Reklama

Masz malutkie dziecko? Następnym razem, zanim nawrzeszczysz na męża albo sprzedawczynię w sklepie w obecności swojej pociechy, zastanów się dwa razy. Twoje agresywne zachowanie nie przejdzie niezauważone przez malucha.

Reklama

Agresja zmienia zachowanie dziecka

Już piętnastomiesięczne maluszki mają instynkt, który ma je chronić przed agresją i krzywdą. Takie wnioski płyną z pewnego eksperymentu naukowego.
Dzieciaki posadzono przy stole obok rodzica. Po drugiej stronie stołu usiadł człowiek biorący udział w teście. Bawił się on zabawką. Gdy zachowywał się neutralnie, maluchy chętnie brały od niego zabawkę naśladowały jego zabawy. Jednak gdy zachowywał się tak, jakby zabawka go denerwowała i był wobec niej agresywny, unikały jej i nie naśladowały zaobserwowanych zabaw.

Maluchy pamiętają

Co więcej, gdy po chwili podstawiona osoba zaczynała się bawić tą samą zabawką w neutralny sposób, dzieci i tak jej nie chciały. Nie wierzyły, że zdenerwowanie i agresja minęły, pozostawały czujne i nieufne wobec agresora, nie brały z jego rąk zabawki. Wybierały bezpieczne, mniej ryzykowne zachowanie, nawet jeśli oznaczało to konieczność zrezygnowania z zabawy.

Zobacz także: Rola zabawy w rozwoju dziecka

Złości się nie zapomina

Zrobiono jeszcze jeden eksperyment, który bazował na poprzednim. Najpierw dzieci mogły pobawić się zabawką. Następnie osoba biorąca udział w teście, w neutralny sposób prosiła o nią. Aż 69 proc. dzieci, które były wcześniej świadkiem agresywnego zachowania osoby biorącej udział w teście, oddało jej zabawkę. Zupełnie tak, jakby chciały uniknąć złości i agresji, które mogłyby zostać skierowane przeciwko nim, gdyby zabawki nie oddały.
Jednocześnie tylko 49 proc. dzieci, oddało zabawkę osobie, która w ich obecności ani razu nie zachowała się w sposób wskazujący na złość czy agresję.

Wnioski dla ciebie

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko zachowywało się wobec ciebie naturalnie i swobodnie, nie zachowuj się agresywnie. Ani wobec dziecka, ani wobec nikogo innego w jego obecności. Nie krzycz, nie szturchaj, nie popychaj. Wtedy twoja pociecha nie będzie żyła w niepokoju, że swoim zachowaniem nagle sprowokuje cię do złości.

Przeczytaj: Co zrobić, by mniej krzyczeć na dziecko

Źródło: parents.com

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama