Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zawieszki do zabawy
Tiny Love
Rozwój dziecka

Chcesz, aby dziecko rozwijało się przez zabawę? Poznaj 7 cech idealnej zabawki

Grająca, ruszająca się, świecąca, a może mieniąca się całą paletą barw? Jakie cechy powinna mieć zabawka dla dziecka? Producenci zaskakują pomysłami! A rodzice…? Mają jeszcze większą trudność w wyborze tej odpowiedniej. Ułatwiamy – dowiedz się, jaka zabawka będzie dobra na nudę i pomoże w rozwoju.

Zabawka dla malucha powinna być dopasowana do jego wieku i upodobań. Musi być również bezpieczna. Ponadto przed zakupem warto zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle chcemy ją kupić, co sprowadza się do tego, by określić, jaką funkcję powinna pełnić. Jakie cechy ma zabawka, która najlepiej rozwija malucha?

Szukasz sposobu na rozwój i… nudę? Poznaj 7 cech zabawki idealnej, która uczy i cieszy

1. Pobudza zmysły

Dziecko poznaje świat poprzez zmysły i również dzięki nim może się uczyć. Warto pamiętać, że to właśnie one umożliwiają mu kształtowanie przekonań o świecie, innych ludziach, a także o samym sobie. Tym samym, jeśli zmysły rozwijają się prawidłowo, skutkują właściwym rozumieniem świata. Ponadto wpływają pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny zarówno w dzieciństwie, jak i dorosłości.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by od urodzenia wspierać rozwój wszystkich zmysłów – słuchu, wzroku, dotyku, smaku i węchu. Należy zatem wybierać zabawki, które odtwarzają muzykę, są kolorowe, poruszają się (np. mają ruszające zawieszki). Doskonałym wyborem będą zabawki takie jak: karuzela, którą można zawiesić na łóżku, mata edukacyjna, butelki sensoryczne, instrumenty, piasek kinetyczny czy klocki.

Karuzela do łóżeczka
Tiny Love

2. Rozwija kojarzenie

Kojarzenie to kolejna umiejętność, która pozwala dziecku lepiej rozumieć świat. Ponadto dzięki niemu przekonuje się, że potrafi uzyskać efekt, jakiego oczekuje. Może np. nacisnąć przycisk i tym sposobem włączyć melodię lub światełko – do tego jednak potrzebuje skojarzyć fakt, że właśnie ta reakcja wywołuje tę czynność. Poznając reguły działania zabawek, a z czasem również świata, maluch będzie czuł się w nim dobrze i bezpiecznie.

Aby rozwijać kojarzenie, warto postawić na zabawki interaktywne, dzięki którym włączanie konkretnych przycisków nauczy malucha uzyskanie konkretnego efektu. Chociaż zwykle są one głośne, świecące i średnio lubiane przez rodziców, na rynku dostępne są również takie, które zachwycą nie tylko dziecko, ale i dorosłych. I tak np. marka Tiny Love ma świetną propozycję – zabawkę interaktywną Mały Odkrywca Wonder Buddies, która będzie przyjacielem, a także świetną pomocą w rozwoju rocznych dzieci. Ponadto w nauce kojarzenia sprawdzą się także, klocki, sortery, układanki i puzzle.

Zabawki interaktywne
Tiny Love

3. Ćwiczy ruchy precyzyjne

Ruchy precyzyjne związane są m.in. z ruchem dłoni, palców, a także mimiką twarzy. Właśnie dlatego ich rozwój umożliwia nie tylko chwytanie, podnoszenie, przesuwanie, zapinanie lub wiązanie, ale również… artykulację wyrazów. Aby rozwijać ruchy precyzyjne, warto wybierać zabawki typu sorter, puzzle, mata z różnorodnymi zawieszkami czy łuk z zabawkami. Dzięki nim dziecko będzie praktykowało nie tylko umiejętności motoryczne, ale również koordynację wzrokowo-ruchową.

Łuk do zabawy
Tiny Love

4. Wspiera rozwój społeczny i emocjonalny

Należy pamiętać, że umiejętności społeczno-emocjonalne kształtują osobowość dziecka. Właśnie dlatego ich rozwój to proces długotrwały i wymaga szczególnego wsparcia. Aby odbywał się prawidłowo i harmonijnie, rodzice powinni wspierać dziecko w poznawaniu świata, przyswajaniu norm zachowań oraz wzorców kulturowych. Aby móc skutecznie realizować te zadania, dziecko musi od pierwszych dni życia nawiązać dobrą więź z rodzicem, a wraz ze wzrostem ją rozwijać.

Komunikacja z maluchem nie jest prosta, dlatego od początku warto posłużyć się wsparciem. Można wykorzystać np. wielofunkcyjny leżaczek-bujaczek z funkcją krzesełka 3w1, w którym maluszek z powodzeniem będzie słuchał czytanych przez rodziców książek czy patrzył, jak… stroją do niego miny. Do wspierania rozwoju społeczno-emocjonalnego sprawdzi się mata edukacyjna z wesołymi zawieszkami i lusterkiem czy na późniejszym etapie – gry planszowe lub słowne.

Leżaczek Tiny Love
Tiny Love

5. Rozwija wyobraźnię i kreatywność

Badania wykazały, że bogata wyobraźnia u dziecka przekłada się na jego myślenie. Im bardziej rozwinięta, tym dziecko jest bardziej spontaniczne, oryginalne, bardziej elastyczne i ma bogatsze słownictwo. Tym samym już od najmłodszych lat warto dziecku pozwolić na eksperymentowanie i odkrywanie świata w wyjątkowy, kreatywny sposób. Właśnie dlatego zachęcamy, by wybierać zabawki interaktywne, którymi dziecko może bawić się na różne sposoby. Sprawdzi się np. Mały Odkrywca Wonder Buddies od Tiny Love. Wyobraźnię i kreatywność wzmacniają wszystkie nieskomplikowane zabawki, którymi można się bawić bez żadnych instrukcji – dzięki temu dziecko samodzielnie tworzy scenariusz zabawy.

Wonder Buddies od Tiny Love
Tiny Love

6. Angażuje całe ciało

Rozwój mobilności, czyli raczkowanie, chodzenie, a później również bieganie, skakanie, jazda na rowerze i podobne aktywności, to jeden z najbardziej ekscytujących i głównych kamieni milowych u dziecka. Co ważne, ma on wpływ również na rozwój społeczno-emocjonalny, dlatego też warto wybierać zabawki, które będą go wspierać. Doskonale sprawdzą się maty edukacyjne dla najmłodszych dzieci, jeździk-pchacz np. dla roczniaków i rower, bramka czy kosz do gry w piłkę. Właśnie one zachęcą niemowlę do zmiany pozycji i leżenia na brzuszku, później umożliwią podjęcie prób wstawania i chodzenia, aż wreszcie pozwolą znaleźć energię do przemieszczania… w zawrotnym tempie!

Jeździk-pchacz
Tiny Love

7. Wspiera komunikowanie się

Początkowo dziecko komunikuje się z opiekunami niewerbalnie poprzez wzrok, mimikę i gesty. Jednak już w tym okresie chłonie słowa, poznaje je i z czasem uczy się je rozumieć. Później maluch stopniowo uczy się mówić. Aby wspierać rozwój mowy u dziecka, warto zdecydować się na odpowiednie pomoce. Sprawdzą się zabawki, które motywują malucha do gruchania i gaworzenia, zachęcając do komunikacji. Mogą to być np. karuzelka z zawieszkami, które umożliwiają towarzyszenie rodzicowi w zabawie, a także rozmawianie z dzieckiem poprzez budowanie prostych zdań: „Spójrz, jaka miękka maskotka!”, „Zobacz, jakie ładne zwierzątko”. Dobrym wyborem będą także mówiące zabawki interaktywne, gry słowne i niezastąpione książeczki.

Karuzela do łóżeczka
Tiny Love

Nadal nie masz pomysłu? Zabawki od Tiny Love sprawdzą się świetnie

Marka Tiny Love podpowiada, jak dobrać zabawki, aby dziecko rozwijało się jak najlepiej. Jak to robi? W swojej ofercie posiada produkty, które zostały przygotowane z miłością i troską ekspertów ds. rozwoju dzieci na różnych etapach ich życia. Te zabawki oparte są na 7 elementach rozwojowych:

  • Kojarzenie,
  • Język i komunikowanie się,
  • Ruchy precyzyjne,
  • Zmysły,
  • Ruchy całego ciała,
  • Wyobraźnia i kreatywność,
  • Rozwój emocjonalny i społeczny.

Właśnie dlatego zabawki Tiny Love tak skutecznie wzmacniają rozwój dziecka.

7 elementów rozwoju zabawek Tiny Love
Tiny Love

Czy już wiesz, jaka zabawka od Tiny Love spodoba się twojemu maluchowi najbardziej?

Materiał powstał z udziałem Tiny Love

dziecko słucha
Adobe Stock
Czas wolny
Zabawa ćwicząca zmysł słuchu: Coś ci nie gra? Które z odgłosów wydają zwierzęta?
Dziecko uwielbia przebywać w świecie dźwięków. Aby z radością odkrywało to, co je otacza, warto wdrożyć zabawy dźwiękonaśladowcze. Znasz takie? Jeśli nie, koniecznie wypróbujcie naszą zabawę – sprawdzisz, czy twój maluch rozpozna dźwięki wydawane tylko przez zwierzęta.

Zabawy dźwiękonaśladowcze są szalenie potrzebne, by mądrze stymulować rozwój dziecka. Warto wiedzieć, że to właśnie dzięki naśladownictwu różnorakich odgłosów, można wspierać rozwój mowy malucha, a także ćwiczyć jego pamięć, skupienie oraz rozwój społeczny i emocjonalny. Aby przyniosło ono jednak efekty, warto regularnie ćwierkać, muczeć, beczeć bądź wydawać inne dźwięki naśladowcze. Dzięki temu twoje dziecko nie tylko będzie się rozwijać, ale również świetnie bawić i… tworzyć z tobą wspaniałą więź.  Jak nauczyć dziecko naśladowania odgłosów? Zabawy dźwiękonaśladowcze są proste i można się w nie bawić na wiele sposobów. Jednym z nich są książeczki dźwiękowe , które umożliwiają nie tylko zobaczyć bohaterów, ale także ich usłyszeć. Sprawdzą się także maskotki wydobywające dźwięk lub inne miauczące, rechoczące bądź szczekające zabawki. Ponadto, wychodząc na spacer, możecie uważnie nasłuchiwać i gdy np. zaszczeka obok was pies, zapytać maluszka: „Jak robi piesek?” . To świetny sposób na rozwijanie i zapamiętywanie codziennych odgłosów. A jeśli nie masz pomysłów na zabawy stymulujące słuch, przygotowaliśmy jedną z nich. Sprawdź, jak maluch poradzi sobie z tą zagadką! Zapraszamy do zabawy! Materiał powstał z udziałem KINDER Niespodzianki

mama czyta z córką Smerfy KINDER
Adobe Stock
Gry i zabawy
Szósty zmysł rodzica, czyli jak zrozumieć własne dziecko…?
Kiedy maluch przychodzi na świat, uczy się go odbierać za pomocą pięciu zmysłów: słuchu, wzroku, smaku, dotyku i węchu. Częściowo rozwijają się one jeszcze w brzuchu mamy, ale ich wspieranie i rozwój od pierwszych momentów życia jest kluczowe. Co więcej – nierzadko po czasie okazuje się, że jeden z nich jest tym dominującym – co wtedy? Jak wspierać malucha? Czy dbać o ten właśnie zmysł, czy skupiać się na pozostałych?

Należy pamiętać, że – zwłaszcza w pierwszych latach życia – maluchy poznają świat wielozmysłowo, to znaczy wykorzystują każdy z pięciu zmysłów. Dorota Zawadzka: Wszystkie doświadczenia zmysłowe prowadzą do kształtowania się przekonań na temat świata, ludzi oraz samego siebie. Są fundamentem sposobu rozumienia świata – zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Dzięki rozwojowi zmysłów kształtuje się rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny, także komunikacyjny. Rośnie poczucie bezpieczeństwa, samodzielność oraz inicjatywa. Co robić, by rozwijać zmysły? Jak podkreśla Dorota Zawadzka, właściwie każda aktywność może być treningiem zmysłowym dla malucha. Dorota Zawadzka: Należy pozwalać dziecku na zabawę piaskiem, wodą, plasteliną, ryżem. Często wychodźmy z dzieckiem na spacer do parku, pozwalajmy chodzić boso. To również jest treningiem zmysłów. Ale zanim o treningu… warto chwilę zastanowić się, jaka jest w ogóle rola zmysłów w naszym, a zwłaszcza dziecięcym życiu. Dorota Zawadzka: Rola zmysłów w życiu jest ogromna. Dzięki nim dziecko odbiera bodźce płynące ze świata i może prawidłowo funkcjonować, komunikować się z otoczeniem czy wyrażać swoje potrzeby. Dziecko powinno mieć okazję do: obserwowania i oglądania, poznawania i przeżywania, doświadczania, badania, wypowiadania się oraz działania i tworzenia. Dlatego warto pamiętać, że zmysły są przewodnikiem po świecie. Jednak naukowcy dowodzą, że każde dziecko ma jeden, dominujący zmysł, za pomocą którego się uczy. Mimo wszytsko należy obserwować dziecko i dbać o harmonijny rozwój wszystkich obszarów. Dorota Zawadzka: Ważne jest, by obserwować dziecko i dbać o harmonijny rozwój wszystkich obszarów. Dziecko może być wzrokowcem, kinestetykiem lub słuchowcem – co oznacza, że w procesie rozwoju i poznawania świata...

zabawy sensoryczne
AdobeStock
Rozwój dziecka
Zabawy sensoryczne – klucz do rozwoju mózgu dziecka
Maluchy lubią odkrywać świat poprzez doznania sensoryczne, takie jak drobne ruchy dłoni pod kontrolą oka. Innym przykładem są niektóre elementy sportu: kopanie, rzucanie, kręcenie, bieganie itp. Te zabawy wyglądają na nieskoordynowane i mogą powodować bałagan w domu, ale w rzeczywistości stymulując zmysły małych dzieci, są bardzo ważne dla ich zdrowego rozwoju.

Dzięki zabawom sensorycznym zdolności poznawcze dzieci mogą być stopniowo poprawiane, co pozwala im rozumieć świat . Dlatego nie żałujcie czasu na wspólną gry w piłkę czy spacery po krawężnikach. Nie wspominając o malowaniu paluszkami czy pomaganiu w kuchni przy przygotowywaniu posiłków!  Co to jest zabawa sensoryczna? Zabawy sensoryczne to te, które mobilizują zmysły dzieci, w tym dotyk, węch, wzrok, słuch i smak . Zmysły obejmują również pojęcia ruchu, równowagi i przestrzeni. Zmysły noworodków nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Z biegiem czasu noworodki stają się niemowlętami, a małe dzieci przedszkolakami. Ich zmysły stopniowo dojrzewają w miarę odkrywania świata. Każde nowe doświadczenie zmysłowe buduje nowe połączenia mózgowe i będzie wspierać rozwój i doskonałość mózgu. Rodzaje zabaw sensorycznych Charakter zabaw sensorycznych odpowiada pięciu zmysłom człowieka, dodatkowo istnieją dwa dodatkowe zmysły, odpowiadające równowadze i propriocepcji (czyli odczuwaniu połączenia określonej części ciała z innymi częściami). Zabawa rozwijająca dotyk Gdy dziecko szuka przedmiotu rękami, jest to już zabawa dotykowa. Poprzez zabawy dotykowe dzieci mogą doświadczać nacisku, ciepła i zimna, wibracji i wielu innych uczuć. Dziecko może się bawić samo, ale też dorosły może dostarczać dziecku wrażeń dotykowych. Zabawa rozwijająca układ przedsionkowy Tarzanie się, wieszanie, huśtanie się, skakanie itp. to aktywności niosące korzyści dla rozwoju poczucia równowagi u dzieci. Powodem jest to, że zmysł równowagi i ruchu jest kontrolowany przez układ przedsionkowy w uchu wewnętrznym. Dziecko porusza głową i ustawia ją pod różnymi kątami, co może aktywować różne zakończenia nerwowe w uszach, wzmacniając tym samym układ przedsionkowy. Zabawa proprioceptywna (ze świadomością ciała) Zastanów się, czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj