Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzice, niemowlę, łąka, dziecko, lato, piknik
Dasha Petrenko - Fotolia.com
Wychowanie

Miniporadnik na majówkę z dzieckiem

Szkoda maja na siedzenie w domu. Dlatego nie czekaj, aż twój brzdąc podrośnie, i już teraz mu pokaż, że świat to naprawdę piękne miejsce. Podpowiadamy, jak zaplanować majówkę, co na nią zabrać, na co uważać i w co się bawić.


Majówka to zupełnie co innego niż godzinka albo dwie spędzone na skwerze albo placu zabaw w pobliżu domu. Można drzemać pod chmurką, brudzić się i robić mnóstwo pasjonujących rzeczy. I to przez cały dzień! Na taką całodzienną wyprawę najlepiej wybrać się właśnie teraz: jest już ciepło, ale jeszcze nie gorąco, a parki, lasy czy trawniki nad wodą nie są tak zatłoczone jak podczas wakacji.  

 

Na majówkę jedź tam, gdzie zielono

Twój maluszek nie potrzebuje wymyślnych, obleganych przez turystów atrakcji. Wystarczy, że miejsce, w którym spędzicie majowy dzień, będzie piękne i pełne zieleni.  Bez spalin, tłumu ludzi, ryczących głośników i swądu grillujących się hurtem kiełbasek.
Macie sporo możliwości: możecie wybrać się do parku, lasu, ogrodu botanicznego, nad wodę, na łąkę, na wieś albo po prostu… do własnego (lub zaprzyjaźnionego) ogródka.

 

 

Polecamy także: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem

 

 W co się bawić na majówce?

Zbijanie bąków w plenerze to atrakcja sama w sobie. Gdyby jednak twojemu maluszkowi znudziło się bieganie w kółko i robienie „a kuku” zza drzewa, możesz mu zaproponować:

  • Podglądanie ślimaków. Albo biedronek, wróbli czy jakichkolwiek innych stworzeń latających czy pełzających.
  • Karmienie kaczek. Nie szkodzi, że mają teraz jedzenia pod dostatkiem. Z pewnością nie pogardzą okruszkami.
  • Regaty. Łódeczki (z patyków albo listków) da się puszczać nawet w kałuży.
  • Puszczanie baniek mydlanych. Zakład, że twój smyk nie będzie mógł im się oprzeć? Uważaj, pies, który biega w pobliżu, prawdopodobnie też!
  • Zrywanie kwiatków. A potem oglądanie ich i układanie bukietu. Dziewczynka będzie zachwycona wiankiem uplecionym specjalnie dla niej. Możecie też powtykać kwiatki we włosy albo za uszy.
  • Szukanie kamyków. Albo patyków o ciekawych kształtach. Albo zeszłorocznych szyszek. Krótko mówiąc, czegoś, z czego da się zrobić kolekcję.
  • Przepychanki. Zapasy z tatą albo mamą sprawdzają się nie tylko w domu.
  • Zabawa z wyobraźnią. Liść na głowie może być koroną, gałązka – czarodziejską różdżką, a kółko narysowane patykiem na ubitej ziemi – wyścigówką.

Można robić jeszcze milion innych rzeczy. Rodzaj atrakcji zależy oczywiście od miejsca, w którym odpoczywacie.
W lesie można np. sprawdzić, jak się chodzi po mchu, a jak po ścieżce, albo oglądać malutkie drzewka, z których wyrosną wielkie dęby czy buki. W ogródku cioci hitem będzie konewka i własny mini-ogródek (wystarczy patyk i „działka” wielkości chustki do nosa). Na łące można bawić się w chowanego („Kto najlepiej skryje się w trawie?”).

Polecamy także: Zabawy w plenerze 

 Zadbaj o atmosferę podczas majówki

Żeby majówka była naprawdę udana:

  • Pozwól dziecku wyszaleć się i wybrudzić. Bieganie, skakanie, wspinanie się na murki itd. to właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej. Chce wchodzić pięćdziesiąt razy pod tę samą górkę? Czemu nie?
  • Nie strofuj dziecka bez potrzeby… Zanim powiesz: „Nie rób tego, bo się spocisz/spadniesz!”, zastanów się, czy to potrzebne. 
  • Nie popędzaj. Dostosuj tempo do możliwości dziecka. Przystawaj, gdy  je coś zainteresuje, nie każ mu się spieszyć podczas  jedzenia, nie odwracaj uwagi, gdy od kwadransa przygląda się mrówkom. Świata nie da się poznawać w biegu.
  • Inspiruj, proponuj, ale nie narzucaj. Twój mały technokrata zamiast zachwycać się przyrodą, urządza crash testy swoim samochodzikom? Nie szkodzi, niech się bawi tak, jak lubi.

Dobra rada:
Spróbuj pobyć tu i teraz. Nie  myśleć o pracy, kredycie czy zakupach. Jak? Weź przykład z malca i spróbuj spojrzeć na świat jego oczami. Dla niego wszystko jest nowe i fascynujące!    

Polecamy także: Majówka w mieście - zbiór pomysłów na zabawy z dzieckiem

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

rodzinna majówka, wyjazdy z dzieckiem,
Fotolia
Święta i uroczystości
Bezpieczna majówka
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co w plenerze, a nawet w przydomowym ogródku może zagrażać smykowi?

Wystarczy moment, by dziecko wpadło w tarapaty. Dlatego podczas pikniku pod chmurką czy nawet we własnym ogródku stale  miej malca na oku. Co może stwarzać zagrożenie? Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc. Zwierzęta Nawet te łagodne mogą stracić cierpliwość, zwłaszcza jeśli jest gorąco, a malec jeszcze nie wie, że nie można ich ciągnąć za ogon albo uszy. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam.  Woda Dla małego dziecka nawet płytki zbiornik (np. oczko wodne, gumowy basenik albo beczka na deszczówkę) jest niebezpieczny. Ogromnym zagrożeniem jest także żle osłonięte  szambo. Narzędzia ogrodnicze Sekator, kosiarka, kosa. Brrr, lepiej się trzymać od nich z daleka.  Ognisko, grill Pamiętaj, że maluch nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Bardzo niebezpieczna może być także  płynna podpałka do grilla - co roku jest przyczyną wielu wypadków. Trujące rośliny Jest ich sporo, dlatego malec nie powinien wkładać do buzi żadnych listków ani owoców. Najpopularniejsze:  Ligustr pospolity . Jego czarne jagody mogą nawet spowodować śmierć. Wawrzynek wilcze łyko. Najbardziej toksyczne są czerwone owoce. Kasztanowiec zwyczajny. Niebezpieczne są kwiaty i młode liście. Naparstnica purpurowa. Niebezpieczne są kwiaty.   Ogrodnicza „chemia”. Nawozy i środki do ochrony roślin przed szkodnikami są bardzo niebezpieczną trucizną. Dlatego trzeba je trzymać poza zasięgiemn małych rączek.   Szkło Rany przez nie zadane są wyjątkowo niebezpieczne, a bywa, że zdradliwe (małe u wlotu, a ogromne w głębi ciała) Furtki i drzwi (np. od samochodu). Malec może przytrzasnąć sobie nimi palce. Niedomknięta furtka na ulicę może być dla malca także zaproszeniem do samodzielnej, bardzo niebezpiecznej  wycieczki.  Pojazdy Nigdy nie zostawiaj...

niemowlę, nauka jedzenia, kuchnia, jedzenie, łyżeczka
Dieta
7 kroków do samodzielnego jedzenia
Zanim malec trafi łyżeczką do buzi, musi trochę potrenować. Jak zachęcić go do samodzielnego jedzenia i co zrobić, by nauka poszła gładko?

Kiedy nie ma się wprawy, wcale nie tak prosto nałożyć porcję ziemniaczków na łyżkę i jeszcze donieść ją do swojej buzi. Na początku zatem maluszkowi mogą przydarzyć się niechciane ewolucje i zwroty akcji w postaci np. zupki na bluzce czy ziemniaczków w... kieszonce. Ale gra (czyli próby doniesienia jedzonka do buzi) jest warta świeczki! Nagroda to samodzielnie zjedzony przez malucha posiłek. Wówczas dziecko pęka z dumy, że jest już taaaakie dorosłe. Ale zanim nastąpi ta chwila, trzeba trochę potrenować. Zatem... 1 krok - kupcie smykowi nową zastawę Lubisz jeść na talerzu w czerwone maki? Maluch też ma swój gust. Jeśli pozwolisz mu zdecydować , czy woli zastawę w misie, czy w pieski, na pewno chętniej będzie z niej korzystał. Wybierz się więc ze smykiem do sklepu i zapowiedz, że kupicie nowe talerze, z których będzie już sam jadł. Podkreśl, jakie to wielkie wydarzenie i jakie „dorosłe” jest jedzenie łyżką. Dzieci uwielbiają czuć się ważne. Dyskutuj na forum: Jakich używacie miseczek do nauki samodzielnego jedzenia? 2 krok - uzbrój się w cierpliwość To prawda, trudno ze spokojem patrzeć, jak malec po raz szósty nabiera kawałek kotlecika, który po raz szósty ląduje na podłodze. Ale nikt nie urodził się z umiejętnością jedzenia widelcem. Postaraj się zatem nie przeszkadzać smykowi w nauce :) 3 krok - dobrze ubierz dziecko Niewiele jest szkrabów, które z chęcią zakładają do jedzenia śliniaczek . Poza tym śliniak chroni jedynie część ubrania, a jedzenie zwykle ląduje... wszędzie! Lepiej zatem nie stroić smyka do obiadu, tylko założyć mu rzeczy, które będą służyły jedynie do tego. 4 krok - daj coś smacznego do rączki Łatwiej pójdzie dziecku włożenie do buzi łyżeczki ziemniaków niż zupy. A od łyżki prościej będzie mu zjeść kawałek bułki, który można trzymać w rączce. Na pierwszy ogień zatem podaj...

rodzina, piknik, majówka, przyrod
Święta i uroczystości
Udana majówka z dzieckiem
Nieważne, czy majówka trwa trzy dni czy dłużej, nie ma się ochoty spędzać jej w domu. Namawiamy do wyjazdu, nawet z małym dzieckiem. Przeczytaj, co zrobić, by rodzinna majówka była naprawdę super. Mamy dobry plan!

Nie wystarczą wspaniałe pejzaże i cudowna pogoda, żeby majówka z dzieckiem udała się na sto procent. Potrzebujesz odpowiedniego planu, krok po kroku , dzięki któremu na wszystkie ewentualności będziesz przygotowana. Jak przygotować majówkę z dzieckiem? Oto nasze wskazówki. Grunt to dobry plan Wyjazd, nawet dwudniowy, musi być dobrze przemyślany. W przeciwnym razie zamiast cudownego relaksu wszyscy będą się stresować i wrócą do domu w zwarzonych humorach. Jak do tego nie dopuścić? Przygotowań nie bierz tylko na siebie. Rozdziel zadania między członków rodziny: mąż np. myje samochód, ty szykujesz jedzenie i pakujesz rzeczy. Zakupy oraz gotowanie zaplanuj najlepiej na dzień lub dwa przed wyjazdem. Mąż nie będzie cię wtedy pospieszał w sobotni poranek, obawiając się korków na drogach. Zrób też wcześniej listę rzeczy, które musicie zabrać. Oprócz jedzenia na pewno powinny się na niej znaleźć plastikowe talerzyki, kubki, sztućce i serwetki papierowe. Przyda się obrus oraz koc do poleżenia. Zabierz coś dla dziecka do zabawy. Środek przeciw komarom oraz kurtki przeciwdeszczowe też mogą się przydać. Porozmawiaj z domownikami o tym, jak każde z was wyobraża sobie taką majówkę. Może się np. okazać, że ty zamierzasz nadrobić senne zaległości, mąż natomiast zaplanował, że będziecie razem podziwiać wschód słońca nad jeziorem. Znając oczekiwania bliskich, odrobinę może zmodyfikujecie swoje plany. Podzielcie się z mężem uwagami co do czekających was na wyjeździe obowiązków. Nie może być tak, że ty na okrągło zajmujesz się dzieckiem, a on cały dzień leży na pomoście do góry brzuchem. Gdy zawczasu ustalicie, kto co robi, unikniecie niepotrzebnych zgrzytów. Pakujecie manatki Nawet gdy wszystko jest dobrze zaplanowane, tuż przed wyjazdem zwykle robi się w domu trochę nerwowo. Bywa, że sprzeczki wybuchają z byle powodu. Mąż np....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak