Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rotawirus objawy
Adobe Stock
Zdrowie

Rotawirus: objawy zakażenia u dzieci i dorosłych. Jak sprawdzić, czy to rotawirus?

Rotawirus daje charakterystyczne objawy: to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Bardzo szybko dochodzi do groźnego odwodnienia dziecka, dlatego już pierwsze objawy rotawirusa wymagają zdecydowanego leczenia. Zaniedbanie może spowodować konieczność leczenia dziecka w szpitalu. Zakażenie rotawirusem w skrajnych przypadkach kończy się zgonem.

Rotawirus jest groźny dla dzieci. Na zakażenie rotawirusami narażone są przede wszystkim bardzo małe dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. W ich przypadku zakażenie przebiega błyskawicznie i jest bardzo niebezpiecznie. Może doprowadzić do odwodnienia wymagającego hospitalizacji dziecka. U dorosłych objawy rotawirusa mają łagodniejszy przebieg. Do zakażeń dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym.

Rotawirus u dzieci i dorosłych:

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

Co to jest rotawirus?

Rotawirusy to małe kuliste wirusy należące do rodziny Reoviridae. Nazwa pochodzi od ich okrągłego kształtu (z łac. rota oznacza koło). Rotawirusy dostają się do komórek nabłonka jelita cienkiego i powodują ich uszkodzenia. To skutkuje zmniejszeniem wchłaniania soli i wody i ich wydalaniem z organizmu wraz z biegunką.

Przyczyną zakażenia rotawirusem jest:

  • kontakt z osobą chorą lub jej wydzielinami,
  • kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, na których rotawirusy mogą pozostawać nawet przez kilka tygodni,
  • spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej rotawirusami,
  • wdychanie cząstek wirusa unoszących się w powietrzu.


U dzieci do zakażenia rotawirusem dochodzi przede wszystkim drogą fekalno-oralną, a więc poprzez przenoszenie wirusów do ust. Stąd infekcję rotawirusową w przypadku bardzo małych dzieci nazywa się chorobą brudnych rąk.

Infekcja rotawirusowa wylęga się ok. 2 dni od kontaktu z osobą zakażoną lub skażonym przedmiotem. Z reguły choroba trwa od 4 do 10 dni, chociaż wydalanie wirusów utrzymuje się nawet do miesiąca.

Rotawirus – objawy zakażenia u dzieci

Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy to rotawirus u dziecka, pamiętaj, że zakażenie ma kilka bardzo charakterystycznych objawów:

  • wymioty – bardzo gwałtowne, występujące nawet kilkanaście razy w ciągu doby (są pierwszym objawem choroby),
  • biegunka – do 20 razy na dobę, wodnista, obfita i tryskająca,
  • gorączka – do 40°C.


Do typowych objawów zakażenia rotawirusem u dzieci dochodzą także: ból i zawroty głowy, ból brzucha, ból mięśni i jadłowstręt.

Najpoważniejszy przebieg zakażenia występuje u niemowląt powyżej 3 miesiąca życia, kiedy tracą one odporność urodzeniową pochodzącą z przeciwciał matki.

Objawy rotawirusa u dorosłych

Przebieg zakażenia rotawirusowego u dorosłych może być bezobjawowy lub skąpoobjawowy i ma łagodniejszy charakter niż w przypadku dzieci. Najbardziej zagrożone zakażeniem są osoby powyżej 65. roku życia. W ich przypadku może wystąpić postać ostra infekcji i konieczność hospitalizacji. W przypadku biegunek i wymiotów postępowanie jest podobne jak u dzieci, czyli odpowiednie nawadnianie organizmu, a następnie lekkostrawna dieta.

Jak leczyć zakażenie rotawirusem?

Najważniejsze w leczeniu infekcji rotawirusowej jest niedopuszczenie do odwodnienia dziecka. To oznacza, że trzeba maluszkowi cały czas podawać wodę małymi łyżeczkami. Nie jest to łatwe do wykonania, gdyż dziecko może w tym czasie nadal wymiotować i zwracać otrzymane płyny. W ten sposób bardzo szybko traci elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Często więc konieczne staje się podawanie doustnych płynów nawadniających, które jednak ze względu na smak nie zawsze są chętnie przyjmowane przez dzieci.

Infekcję leczy się objawowo po konsultacji lekarskiej, podając w zależności od dolegliwości środki:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwgorączkowe,
  • probiotyki.


Dziecko powinno mieć lekkostrawną dietę (po upływie 4-6 godzin od rozpoczęcia nawadniania). Należy podawać mu przeciery z warzyw, mus z jabłka, ryż, pieczywo pszenne, kaszki, gotowane mięso.

Jeżeli biegunka i wymioty są bardzo intensywne i uniemożliwiają skuteczne doustne nawadnianie, nie należy czekać z wizytą u lekarza, tylko jak najszybciej pojechać z dzieckiem do pediatry.

Lekarz oceni stopień odwodnienia dziecka. Niewykluczone, że zleci badanie dotyczące niedoboru płynów i elektrolitów. W przypadku dużego odwodnienia konieczne będzie nawodnienie go dożylnie poprzez podanie płynu w formie kroplówki, co wymaga hospitalizacji maluszka.

Uwaga! Napój typu coca cola jako środek leczący zakażenie rotawirusem to mit. Picie coca coli podczas infekcji jest wręcz niezalecane przez specjalistów. Napoje typu cola, z ogromną ilością cukru i konserwantów, nie tylko nie pomogą wyleczyć infekcji, ale mogą nawet pogorszyć samopoczucie i doprowadzić do nasilenia objawów. Nigdy nie podawaj coca coli choremu dziecku! „Wbrew obiegowym opiniom cola nie leczy brzucha w żaden sposób. Zawiera za to szkodliwe fosforany i inne substancje, których dziecko nie powinno dostać” – wyjaśnił nam dr. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pytany o to, czy odgazowana cola nadaje się do leczenia rotawirusa.

Powikłania po rotawirusie

Z powodu gwałtownej biegunki i wymiotów mogą wystąpić różne, także poważne powikłania po zakażeniu rotawirusem:

  • zaburzenia elektrolitowe,
  • odwodnienie,
  • kwasica,
  • powikłania w funkcjonowaniu narządów i ogólnoustrojowe.


W skrajnych przypadkach infekcja rotawirusowa może skończyć się nawet śmiercią.

Rotawirus – zapobieganie

Higiena i utrzymywanie czystości otoczenia to podstawowa forma codziennego zabezpieczania się przed ryzykiem zakażenia rotawirusami.

Aby zapobiegać zakażeniu, należy:

  • Uczyć dziecko zasad mycia rąk już od najmłodszych lat.
  • Unikać kontaktu z osobą zakażoną rotawirusem.
  • Dezynfekować powierzchnie skażone wirusem – rotawirusy mogą przetrwać około 2 miesiące na powierzchniach, a temperatura 60 stopni niszczy je dopiero po 30 minutach; najlepiej czyścić powierzchnie skażone rotawirusem preparatem zawierającym związki chloru.
  • Przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami higieny – wirus przenosi się przez zakażoną żywność i wodę.
Rotawirusy odpowiadają za około 50 proc. wszystkich biegunek u maluchów, dlatego szczepionka przeciwko rotawirusom to najlepszy sposób zabezpieczenia dziecka przed infekcją. Podaje się ją doustnie, w trzech dawkach, między 6. a 24. tygodniem życia.

Źródło: gis.gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz także:

Dziecko zarażone rotawirusem
AdobeStock
Zdrowie
Dziecko ma biegunkę? To może być rotawirus!
Biegunka rotawirusowa gdy dopadnie dziecko, spędza sen z powiek jego rodziców na kilka dni. Naprzemienne biegunki i wymioty są niezwykle męczące, nie tylko dla dziecka. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź, jak leczyć rotawirusa!

Rotawirusy rozprzestrzeniają się na tyle szybko i łatwo, że bardzo trudno jest się przed nimi uchronić. Szczepienia ochronne pozwalają na uniknięcie cięższego przebiegu choroby. Również odpowiednia higiena rąk , dieta czy dobre zdrowie również nie są wystarczające, by ustrzec się przed rotawirusem. Czym są te wirusy i jak je leczyć, kiedy już zaatakują? Przeczytaj! Na czym polega zarażenie rotawirusem u dziecka? Rotawirusy należą do grupy wirusów tworzących rodzinę reowirusów . Zakażenie się nimi skutkuje biegunką, zwaną potocznie grypą żołądkową lub grypą jelitową. Wirusy te najczęściej atakują dzieci i niemowlęta . Szacuje się, że znaczna większość dzieci do 5 roku życia przynajmniej raz przeszła biegunkę rotawirusową. Bardzo trudno jest uniknąć zarażenia rotawirusem , gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, zarówno drogą kropelkową, jak i przez układ pokarmowy. Objawy rotawirusa Możesz podejrzewać, że dziecko zaraziło się rotawirusem , jeśli najpierw ma podwyższoną temperaturę , a po 2-3 dniach dołączają do tego: wymioty; silna biegunka (wypróżnianie się do kilkunastu razy na dobę); senność; brak sił; apatia; spierzchnięte usta. Uważaj przy tym, by dziecko się nie odwodniło. Płacz bez łez oraz brak moczu mogą to sygnalizować. Koniecznie nawadniaj dziecko , by nie doszło do poważnego odwodnienia organizmu. Jak zwalczyć biegunkę u dziecka? Biegunka rotawirusowa jest uciążliwa nie tylko dla chorego dziecka. Rodzic najlepsze, co może wówczas zrobić, to odpowiednio nawadniać dziecko. Należy podawać mu do picia letnią wodę lub letnie herbatki (nie mogą być zbyt ciepłe, bo może to nasilić objawy). W przypadku niemowląt konieczna jest kontrola pediatry , starsze dziecko, które nie ma oznak odwodnienia, może być leczone w domu. Ważne jest,...

Meningokoki
Fotolia
Aktualności
Rotawirusy zbierają żniwo! 200 tys. dzieci rocznie pada ich ofiarą
Są podstępne, rozprzestrzeniają się szybko, nie ma na nie leków. Sprawdź jak uchronić przed nimi swoje dziecko.

Bóle brzucha, silna biegunka i odwodnienie , które może skończyć się hospitalizacją – taki przebieg w skrócie ma nieżyt żołądkowo-jelitowy wywołany zakażeniem rotawirusami. Popularną jelitówką można zarazić się niemal wszędzie. Szczególnie narażone są na nią dzieci , które z zasadami higieny osobistej nie zawsze są za pan brat. Wirusy mogą bardzo długo żyć poza organizmem. Wystarczy więc, że dziecko będzie miało kontakt z przedmiotem, który wcześniej był dotknięty przez osobę zarażoną, a możemy być pewni, że niedługo będzie my walczyć z biegunką. Kiedy do szpitala? Każdego roku z powodu rotawirusów do szpitali trafia 21 tys. dzieci. Dlaczego? Zakażenie jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci, które szybko odwadniają się w czasie choroby. Wówczas niezbędne jest podanie płynów dożylnie. Do objawów odwodnienia u niemowląt należą: suchy płacz i spierzchnięte usta i zbyt długo sucha pieluszka. Jak wytępić rotawirusy? Nie ma leku na zakażenie tymi wirusami! Do 6. miesiąca życia dziecka, można zaszczepić je na rotawirusy. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, pozostaje nam częste mycie rąk (na brudnych wirusy pozostają nawet kilka godzin), a w czasie choroby ciągłe nawadnianie organizmu. Najlepiej jest podawać elektrolity dostępne w aptece, ale ich smak nie zawsze przypada do gustu malcowi. W przypadku noworodków najlepiej od razu zgłosić się do pediatry . Źródło: rynekzdrowia.pl, medonet.pl

dziecko z rotawirusem
Fotolia/oprac. SN
Zdrowie
3 głupie mity o rotawirusach – sprawdź, w co NIE wierzyć!
Każdego roku w Polce ok. 200 tys. najmłodszych dzieci choruje na infekcje rotawirusowe. Co dziesiąte wymaga leczenia w szpitalu i nawadniania poprzez sondę czy kroplówkę.

Liczba dzieci hospitalizowanych z powodu rotawirusów dowodzi, że wbrew obiegowej opinii wywołana przez te zarazki biegunka jest bardzo poważną chorobą! Szkodliwych mitów jest więcej. MIT 1: Chorują tylko „żłobkowe” dzieci Nieprawda. Dziecko może złapać rotawirusy wszędzie, nie tylko w żłobku czy przedszkolu. Lekarze alarmują, że wiele dzieci zakaża się w szpitalach. Zapobieganie rozpowszechnianiu się wirusów jest w praktyce niemożliwe . Nie pomoże nawet ścisłe przestrzeganie higieny i częste mycie rąk (według specjalistów konieczne są tu specjalne procedury dezynfekcyjne i izolacja chorego, a o nią przecież trudno). Kiedy już dojdzie do zakażenia rotawirusami , choroba postępuje błyskawicznie. Chore dziecko gorączkuje (nawet powyżej 39 st. C), ma ostrą biegunkę, wymiotuje. W przypadku dzieci, które nie skończyły 2 lat, już w 2. dobie infekcji może dojść do poważnego odwodnienia . MIT 2: Biegunkę można leczyć samemu Tylko lekarz może podjąć decyzję o tym, czy dziecko może walczyć z chorobą w domu, czy lepiej będzie dla niego, jeśli zostanie w szpitalu. Domowe leczenie polega na podawaniu probiotyków  oraz nawadnianiu dziecka preparatami z elektrolitami . Te drugie trzeba podawać dziecku nawet co kilkanaście minut i koniecznie po każdym biegunkowym stolcu. MIT 3: Szczepienia dodatkowe są niepotrzebne To mit, z którym lekarze borykają się od lat! Przekonują, że jest przeciwnie: szczepienia zalecane , w tym właśnie szczepienie przeciw rotawirusom, są tak samo korzystne dla zdrowia dziecka, jak szczepienia obowiązkowe . Szczepionka przeciw rotawirusom chroni przed poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, a jej dodatkową zaletą jest to, że ma formę doustną.  Dzięki temu nie wiąże się z kłuciem i dodatkowym bólem dziecka. Uodpornia na najczęstsze typy wirusa , ale zdaniem pediatrów, nawet jeśli szczepione dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz