Od czego zaczynać naukę pisania?

Nasza ekspertka podkreśliła, że dobrym czasem jest okres przedszkolny, gdy dziecko nabywa umiejętność rysowania i kreśli pierwsze linie. Świetnym pomysłem jest korzystanie z różnego rodzaju pomocy edukacyjnych, w tym np. popularnych zeszytów ze szlaczkami, które uczą najmłodszych wyczuwania linii środka danych wzorów i podążania dłoni za okiem oraz wyrabiają precyzję i płynność ruchu.

Reklama

Logopedka zwróciła uwagę również na to, że jest wiele sposobów na rozpoczęcie tej nauki. I tak np. osoby, które lubią spędzać czas w kuchni, mogą próbować ćwiczyć rękę dziecka właśnie podczas gotowania. W okresie świątecznym może to być m.in. podczas przygotowania i zdobienia pierniczków.

Z kolei, jeśli np. dziecko lubi wycinać lub tworzyć wydzieranki, to chociaż nie zastąpią one pisania, to w trakcie robienia kolażu można zaproponować dziecku dodanie elementów językowych. To również wpłynie korzystnie na kompetencje pisania w przyszłości.

- Co trzeba podkreślić to również to, że nauka pisania odręcznego niesamowicie przekłada się i wpływa na naukę czytania. Ponadto pisanie liter aktywizuje również obszary w mózgu odpowiedzialne za ogólny proces uczenia.

Przy czym warto pamiętać, że podczas rysowania czy wycinania aktywizowane są inne obszary mózgu, dlatego też nie warto rezygnować z ręcznego pisania, nawet gdy według rodziców dziecko „pisze brzydko” – podkreśla dr Iwona Kania.

Klocki rozwijają sprawność manualną. Jakie wybrać?

LEGO

Specjalistka podkreśliła, aby oczywiście podążać za gustem dziecka, ale również zacząć od zestawów, które umożliwiają układanie klocków w różny sposób. To z kolei daje okazję do rozmowy, a to przekłada się na budowanie kompetencji językowych.

- Ważne jest, by dziecko budowało z klocków samodzielnie. Nie warto wyręczać malucha, nawet gdy robi to niedokładnie. Istotne jest, by pobudzać dziecko do kreatywności, a także budować więź poprzez wspólne budowanie. Klocki doskonale sprawdzają się również w trudnych relacjach, dlatego warto z nich korzystać, by rozmawiać i rozwiązywać codzienne problemy – zwraca uwagę ekspertka.

Ten konkurs to świetny trening ręki! A do tego nagrody – gwarantujemy, że są niesamowite

W ramach corocznej kampanii świątecznej marka LEGO zaprasza do własnoręcznego pisania listów do Świętego Mikołaja! Tym razem ideą kampanii „Rebuild The World” jest chęć przypomnienia dzieciom oraz rodzicom, jak wiele frajdy może dać taka zabawa. Dlaczego warto to robić?

Zobacz także

W firmie LEGO wierzy się, że warto podtrzymywać tradycję Świętego Mikołaja – to pobudza dziecięcą wyobraźnię, ale także daje im cel, o który mogą się starać. Pokazuje maluchom, że dobre uczynki i wiara w marzenia to także dobra zabawa. I co ważne, to także świetne urozmaicenie czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

Weźcie udział w konkursie – nagrodą główną jest voucher na rodzinny wyjazd do LEGOLANDU w Billund (Dania) o wartości 25 000 zł! Dla pozostałych zwycięzców zostanie przyznane 100 zestawów LEGO w tym m.in.: LEGO Friends Szkoła aktorska Andrei (41714), LEGO Technic Ciężki samochód pomocy drogowej (42128), LEGO City Centrum miasta (60292). Więcej informacji na stronie konkursu: www.napisziwygraj.pl.

LEGO
Reklama

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz w tym artykule skrót naszego wideo oraz cały liveczat na fanpage Mamo, To Ja na Facebooku!

Reklama
Reklama
Reklama