strój galowy
Adobe Stock
Aktualności

Strój galowy – co może założyć dziecko na uroczystości szkolne?

Strój galowy wymagany jest w szkołach na specjalne okazje i w wielu domach budzi wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać. Czy dziewczynka może założyć spodnie lub sukienkę, czy koniecznie musi mieć rajstopy lub podkolanówki? Jak na galowo powinien być ubrany chłopiec, czy dopuszczalne są czarne dżinsy z dziurami i sportowe buty? Oto uniwersalne zasady.

Strój galowy obowiązuje na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, podczas egzaminów, ale także na odświętnych apelach, np. z okazji 3 maja lub 11 listopada. W statucie każdej szkoły znajduje się zapis informujący o tym, jaki strój uznawany jest za galowy. Warto to sprawdzić, bo każda szkoła może mieć nieco inne wymagania. Poniżej podajemy uniwersalne zasady ubierania się na specjalne okazje znajdujące się w kalendarzu roku szkolnego

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Jak wygląda strój galowy dla dziewczynki?

Na specjalne okazje w szkole dziewczynki mogą założyć granatową lub czarną spódnicę albo spodnie i jasną bluzkę, najlepiej białą. Akceptowane są też sukienki. Buty powinny być płaskie lub na małym obcasiku. W upalne dni do spódnicy nie trzeba zakładać rajstop.

Strój galowy dla dziewczynki:

  • spódnica – najlepiej nie krótsza niż 5 cm nad kolana, nie dżinsowa. Może być jednobarwna lub z drobnym wzorem.
  • bluzka – najlepiej biała, nieprześwitująca, zakrywająca plecy, brzuch i biodra. Nie powinna mieć głębokiego dekoltu. Może mieć długi lub krótki rękaw. Dozwolone są też bluzki, także koszulowe, w jasnych kolorach beżu, écru, różu.
  • spodnie – z długimi nogawkami, czarne lub granatowe, ale lepiej nie dżinsowe. Nie powinny mieć dziur, ćwieków, krzykliwych aplikacji.
  • buty – najlepiej z zakrytymi palcami, na płaskiej podeszwie lub małym obcasie. W praktyce jednak dozwolone są także buty na platformie czy koturnie, a także sandałki, zwłaszcza w upalny dzień.
  • rajstopy/podkolanówki – białe, cieliste, granatowe, czarne; w upalne dni nie trzeba ich zakładać.


Dziewczynki w ramach stroju galowego mogą również założyć garsonkę, nazywaną także kostiumem, czyli komplet złożony ze spódnicy lub spodni i marynarki uzupełnionych jasną, najlepiej białą bluzką. Garsonka może być w dowolnym ciemnym kolorze: czarnym, szarym, granatowym, brązowym.

Z czego składa się strój galowy dla chłopca?

Chłopcy mają z oczywistych względów nieco mniejszy wybór – koszula i spodnie lub garnitur. Tu także obowiązuje zasada, że spodnie powinny być ciemne, a koszula jasna. Dawniej wymagane były spodnie i buty wyjściowe, dzisiaj dopuszczalne są także ciemne, klasyczne dżinsy i ciemne obuwie sportowe.

Strój galowy dla chłopca:

  • koszula – najlepiej biała, z długim lub krótkim rękawem. Akceptowane są też koszule w innych jasnych kolorach, np. błękitne, écru.
  • spodnie – najlepiej od garnituru, ale w szkołach akceptowane są też klasyczne granatowe dżinsy – nie mogą mieć dziur, wystrzępień, ćwieków.
  • buty – idealnie ciemne wyjściowe półbuty, ale sportowe obuwie w ciemnym kolorze także jest dozwolone (sportowe buty na WF i tak będą konieczne).
  • skarpety – w ciemnym kolorze.


W ramach stroju galowego można chłopca ubrać w garnitur uszyty z ciemnego materiału albo w spodnie od garnituru i kamizelkę włożoną na białą koszulę. Kamizelka może być garniturowa lub inna, np. dzianinowa, najlepiej w granatowym, czarnym, niebieskim kolorze. Całość można, ale nie trzeba uzupełnić krawatem w stonowanym kolorze.

Strój galowy – po co się go zakłada?

Strój galowy ma podkreślić znaczenie okoliczności i wyrażać szacunek. Są to zasady, które obowiązują także w życiu dorosłym. Nauczenie dziecka, że są okoliczności, w których wypada ubrać się odświętnie jest częścią edukacji. Może dzięki temu za pewien czas w teatrach czy filharmoniach na widowniach znowu zasiadać będzie odpowiednio ubrana widownia, a młodzi ludzie, idący na rozmowę o pracę, będą się ubierać stosownie do okazji.

Sprawdź też:

rekrutacja do szkół podstawowych
Adobe Stock
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 obejmie dzieci, które w tym roku kończą 7 lat. Na wniosek rodziców sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzednim lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, także mogą zapisać się do klas pierwszych. Wyjaśniamy, jak przebiega nabór do szkoły podstawowej.

Rekrutacja do szkoły podstawowej odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji z 2004 roku i poprawką do niej wprowadzoną w 2009 roku. Poza tym każda placówka udostępnia rodzicom opracowane przez siebie zasady zapisów do szkoły. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed złożeniem wniosku do wybranej placówki. Zasady rekrutacji to m.in. informacje o liczbie miejsc przygotowanych na nowy rok szkolny we wszystkich klasach pierwszych oraz o językach obcych, jakie będą w nich nauczane. Spis treści: Rekrutacja do szkoły podstawowej – kryteria Zasady rekrutacji: jak złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły? Zapisy do szkoły podstawowej – kolejność i terminy Rekrutacja uzupełniająca do szkoły podstawowej Kryteria rekrutacji do szkoły podstawowej Nabór do szkoły podstawowej przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu MEiN. W skład komisji wchodzą przede wszystkim pracownicy danej placówki. Komisja rekrutacyjna ustala zasady rekrutacji do szkoły podstawowej zgodnie z zapisami rozporządzenia. Dziecko może chodzić do szkoły obwodowej lub innej wybranej, jeśli spełnia kryteria przyjęcia. Głównym kryterium przyjęcia dziecka do szkoły jest rejonizacja . Z urzędu do danej szkoły przyjmowane są dzieci mieszkające (zameldowane) w obwodzie danej placówki oraz na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dzieci spoza obwodu, o ile szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Oznacza to, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rejonu szkoły , a na pozostałe wolne miejsca dzieci spoza niego zgodnie z zasadami rekrutacji. Zasady rekrutacji udostępnione przez placówkę powinny zawierać: kolejność przyjęć uczniów, zasady przydzielania uczniów do poszczególnych klas, dokumentację, jaką powinni dostarczyć rodzice, terminarz dostarczania dokumentów, terminy...

butelka z filtrem
Adobe Stock
Zakupy
Butelka z filtrem: jak działa i jaką wybrać do szkoły i przedszkola? [NAJLEPSZE BUTELKI]
Butelka z filtrem to alternatywa dla kupowania wody butelkowanej i świetne rozwiązanie dla dziecka do szkoły lub przedszkola. Jednak butelka z filtrem nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń, więc nie każdy powinien nalewać do niej wodę prosto z kranu.

Butelka z filtrem może być dobrym rozwiązaniem dla dziecka do szkoły lub do przedszkola, bo pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci i poprawia jakość wody. Jednak filtry w butelce filtrującej nie usuwają z wody wszystkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy, kto może stosować butelki z filtrem, a kto nie powinien tego robić, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej dla dziecka. Butelka z filtrem: Jak działa butelka z filtrem? Butelka z filtrem węglowym: co to? Dla kogo jest butelka z filtrem? Butelka filtrująca: oszczędności Jaką butelkę z filtrem wybrać dla dziecka do szkoły? Najlepsze butelki z filtrem dla dzieci Wady i zalety butelek z filtrem Jak działa butelka z filtrem? Butelka z filtrem ma oczyszczać wodę z zanieczyszczeń. W praktyce wygląda to tak: nalewasz do butelki wodę z kranu , zakręcasz ją, umieszczając jednocześnie w wodzie filtr przymocowany do zakrętki. Podczas picia oraz wtedy, gdy filtr jest zanurzony, odławia on z płynu zanieczyszczenia. Butelka z filtrem węglowym: co to? Butelka filtrująca najczęściej jest wyposażona w  filtr węglowy . Jest on bardzo skuteczny w wyłapywaniu z wody nie tylko drobnych zanieczyszczeń, ale i ewentualnych zapachów. Ale filtr węglowy nie jest w stanie usunąć z wody bakterii. Zadaniem filtra węglowego w butelce filtrującej jest: usuwanie drobin rdzy, likwidowanie zanieczyszczeń , które dostały się do wody z instalacji wodnej, wyłapywanie drobin piasku i innych osadów, zmniejszanie zawartości chloru w wodzie chlorowanej, pochłanianie zapachów, zmiękczanie wody , która staje się smaczniejsza. Kto może korzystać z butelek z filtrem? Butelka z filtrem to z całą pewnością rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców miast , którzy mają w kranie wodę z miejskiego wodociągu. Jest ona pozbawiona mikroorganizmów, za to może mieć...

śniadaniówka do szkoły
Adobe Stock
Zakupy
Śniadaniówka do szkoły: najlepsza z przegródkami i z bidonem [TANIE MODELE]
Śniadaniówka do szkoły lub przedszkola to bardzo przydatny gadżet. W śniadaniówce z przegródkami zmieści się pożywny posiłek na cały dzień, a śniadaniówka w komplecie z bidonem pozwoli ci przygotować także zdrowy napój dla dziecka do szkoły.

Duża śniadaniówka do szkoły to nie powinien być zakup, który robisz w ciemno. Wybierając śniadaniówkę dla dziecka, weź pod uwagę, co dziecko będzie w niej nosić, gdzie najczęściej będzie jadło i wreszcie – czy będzie nosić śniadaniówkę w plecaku, czy może zostawiać ją w szkole. Zwykle rodzice wolą śniadaniówki z przegródkami niż zwykłe plastikowe pudełka. A może zamiast śniadaniówki przyda się termiczna torba? Polecamy nasz ranking śniadaniówek do szkoły. Spis treści: Śniadaniówka do szkoły: torba czy pudełko? Śniadaniówka: na co zwrócić uwagę? Śniadaniówka do szkoły dla dzieci: ranking Śniadaniówka pudełko Śniadaniówka do szkoły z bidonem Śniadaniówka do szkoły z torbą Duża śniadaniówka do szkoły z przegródkami Śniadaniówka do szkoły: torba czy pudełko? Niełatwo znaleźć idealną śniadaniówkę do szkoły, ale torebki termiczne są bardzo funkcjonalne. Są na tyle wytrzymałe i sztywne, że kanapkom, owocom i warzywom nic się nie stanie, a dodatkowo jedzenie nie traci swoich wartości odżywczych. Takie śniadaniówki w formie torebek zajmują jednak sporo miejsca, więc najlepiej zostawić je w szafce, o ile dziecko będzie taką dysponować. Z kolei śniadaniówka-pudełko zajmuje niewiele miejsca i dziecko nie musi zostawiać go w szafce – może mieć je pod ręką w plecaku. Jednak w upały pudełko nie ochroni jedzenia przed wysoką temperaturą , a torba termiczna – już tak. Śniadaniówka dla dziecka: na co zwrócić uwagę? Śniadaniówka do szkoły musi być szczelna, ale zamknięcie nie powinno być kłopotliwe dla dziecka. Wieczko musi dobrze pasować do pojemnika, a ewentualne zatrzaski gładko się dopasowywać. Bardzo praktyczna jest śniadaniówka z przegródkami: wszelkie dodatkowe pojemniczki w śniadaniówce pozwalają lepiej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz