Zawieszki do zabawy
Tiny Love
Rozwój dziecka

Chcesz, aby dziecko rozwijało się przez zabawę? Poznaj 7 cech idealnej zabawki

Grająca, ruszająca się, świecąca, a może mieniąca się całą paletą barw? Jakie cechy powinna mieć zabawka dla dziecka? Producenci zaskakują pomysłami! A rodzice…? Mają jeszcze większą trudność w wyborze tej odpowiedniej. Ułatwiamy – dowiedz się, jaka zabawka będzie dobra na nudę i pomoże w rozwoju.

Zabawka dla malucha powinna być dopasowana do jego wieku i upodobań. Musi być również bezpieczna. Ponadto przed zakupem warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle chcemy ją kupić, co sprowadza się do tego, by określić, jaką funkcję powinna pełnić. Jakie cechy ma zabawka, która najlepiej rozwija malucha?

Szukasz sposobu na rozwój i… nudę? Poznaj 7 cech zabawki idealnej, która uczy i cieszy

1. Pobudza zmysły

Dziecko poznaje świat poprzez zmysły i również dzięki nim może się uczyć. Warto pamiętać, że to właśnie one umożliwiają mu kształtowanie przekonań o świecie, innych ludziach, a także o samym sobie. Tym samym, jeśli zmysły rozwijają się prawidłowo, skutkują właściwym rozumieniem świata. Ponadto wpływają pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłości.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by od urodzenia wspierać rozwój wszystkich zmysłów – słuchu, wzroku, dotyku, smaku i węchu. Należy zatem wybierać zabawki, które odtwarzają muzykę, są kolorowe, poruszają się (np. mają ruszające zawieszki). Doskonałym wyborem będą zabawki takie jak: karuzela, którą można zawiesić na łóżku, mata edukacyjna, butelki sensoryczne, instrumenty, piasek kinetyczny czy klocki.

Karuzela do łóżeczka
Tiny Love

2. Rozwija kojarzenie

Kojarzenie to kolejna umiejętność, która pozwala dziecku lepiej rozumieć świat. Ponadto dzięki niemu przekonuje się, że potrafi uzyskać efekt, jakiego oczekuje. Może np. nacisnąć przycisk i tym sposobem włączyć melodię lub światełko – do tego jednak potrzebuje skojarzyć fakt, że właśnie ta reakcja wywołuje tę czynność. Poznając reguły działania zabawek, a z czasem również świata, maluch będzie czuł się w nim dobrze i bezpiecznie.

Aby rozwijać kojarzenie, warto postawić na zabawki interaktywne, dzięki którym włączanie konkretnych przycisków nauczy malucha uzyskanie konkretnego efektu. Chociaż zwykle są one głośne, świecące i średnio lubiane przez rodziców, na rynku dostępne są również takie, które zachwycą nie tylko dziecko, ale i dorosłych. I tak np. marka Tiny Love ma świetną propozycję – zabawkę interaktywną Mały Odkrywca Wonder Buddies, która będzie przyjacielem, a także świetną pomocą w rozwoju rocznych dzieci. Ponadto w nauce kojarzenia sprawdzą się także, klocki, sortery, układanki i puzzle.

Zabawki interaktywne
Tiny Love

3. Ćwiczy ruchy precyzyjne

Ruchy precyzyjne związane są m.in. z ruchem dłoni, palców, a także mimiką twarzy. Właśnie dlatego ich rozwój umożliwia nie tylko chwytanie, podnoszenie, przesuwanie, zapinanie lub wiązanie, ale również… artykulację wyrazów. Aby rozwijać ruchy precyzyjne, warto wybierać zabawki typu sorter, puzzle, mata z różnorodnymi zawieszkami czy łuk z zabawkami. Dzięki nim dziecko będzie praktykowało nie tylko umiejętności motoryczne, ale również koordynację wzrokowo-ruchową.

Łuk do zabawy
Tiny Love

4. Wspiera rozwój społeczny i emocjonalny

Należy pamiętać, że umiejętności społeczno-emocjonalne kształtują osobowość dziecka. Właśnie dlatego ich rozwój to proces długotrwały i wymaga szczególnego wsparcia. Aby odbywał się prawidłowo i harmonijnie, rodzice powinni wspierać dziecko w poznawaniu świata, przyswajaniu norm zachowań oraz wzorców kulturowych. Aby móc skutecznie realizować te zadania, dziecko musi od pierwszych dni życia nawiązać dobrą więź z rodzicem, a wraz ze wzrostem ją rozwijać.

Komunikacja z maluchem nie jest prosta, dlatego od początku warto posłużyć się wsparciem. Można wykorzystać np. wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3w1, w którym maluszek z powodzeniem będzie słuchał czytanych przez rodziców książek czy patrzył, jak… stroją do niego miny. Do wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego sprawdzi się mata edukacyjna z wesołymi zawieszkami i lusterkiem czy na późniejszym etapie – gry planszowe lub słowne.

Leżaczek Tiny Love
Tiny Love

5. Rozwija wyobraźnię i kreatywność

Badania wykazały, że bogata wyobraźnia u dziecka przekłada się na jego myślenie. Im bardziej rozwinięta, tym dziecko jest bardziej spontaniczne, oryginalne, bardziej elastyczne i ma bogatsze słownictwo. Tym samym już od najmłodszych lat warto dziecku pozwolić na eksperymentowanie i odkrywanie świata w wyjątkowy, kreatywny sposób. Właśnie dlatego zachęcamy, by wybierać zabawki interaktywne, którymi dziecko może bawić się na różne sposoby. Sprawdzi się np. Mały Odkrywca Wonder Buddies od Tiny Love. Wyobraźnię i kreatywność wzmacniają wszystkie nieskomplikowane zabawki, którymi można się bawić bez żadnych instrukcji – dzięki temu dziecko samodzielnie tworzy scenariusz zabawy.

Wonder Buddies od Tiny Love
Tiny Love

6. Angażuje całe ciało

Rozwój mobilności, czyli raczkowanie, chodzenie, a później również bieganie, skakanie, jazda na rowerze i podobne aktywności, to jeden z najbardziej ekscytujących i głównych kamieni milowych u dziecka. Co ważne, ma on wpływ również na rozwój społeczno-emocjonalny, dlatego też warto wybierać zabawki, które będą go wspierać. Doskonale sprawdzą się maty edukacyjne dla najmłodszych dzieci, jeździk-pchacz np. dla roczniaków i rower, bramka czy kosz do gry w piłkę. Właśnie one zachęcą niemowlę do zmiany pozycji i leżenia na brzuszku, później umożliwią podjęcie prób wstawania i chodzenia, aż wreszcie pozwolą znaleźć energię do przemieszczania… w zawrotnym tempie!

Jeździk-pchacz
Tiny Love

7. Wspiera komunikowanie się

Początkowo dziecko komunikuje się z opiekunami niewerbalnie poprzez wzrok, mimikę i gesty. Jednak już w tym okresie chłonie słowa, poznaje je i z czasem uczy się je rozumieć. Później maluch stopniowo uczy się mówić. Aby wspierać rozwój mowy u dziecka, warto zdecydować się na odpowiednie pomoce. Sprawdzą się zabawki, które motywują malucha do gruchania i gaworzenia, zachęcając do komunikacji. Mogą to być np. karuzelka z zawieszkami, które umożliwiają towarzyszenie rodzicowi w zabawie, a także rozmawianie z dzieckiem poprzez budowanie prostych zdań: „Spójrz, jaka miękka maskotka!”, „Zobacz, jakie ładne zwierzątko”. Dobrym wyborem będą także mówiące zabawki interaktywne, gry słowne i niezastąpione książeczki.

Karuzela do łóżeczka
Tiny Love

Nadal nie masz pomysłu? Zabawki od Tiny Love sprawdzą się świetnie

Marka Tiny Love podpowiada, jak dobrać zabawki, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej. Jak to robi? W swojej ofercie posiada produkty, które zostały przygotowane z miłością i troską ekspertów ds. rozwoju dzieci na różnych etapach ich życia. Te zabawki oparte są na 7 elementach rozwojowych:

  • Kojarzenie,
  • Język i komunikowanie się,
  • Ruchy precyzyjne,
  • Zmysły,
  • Ruchy całego ciała,
  • Wyobraźnia i kreatywność,
  • Rozwój emocjonalny i społeczny.

Właśnie dlatego zabawki Tiny Love tak skutecznie wzmacniają rozwój dziecka.

7 elementów rozwoju zabawek Tiny Love
Tiny Love

Czy już wiesz, jaka zabawka od Tiny Love spodoba się twojemu maluchowi najbardziej?

Materiał powstał z udziałem Tiny Love

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA