Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzinna majówka, wyjazdy z dzieckiem,
Fotolia
Święta i uroczystości

Bezpieczna majówka

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co w plenerze, a nawet w przydomowym ogródku może zagrażać smykowi?
Wystarczy moment, by dziecko wpadło w tarapaty. Dlatego podczas pikniku pod chmurką czy nawet we własnym ogródku stale  miej malca na oku. Co może stwarzać zagrożenie?

Zwierzęta

Nawet te łagodne mogą stracić cierpliwość, zwłaszcza jeśli jest gorąco, a malec jeszcze nie wie, że nie można ich ciągnąć za ogon albo uszy. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka ze zwierzęciem sam na sam. 

Woda

Dla małego dziecka nawet płytki zbiornik (np. oczko wodne, gumowy basenik albo beczka na deszczówkę) jest niebezpieczny. Ogromnym zagrożeniem jest także żle osłonięte  szambo.

Narzędzia ogrodnicze

Sekator, kosiarka, kosa. Brrr, lepiej się trzymać od nich z daleka. 

Ognisko, grill

Pamiętaj, że maluch nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Bardzo niebezpieczna może być także  płynna podpałka do grilla - co roku jest przyczyną wielu wypadków.

Trujące rośliny

Jest ich sporo, dlatego malec nie powinien wkładać do buzi żadnych listków ani owoców. Najpopularniejsze: 


Ligustr pospolity. Jego czarne jagody mogą nawet spowodować śmierć.
Wawrzynek wilcze łyko. Najbardziej toksyczne są czerwone owoce.
Kasztanowiec zwyczajny. Niebezpieczne są kwiaty i młode liście.
Naparstnica purpurowa. Niebezpieczne są kwiaty.

 

Ogrodnicza „chemia”.

Nawozy i środki do ochrony roślin przed szkodnikami są bardzo niebezpieczną trucizną. Dlatego trzeba je trzymać poza zasięgiemn małych rączek.

 

Szkło

Rany przez nie zadane są wyjątkowo niebezpieczne, a bywa, że zdradliwe (małe u wlotu, a ogromne w głębi ciała)

Furtki i drzwi (np. od samochodu).

Malec może przytrzasnąć sobie nimi palce. Niedomknięta furtka na ulicę może być dla malca także zaproszeniem do samodzielnej, bardzo niebezpiecznej  wycieczki. 

Pojazdy

Nigdy nie zostawiaj kluczyków w stacyjce, bo nawet maluch może je przekręcić. Uważaj też na zaparkowane samochody. Cofający kierowca nie jest w stanie zobaczyć dziecka za tylnym zderzakiem.

Owady

Niebezpieczne są zwłaszcza osy, które mogą wejść do butelki z sokiem albo usiąść na nadgryzionym jabłku. Dlatego:
 
Picie podawaj w kubku z dzióbkiem.  Przez małe otworki nie przeciśnie się do środka żaden owad. 
Uważaj na kubki z rurkami o dużym przekroju. Osa czy mucha zmieści się w niej bez trudu. 
Osłoń czymś owoce,  ciastka itp. Możesz je zabezpieczyć siatkowym kloszem (w supermarketach można kupić takie, które składa się jak parasolkę) albo przechowywać w plastikowym zamykanym pudełku. 
Zakręcaj butelki z napojami. Odłożone choćby na chwilę jedzenie dokładnie obejrzyj przed podaniem dziecku.

Jak jeszcze chronić dziecko przed owadami?

”Te błędy rodziców mogą skończyć się tragicznie” – mówi ekspert nauki jazdy [WIDEO]

Pielęgnacja
O łamaniu żelaznych reguł
Czy wolno łamać zasady i nakazy dotyczące opieki nad dzieckiem? Cóż: zależy które.

„Rób to, nie rób tamtego. Tak trzeba, tego nie wolno” – odkąd przyszło na świat twoje dziecko, słyszysz to nieustannie. Czy naprawdę zawsze trzeba się stosować do nakazów i zakazów ? Niemowlę karmi się piersią na żądanie To święta prawda: właśnie ono powinno wyznaczać pory posiłków. Nie daj się jednak zwariować. Jeśli dziecko ssie non stop, to znaczy, że albo się nie najada (a wtedy trzeba ustalić dlaczego), albo wcale nie chodzi mu o mleko i po prostu traktuje cię jak smoczek. Zaspokój jego potrzebę bliskości i ssania w inny sposób: przytulaj go, noś, ułóżcie się razem na łóżku. Dziecko nie powinno używać smoczka Najlepiej by było, gdyby maluch obchodził się bez niego, bo choć uspokaja, może przyczynić się do powstania wady zgryzu (jeśli malec używa go zbyt długo i po pierwszych urodzinach). Z drugiej strony lepiej, żeby dziecko ssało smoczek niż róg kołderki czy własny palec. Jeśli maleństwo tego potrzebuje, podaj mu „pocieszyciela”, jednak uważaj, by nie ssało go godzinami. Wybierz smoczek odpowiedni do wieku i dobrze wyprofilowany. Noś i przytulaj płaczącego malca Gdy maluszek ma jakiś problem (np. boli go brzuszek), w twoich ramionach jest mu najlepiej. Reagując na jego płacz, mówisz mu: „Nie jesteś sam, masz kogoś, na kogo możesz liczyć. Jesteś bezpieczny”. Są jednak sytuacje, kiedy lepiej nie brać malca na ręce. Gdy po kilkugodzinnym ataku kolki czujesz, że za chwilę eksplodujesz, przekaż dzidziusia w cudze ręce lub połóż go do łóżeczka i spróbuj ochłonąć. Każdy ma swoją granicę wytrzymałości, kochające mamy też. Po posiłku szkrabowi musi się odbić To prawda. Dzięki temu maluszek pozbywa się połkniętego powietrza i nie ma kłopotów z brzuszkiem. Czasem trochę to trwa, jednak nie całą wieczność! Jeśli mijają kwadranse, a maluch milczy, odłóż go do łóżeczka. Widocznie...

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

zatrucie,chemikalia, pierwszwa, pomoc
Zdrowie
Uwaga na zatrucia! Leki, alkohol i "chemia" mogą być dla dziecka śmiertelnie groźne
Kostka odświeżająca do toalety, farba do włosów, płynny nawóz do kwiatów doniczkowych… Każdego dnia trafiają do szpitala dzieci, które zjadły coś, od czego powinny trzymać się z daleka. Takim zatruciom można zapobiec!

Małe dzieci postępują w myśl zasady: żeby coś poznać, trzeba to zjeść albo przynajmniej polizać. Z kolei starsze uwielbiają eksperymentować (Czy pianka do golenia smakuje jak bita śmietana? Czy te małe kuleczki, których tato używa do przetykania zlewu, są słodkie jak cukierki? A co z płynem, który pachnie jak pomarańcza?). Jedne i drugie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa , dlatego trzeba uważać, by nie wpadły w poważne tarapaty. Przeczytaj także: Bezpieczny dom dla dziecka Zatrucie to nie żarty Połknięcie szkodliwej substancji może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty , ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki , utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku. Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Zobacz: Chemikalia są groźne. Pięciolatek poparzony w cukierni już po przeszczepie skóry Uwaga, trucizna! W naszych domach jest mnóstwo bardzo niebezpiecznych substancji. Najgroźniejsze to: Chemikalia Niektóre (np. żrące środki czyszczące) uszkadzają przewód pokarmowy , doprowadzają do zaburzeń matabolicznych , mogą zniszczyć nerki , a nawet spowodować śmierć. Aby doszło do uszkodzenia przełyku wystarczy, że dziecko weźmie do ust coś żrącego dosłownie tylko na chwilę i natychmiast to wypluje. Zdarza się, że przełyk jest tak zniszczony, że lekarze muszą go wyciąć i zastąpić sztucznym. Na pierwszym miejscu czarnej listy chirurgów dziecięcych jest popularny Kret do udrażniania rur , bo często trzyma się go pod zlewem, w miejscu dostępnym dla dziecka. Bardzo groźne są także rozpuszczalniki i kleje.   Mogą powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Kolejne trucizny:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz