
Jeśli dziecko budzi się z płaczem w nocy, w większości przypadków oznacza to, że maluch czegoś potrzebuje. Wtedy należy poznać przyczynę płaczu i odpowiednio zareagować. Niekiedy w takich sytuacjach konieczna jest wizyta u pediatry lub psychologa dziecięcego.
Dlaczego dziecko budzi się z płaczem?
W przypadku niemowląt nie można mówić o budzeniu się z płaczem „bez powodu”. Jeśli niemowlę budzi się z krzykiem, to właśnie w ten sposób sygnalizuje swoje potrzeby – płacz jest dla niemowląt językiem komunikacji. Jest kilka powodów, przez które dziecko płacze w nocy, między innymi:
- jest głodne,
- ma przemoczoną pieluszkę,
- ma kolkę,
- ząbkuje,
- jest chore,
- ma nieodpowiednie warunki do spania (jest za zimno lub za gorąco),
- dokuczają mu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego,
- śnią mu się koszmary,
- odczuwa dyskomfort fizyczny.
Co robić, gdy dziecko płacze w nocy?
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dziecko na pewno się obudziło. Często zdarza się bowiem, że maluch płacze przez sen. Jeśli dziecko się przebudzi z płaczem, rodzice nie powinni od razu interweniować. Warto dać maluchowi chwilę na to, by spróbował on samodzielnie usnąć.
Gdy dziecko płacze w nocy:
- sprawdź, czy ma czystą pieluszkę i ewentualnie ją zmień;
- sprawdź, czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno (zawsze dotykaj karku malca, nie stópek czy rączek);
- może być głodne – nakarm niemowlę piersią lub butelką;
- spróbuj je uspokoić, śpiewając kołysankę – jeśli dziecko miało koszmary i się przestraszyło, twój głos może je uspokoić.
Jeżeli płacz spowodowany jest jedną z wymienionych wyżej przyczyn – wszelkie czynności, takie jak np. zmiana pieluszki, należy robić przy przygaszonym świetle, by nie rozbudzić dziecka. Z tego samego powodu rodzice nie powinni rozmawiać wtedy z dzieckiem czy próbować uspokoić go zabawą. W przypadku kilkulatka warto również zadbać o to, aby maluch nie oglądał bajek, których akcja toczy się wartko, a także o to, by wieczorne zabawy przebiegały w spokojnej atmosferze. Rytm dnia dziecka powinien być ustabilizowany. Zwykle nocne pobudki znikają tak szybko, jak nagle się pojawiły.
Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy dziecko budzi się z płaczem?
Jeżeli płacz nie ustaje, mimo zaspokojenia potrzeb dziecka, a maluch budzi się z płaczem co godzinę lub co kilka godzin – rodzice powinni udać się na wizytę do pediatry, by zbadał malucha i ocenił jego stan zdrowia. Jeśli dziecko płacze w nocy bez wyraźnego powodu, a lekarz wykluczył przyczynę medyczną, warto skonsultować ten problem z psychologiem dziecięcym. Być może dziecko miewa napady lęku.
Zobacz także:

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

Płacz dziecka to coś, obok czego nie da się przejść obojętnie. Dzieci płaczą w różny sposób: niektóre maluchy leją łzy ciurkiem, inne cichutko popłakują. Bywa, że dzieci płaczą żałośnie, przez sen albo tylko marudzą. Czasem jednak wpadają w histerię i krzyczą wniebogłosy. Przyczyn płaczu dziecka jest wiele i wiele jest sposobów na jego ukojenie. Dowiedz się, dlaczego dziecko płacze i jakie są sposoby na płacze niemowlaka i większego dziecka. Płacz dziecka: dlaczego niemowlę płacze wieczorami? Sytuacja: Niemowlę płacze późnym popołudniem lub wieczorem . Podciąga nóżki, napina się i widać, że coś je boli. Chce powiedzieć: Brzuszek mnie boli! Niemowlę prawdopodobnie ma kolkę . Co możesz zrobić? Spróbuj pomasować dziecięcy brzuszek (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Podaj dziecku środek na kolkę (do kupienia w aptece). Czasem także ulgę przynosi okład na brzuch z ciepłej pieluszki, noszenie dziecka w pozycji do góry pleckami (głowa i brzuszek oparte są na twoim przedramieniu). Tego nie wolno! Nie nagrzewaj brzuszka suszarką, bo możesz oparzyć skórę dziecka. Płacz niemowlaka: płacze i pręży się Sytuacja: Niemowlę płacze, pręży się, macha gwałtownie rączkami i nóżkami. Chce powiedzieć: Jestem głodny! Część naukowców uważa, że takie bardzo głośne znaki dają znacznie częściej chłopcy niż dziewczynki. Co możesz zrobić? Nakarm dziecko. Nie czekaj, bo np. wydaje ci się, że maluch niedawno ssał. Może jadł dość ospale albo (jeśli jest karmiony piersią) zbyt krótko (początkowe mleko bardziej zaspokaja pragnienie niż głód). Tego nie wolno! Nie dawaj dziecku jeść, nim trochę się nie uspokoi. Zapłakane niemowlę gwałtownie oddycha i podczas ssania będzie łykać powietrze, a to gotowy ból brzuszka . Płacz dziecka - ze strachu Sytuacja: Maluch płacze na widok obcej osoby, psa, a także podczas wizyt w...

Niemowlę płacze , bo taki już jego urok: według badań zdrowe, donoszone dziecko w pierwszych trzech miesiącach życia płacze dziennie od dwóch do czterech godzin. Twojemu dziecku bliżej do tej czterogodzinnej normy, a nie do tej dwu-? Zobacz, co mu pomoże. 1. Spowijanie Tak nazywamy ciasne otulanie dziecka kocem albo becikiem (razem z rączkami). Zawiniętemu w kokon dziecku wcale przeszkadza, że nie może się ruszyć. Przeciwnie, taka ciasnota sprawia, że czuje się bezpiecznie . Czymś bardzo podobnym do spowijania jest także noszenie malucha w chuście, ciasno przytulonego do ciała mamy. Nie chodzi o to, aby dziecko całymi dniami leżało w zapiętym beciku – swoboda ruchów jest bardzo ważna chociażby dla rozwoju stawów biodrowych. Spowijanie przyda się jednak wieczorami, kiedy maluch ma atak kolki albo gdy nie może zasnąć. 2. Odpowiednie ułożenie Zastanów się: jak długo ty możesz wytrzymać, leżąc na wznak? Najpewniej już po chwili zmienisz pozycję. Niemowlęta ma gorzej – w pierwszych miesiącach życia nie umieją samodzielnie przekręcić się na bok czy brzuszek, tymczasem pozycja na pleckach im się nie zawsze podoba. Zazwyczaj o wiele łatwiej uspokoić płaczące dziecko, kiedy leży (także na naszych rękach) na boku albo nawet na brzuszku. Jak nosić dziecko? – obejrzyj nasz film i poznaj najlepsze pozycje do noszenia dziecka 3. Biały szum Niemowlę nie lubi hałasu, ale zupełnej ciszy także nie. Przed porodem zresztą wcale jej nie doświadczało: do jego uszu docierał odgłos płynącej krwi, bicie serca albo tłumione przez wody płodowe dźwięki ze świata. Jednostajny szum kołysał go do snu – nic więc dziwnego, że i po porodzie dźwięk suszarki do włosów, odkurzacza albo radia nastawionego między stacjami działa na niego uspokajająco i usypiająco. Ma to swój sens: przecież i my, w dorosłym życiu, odprężamy się...