dziecko płacze przez sen
Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko płacze przez sen: przyczyny i sposób postępowania

Jeśli dziecko płacze przez sen, nie musi to wcale oznaczać, że dzieje mu się niewyobrażalna krzywda. Czasami powodem może być mokra pieluszka lub głód. Niekiedy jednak taki płacz podczas snu może oznaczać chorobę, np. refluks żołądkowo – przełykowy.

Gdy dziecko płacze przez sen, może być to oznaką odczuwania bólu przez malucha, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu inne objawy, np. gorączka. Przyczynami takiego płaczu może być też np. ząbkowanie, zbyt wysoka temperatura w pokoju  lub lęk separacyjny. Obserwuj dziecko, jeśli płacz nie ustanie i będzie się powtarzał – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Spis treści

  1. Dziecko płacze przez sen – przyczyny
  2. Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen
  3. Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Dziecko płacze przez sen – przyczyny

Jeśli niemowlę płacze przez sen, to znaczy, że coś mu się dzieje, choć wcale nie musi to oznaczać krzywdy. Przyczyn może być wiele, między innymi:


Jeśli dziecko płacze przez sen, może to być również objaw choroby, takiej jak:

Przeraźliwy płacz niemowlaka przez sen - lęki nocne

Gdy niemowlę krzyczy przez sen, a dodatkowo towarzyszy temu przeraźliwy płacz – budzi to ogromne obawy rodziców, często również strach o maluszka. Przyczyną takiego zachowania dziecka mogą być lęki nocne. Jest to zaburzenie snu, które może pojawić się już u półrocznego dziecka. Charakterystyczne dla lęków nocnych jest również to, że dziecko krzyczy, trzęsie się, jest skrajnie przerażone. Pamiętaj, żeby wtedy nie panikować. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo (by nie uderzyło się o nic, nie spadło z łóżka). Możesz delikatnie pogłaskać malucha, ale nie zapalaj światła i nie budź go.  

Jak reagować na płacz dziecka w nocy?

Przede wszystkim powinnaś obserwować swoje dziecko – dzięki temu będziesz wiedziała, co jest przyczyną płaczu malucha w nocy. Zwróć również uwagę na warunki, w których śpi dziecko – może wystarczy zmienić temperaturę w pokoju lub wyeliminować inne czynniki, które mogą pogarszać jakość snu niemowlaka. Zachowaj spokój, być może jest to chwilowe zdarzenie i niebawem dziecko się uspokoi, a jego sen powróci do normy. Jeśli jednak niepokojące objawy nie ustają, a płacz wydaje ci się wręcz przeraźliwy – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.


Zobacz także

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Płacz niemowlaka
AdobeStock
Aktualności
Dlaczego niemowlę płacze? Rodzicom pomoże sztuczna inteligencja!
Naukowcy z USA stworzyli program, który rozpoznaje przyczynę płaczu maluszka.

Każdy rodzic aż za dobrze wie, jak frustrujący może być płacz niemowlaka. Wiesz, że maluch jest zmęczony, głodny, chce się przytulać, a może coś je boli . Ale co dokładnie jest nie tak? Pierwsze miesiące życia dziecka rodzice niemalże nieustanne domyślanie się czego potrzebuje malec. Odczytanie intencji dziecka jest niezwykle trudne, jednak na ratunek przybywa sztuczna inteligencja! Co bobas ma na myśli? Niemowlęcy płacz to bardzo uniwersalny sposób na sygnalizowanie dyskomfortu. Najbardziej wprawieni obserwatorzy rozpoznają przyczyny płaczu po jego rodzaju. Chodzi nie tylko o rodziców. Pielęgniarki i lekarze, którzy mają do czynienia tysiącami niemowląt rocznie, mają ogromną wiedzę na ten temat i to oni podsunęli naukowcom ciekawy pomysł. Badacze z Northern Ilinois University postanowili wykorzystać wiedzę pielęgniarek i lekarzy i stworzyć algorytm, który będzie rozpoznawał dźwięki wydawane przez dzieci. – Niczym w specjalnym języku, w różnych rodzajach płaczu dziecka zakodowane jest mnóstwo informacji związanych ze zdrowiem. Różnice pomiędzy sygnałami dźwiękowymi niosą informacje – przekonuje Lichuan Liu, współautorka pracy naukowej dotyczącej płaczu noworodków. Dekodowanie płaczu Badacze wykorzystali pliki z nagraniami płaczu kilkudziesięciu noworodków z oddziału intensywnej terapii, następnie personel szpital stwierdzał czy płacz oznacza „głodny”, „zmiana pieluchy”, „potrzebuję uwagi”, „śpiący” czy „większy dyskomfort” (wskazujący na chorobę lub ból). Pierwsze cztery stany uznano za normalne, a ostatni za wymagający interwencji opiekuna. Na podstawie zebranych danych sztuczna inteligencja miała następnie sama ocenić, dlaczego dziecko płacze. Okazuje się, że zgadzała się z ocenami lekarzy i pielęgniarek aż w 70 procentach przypadków. Badacze zauważyli, że dziecko chore...

8-miesięczne niemowlę płacze
AdobeStock
Rozwój
Dlaczego 8-miesięczne niemowlę ciągle płacze i chce do mamy?
Do niedawna myślałaś, że znasz już swoje maleństwo na wylot. Udało się wam uporządkować plan dnia, umiałaś rozpoznawać jego potrzeby. A teraz nie poznajesz własnego dziecka? Może to kryzys 8. miesiąca!

Jak to się dzieje, że z reguły spokojne dotąd niemowlę teraz często krzyczy, płacze, histeryzuje? Wydaje ci się, że nie poznajesz własnego dziecka i zastanawiasz się, co jest przyczyną tej nagłej zmiany w zachowaniu. Słyszałaś o kryzysie ósmego miesiąca? To właśnie on jest często źródłem tego stanu rzeczy. Czym jest ten kryzys, jak długo trwa i czy można go pokonać? Podpowiadamy! Skąd ten kryzys u ośmiomiesięcznego dziecka? Pierwsze o czym myślisz, gdy widzisz, że maluch jest nad wyraz marudny i wręcz przyklejony do ciebie, to to, że być może jest chory lub wychodzą mu kolejne zęby . Jednak przyczyną tego zachowania może być po prostu kolejny etap rozwoju malca . I choć pozornie wydaje ci się, że z dzieckiem dzieje się coś złego, bo nie chce jeść, grymasi, płacze, nie chce spać, to tak naprawdę jest to oznaka, że jego rozwój przebiega prawidłowo. 8-miesięczne niemowlę rozumie, że nie jest częścią mamy Tuż po narodzinach dziecko nie jest świadome tego, że ono i ty nie jesteście jednością, ale dwiema odrębnymi osobami. Ten stan trwa przez kilka pierwszych miesięcy życia. Właśnie mniej więcej w ósmym miesiącu niemowlę dostrzega, że jest was dwoje. Z jednej strony wydaje mu się to fascynujące, bo może samo na czworakach przemieścić się w jakieś interesujące go miejsce, może samo poznawać świat, ale z drugiej strony czuje się w tym bardzo niepewnie. Boi się też, że skoro ono może gdzieś się oddalić, to ty również i nie rozumie, że wrócisz za 10 minut. Nie wie, co to czas. Jeśli więc gdzieś znikasz, np. za drzwiami tajemniczej łazienki, zaczyna płakać najgłośniej, jak potrafi, bo boi się, że już nigdy nie wrócisz.   Lęk separacyjny u 8-miesięcznego niemowlaka Kryzys 8. miesiąca jest szczególnie trudny dla mamy, ponieważ wraz z nim pojawia się lęk separacyjny. Dziecko chce być stale z mamą, czuje się zagrożone, gdy...

Sposoby na płacz niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Ratunku! Co robić, kiedy niemowlę płacze?
Płacze i czujesz się bezsilna? Spokojnie, spróbuj tych sposobów na płacz niemowlaka!

Płacz niemowlaka towarzyszy rodzicom codziennie. Nic dziwnego, niemowlę płaczem   komunikuje się ze światem. Twoje dziecko nie potrafi jeszcze mówić, jeśli więc czegoś potrzebuje albo coś mu dolega, oznajmia to właśnie płaczem. Sposobów na ukojenie płaczu niemowlaka jest niemal tyle samo, co jego powodów. Zobacz, co możesz zrobić, kiedy twoje dziecko płacze i znajdź sposób, który działa! Sposoby na płacz niemowlaka Mów do dziecka spokojnym, kojącym głosem. W zależności od przyczyny , dla której niemowlę płacze, jego płacz możesz ukoić też następującymi sposobami: Przytulanie – czuły dotyk mamy to najlepszy sposób na płacz niemowlęcia Kołysanie – noworodki i niemowlęta lubią być kołysane, działa to na nie kojąco Otulanie – noworodki i młodsze niemowlęta często lubią być ciasno otulane w kocyki lub specjalne otulacze, czują się wtedy bezpiecznie jak w brzuchu mamy Przystawienie do piersi – jeśli od poprzedniego karmienia minęło trochę czasu, być może twoje dziecko jest głodne Położenie – niemowlęta płaczą także wtedy, gdy są zmęczone Masaż brzuszka – pomoże na płacz z powodu kolki , wzdęć i bólu brzuszka Czytaj też: Gdy dziecko płacze - jak uspokoić nerwy 5 sposobów na kolkę 18 sposobów, by niemowlę przestało płakać

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz