Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
czytanie książek z dzieckiem
Adobe Stock
Gry i zabawy

Psycholog o książkach – jedynych zabawkach, które rozwijają wszystkie zmysły

Obcowanie z książką pomaga dziecku rozwijać się już od najmłodszych lat. To prawda, którą zna każdy dorosły. Ale jak w przebogatej ofercie wydawnictw dla dzieci wybrać najlepsze i najbardziej wartościowe pozycje? Podpowiada psycholog Dorota Zawadzka.
Słuch, wzrok, węch, dotyk i smak to zmysły, które pozwalają dziecku poznawać otaczający je świat. Aby wesprzeć ich rozwój, warto wykorzystać dostosowane do wieku zabawki i pomoce edukacyjne. Wśród nich wysokie miejsce na liście zajmują książki. I chociaż w kontekście czytania, przychodzą do głowy głównie dwa zmysły – słuch i wzrok – warto pamiętać, że książki dla dzieci wspierają rozwój polisensoryczny, czyli wielozmysłowy.

Jakie konkretnie książki rozwiną wszystkie zmysły malucha?

Poszukując dla dziecka książki, która pomoże mu rozwijać się polisensorycznie, warto zwrócić uwagę nie tylko na fabułę. W tym przypadku bohaterowie są równie ważni, co… No właśnie, co radzi psycholog?

Dorota Zawadzka: Pamiętajcie, że nie chodzi tylko o treść, ale w równym stopniu o wygląd samej książki, w tym także jej format, fakturę okładki, dobór kolorów tekstu oraz ilustracji. Oczywiście jakkolwiek wszystko jest ważne, to priorytety zmieniać się będą wraz z wiekiem dziecka.

Jakie książki sprawdzą się u niemowląt?

– Dla najmłodszych, dla których książka jest zabawką jak każda inna, szukajcie książeczek, które można bezpiecznie wziąć do buzi czy... do kąpieli – np. drukowane na specjalnej ceracie. Książki dla maluszków powinny być dwu- lub trzykolorowe oraz w barwach kontrastowych. Świetnym wyborem będą też książeczki pachnące, które niedawno pojawiły się na rynku – podkreśla psycholog Dorota Zawadzka.
Ekspertka podkreśla również, że im starsze dziecko, tym bardziej będą je interesowały książki interaktywne. Aby zadbać o rozwój zmysłów dziecka, warto wybierać takie, które są np. z filcu i mają naszyte różne elementy, które szeleszczą, błyszczą itp. Tak naprawdę są to tablice sensoryczne w formie książeczki.

Jakie książeczki sensoryczne dla dzieci w wieku 2-3 lat?

Psycholog Dorota Zawadzka podkreśla, że maluchy, które są już zainteresowane historią opowiadaną w książeczce, szukają w niej postaci i przedmiotów znanych z bezpośredniego otoczenia. – Książeczka taka powinna umożliwić małemu czytelnikowi korzystanie z niej w sposób multimedialny. Są już książki, które pozwalają na – równoczesne z oglądaniem – słuchanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta czy otoczenie albo odtwarzanie utworu muzycznego ilustrującego treść książki – podkreśla ekspert.

Książki rozwijające zmysły dla starszaka

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym stanowią podstawę do zorganizowania domowej lub podwórkowej zabawy. W tym okresie lektura inspiruje i podpowiada  dziecku, co może zrobić, jak wykorzystać w zabawie spostrzegawczość, uważny słuch, zręczność, szybkość i zmysł równowagi. Starszak może np. próbować zbudować z klocków miasteczko, o którym czytaliście, lub wybrać się na spacer śladami książkowych bohaterów. Aby zabawa, której podstawą jest książka dla dzieci była jeszcze ciekawsza, można do niej wykorzystać np. zabawki z nowej kolekcji Smerfy KINDER Niespodzianki. Dzięki nim możecie odgrywać sceny, które wydarzyły się w lekturze lub… wymyślać zupełnie nowe historie, będące kontynuacją przygód mających miejsce w książce. Takie podejście do zabawy rozwija dziecko polisensorycznie, czyli wielozmysłowo, dzięki czemu jest to nie tylko czas wielkiej frajdy, ale również nauki.

KINDER Niespodzianka Smerfy
Ferrero

Ta kolekcja pomoże ci odtworzyć świat z książki!

Do wspólnej zabawy zaproście 8 niezwykłych bohaterów z nowej kolekcji Smerfy KINDER niespodzianki! Oprócz Papy Smerfa są tu Smerfetka Ogrodniczka i Smerfetka Architektka, Smerf Doktor, Smerf Strażak, Smerf Biegacz, Smerf Deskorolkarz i wreszcie Smerf Wspinacz. Każdy z nich ma cechy dominujące, dlatego zabawy z nimi np. w odgrywanie ról są ciekawe i proste. Ale… to jeszcze nie wszystko! Aby jeszcze bardziej rozwijać zmysły dziecka, zabawki z serii Smerfy dają dostęp do specjalnej zawartości w darmowej aplikacji APPLAYDU. Wystarczy zeskanować zabawkę, by uzyskać dostęp do fascynujących gier, zabaw edukacyjnych i rozszerzonej rzeczywistości.

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Mam opowiada córce KINDER Smefy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Co sprawia, że dzieci kochają opowieści? Wyjaśnia Dorota Zawadzka
„Dla dzieci trzeba tak samo pisać, jak dla dorosłych, tylko lepiej” – powiedział Maksym Gorki i ta idea powinna przyświecać każdemu twórcy książek dla młodszych czytelników. Jak zatem wybrać odpowiednią lekturę i przede wszystkim – co sprawia, że maluchy jedne książki kochają, a innych nie?

O zaletach czytania dzieciom od pierwszych dni (albo i wcześniej) napisano już wiele. Niewątpliwie jednak warto przypominać o tym, jak ważne są książki w ich rozwoju. Dlaczego warto czytać dzieciom? Głośne czytanie dzieciom, wraz z dobieraniem odpowiedniej intonacji głosu, to świetna lekcja przygotowująca maluchy najpierw do mówienia, a potem do samodzielnego czytania. Dziecko zdobywa w ten sposób kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Czytając dziecku zaspokajamy także jego potrzeby emocjonalne. Nie tylko czytając o emocjach! Wspólnie patrząc w książkę, jesteśmy blisko, przytulamy się, spędzamy razem czas. Jak wybrać odpowiednią książkę dla dziecka? Dorota Zawadzka wielokrotnie podkreślała, że książki dla dzieci powinny być dostosowane merytorycznie do ich wieku. Jednocześnie też wybierając lektury, warto zwrócić uwagę na warstwę graficzną. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Psycholożka podkreśla najważniejsze aspekty książek dla najmłodszych. 5 cech idealnej książki dla dziecka wg Doroty Zawadzkiej: 1. Świat i problemy w niej poruszone są bliskie dzieciom. 2. Jednocześnie prezentują uniwersalne wartości. 3. Propagowanie pięknego języka. 4. Szybka, zaskakująca akcja, imponujący i ważny bohater, niespodziewane zdarzenia, mocne wrażenia. 5. Wyjątkowe ilustracje. Nie tylko książki… Niezwykle ważne jest, aby historie, które przeczytamy, miały szansę żyć własnym życiem. Jak? Sposobów jest wiele. Przede wszystkim nie brońmy maluchom zadawania pytań w trakcie czytania . Jeśli szczególnie zainteresuje je jakiś wątek lub bohater, pozwalajmy zarówno maluchowi, jak i sobie, odejść na chwilę i pogłębić wiedzę na dany temat. Poza tym, przenoście przeczytane historie na grunt innych zabaw. Być może miasteczko, o którym czytaliście, uda się zbudować z klocków? Albo zabrać ukochanego misia na spacer...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock
Wychowanie
Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.

Zabawy paluszkowe znają wszystkie dzieci. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są paluszkowe wierszyki: o raku-nieboraku, o sroczce, co kaszkę warzyła, o kominiarzu na drabinie. Twoje dziecko też szybko je opanuje i będzie układało ręce do zabawy. Warto pokazywać najmłodszym zabawy paluszkowe, bo nie tylko wywołują mnóstwo radości, ale również wiele uczą. Sprawdź, jakie wierszyk paluszkowe można wykorzystać do wesołych zabaw z maluszkami.  Spis treści:   1.  Zabawy paluszkowe – same zalety 2.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – od kiedy? 3.  Jak się bawić w zabawy paluszkowe? 4.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – przykłady: Zabawy paluszkowe dla niemowlaka Zabawy paluszkowe dla przedszkolaków 5.  Wpływ zabaw paluszkowych na rozwój dziecka Zabawy paluszkowe: same zalety  Zabawy paluszkowe to nic innego jak zabawy, w których wykorzystujemy zmysł dotyku i proste rytmiczne wierszyki. Zabawy tego typu stwarzają okazję bliskiego kontaktu z dzieckiem, poświęcenia mu uwagi i spędzenia z nim czasu. Zaspokajają tym samym podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka. Poprzez częsty kontakt z mamą i tatą (osobami kochanymi i najważniejszymi), poprzez powtarzalność i przewidywalność pewnych sekwencji ruchowych dziecko zdobywa poczucie bezpieczeństwa (wie, co będzie dalej). Zabawy paluszkowe to wspaniały trening: koncentracji, pamięci, poznawania świata za pomocą zmysłu dotyku, orientacji w przestrzeni, zdolności manualnych, precyzji ruchów, rozwoju mowy i słownictwa, komunikacji, w której liczy się naprzemienność („raz ja, raz ty”) więzi emocjonalnej z rodzicem i/lub wychowawcą. Do zabaw paluszkowych nie potrzeba specjalnych zabawek, wybranych miejsc, szczególnych umiejętności czy określonego...

hotel przyjazny rodzinie
Adobe Stock
Czas wolny
Szukasz hotelu na wakacje? Te miejsca są idealne dla rodzin. Dzieciaki będą zachwycone!
Jeśli planować wypoczynek, to tylko w hotelu przyjaznym dzieciom i rodzinie. Konkurs na najlepsze hotele pozwala wyłonić najbardziej przyjazne obiekty – bezpieczne i z licznymi atrakcjami. Mamy kilku faworytów!

O ile prościej zaplanować wypoczynek z dziećmi, jeśli zna się polecane, bezpieczne i przyjazne hotele w atrakcyjnych okolicach. Pewność co do wysokiego standardu oraz udogodnień dla rodzin jest bezcenna, bo każdy hotel jest audytowany, czyli sprawdzany przez Kapitułę. Dzięki akcji „Hotel Przyjazny Rodzinie” rodzice poznają najlepsze miejsca na wakacje. To jedyny w Polsce system certyfikacji najlepszych obiektów hotelowych, który działa od 2008 roku. Hotel Przyjazny Rodzinie: edycja 2019/2021 W tym sezonie Kapituła po raz 12. ocenia i wybiera m.in. najlepszy hotel miejski dla rodziny oraz najlepszy pensjonat i hotel na wypoczynek i wakacje dla rodziny. Specjalne wyróżnienie otrzyma obiekt najwyżej oceniony przez internautów i gości hotelowych. Jurorzy wezmą pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo i rozrywki, jakie hotele oferują najmłodszym. To tylko niektóre z obiektów, które biorą udział w konkursie – ale my już wiemy, że warto je odwiedzić! Hotel Aqua Sopot To hotel położony w zacisznym miejscu, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin, które szukają spokoju, ale chciałyby też mieć łatwy dostęp do największych atrakcji w okolicy. A jest z czego korzystać! Piękna, piaszczysta plaża znajduje się zaledwie 250 m od hotelu, a sopocki Aquapark zapewni masę atrakcji w deszczową pogodę (goście Hotelu Aqua Sopot uprawnieni są do specjalnych zniżek). Hotel zadbał o to, by rodzice nie musieli martwić się o wakacyjny ekwipunek dla swoich pociech – wybierając się na plażę, skorzystać można ze specjalnych zestawów do zabawy na piasku czy parawanów. Warto też wypożyczyć dziecięcy rower czy hulajnogę (bezpłatnie!). Na terenie hotelu znajduje się Sala Zabaw dla najmłodszych oraz zewnętrzy plac rozrywki z bezpośrednim wyjściem z hotelowej restauracji – rodzice mogą zatem spokojnie delektować się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj