Pasowanie na ucznia to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Mimo że dziecko chodzi już do pierwszej klasy od co najmniej kilku tygodni, to dopiero pasowanie na pierwszoklasistę sprawia, że może w pełni poczuć przynależność do szkoły.

Reklama

Uroczyste pasowanie na ucznia to ślubowanie, wierszyki i piosenki, a czasem także przedstawienie dla gości. Podczas pasowania na ucznia nie może też zabraknąć prezentów dla uczniów pierwszych klas.

Spis treści:

Co to jest pasowanie na ucznia?

Pasowanie na ucznia to podniosłe wydarzenie, w którym uczestniczą nie tylko pierwszoklasiści i ich rodzice, ale także starsze dzieci oraz kadra nauczycielska. Kiedy odbywa się uroczystość pasowania na ucznia? Zwykle jest to koniec września lub początek października, gdy dzieci oswoją się już ze szkołą.

Akt pasowania na ucznia to najważniejszy moment uroczystości: dzieci z pierwszych klas powtarzają słowa ślubowania, otrzymują legitymacje szkolne i drobne prezenty. Dyrektor szkoły pasuje pierwszaków na uczniów, dotykając ich ramion, np. przy pomocy wielkiego ołówka. Starsze dzieci śpiewają piosenki lub recytują wiersze. Potem najczęściej następuje część nieoficjalna i poczęstunek.

Zobacz także

Pasowanie na ucznia w szkole – ślubowanie

Podczas pasowania na ucznia uczniowie klas pierwszych przyrzekają pilnie się uczyć, dbać o dobre imię szkoły oraz pomagać kolegom i koleżankom w potrzebie. Tekst ślubowania ustalają władze szkoły, ale zwykle są to bardzo wzniosłe słowa.

Przykładowe ślubowanie na pasowaniu na ucznia

Będę starał się być dobrym uczniem.
Będę szanował swoich rodziców i nauczycieli.
Będę uczył się tego, co piękne i mądre.
Będę kochał swoją Ojczyznę.
Chcę wyrosnąć na dobrego Polaka.
Ślubuję!

Jak ubrać dziecko na pasowanie na ucznia?

Dziecko na pasowanie na pierwszoklasistę powinno być ubrane w strój galowy. W przypadku dziewczynek jest to czarna lub granatowa spódniczka i biała bluzeczka. Dziewczynka może wystąpić również w sukience w kolorze granatu/czerni. Alternatywą są także odświętne spodnie lub czarne legginsy. Chłopiec powinien zaprezentować się w białej koszuli i czarnych lub granatowych spodniach. Może mieć też na sobie krawat lub muszkę. Wszystkie dodatki oraz buty również powinny być w stonowanych kolorach.

Pasowanie na ucznia - co kupić?

Pasowanie na pierwszoklasistę nie mogłoby odbyć się bez prezentów. Co uczniowie dostają na pasowanie na ucznia? Zwykle są to drobne upominki od nauczycieli albo starszych kolegów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by rodzice także uczcili ten wyjątkowy dzień prezentem. Jakie upominki kupić z okazji pasowania na ucznia? Polecamy drobiazgi, które kojarzą się ze szkołą, lub takie, które sprawią, że dziecko poczuje się wyróżnione i docenione. Dobrym (i tanim!) pomysłem jest pamiątkowy medal albo kubek lub brelok z imieniem dziecka.

Biret na pasowanie na ucznia doda powagi każdemu pierwszoklasiście. Te birety idealnie nadają się na uroczystość pasowania na ucznia:

Pasowanie na ucznia – wierszyki i piosenki

Piosenki na uroczystość pasowania na ucznia śpiewają dzieci ze starszych klas, które witają pierwszaków w szkole. Niektóre piosenki i wierszyki mogą też wykonać pierwszoklasiści, świętując przyjęcie do szkolnej społeczności.

Oto wybrane piosenki na uroczystość pasowania na ucznia: podniosłe, wesołe, a także piosenki patriotyczne.

Moja siostra w piątej klasie,
w trzeciej klasie jest mój brat,
a ja jestem uczniem pierwszej,
bo mam tylko siedem lat.
I tak sobie obiecuję,
od początku równy krok,
żeby przejść do drugiej klasy,
mam przed sobą cały rok.

W naszej klasie, pierwszej klasie,
wre nauka, praca wre.
Koleżanki i koledzy
w pracy prześcigają się.
Wszyscy sobie obiecują,
od początku równy krok,
wszyscy myślą i pracują
przez ten pierwszy szkolny rok.

***
Już w przedszkolu dzieci wiedzą,
co to Wisła, co to Bałtyk,
że na Śląsku leży węgiel,
a znów góry to są Tatry.
Taki polski elementarz,
raz zobaczysz i pamiętasz.

Refren: Nasze polskie ABC,
każde dziecko o nim wie.
Wchodzi w głowę, wchodzi w serce
jak literka po literce.
Coraz lepiej czytasz je,
nasze polskie ABC.

Kiedy będę taki duży,
jak na przykład są rodzice,
z książek, z kina i z podróży
poznam kraju okolice.
Jak zakładka – Wisły wstążka,
no, a Polska jest jak książka.

***
Dzisiaj w szkole wesoła nowina,
ślubowanie pierwszych klas.
Dzień się miło od rana zaczyna,
wszyscy dziś witają nas.

Refren: Świat pięknieje, w którą spojrzysz stronę.
Rosną kwiaty białe i czerwone.
Wszystkie dzieci szczęśliwe, wesołe
w poczet uczniów wejdą dziś.

Wyrośniemy Ci Polsko na chwałę,
chcemy wiernie służyć Ci.
Swą nauką, piątkami, zapałem
zaczynamy szkolne dni.

Dekoracje na ślubowanie ucznia

Nieodłącznym elementem ślubowania pierwszoklasisty są również dekoracje. Pomieszczenie, w którym odbywa się akt pasowania na ucznia musi się wyróżniać. Dobrym pomysłem jest udekorowanie sali wielkim napisem „pasowanie na ucznia”. Plakaty i inne dekoracje powinny nawiązywać do motywu szkoły, potrzebnych w niej akcesoriów oraz samych uczniów.

Można także zawiesić ozdoby np. z piórem, mądrą sową, książkami, różnymi literkami – wszystkim, co nawiązuje do pierwszoklasistów. Wiele ciekawych dekoracji można znaleźć w internecie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama