edukacja domowa coraz popularniejsza
Fotolia
Edukacja

Edukacja domowa zamiast szkoły? Homeschooling w Polsce

Na myśl o systemie oświaty dostajesz gęsiej skórki? Może nauczanie domowe to rozwiązanie dla twojego dziecka! Przeczytaj, co o swoim doświadczeniu z edukacją domową mówi mama, która spróbowała tego rozwiązania.

Szkoły państwowe nie cieszą się szczególnie dobrą opinią. Zarzuca się im, że niszczą w dzieciach naturalną potrzebę uczenia się nowych rzeczy, a sposób nauczania i podejście do uczniów pozostawiają wiele do życzenia. Wie o tym Agnieszka, mama Tymona. Kiedy jej syn w 2 klasie szkoły podstawowej coraz bardziej tracił zapał do nauki, miał problemy z czytaniem, a rodzic zauważyli, że znika też jego radość z uczenia się i odkrywania świata, po namyśle i dogłębnym zbadaniu sprawy, postanowili: edukacja domowa

Przez cały drugi semestr uczyli syna w domu. Pomogła też babcia, była nauczycielka, która wzięła Tymona pod skrzydła przed egzaminami sprawdzającymi, żeby popracować nad obszarami, w których jeszcze miał problemy. – Zauważyliśmy, że efektywność pracy z moją mamą jest największa, bo  przy wszystkich urokach nauki w domu, dużo pracy, przynajmniej w przypadku naszego syna, musieliśmy wkładać w to, żeby poważnie traktował naukę z nami – opowiada Agnieszka. 

Edukacja domowa w Polsce

Edukacja domowa staje się w Polsce coraz bardziej popularna, a dzieci uczących się w tym systemie przybywa z roku na rok. W roku szkolnym 2015/2016 było ich 6 974 (wg danych Systemu Informacji Oświatowej), czyli o ok. 4 tys. więcej niż rok wcześniej. W tym roku, jak informuje Ministerstwo Edukacji, uczniów korzystających z nauczania domowego jest znowu prawie o 4 tysiące więcej - ze wstępnych danych wynika, że tą formą edukacji w roku szkolnym 2016/2017 objęto 10 836 dzieci. Możliwość nauki w domu polskie dzieci mają od 1991 roku, w myśl zasady, że każdy rodzic ma prawo decydowania o formie edukacji swojego dziecka. Na naukę w domu musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły, do której dziecko jest zapisane. Pod koniec roku szkolnego dziecko przystępuje do egzaminu, który sprawdza, czy uczeń opanował materiał na tym samym poziomie, co jego rówieśnicy uczęszczający do szkoły.

 Zgodnie z najnowszymi przepisami wniosek rodziców o pozwolenie na realizację obowiązku wychowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą składa się odpowiednio do dyrektora publicznego lub niepublicznego przedszkola, szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej. Placówki te muszą znajdować się w województwie, w którym mieszka dziecko, a do wniosku należy dołączyć opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Z danych za rok szkolny 2015/2016 wynika, że ok. 90 proc. dzieci objętych edukacją domową zapisanych jest do prywatnych szkół.

Nauczanie domowe w praktyce

Częstą obawą rodziców rozważających homeschooling jest to, że odpowiednie zorganizowanie się i egzekwowanie codziennej nauki będzie trudne. Kasia zrezygnowała z pomysłu właśnie z tego powodu: - Wiedziałam, że zbyt łatwo przychodziłoby mi machnięcie ręką: "aaa, może dziś odpuścimy, pouczymy się dłużej jutro" – przyznaje. Agnieszka nie miała tych problemów - od razu uzgodniła z Tymonem, że uczyć się będą codziennie, w konkretnych godzinach, mogą jedynie zaczynać trochę później niż w szkole. Nie protestował. – Ale myślę, ze idealnie tak na etapie nauczania początkowego byłoby po prostu zamienić się dziećmi z inną rodziną – mówi Agnieszka ze śmiechem.- Przynajmniej mojemu synowi było trochę trudno rozróżnić między mamusią, która przytuli, a ta, która teraz uczy.

A co z kontaktem z rówieśnikami?

Rozmyślając o edukacji domowej, nie sposób nie wspomnieć o niepokoju o rozwój społeczny dziecka uczącego się w domu. Czy brak kontaktu z rówieśnikami nie wpłynie negatywnie na dziecko? Zdaniem Agnieszki te obawy są nieuzasadnione, a szkolny kontakt z rówieśnikami można zastąpić np. zajęciami dodatkowymi – nauką języka, zajęciami sportowymi. Kasia jest zdania, że akurat ten brak kontaktu z rówieśnikami mógłby być zaletą: - Nie twierdzę, że dziecko nie powinno w ogóle przebywać z dziećmi w swoim wieku, ale widzę po mojej córce, która jest w 3 klasie szkoły podstawowej, że rówieśnicy potrafią być naprawdę bezwzględni i okrutni dla siebie nawzajem, co w przypadku wrażliwego dziecka jest wielkim problemem – tłumaczy. – Moja córka nie raz płakała i prosiła, żeby przenieść ją do innej szkoły, bo dzieci jej dokuczają, a ona bardzo to przeżywa. Dlatego zastanawiałam się przez pewien czas nad homeschoolingiem.

Czy każdy może uczyć swoje dziecko?

Nie trzeba mieć przygotowania pedagogicznego, żeby uczyć dziecko w domu, a materiał z pierwszych klas szkoły podstawowej nie powinien raczej stwarzać trudności. Zaletą tego rozwiązania jest na pewno to, że nie trzeba trzymać się ściśle często nudnych szkolnych podręczników, a uczyć można w atrakcyjny, nieszablonowy sposób – np. ułamki przedstawiać za pomocą klocków Lego, chodzić do na wycieczki do muzeów, oglądać programy naukowe, przeprowadzać domowe eksperymenty. Internet jest kopalnią inspiracji i pomocy naukowych, łącznie ze specjalnymi stronami, na których dziecko może się uczyć (np. Squla).

- Bardzo dbaliśmy o to, żeby zadania, które Tymon dostaje, pasowały do tego, co go akurat interesuje – opowiada Agnieszka. – Wybieraliśmy mu do czytania teksty, o których wiedzieliśmy, że będą go interesować i prawie w ogóle nie ćwiczyliśmy umiejętności czytania z podręcznikiem. Wiele tych czytanek jest po prostu nudnych. Widzieliśmy, kiedy jeszcze chodził do szkoły, że jego trudności nie wynikały z ograniczonych możliwości intelektualnych, tylko braku motywacji. Nie miał motywacji, bo te treści były po prostu nudne!

Jak to pogodzić z własną pracą?

Decydując się na uczenie dziecka w domu, trzeba liczyć się z tym, że podporządkujemy własne życie zawodowe domowej edukacji. Pogodzenie pracy na pełnym etacie z uczeniem dziecka w domu raczej nie jest możliwe. Pozostaje rezygnacja z pracy zawodowej lub wykonywanie wolnego zawodu. Pewne trudności organizacyjne będą się jednak pojawiać także wtedy: - Mój mąż i ja mamy wolne zawody, więc uczenie Tymona odbywało się równolegle z naszą pracą. Czasami musieliśmy się odrywać od pracy, żeby porozmawiać z nim o czymś, co właśnie przeczytał, a czasami on pracował nad czymś, np. coś pisał czy liczył, kiedy my pracowaliśmy – opowiada.

Alternatywna edukacja coraz popularniejsza

Po pół roku nauczania syna w domu, Agnieszka zebrała innych rodziców, zmęczonych edukacją publiczną i teraz prowadzą zorganizowane nauczanie domowe jako Akademia Młodych w Lesznie k. Błonia. Takich grup powstaje coraz więcej i nawet ograniczenie przez rząd subwencji na uczniów uczących się w domu o ok. 40 proc. nie powstrzyma trendu, o czym świadczą tegoroczne dane o liczbie uczniów korzystających z edukacji domowej. Ludzie są zmęczeni wadliwym systemem szkolnictwa w Polsce, metodami nauczania, podejściem do uczniów, nic więc dziwnego, że poszukują alternatywnych form edukacji dla swoich dzieci: nauczania domowego, szkół demokratycznych, waldorfskich, Montessori. Najważniejsze, że jest już wybór. 

Zobacz też:

Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]

Fotolia
Aktualności
Czy 6-latki pójdą obowiązkowo do szkoły? Jest projekt zmian
Grupa posłów zgłosiła projekt zmian, żeby to rodzice decydowali o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 lat. Edukacja dziecka powinna odbywać się w dobrych warunkach: mówi poseł Marzena Machałek z sejmowej komisji edukacji.

Zgłosiliście Państwo projekt zmian w ustawie, na podstawie których sześciolatki nie będą musiały obowiązkowo iść do szkoły. Jest szansa, że zmiany wejdą przed wrześniem tego roku? Zmiany, które zgłosiliśmy, dotyczą nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie o odroczeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatka może zdecydować dyrektor szkoły na wniosek rodziców, jednak pod warunkiem, że uzyskają oni pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej . Obecnie bardzo długo trzeba czekać na wizytę w poradni, wielu rodziców nie będzie w stanie uzyskać opinii psychologa, gdyż poradnia nie jest w stanie zdiagnozować wszystkich dzieci. Poza tym rodzice nie chcą takiego stygmatyzowania dziecka , kiedy psycholog napisze, że ono nie w pełni dobrze się rozwija i dlatego nie pójdzie do szkoły. Chcemy, żeby nie było obowiązku uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Decyzję, czy dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole w wieku lat 6 czy 7, powinni podjąć rodzice. Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły? Czy jednak rodzice mają dostateczną wiedzę, żeby decydować, że ich dziecko nadaje się lub nie nadaje do szkoły? Uważam, że musimy zaufać rodzicom. Obniżenie wieku szkolnego zostało wprowadzone na siłę. Nie jesteśmy przeciw edukacji 6-letnich dzieci, jednak ona może odbywać się w przedszkolu, w dobrych warunkach dla dziecka. Dziś słyszymy, że przedszkola będą zamykane, a dzieci zostały na siłę przeniesione do szkół, które nie są do tego przygotowane. Natomiast przedszkola, w których są dobre warunki do edukacji, będą zamykane, bo ktoś się uparł, że edukacja musi się odbywać w szkolnych ławkach. Zgłasza się do mnie wielu rodziców, pytają, co zrobić. Ja wierzę rodzicom: żaden rodzic, który obserwuje swoje dziecko, nie podejmie niewłaściwej decyzji. Posyłanie dzieci 6-letnich do szkoły powinno być prawem rodzica , a nie...

Edukacja domowa
AdobeStock
Edukacja
Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe? [aktualne informacje Lex Czarnek 2.0]
Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.

Edukacja domowa, czyli nauczanie w domu przez cały rok szkolny i zdawanie egzaminów na koniec roku, może sprzyjać zdobywaniu wiedzy z pasją i zaangażowaniem, bo daje dziecku poczucie, że robi to dla siebie. Nie ma presji ocen, sprawdzianów, etc. Zdarza się, że rodzice decydują się na „zabranie dziecka ze szkoły”, gdy ma ono problemy – nie dogaduje się z kolegami, nie odnajduje się w systemie szkolnym, a stres związany ze sprawdzianami czy publicznymi wypowiedziami jest tak duży, że dziecko się blokuje. W takich sytuacjach edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem. Innym powodem rozpoczęcia edukacji domowej przez dziecko jest: świadomy sprzeciw rodziców wobec obecnego sposobu i programu nauczania, odmienny światopogląd rodziców, który uniemożliwia współpracę z gronem pedagogicznym, liczne podróże zawodowe, które uniemożliwiają dziecku uczestnictwo w zajęciach. W związku z projektem ustawy Lex Czarnek 2.0 istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że edukację domową w Polsce czekają wielkie zamiany. Wyjaśniamy, jak wyglądają procedury dla uzyskania zgody na nauczanie domowe dziecka i co mówi o edukacji domowej podstawa prawna.   Spis treści:  Edukacja domowa w Polsce – Lex Czarnek Edukacja domowa – co to jest? Edukacja domowa – jak zacząć? Nauczanie domowe – podstawa prawna Szkoła domowa – ile kosztuje? Edukacja domowa – materiały do nauki Edukacja domowa – zalety i wady Edukacja domowa w Polsce – Lex Czarnek 25 października 2022 roku do sejmu wpłynął projekt ustawy Lex Czarnek 2.0 , który jeśli zostanie przegłosowany w niezmienionej formie, może całkowicie zlikwidować nauczanie domowe w Polsce. Co wiadomo o planowanych zmianach? Przywrócona zostanie rejonizacja , co oznacza,...

Pusta klasa w szkole
Fotolia
Aktualności
"Domowe getto" dla chorych dzieci? MEN chce wprowadzić kolejne zmiany
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt zmian w sposobie kształcenia indywidualnego. Chore dzieci mają stracić możliwość nauki w szkołach. Dowiedz się więcej!

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło projekt zmian w sposobie kształcenia indywidualnego. Chore dzieci stracą możliwość nauki w szkole. MEN wyklucza dzieci z problemami Zgodnie z nowym projektem MEN, placówki edukacyjne nie będą mogły prowadzić indywidualnego toku nauczania. Oznacza to, że dzieci, które z powodów medycznych nie mogą uczęszczać na lekcje w takim trybie jak dzieci zdrowe, w ogóle nie będą mogły się uczyć w szkołach. Zamiast tego ministerstwo proponuje naukę w domu lub w szkołach specjalnych. Według rodziców taka zmiana to wykluczenie dzieci z problemami poza uczniowską społeczność. Ze statystyk MEN wynika, że w Polsce jest ok. 22 tys. dzieci w wieku szkolnym, które z różnych powodów nie mogą się uczyć w normalnym trybie. Są wśród nich dzieci ze spektrum autyzmu , chorujące na raka czy dzieci po operacjach, które wymagają stałej opieki lekarskiej i częstych wizyt w szpitalu. Jak podaje dziennik.pl, Agnieszka Niedźwiedzka ze Stowarzyszenia Nie-Grzeczne Dzieci wyróżnia cztery możliwości nauki dla chorych dzieci: nauczanie indywidualne wyłącznie w domu, w domu i częściowo w szkole, nauczanie indywidualne w szkole, nauczanie indywidualne w szkole i częściowo na lekcjach. Jak sama przyznaje, są dzieci, dla których nauka w domu jest jedyną możliwością, jednak pozostałe dzieci powinny mieć szansę na naukę w szkole. Getta dla chorych dzieci "To absurdalne podejście. Dzieci z problemami z dostosowaniem się do życia szkolnego, z zaburzeniami zachowania, fobiami i depresjami jest coraz więcej. Nie ma czegoś takiego jak dziecko po prostu agresywne, zawsze jest to związane z zaburzeniem. Czy te wszystkie dzieci miałyby być wysłane do szkół specjalnych?" – pyta Urszula Moszczyńska, pedagog z warszawskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej. "Trudno mi sobie wyobrazić, żeby stworzyć getta dla dzieci niedostosowanych. Osobne lekcje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta