Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, rozwój mowy dziecka, zaburzenia mowy dwulatka
Pantermedia
Rozwój dziecka

Zaczęło mówić - zaczęły się kłopoty

Najpierw nie możesz się doczekać, kiedy twoje dziecko zacznie mówić. A gdy wreszcie radośnie powtarza pierwsze słowa, pojawiają się nowe zmartwienia: czy rzeczywiście tak właśnie powinien mówi dwulatek? Zaraz się przekonasz.

Z zapartym tchem czekałaś na pierwsze słowa swojego dziecka, a gdy się doczekałaś, od razu zaczynasz analizować, czy tak powinien mówić dwulatek i szukasz informacji o zaburzeniach mowy tym wieku.


Czy to normalne, że dziecko przekręca głoski?

Choć twoje dziecko całkiem nieźle chodzi, próbuje jeść zupkę łyżką i zakładać spodenki, nie ma jeszcze na tyle wyćwiczonego aparatu mowy (czyli sprawnego języka i ust), by poprawnie wymawiać wszystkie dźwięki. Zamiast „kot" słyszysz „tot", zamiast „rybka" - „lybka", zamiast „chmura" - „muja". To właśnie teraz powstają śmieszne, zapamiętywane przez całą rodzinę zwroty: „wyłącz telewizon politem", „upadł pitomodon" (pomidor), „moja podudejka i kodudejka" (poduszka i kołdra). Choć radosna dziecięca twórczość może rozbawić do łez, przy małym mówcy lepiej zachowywać powagę. Wyśmiany może stracić pewność siebie i ochotę, by ci o czymś opowiadać. Mów do dziecka starannie, unikając naśladowania jego języka. Maluch, który nie umie jeszcze wymówić „r", doskonale je słyszy i odróżnia od zwykłego „l". Twoje "„lowel" (rower) może być dla niego denerwujące. 

Czytaj też: Wady wymowy u dziecka
 

Dlaczego dwulatek mówi mniej niż wcześniej?

Miałaś wrażenie, że twoje dziecko już rozgadało się na dobre, a teraz jakby przycichło. Taka sytuacja może zdarzyć się w życiu dwulatka. Być może właśnie teraz poświęca się zdobywaniu innej umiejętności, np. doskonali sprawność fizyczną. Nie mówimy wtedy o pogorszeniu mowy, tylko o chwilowym wstrzymaniu jej rozwoju. Jeśli nie ma to związku z nagłą zmianą w życiu dziecka (np. zaczęło chodzić do przedszkola, mama wróciła do pracy, w domu pojawiła się niania, urodziło się rodzeństwo) nie ma powodu do niepokoju. Pomóż dziecku oswoić zmiany, obserwuj je ze spokojem, rozmawiaj, ale nie zmuszaj do mówienia, na wszelki wypadek możesz o swoich obawach powiedzieć pediatrze albo logopedzie. Otoczenie dziecka uwagą, okazanie mu większej porcji czułości sprawi, że znów zamieni się w uroczą gadułę. 

Czytaj: Nauka mówienia - prawdy i mity
 

Nikt obcy nie rozumie mowy dziecka - o czym to świadczy?

Dzieci w drugim roku życia nie umieją jeszcze dokładnie wymawiać głosek, dlatego słowa bywają trudne do zrozumienia, szczególnie dla ludzi, którzy rzadko mają kontakt z maluszkiem. Rodzice mogą sobie z tego nie zdawać sprawy, są przyzwyczajeni, że dziecko codziennie na spacerze mówi „edzie abubu" - pokazując, nadjeżdżający autobus. Nerwowe poprawianie, przypominanie maluchowi, by mówił wyraźnie, nie przyniesie efektu. Warto za to poćwiczyć aparat mowy. Wcale nie muszą to być żmudne i nudne ćwiczenia, tylko zabawy w prychanie, cmokanie, kląskanie. Wszystkie dzieci pokochają również słodką gimnastykę języka.

Poznaj: 3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatków

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fotolia
Rozwój dziecka
Nauka mówienia - prawdy i mity
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Jąkaniem nie trzeba się martwić, bo samo minie”. Czy wierzyć w to, co mówią o rozwoju mowy?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że może coś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka ? Można tu coś zmienić albo przyspieszyć? Im częściej zagadujesz dziecko, tym szybciej zacznie mówić Tak i Nie. Dobrze, gdy do dziecka dużo mówisz, ale nie przeskoczysz pewnych etapów rozwoju . Jakieś słowa dziecko wypowie około pierwszych urodzin, nie stanie się to kilka miesięcy wcześniej. Musi dojrzeć jego mózg oraz układ artykulacyjny. Warto często używać zdrobniałych wyrazów Tak i Nie. Można zwracać się do dziecka pieszczotliwie: „słoneczko”, „misiaczku” – każda mama ma takie swoje określenia. Ale nie mów „po dziecinnemu”, np: „Sinećku, mój ty kochani sinećku, mamusia zajaś da ci papusiu”! Pamiętaj, twoja mowa jest dla dziecka wzorem , który będzie naśladować. Dlatego od początku ucz je prawidłowego sposobu wymawiania wyrazów. Sprawdź: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka? Roczne dziecko powinno już wypowiadać kilka słów Tak. Jedno dziecko pierwsze wyrazy powie, mając 10 miesięcy, inny – 14. Takimi różnicami nie warto się martwić. Zwykle roczne dziecko potrafi wypowiedzieć kilka słów, takich jak „mama”, „tata”, „baba”, „pa, pa”, w tym dźwiękonaśladowczych, np. „hau hau”, pokazując na psa. Dziewczynkom nauka mówienia idzie łatwiej niż chłopcom Nie. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały. Nie można w ten sposób generalizować. Są dziewczynki, którym nauka mowy przychodzi łatwiej....

niemowlę, łóżeczko, łóżeczko dziecięce, dziecko
Pavla Zakova - Fotolia.com
Pielęgnacja
Polski dla początkujących
Na początku dziecko potrafi wyrazić swoje emocje i potrzeby jedynie płaczem. Sprawdź, jak przeobraża się w mądralę, który rozumie, co się do niego mówi, i umie wyrazić słowami nieograniczone treści.

Dzieci uczą się mówić jakby mimochodem: bez mozolnego wkuwania słówek, tabeli czasów, listy wyjątków. Nie mając pojęcia o tym, co to jest podmiot, a co orzeczenie, rozszyfrowują gramatykę swojego języka. Naukowcy od wieków głowią się, jak to możliwe. Jedni uważają, że maluchy zaczynają mówić dzięki wrodzonej wiedzy o właściwościach ludzkiej mowy, inni – że uczą się tego od podstaw, jak jazdy na nartach. Nie ma natomiast wątpliwości co do jednego: mówienie ma ścisły związek z myśleniem. Polski dla nienarodzonych Dziecko zaczyna się uczyć, zanim przyjdzie na świat! Choć dźwięki, które docierają do wnętrza maminego brzucha, są stłumione i niewyraźne, nienarodzony maluszek może dzięki nim poznawać melodię i rytm języka, którego używają jego bliscy. W latach 70. amerykańscy naukowcy poprosili przyszłe mamy, by często i czule zwracały się do swoich nienarodzonych dzieci. Wszystko to zostało nagrane. Gdy po porodzie noworodki zabrano (w tamtych czasach przynoszono je matkom tylko do karmienia), okazało się, że maluchy bezbłędnie rozpoznają odtworzone z taśmy głosy swoich matek! Słysząc znajome słowa, natychmiast się uspokajały. Reagowały także na głosy innych kobiet, jednak zdecydowanie słabiej i z opóźnieniem. Zaś dzieci kobiet, które w ciąży nie mówiły do pociech w jakiś specjalny sposób, w ogóle nie zwracały uwagi na tego typu nagrania. Rytm i melodia Dziecko od początku komunikuje się z otoczeniem. Po narodzinach wydaje krzyk, który znaczy: „O rany, oddycham!”. Płacząc, oznajmia: „Jestem głodny!”, „Mam mokro!”, „Nudzę się!”. Gdy ma dwa, trzy miesiące, zaczyna gruchać (głużyć), czyli wydawać gardłowe dźwięki. Robi to odruchowo. Co ciekawe, gruchają też dzieci głuche, a więc nie ma to nic wspólnego ze słyszeniem. Półroczny maluch zaczyna gaworzyć, czyli świadomie...

dziecko, dziecko tygodnia, Nikola
Aktualności
Uczcij święto jąkających się – idź z dzieckiem do logopedy
22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających (się). W Polsce to nawet 600 000 ludzi! Twój maluch się zacina? Zawalcz o jego płynną mowę i... odzyskanie poczucia własnej wartości, które u dzieci jąkających się bywa bardzo niskie.

Jeśli zauważyłaś, że twoje dziecko ma problemy z mową, wybierz się z nim do logopedy . Do tego spotkania warto się dobrze przygotować, zapamiętując jak najwięcej szczegółów z sytuacji, w których dziecko się jąka. Obserwuj dziecko, by móc opowiedzieć logopedzie: kiedy najczęściej dziecku zdarza się powtarzać pojedyncze głoski, sylaby, słowa czy fragmenty zdań? w jakich sytuacjach problem jąkania się nasila? Może jąkanie wywołuje obecność wielu osób lub przebywanie w gronie nieznajomych ludzi? jak dziecko reaguje na swoje zająknięcia? Czy się denerwuje, czy raczej zamyka w sobie...? czy ktoś w rodzinie miał lub ma problem z jąkaniem? Pamiętaj, by wypytać o ten problem zarówno rodzinę swoją, jak i męża. Odpowiedzi na te pytania będą bardzo pomocne dla logopedy i pomogą ustalić, czy mamy do czynienia z jąkaniem wczesnodziecięcym czy też ze związaną z szybkim rozwojem kilkulatka fazą mówienia niepłynnego .      Jeśli logopeda stwierdzi, iż maluch rzeczywiście zmaga się z jąkaniem, nie panikuj . Rozwój mowy dziecka to sprawa bardzo indywidualna, poza tym, tę wadę można skutecznie leczyć, także przez zabawę! Długotrwałe zmaganie się z jąkaniem i nieprzyjemne reakcje ze strony otoczenia mogą sprawić, że dziecko stanie się wycofane i nabawi się ogromnych kompleksów. Dlatego im szybciej zaczniesz pracę nad jego prawidłową mową, tym lepiej!   Ty też możesz pomóc dziecku pokonać jąkanie Jeśli ta wada ma podłoże emocjonalne, wspieraj malucha, staraj się pomóc mu przezwyciężyć stres. Poza tym: Zwróć uwagę na swoje reakcje. Krytykując zacinającego się malucha – powtarzając: „Nie jąkaj się!" lub okazując zniecierpliwienie dodatkowo go denerwujesz, co może pogłębić problem. Cierpliwie słuchaj nawet wtedy, gdy dziecko bardzo długo próbuje coś powiedzieć ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak