7 zabaw, które rozwiną u dziecka zmysł smaku
„To nieładnie bawić się jedzeniem” – pewnie sama nieraz upominałaś swoje dziecko. Ale jak tu rozwijać zmysł smaku bez jedzenia? A ponieważ zabawa jest najlepszą nauką, zaproponuj swojemu maluchowi kilka zabaw, które pomogą mu doskonalić ten jeden z ważniejszych zmysłów człowieka.
Ze zmysłu smaku dzieci korzystają już w łonie mamy - połykają wody płodowe, które mają słodkawy smak, ale może się on zmieniać w zależności od potraw jedzonych przez mamę. Po narodzinach to jeden z dwóch najważniejszych zmysłów noworodka (obok węchu). Nowo narodzone dzieci najlepiej rozpoznają i lubią słodki smak. Słodkawe są zresztą nie tylko wody płodowe, ale także pokarm z piersi mamy. Natura zadbała o to, by maluch lubił to, co jest mu niezbędne do życia.
Maleńkie dziecko rozpoznaje też słony smak, ale reaguje na niego grymasem niezadowolenia. Zaś gorzkiego i kwaśnego maleństwo nie wyczuwa. To ważne, by już w pierwszym roku życia rozwijać smak dziecka – podczas rozszerzania diety podając maluchowi tak wiele różnych produktów, jak to tylko możliwe (oczywiście w zgodzie z zasadami rozszerzania diety). W tym czasie jest to najłatwiejsze, choć maluch zwykle wcale nie jest zadowolony, gdy zapoznajesz go z nowymi smakami – trzeba mu dać czas, żeby się ich nauczył.
Zmysł smaku rozwija się przez całe dzieciństwo, a także już w dorosłości. Jako kilkulatki zwykle nie lubimy szpinaku, ale jako dorośli już tak, prawda? Jak się zatem bawić, by twój maluch rozwijał swój zmysł smaku? Zabawy z użyciem produktów do jedzenia to dobry trop. Na pewno pobudzą apetyt, a spożywanie posiłków rozwija zmysł smaku.
Zabawa 1
Kanapki motylki
Czego potrzebujesz? Chleb, twarożek, masło orzechowe, ser, wędlina, warzywa, rodzynki, banan
Jak się bawić? Kromkę chleba przekrój na pół po przekątnej, a potem odwróć połówki tak, by przypominały skrzydła motyla. Potem możesz je posmarować twarożkiem lub masłem orzechowym, a następnie przybrać rodzynkami, owocami, warzywami i wszystkimi innymi dodatkami, które lubi dziecko. Maluch może ci oczywiście pomagać w ozdabianiu kanapek. Z kromek chleba możesz też wykrawać różne kształty za pomocą foremek do wykrawania ciasteczek.
Zabawa 2
Domowe masło
Czego potrzebujesz? Tłusta śmietana, pusty słoiczek po dziecięcym obiadku
Jak się bawić? Wlej cztery łyżki śmietany do słoiczka, zamknij go mocno, dokładnie dociskając pokrywkę. Zacznij energicznie potrząsać słoiczkiem. Po kilku minutach ze śmietany powinien uformować się kawałeczek masła. Wyjmij je ze słoika i pozwól dziecku posmarować nim krakersy.
Zabawa 3
Przebieranie makaronu
Czego potrzebujesz? Makaron o różnych kształtach i kolorach, duża miska lub plastikowy pojemnik
Jak się bawić? W pojemniku wymieszaj różne rodzaje suchego makaronu, a następnie pokaż dziecku, jak można go posortować, oddzielając muszelki od kokardek i rurki od świderków lub segregując według kolorów. Odkładajcie makaron na osobne stosiki i koniecznie nazywajcie rodzaje makaronu: to są kokardki, to jest czerwony makaron, to są proste rurki, a to wstążki karbowane.
Zabawa 4
Budyniowe malowanie
Czego potrzebujesz? Budyń błyskawiczny, barwniki spożywcze
Jak się bawić? Z budyniu zrób farby: przygotuj budyń zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie przełóż masę do tylu plastikowych pojemniczków, ile kolorów chcesz uzyskać. Dodaj barwniki. Postaw budyniowe farby przed dzieckiem i zachęć je do malowania, np. po blacie wysokiego krzesełka. Takimi farbami maluch może też pomalować swoje ciało podczas kąpieli - pilnuj tylko, żeby nie poślizgnął się w wannie. Dziecku powinno spodobać się ściskanie paluszkami budyniowej gładkiej masy, nie mówiąc już o jej pysznym smaku.
Zabawa 5
Piknik pod dachem
Czego potrzebujesz? Kosz, zastawa piknikowa, koc, przekąski piknikowe
Jak się bawić? W chłodny jesienny dzień, gdy jesteście znudzeni urządźcie sobie piknik w salonie. Podkręćcie ogrzewanie tak, by wszyscy mogli się ubrać w krótkie spodenki i tiszerty. Zapakujcie przekąski do kosza piknikowego, rozłóżcie koc i wypakujcie specjały na piknikową zastawę. A może zamiast normalnej kolejności posiłków zaczniecie dzień od kolacji? Potem możecie zjeść śniadanie, a pod wieczór obiad. Dzieciaki lubią takie dni na opak.
Zabawa 6
Jajko w gniazdku
Czego potrzebujesz? Bułka kajzerka, odrobina masła, jajko, sól i pieprz, plasterek sera, okrągła foremka do wykrawania ciastek
Jak się bawić? Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Za pomocą foremki do ciastek (lub po prostu nożem) wykrój w górnej części bułki okrągły otwór i wyjmij z niej miąższ. Posmaruj wnętrze bułki masłem, połóż ją na blasze do pieczenia. W otwór w bułce wbij jajko, delikatnie posól je i popieprz. Zapiekaj 15 minut, na koniec połóż na wierzchu plasterek sera i zapiecz jeszcze 5 minut.
Zabawa 7
Ryżowe harce
Czego potrzebujesz? Ryż, garnek, woda
Jak się bawić? Ugotuj największą porcję ryżu, jak zmieści się w garnku. Ostudź go i wysyp na rozłożoną na podłodze ceratę. Daj dziecku łyżkę, wałek, miarkę, foremki na babeczki i inne kuchenne przybory i bawcie się ryżem. Możecie go nakładać do foremek na babeczki, wycinać w nim różne kształty, zgniatać w kulki, a potem je turlać. Sposób zabawy zależy tylko od kreatywności twojej i dziecka.
Zobacz także:
- 10 zabaw na lepszy wzrok – jak ćwiczyć wzrok dziecka
- Rozwijamy zmysł dotyku - 10 zabaw dla dziecka
- 10 zabaw na lepszy słuch – jak ćwiczyć słuch dziecka