Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama

Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE

Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi.

Spis treści:

Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy

Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami, może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona, zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki. Znamię będące złośliwym nowotworem skóry:

 • jest duże,
 • jest nieregularne,
 • zmienia kolor,
 • ma poszarpane brzegi,
 • ma nierównomierne zgrubienia,
 • zmienia się.

Zdjęcia czerniaka

Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu, który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak:

czerniak
Carl Washington, M.D., Emory Univ. School of Medicine; Mona Saraiya, MD, MPH

Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi

czerniak
Carl Washington, M.D., Emory Univ. School of Medicine; Mona Saraiya, MD, MPH

Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia

 

czerniak
Carl Washington, M.D., Emory Univ. School of Medicine; Mona Saraiya, MD, MPH

Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość
(zdjęcia: czerniak.org.pl)

Schemat ABCDE wykrywania raka skóry

Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to: 
 • A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę,
 • B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
 • C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor,
 • D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm,
 • E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Jeśli zauważysz nawet jedną z wymienionych cech, zgłoś się do dermatologa.

Gdzie może pojawić się nowotwór skóry?

Czerniak może pojawić się na każdym miejscu skóry: na twarzy, dłoniach, plecach, stopach. Chociaż głównym czynnikiem ryzyka jest narażanie skóry na promieniowanie UV (opalanie, solarium), to rak skóry może pojawić się też w miejscach, które nie były opalane (powodem jest to, że komórki czerniaka migrują). Nie wyklucza to jednak konieczności ochrony delikatnej skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym, aby nie narażać jej na szkodliwe działanie słońca. 

Ponad 90 proc. wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale może on umiejscowić się też w innych miejscach, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza:
 • wewnątrz gałki ocznej,
 • na błonie śluzowej narządów płciowych,
 • w jamie ustnej,
 • krtani, przełyku, jelitach, żołądku.

Zobacz także:

Zdarzyło ci się przestraszyć w ciąży? Czy przez to dziecko będzie miało „myszkę”?

noworodek, znamiona na ciele
Zdrowie
6 najczęstszych znamion u dzieci
Znamiona na ciele noworodka mogą cię niepokoić. Czy słusznie? Sprawdź, jakie znamiona możesz zobaczyć na dziecięcej skórze i które z nich powinnaś pokazać lekarzowi.

1. Pieprzyki na ciele noworodka Wyglądają jak malutkie brązowe punkciki. Pieprzyki występują bardzo często i nigdy nie znikają. Nie powinnaś się nimi przejmować, jeśli jednak twoje dziecko ma ich dużo, zwróć na to uwagę pediatry. 2. Naczyniowe znamię wrodzone na ciele noworodka Wygląda zazwyczaj jak miękka wypukła plama, w kolorze truskawkowym. Może mieć różne wielkości. Czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach po urodzeniu. Występuje średnio u jednego na dziesięć noworodków. Znamiona te mogą się powiększać, ale w końcu zbledną przybierając szaroperłowy kolor. Naczyniowe znamiona wrodzone całkowicie znikają między piątym a dziesiątym rokiem życia. Najlepiej nie leczyć tych znamion, tylko poczekać, aż same znikną. Lekarz może zalecić jednak prostą terapię, czyli uciskanie i masaż , co często przyspiesza zanikanie znamienia. Jedynie niektóre przypadki wymagają bardziej radykalnych zabiegów czy nawet usunięcia. 3. Naczyniak krwionośny jamisty lub jamisty żylny na ciele noworodka Występuje bardzo rzadko, tylko u jednego noworodka na sto. Ma kolor niebieskawoczerwony, jest grudkowaty. Zanika wolniej niż znamiona wrodzone i częściej wymaga leczenia. Sprawdź, na co uważać, gdy dziecko ma naczyniaki 4. Znamię naczyniowe płaskie na ciele noworodka Jest już widoczne tuż po porodzie , ma kolor purpurowoczerwony i może występować w różnych miejscach na ciele. Nigdy nie blednie całkowicie. Leczenie laserem zwykle poprawia wygląd znamienia. Zasięgnij porady lekarza, jeśli coś cię niepokoi w wyglądzie znamienia. 5. Wrodzone znamiona barwnikowe na ciele noworodka Przybierają kolor od jasnobrązowego do prawie czarnego. Mogą być pokryte włoskami. Zaleca się usuwanie większych znamion, ponieważ mogą być złośliwe. 6. Obrzęk łososiowy rogówki u noworodka Plamy w kolorze łososiowym mogą występować na górnych...

plaże w Polsce
Fotolia
Czas wolny
Blade dziecko znaczy zdrowe dziecko
W Australii rodzice, którzy w południe siedzą na plaży z dzieckiem, mogą być ukarani mandatem za narażanie malca na utratę zdrowia! Dlaczego trzeba chronić dziecko przed słońcem?

Najnowsze badania pokazują, że poparzenia skóry w dzieciństwie często kończą się nowotworami! Niestety, ich liczba w ostatnich latach rośnie wręcz dramatycznie. W walkę przeciw opalaniu zaangażował się prof. Witold Zatoński, ten sam, który od lat walczy z paleniem papierosów. – Sytuację mamy taką, jak 20 lat temu z nowotworami płuc: ogromny wzrost zachorowań. I tak jak kiedyś udowodniono związek między paleniem papierosów a rakiem płuc, tak samo dziś jest udowodniony związek między promieniowaniem UV a nowotworami skóry – przekonuje profesor. Szczególnie narażone na szkodliwe skutki promieni słonecznych są dzieci, bo ich skóra jest cienka i łatwo przepuszcza UV. Opalanie nie jest zdrowe Czerwony kolor skóry po opaleniu to nic innego jak oparzenie słoneczne, spowodowane szkodliwym wpływem promieni UVB. Niszczą one skórę, powodują jej starzenie. Jednak groźniejsze od skutków UVB są zmiany niewidoczne gołym okiem, do których dochodzi w kodzie genetycznym komórek skóry. Te zmiany są spowodowane przez promienie słoneczne UVA, o których jeszcze do niedawna mówiono bardzo niewiele. – Dziś już wiadomo, że zarówno UVA, jak i UVB są czynnikami rakotwórczymi. Tylko działają one nieco inaczej. Promienie UVB wpływają bezpośrednio na komórki skóry, UVA pośrednio, gdyż powodują powstawanie różnych czynników toksycznych uszkadzających aparat genetyczny – mówi doc. dr hab. Grzegorz Nawrocki, który od wielu lat zajmuje się nowotworami skóry w warszawskim Instytucie Onkologii. – Kiedyś opalona twarz rzeczywiście była symbolem zdrowia. Ale to było w czasach, gdy bardzo dużo osób chorowało na gruźlicę, często też zdarzała się krzywica, spowodowana niedoborami witaminy D. Co się dzieje na plaży Jak wyglądają dziś nasze wakacje? Coraz więcej osób wyjeżdża do krajów południowych, by tam cieszyć się słońcem,...

znamiona
Panthermedia
Aktualności
Zbadaj znamiona: koniecznie przed latem!
Jesteśmy bardziej narażeni na czerniaka niż osoby mieszkające na południu Europy. 65 proc. z nas powinno unikać słońca. Jeśli masz znamiona na skórze, badaj je. Szczególnie niebezpieczne są te znamiona, która dopiero się pojawiły oraz te, które zmieniły wygląd.

Ze względu na jasną karnację , jesteśmy bardziej narażeni na czerniaka niż mieszkańcy południa Europy. Około 25 proc. Polaków w ogóle nie powinno się opalać, a 40 proc. powinno to robić bardzo ostrożne, gdyż również znajduje się w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka. Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jeśli jest szybko rozpoznany i usunięty, szanse na wyleczenie wynoszą ponad 90 proc. Jeśli jednak czerniaka rozpozna się późno, dochodzi do odległych przerzutów , a wtedy szanse na wyleczenie są bardzo małe. Dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się czerniaka i jak go rozpoznać. Znamię? Znam je! Wiele osób ma znamiona, jednak tylko niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Jeśli masz znamiona, raz w roku trzeba je pokazać dermatologowi. Wizyta u dermatologa jest też konieczna, jeśli zauważysz, że znamię zmieniło wygląd, powiększyło się. Dzieci także mają znamiona . Koniecznie trzeba je pokazać dermatologowi. ABCDE czerniaka Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE: A: asymetria np. znamię "wylewające" się na jedną stronę, B: brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C: czerwony, czarny , niejednolity kolor, D: duży rozmiar , wielkość zmiany powyżej 6 mm, E: ewolucja , czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki , które kwalifikują się nawet tylko do jednego z kryteriów ABCDE lub budzą niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa. Jak chronić się przed czerniakiem 1. Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę : sprawdź, czy znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.  2. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się ze znamieniem, idź do dermatologa lub chirurga-onkologa. 3. Unikaj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz