Pielęgnacja

Twój maluch to mała… ZEBRA? Zobacz, jak wspierać jego zalety!

Dzieci zwykle są radosne, u niektórych jednak jest to… niesforna radość. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób rozbrykanie i niepowtarzalność swojej pociechy warto pielęgnować? Przeczytaj nasz artykuł, w którym psycholog Dominika Słomińska podpowiada, w jaki sposób rozwijać cechy dominujące dzieci, aby w przyszłości pomogły im odnieść sukces szkolny i życiowy!

Rozwiązałaś nasz psychotest i już wiesz, czy cechy twojego dziecka bardziej pasują do pandy, flaminga, alpaki, zebry czy kameleona? Jeśli wynikiem jest ZEBRA, musisz wiedzieć, że twoją pociechę cechuje przede wszystkim niesforna radość życia. Ponadto prawdopodobnie jest rozbrykana, niepowtarzalna, miewa humorki i jest… bardzo szybka. Dowiedz się, jak wspierać te naturalne cechy charakteru dziecka!

Nie wiesz, jakie cechy dominujące posiada twoje dziecko? Rozwiąż nasz psychotest! KLIK

Gdy dziecko ma w sobie niesforną radość życia… Jak ją pielęgnować, by niechcący jej nie wyhamować?

Zebry posiadają w sobie ogromną radość. Są także dzieci, które potrafią się cieszyć całym sobą. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – Tak naprawdę nie powinno się tego hamować, tylko potraktować dziecko jak nauczyciela i uczyć się od niego. Nie jest ono obarczone bagażem doświadczeń oraz nie widzi wszędzie zagrożeń, jak często robią to dorośli. W skrócie oznacza to stosowanie filtra na słowa „Uważaj, bo się przewrócisz”, „Ostrożnie, bo spadniesz”, „Zjedz, bo będziesz głodny”, „Śpij, bo nie urośniesz” itd. Wobec takich dyrektyw radość się chowa, bo jak tu się cieszyć i to w dodatku niesfornie, jeżeli większość spraw może się skończyć tragicznie?

Bambino dzieciaki ekspert
Redakcja

Dodaje: – Często widzę kiedy przedszkolak idzie z mamą lub tatą ulicą, i… „nadaje”: „Zobacz, ptak!”, „Jaki piękny motyl!”, „Jaki wysoki dom! Policzymy piętra?”, a rodzic zmęczony i poważny nie tylko nie zauważa radości dziecka, ale nawet nie reaguje. Aby jej nie hamować, trzeba zauważać nie tylko to, czym cieszy się dziecko, ale również to, że się cieszy. I im dłużej radość nie zostanie zakłócona, tym dłużej będzie niesforna, czyli najwspanialsza.

Jak prostota może wspierać radość? Proste zabawy jako zaczątek budowania wspólnych relacji

Ekspertka podkreśla, że warto zachwycać się razem z dzieckiem, żartować, robić szalone rzeczy. Dzieci na przykład uwielbiają, kiedy rodzice zbiegają z nimi z górki, trzymając się za ręce, albo podczas długiej podróży wymyślają śmieszne wierszyki według nazw miejscowości, które mijają.

Dzieci kochają być drapane po pleckach i wierszyki typu „Idzie pani na szpileczkach…” albo zgadnij, jaki kształt narysowałem na twoich plecach. Ponadto bardzo lubią zabawy takie jak: robienie śmiesznych min przed lustrem, malowanie twarzy i skoki z mamą lub tatą na trampolinie. Dlatego ze swoimi pociechami śmiej się jak najczęściej, głośno, do rozpuku i ze szczerej radości! To możliwe – otacza nas tyle rzeczy, które cieszą!

Zebry są oryginalne. Jak mówić do dziecka, aby ją w nim pielęgnować? O czym warto pamiętać, gdy czasami maluchowi trudno być TYM JEDNYM w grupie rówieśniczej?

Psycholog Dominika Słomińska podkreśla, że istotne jest to, by opowiadać dziecku historie o zwierzątkach, które były wyjątkowe i jedyne, a także o nas samych, kiedy myliśmy mali i mieliśmy zupełnie inne zdanie niż wszyscy.
Dodaje również: – Należy budować w dziecku poczucie oryginalności nie jako inności, a wyjątkowości. To może dotyczyć wielu spraw i tak np. może być chłopiec, który lubi tylko różowy kolor i na bal karnawałowy w przedszkolu chce się przebrać za królewnę, albo dziewczynka może mieć trochę krótszą nogę lub znamię na policzku. Może dotyczyć to również przestrzeni wynikających z psychiki dzieci, które np. są nieśmiałe, powolne, głośne, są niejadkami lub (o, zgrozo!) niegrzeczne. I w takich przypadkach musimy szybko zaprzestać etykietowania dziecka. Jeżeli takie treści wypowiada o sobie, to samo ich nie wymyśliło, tylko usłyszało od dorosłych. I wtedy trzeba to naprawić.

kosmetyki Bambino Dzieciaki
Edipresse

Czy skłonność do zmiennych humorków może mieć korzystny wpływ na rozwój dziecka? Dlaczego nie warto przekreślać tej cechy?

Zebry słyną z tego, że mają humorki. Warto jednak pamiętać, że zmienne nastroje dotyczą także ludzi – dorosłych, jak i dzieci. Jak podkreśla ekspertka, tzw. humorki świadczą o prawidłowym rozwoju emocjonalnym, a nie o kłopocie.

Psycholog zwraca uwagę: – Mały człowiek ma zmienny nastrój, bo czuje oraz reaguje i dzięki temu uczy się działać i odpowiadać na to, co go spotyka. W bezpiecznych warunkach, czyli przy rodzicach, ćwiczy to, co się dzieje. Sprawdza, co stanie się gdy na przykład się obrazi, zezłości, albo da upust zazdrości. Te „humorki” rozwijają emocjonalność dziecka i dają możliwość rodzicom działań wychowawczych. Tym samym to… samo dobro!

Zebra Bambino
Bambino
Czy wiesz, że...?

Każda zebra ma niepowtarzalny sposób ułożenia pasków na ciele. Poprzez położenie uszu u zebry można ocenić jej nastrój. Gdy jej uszy są w pozycji pionowej do góry - to oznacza, że jest spokojna i zadowolona.

Zebrę, jak i inne zwierzaki, znajdziesz teraz na opakowaniach nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. Wszystko po to, by wspierać dziecięcą naturę twojej pociechy! Jeśli chcesz wiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature

Gdy twoje dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę i wszędzie go pełno…

Zastanawiasz się, jak wspierać malucha, by nie hamować jego zapału i pomysłów, a także pomóc w funkcjonowaniu w grupie rówieśników, którzy… nie zawsze nadążają? Psycholog Dominika Słomińska podpowiada: – Ja bym radziła, żeby nie hamować dziecka, a patrzeć na to w ten sposób, by to inni nauczyli się za nim nadążać. Dlaczego? Otóż warto pamiętać, że to właśnie z rezolutności powstają świetne pomysły na zabawę, które rówieśnicy na pewno docenią. To cecha, która stwarza raczej problemy nie rówieśnikom, tylko dorosłym, gdyż musimy być uważni, mieć oczy dookoła głowy, łapać w locie i zapewniać miękkie lądowanie. Takie dzieci trudniej posadzić w miejscu i wymagać ciszy i spokoju.

Dodaje: – Zalecam, żeby zaakceptować tę szybkość i rezolutność, a jedynie zadbać o bezpieczeństwo i nauczyć dziecko, że są momenty, kiedy trzeba się wyciszyć i posłuchać. W sytuacjach trudnych trzeba odwoływać się do praw dziecka – to są drogowskazy, które zawsze nam, dorosłym pomogą, a dziecku stworzą życie w poczuciu bezpieczeństwa i odwagę do rozwoju.

W jaki jeszcze sposób możesz pielęgnować dziecięcą naturę twojego dziecka?

Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. W tej wyjątkowej serii dostępne są produkty takie jak:

  • żel do mycia ciała i włosów 2w1 surykatka/flaming
  • płyn do kąpieli panda
  • krem do buzi i ciała Bolek i Lolek zebra
  • szampon alpaka

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature


Bambino dzieciaki kolaż
Redakcja/mat. pras.

W ramach akcji dzieci mogą wybierać preparaty do mycia z ulubionymi bohaterami – Bolkiem i Lolkiem – a także zwierzątkami, które posiadają podobne do nich… cechy charakteru! Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone i chętnie wyruszą wspólnie w wiele przygód.
Masz już ulubiony produkt z serii Bambino Dzieciaki?

Belka Bambino Dzieciaki
Bambino

Materiał powstał z udziałem Bambino
 

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz