Pielęgnacja

Twój maluch to mała… ZEBRA? Zobacz, jak wspierać jego zalety!

Dzieci zwykle są radosne, u niektórych jednak jest to… niesforna radość. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób rozbrykanie i niepowtarzalność swojej pociechy warto pielęgnować? Przeczytaj nasz artykuł, w którym psycholog Dominika Słomińska podpowiada, w jaki sposób rozwijać cechy dominujące dzieci, aby w przyszłości pomogły im odnieść sukces szkolny i życiowy!

Rozwiązałaś nasz psychotest i już wiesz, czy cechy twojego dziecka bardziej pasują do pandy, flaminga, alpaki, zebry czy kameleona? Jeśli wynikiem jest ZEBRA, musisz wiedzieć, że twoją pociechę cechuje przede wszystkim niesforna radość życia. Ponadto prawdopodobnie jest rozbrykana, niepowtarzalna, miewa humorki i jest… bardzo szybka. Dowiedz się, jak wspierać te naturalne cechy charakteru dziecka!

Nie wiesz, jakie cechy dominujące posiada twoje dziecko? Rozwiąż nasz psychotest! KLIK

Gdy dziecko ma w sobie niesforną radość życia… Jak ją pielęgnować, by niechcący jej nie wyhamować?

Zebry posiadają w sobie ogromną radość. Są także dzieci, które potrafią się cieszyć całym sobą. Jak podkreśla psycholog Dominika Słomińska: – Tak naprawdę nie powinno się tego hamować, tylko potraktować dziecko jak nauczyciela i uczyć się od niego. Nie jest ono obarczone bagażem doświadczeń oraz nie widzi wszędzie zagrożeń, jak często robią to dorośli. W skrócie oznacza to stosowanie filtra na słowa „Uważaj, bo się przewrócisz”, „Ostrożnie, bo spadniesz”, „Zjedz, bo będziesz głodny”, „Śpij, bo nie urośniesz” itd. Wobec takich dyrektyw radość się chowa, bo jak tu się cieszyć i to w dodatku niesfornie, jeżeli większość spraw może się skończyć tragicznie?

Bambino dzieciaki ekspert
Redakcja

Dodaje: – Często widzę kiedy przedszkolak idzie z mamą lub tatą ulicą, i… „nadaje”: „Zobacz, ptak!”, „Jaki piękny motyl!”, „Jaki wysoki dom! Policzymy piętra?”, a rodzic zmęczony i poważny nie tylko nie zauważa radości dziecka, ale nawet nie reaguje. Aby jej nie hamować, trzeba zauważać nie tylko to, czym cieszy się dziecko, ale również to, że się cieszy. I im dłużej radość nie zostanie zakłócona, tym dłużej będzie niesforna, czyli najwspanialsza.

Jak prostota może wspierać radość? Proste zabawy jako zaczątek budowania wspólnych relacji

Ekspertka podkreśla, że warto zachwycać się razem z dzieckiem, żartować, robić szalone rzeczy. Dzieci na przykład uwielbiają, kiedy rodzice zbiegają z nimi z górki, trzymając się za ręce, albo podczas długiej podróży wymyślają śmieszne wierszyki według nazw miejscowości, które mijają.

Dzieci kochają być drapane po pleckach i wierszyki typu „Idzie pani na szpileczkach…” albo zgadnij, jaki kształt narysowałem na twoich plecach. Ponadto bardzo lubią zabawy takie jak: robienie śmiesznych min przed lustrem, malowanie twarzy i skoki z mamą lub tatą na trampolinie. Dlatego ze swoimi pociechami śmiej się jak najczęściej, głośno, do rozpuku i ze szczerej radości! To możliwe – otacza nas tyle rzeczy, które cieszą!

Zebry są oryginalne. Jak mówić do dziecka, aby ją w nim pielęgnować? O czym warto pamiętać, gdy czasami maluchowi trudno być TYM JEDNYM w grupie rówieśniczej?

Psycholog Dominika Słomińska podkreśla, że istotne jest to, by opowiadać dziecku historie o zwierzątkach, które były wyjątkowe i jedyne, a także o nas samych, kiedy myliśmy mali i mieliśmy zupełnie inne zdanie niż wszyscy.
Dodaje również: – Należy budować w dziecku poczucie oryginalności nie jako inności, a wyjątkowości. To może dotyczyć wielu spraw i tak np. może być chłopiec, który lubi tylko różowy kolor i na bal karnawałowy w przedszkolu chce się przebrać za królewnę, albo dziewczynka może mieć trochę krótszą nogę lub znamię na policzku. Może dotyczyć to również przestrzeni wynikających z psychiki dzieci, które np. są nieśmiałe, powolne, głośne, są niejadkami lub (o, zgrozo!) niegrzeczne. I w takich przypadkach musimy szybko zaprzestać etykietowania dziecka. Jeżeli takie treści wypowiada o sobie, to samo ich nie wymyśliło, tylko usłyszało od dorosłych. I wtedy trzeba to naprawić.

kosmetyki Bambino Dzieciaki
Edipresse

Czy skłonność do zmiennych humorków może mieć korzystny wpływ na rozwój dziecka? Dlaczego nie warto przekreślać tej cechy?

Zebry słyną z tego, że mają humorki. Warto jednak pamiętać, że zmienne nastroje dotyczą także ludzi – dorosłych, jak i dzieci. Jak podkreśla ekspertka, tzw. humorki świadczą o prawidłowym rozwoju emocjonalnym, a nie o kłopocie.

Psycholog zwraca uwagę: – Mały człowiek ma zmienny nastrój, bo czuje oraz reaguje i dzięki temu uczy się działać i odpowiadać na to, co go spotyka. W bezpiecznych warunkach, czyli przy rodzicach, ćwiczy to, co się dzieje. Sprawdza, co stanie się gdy na przykład się obrazi, zezłości, albo da upust zazdrości. Te „humorki” rozwijają emocjonalność dziecka i dają możliwość rodzicom działań wychowawczych. Tym samym to… samo dobro!

Zebra Bambino
Bambino
Czy wiesz, że...?

Każda zebra ma niepowtarzalny sposób ułożenia pasków na ciele. Poprzez położenie uszu u zebry można ocenić jej nastrój. Gdy jej uszy są w pozycji pionowej do góry - to oznacza, że jest spokojna i zadowolona.

Zebrę, jak i inne zwierzaki, znajdziesz teraz na opakowaniach nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. Wszystko po to, by wspierać dziecięcą naturę twojej pociechy! Jeśli chcesz wiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature

Gdy twoje dziecko ma tysiąc pomysłów na minutę i wszędzie go pełno…

Zastanawiasz się, jak wspierać malucha, by nie hamować jego zapału i pomysłów, a także pomóc w funkcjonowaniu w grupie rówieśników, którzy… nie zawsze nadążają? Psycholog Dominika Słomińska podpowiada: – Ja bym radziła, żeby nie hamować dziecka, a patrzeć na to w ten sposób, by to inni nauczyli się za nim nadążać. Dlaczego? Otóż warto pamiętać, że to właśnie z rezolutności powstają świetne pomysły na zabawę, które rówieśnicy na pewno docenią. To cecha, która stwarza raczej problemy nie rówieśnikom, tylko dorosłym, gdyż musimy być uważni, mieć oczy dookoła głowy, łapać w locie i zapewniać miękkie lądowanie. Takie dzieci trudniej posadzić w miejscu i wymagać ciszy i spokoju.

Dodaje: – Zalecam, żeby zaakceptować tę szybkość i rezolutność, a jedynie zadbać o bezpieczeństwo i nauczyć dziecko, że są momenty, kiedy trzeba się wyciszyć i posłuchać. W sytuacjach trudnych trzeba odwoływać się do praw dziecka – to są drogowskazy, które zawsze nam, dorosłym pomogą, a dziecku stworzą życie w poczuciu bezpieczeństwa i odwagę do rozwoju.

W jaki jeszcze sposób możesz pielęgnować dziecięcą naturę twojego dziecka?

Można to robić na wiele sposobów. Jednym z nich jest stosowanie nowej serii kosmetyków Bambino Dzieciaki. W tej wyjątkowej serii dostępne są produkty takie jak:

  • żel do mycia ciała i włosów 2w1 surykatka/flaming
  • płyn do kąpieli panda
  • krem do buzi i ciała Bolek i Lolek zebra
  • szampon alpaka

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę: bambino.pl/pielegnujemy-dziecieca-nature


Bambino dzieciaki kolaż
Redakcja/mat. pras.

W ramach akcji dzieci mogą wybierać preparaty do mycia z ulubionymi bohaterami – Bolkiem i Lolkiem – a także zwierzątkami, które posiadają podobne do nich… cechy charakteru! Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone i chętnie wyruszą wspólnie w wiele przygód.
Masz już ulubiony produkt z serii Bambino Dzieciaki?

Belka Bambino Dzieciaki
Bambino

Materiał powstał z udziałem Bambino
 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł*
Rabat 150 zł *przy zakupach za... więcej»
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
+
Rabat 150 zł*
Online
Stacjonarnie

Rabat 150 zł *przy zakupach za min. 700 zł z kodem SZALWIT24. Zniżka nie dotyczy gotowych zestawów walizek i nie łączy się z innymi akcjami specjalnymi. Oferta dostępna w salonach stacjonarnych i na wittchen.com. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALWIT24
Zobacz
20% rabatu na jeden produkt*
20% rabatu na jeden produkt*
Rabat 20 % na jeden nieprzecen... więcej»
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
+
20% rabatu na jeden produkt*
Online
Stacjonarnie

Rabat 20 % na jeden nieprzeceniony artykuł dostępny w sklepach stacjonarnych i na VANGRAAF.COM. Z rabatu można skorzystać tylko jeden raz i nie można go łączyć z innymi promocjami. Wypłata w gotówce, zakup karty podarunkowej lub zwrot za dotychczas zakupione artykuły są wykluczone. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:20zakupy
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat obowiązuje w salonach re... więcej»
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat obowiązuje w salonach regularnych i na www.ochnik.com przy zakupie nieprzecenionych produktów z kolekcji Wiosna-Lato 2024 za min. 199 zł. Szczegóły dostępne w salonach i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA