Ene Due Rabe
Książeczka dla maluchów, które kochają zwierzaki i lubią rozwiązywać zagadki. „Napisałem list do zoo z prośbą o zwierzątko i przysłali mi...”. Cóż takiego? Odgadujemy, nie tylko oglądając ilustracje, ale także rozpakowując zawartość tajemniczych skrzyń. Pasjonująca zabawa dla małych odkrywców, okazja, aby utrwalić sobie kilka bardzo ważnych przymiotników i utwierdzić się w przekonaniu, że pies to (obok kota, oczywiście) najlepszy przyjaciel człowieka.
Od 1. roku
Polecamy: Jak uczyć dziecko szacunku do zwierząt?
4 z 9
Bill Martin Jr., Eric Carle, Miś patrzy, wyd. Tatarak
Coś, co maluchy lubią najbardziej: rymowanka, wyliczanka połączona z zabawą w zgadywanie kolorów. Poręczny format i ukochane przez wszystkie dzieci zwierzątka zilustrowane przez genialnego Erica Carle to przepis na przebojową książkę dla najmłodszych. A to, jak wiadomo, kategoria najbardziej wymagających czytelników.
Od 1. roku
Sprawdź też: Dlaczego bajki pomagają dzieciom zrozumieć świat?
5 z 9
Alison Oliver, Jennifer Adams, Romeo i Julia, wyd. Format
Dramat Szekspirowski dla najmłodszych? A dlaczego by nie. Tekturowa książeczka nie musi przecież opowiadać tylko o jabłuszku czy biedronce. W tej mamy serca, listy miłosne, maski, a nawet balkon (wiadomo, bez niego nie odbyłaby się słynna scena dramatu). To zabawny wstęp do ambitnej lektury, po którą dzieci (a właściwie już nastolatki) sięgną za lat kilka, a także okazja, aby trochę poćwiczyć liczenie - od 1 do 10.
Od 2. roku
6 z 9
Ken Kimura, Yasunari Murakami, 999 kijanek, wyd. Tatarak
To prawdziwa książka akcji. W dodatku prosto z Japonii. Za to bohater światowy i, co ciekawe - bardzo liczny. To historyjka o 999 małych żabkach, które przeżywają zapierającą dech w piersiach, pełną niebezpieczeństw i niesamowitych zwrotów akcji przeprowadzkę do większego mieszkania. Autorem ilustracji jest wielkokrotnie nagradzany japoński grafik Yasunari Murakami, który pieczołowicie, strona po stronie sportretował WSZYSTKIE 999 bohaterek. Kto chce policzyć, czy którejś nie pominął?
Od 2. roku
Zobacz także: Jak uczyć dziecko matematyki?
7 z 9
Leo Lionni, Własny kolor, wyd. Tatarak
Słonie są szare, świnki różowe, papugi zielone, tylko z kameleonem jest kłopot. Kartonowa książka Leo Lionni to małe dzieło sztuki. Jej autor, z wykształcenia doktor ekonomii, z zamiłowania grafik, zaczął tworzyć książki dla dzieci, korzystając z pomysłów, które powstały podczas podróży pociągiem z wnukami. Soczyste ilustracje, prosty tekst, poręczny format to jego przepis na świetną lekturę dla najmłodszych.
Od 1. roku
8 z 9
Kateřina i Zdeněk Miler, Małgorzata Strzałkowska, Tydzień krecika, wyd. Bajka
Mała tekturowa książka z oryginalnymi ilustracjami Zdenka Milera (to on wymyślił słynnego na całym świecie Krecika) i jego córki, do której wierszowany tekst napisała polska poetka, Małgorzata Strzałkowska. Prosta historyjka pozwoli dzieciom nie tylko poznać krecika, ale również dni tygodnia. Kolorowe i pełne szczegółów ilustracje przyciągną na dłużej uwagę małych czytelników.
Od 1. roku
9 z 9
Agnieszka Sobich, Urodzinowy prezent, Zimowy szalik, wyd. Zielona Sowa
Oto porcja zimowej literatury dla najmłodszych czytelników. Pierwsza książka to opowieść o sankach, druga - o bałwanku, który się przeziębił. W sam raz, by oswoić się z zimą, zwłaszcza gdy jest się tak małym, że trudno sobie przypomnieć, jak ona właściwie wygląda. Książki mają mały format – w sam raz do najmniejszych dziecięcych rączek.
Od 1. roku
Zobacz także: 5 powodów, by czytać dziecku 20 minut dziennie