Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak odzwyczaić dziecko od smoczka
Adobe Stock
Wychowanie

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka: kiedy to zrobić i ile trwa odzwyczajanie

Smoczek pociesza, uspokaja, pomaga dziecku zasnąć. Przychodzi jednak taki czas, gdy staje się kłopotem. A co zrobić, jeśli dziecko, mimo że ma już więcej niż rok, za nic nie chce z niego zrezygnować? Podpowiadamy, jak odzwyczaić dziecko od smoczka skutecznie i bezboleśnie.
dr hab. Aleksandra Jasielska
Konsultacja merytoryczna

Są dzieci, które same w pewnym momencie rezygnują ze smoczka, ale są i takie, które będą go z upodobaniem ssać aż do momentu, kiedy to rodzice zdecydują, że przyszedł czas na rozstanie. Czy twoje dziecko nie może obejść się bez smoczka? Czas zacząć działać!

Nie wiesz, jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Poniżej znajdziesz wskazówki, które ci w tym pomogą. 

Spis treści:

Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]

Po co dziecku smoczek?

Aby z sukcesem oduczyć dziecko ssania smoczka, warto wiedzieć, dlaczego ten przedmiot jest dla malucha tak ważny. Dziecko potrzebuje ssania. Lubi je. Pierwsze miłe doznania dziecka związane są z zaspokajaniem głodu, a więc z ssaniem. Niektóre niemowlęta mają tak wielką jego potrzebę, że ssanie podczas karmienia im nie wystarcza! Smoczek uspokaja, bo dziecko ma ze ssaniem dobre skojarzenia. Pomaga usnąć. Starszemu dziecku może też ułatwiać pokonaniu frustracji i stresu. Dlatego rozstanie ze smoczkiem bywa tak trudne.

Czym grozi długie lub zbyt częste ssanie smoczka?

Sporadyczne używanie smoczka nie powinno zaszkodzić. Ale gdy dziecko ssie smoczek niemal cały czas, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się wad zgryzu i wad wymowy. Ale nie tylko. Psychologowie podkreślają, że dziecko, które ma cały czas smoczek w buzi, później zaczyna mówić, niewyraźnie wymawia słowa i ma mniejszą ochotę na porozumiewanie się z najbliższymi.

Jeśli dziecko skojarzy ze ssaniem smoczka uczucie zadowolenia, przedmiot ten może stać się jego jedynym pocieszycielem. Maluch będzie żądał smoczka, gdy się zezłości, przestraszy, bo nie będzie potrafił inaczej poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami. Gdy smoczek staje sposobem zaspokajania potrzeby bliskości czy bezpieczeństwa, to dziecko może mieć problemy z określaniem swoich potrzeb w życiu dorosłym! Dlatego wkładanie dziecku smoczka do ust ilekroć zapłacze to droga donikąd. Ani wy, ani ono nigdy nie dowiecie się, dlaczego płacze. Dziecko powinno umieć samo się uspokajać.

Kiedy odzwyczaić dziecko od smoczka?

Pierwszy dobry moment na oduczenie dziecka smoczka to czas, gdy maluch ma około pół roku – wtedy dynamicznie się rozwija, uczy nowych rzeczy i może po prostu zapomnieć o smoczku. Na tym etapie mało kto decyduje się na odzwyczajanie dziecka od smoczka, mając wciąż w pamięci płacz noworodka i niespokojne noce.

Na rozstanie ze smoczkiem warto więc wykorzystać drugi dobry moment, czyli czas po drugich urodzinach. Wtedy dziecko już całkiem dobrze radzi sobie ze swoimi emocjami. Potrafi nawet samo wyrzucić smoczek, by zamanifestować swoją dorosłość.

Ile trwa odzwyczajanie od smoczka?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Pożegnanie ze smoczkiem u niektórych dzieci może przebiec szybko i bezproblemowo. Innym maluchom rozstanie ze smoczkiem będzie sprawiało kłopot. W takiej sytuacji proces odzwyczajania od ssania smoczka może potrwać nawet kilka miesięcy.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Najlepiej odstawiać smoczek stopniowo. Absolutnie odradzamy drastyczne metody, np. zanurzanie smoczka w musztardzie czy pieprzu – to jest przecież karanie dziecka, a twoim zadaniem jako rodzica jest wspieranie malucha! Oto trzy kroki, które pomogą ci z sukcesem odstawić smoczek u dziecka. 

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka – krok po kroku:

  1. Najpierw ogranicz dziecku ssanie smoczka podczas spacerów. Nie zabieraj go, gdy wychodzicie. Powiedz dziecku, że smoczek zostaje w domu.
  2. Używaj smoczka tylko do zasypiania, czyli w łóżeczku. Istnieje niebezpieczeństwo, że dziecko za każdym razem, kiedy za nim zatęskni, będzie się kłaść. Dlatego w tym czasie staraj się odwracać uwagę dziecka, zajmując jego rączki czymś innym, np. układajcie klocki, puzzle, rysujcie.
  3. Ostatni krok to pozbycie się smoczka. Ustal to z dzieckiem i poproś, aby samo go wyrzuciło. Jeśli dziecko nie jest jeszcze na to gotowe, spróbuj zastosować jeden z podanych niżej sposobów ułatwiających rozstanie ze smoczkiem. 

Jak złagodzić rozstanie dziecka ze smoczkiem?

Podczas oduczania dziecka od ssania smoczka, okazuj maluchowi dużo zainteresowania. Poświęcaj mu więcej czasu, tłumacz, dlaczego rozstanie ze smoczkiem jest konieczne.

Odzwyczajanie kilkulatka od smoczka – co pomoże:

  • Zabawa w oddanie smoczka malutkiemu dziecku lub np. małym kaczuszkom spotkanym w parku;
  • Czytanie książek dla dzieci, których bohaterowie rozstają się ze smoczkiem (maluch zobaczy, że z problemem można sobie poradzić);
  • Podarowanie dziecku czegoś w zamian, np. maluch odda smoczek, a w nagrodę dostanie misia.
  • Odcinanie po kawałku gumki od smoczka, żeby ssanie smoczka było coraz mniej komfortowe (nie rób tego na oczach dziecka, tylko powiedz, że smoczek zaczyna się psuć).
  • Uczczenie dnia pożegnania ze smoczkiem. Po oficjalnym pożegnaniu zorganizujcie np. wspólne wyjście na lody czy superwycieczkę.

Kiedy nie odzwyczajać dziecka od smoczka?

Odzwyczajać od smoczka możesz wtedy, gdy w rodzinie wszystko układa się dobrze, jest bezpiecznie. Nie można zabierać dziecku smoczka w sytuacji stresowej (np. gdy właśnie idzie do żłobka, jest chore, przeprowadzacie się, gdy rodzi się młodszy brat czy mama wraca do pracy). Nie oduczaj też dziecka jednocześnie ssania smoczka i picia z butelki ze smoczkiem (najpierw pozbądźcie się butelki).


Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu
 

Zobacz także:

smoczek dla noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Smoczek dla noworodka: od kiedy podawać, jaki wybrać?
Smoczek to dozwolony sposób na uspokojenie noworodka. Warto jednak wiedzieć, kiedy noworodek powinien zacząć ssać smoczek, jak często można go podawać oraz co ile wymieniać na nowy. Pierwszy smoczek musi być dopasowany do potrzeb malutkiego dziecka.

Temat – smoczek dla noworodka to źródło wielu kontrowersji. Wielu rodziców martwi się, że smoczek źle wpłynie na karmienie piersią lub na wymowę dziecka. Stąd obawy, czy powinien być używany od pierwszych dni życia lub nawet – czy w ogóle powinien być używany. Sprawdź, od kiedy można podawać noworodkowi smoczek. I czy warto go proponować, jeśli dziecko go nie chce.  Spis treści: Smoczek dla noworodka – tak czy nie? Od kiedy smoczek dla noworodka? Jaki smoczek dla noworodka? Jak przygotować smoczek dla noworodka? Co ile wymieniać smoczek? Smoczek dla noworodka – tak czy nie? Nie należy obawiać się podawania smoczka noworodkowi, jeśli karmienie piersią przebiega bez zakłóceń. Badania pokazują, że nie ma zależności między długością i efektywnością karmienia piersią a ssaniem smoczka przez dziecko. Smoczek dla noworodka, a później dla niemowlęcia, może być pomocny, ale pod pewnymi warunkami. Warto poznać korzyści i ryzyka związane ze ssaniem smoczka przez dziecko. Smoczek dla noworodka – zalety i wady Niektóre dzieci rodzą się z silną potrzebą ssania, której nie sposób zaspokoić przystawianiem do piersi. W ich przypadku ssanie smoczka będzie dobrym rozwiązaniem. Zaspokojenie potrzeby ssania jest nie tylko naturalnym sposobem na uspokojenie, ale również na rozluźnienie ciała i poprawę trawienia. Jak podkreślają pediatrzy, podczas ssania (smoczka lub piersi) niemowlę wykonuje rytmiczne ruchy, a to rozluźnia mięśnie ramion i nóg, a nawet jelita. Inne korzyści wynikające z podawania smoczka : zmniejszenie ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS), jeśli stosujesz smoczek uspokajacz podczas zasypiania i snu dziecka; wspomaganie nauki efektywnego ssania u wcześniaków; pomoc w poprawie techniki ssania podczas karmienia...

Wychowanie
Jak pożegnać niemowlęce nawyki - smoczek, pieluchy, picie z butelki...
Twoje dziecko już dawno skończyło 2 lata i wciąż ssie smoczek i pije z butelki? Im szybciej zmienisz jego przyzwyczajenia, tym łatwiej je zaakceptuje. Zobacz, jak nauczyć dziecko zasypiać we własnym łóżeczku, pić ze zwykłego kubka i pożegnać się ze smoczkiem.

Niemowlęce nawyki zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale z niektórymi lepiej rozstać się w miarę wcześnie. Pamiętaj, że każde odejście od dawnej rutyny to dla dziecka ogromny stres, dlatego bądź delikatna i czuła dla swojego maluszka. Zobacz, jakie zmiany wprowadzić i jak możesz to zrobić: Smoczek zamień na przytulankę Smoczek uspokaja, pociesza, pomaga zasnąć... – w pierwszych miesiącach życia dziecka to prawdziwy przyjaciel. Jednak przedłużające się ssanie smoczka może źle wpływać na rozwój ząbków i zgryzu malca, a także opóźnić prawidłowy rozwój mowy. Dobry moment na „zgubienie” smoczka nadchodzi, gdy niemowlę ma pół roku. W tym czasie potrzeba ssania nieco słabnie. Aby zniechęcić smyka do ssania, odetnij kawałek gumowej końcówki. Ze starszakiem zorganizuj pożegnanie smoczka połączone z wyprawą na ciastka i kupnem nowej przytulanki. Butelkę zamień na kubek Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej zrezygnować z tego już w połowie 1. roku życia. Butelkowy nałóg nie jest jeszcze tak silnie ugruntowany u kilkumiesięcznego maluszka, jak w przypadku starszego dziecka, dlatego rozstanie będzie przebiegać łagodniej. 6–7-miesięczny bobas po kilku dniach nauki na pewno poradzi sobie z jedzeniem z łyżeczki i piciem z kubka. Naukę zacznij wtedy, gdy dziecko umie już siedzieć – podawanie picia leżącemu dziecku może się skończyć jego zachłyśnięciem. Na początek wybierz plastikowy kubek treningowy z miękkim, profilowanym dzióbkiem – to ułatwi malcowi odzwyczajenie od butelki. Wlej do środka mleko lub sok i przystaw ustnik pod lekkim kątem do buzi maluszka. Po kilku próbach powinno się udać! Kiedy twoja pociecha nauczy się pić z kubka treningowego, zamień go na niekapek . Ale zanim podasz ten kubek, sprawdź, czy posiada on system, który uniemożliwia wypływanie płynu w chwilach, gdy maluch nie ssie. Dzięki...

niemowlę, smoczek
Pielęgnacja
Jak dobrać smoczek, by nie powodował wad zgryzu?
Smoczek ani nie jest tak straszny, jak go malują jedni rodzice, ani też nie jest tak konieczny dziecku – jak zapewniają inni. Co trzeba o nim wiedzieć?

Ssanie smoczka może powodować wady zgryzu, ale tyko wtedy, kiedy dziecko ssie smoczek za długo (powyżej roku) i na okrągło. Zazwyczaj ssanie smoczka ani picie przez smoczek nie grozi żadnymi konsekwencjami. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model smoczka. Smoczek w butelce musi być podobny do piersi Jeśli karmisz dziecko butelką, kupuj do butelki smoczek fizjologiczny (lekko spłaszczony z jednej strony), który podczas ssania dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka i napina tak jak sutek kobiety. Dzięki temu dziecko podczas picia przez smoczek angażuje prawie tyle mięśni twarzy, co podczas karmienia naturalnego . Takie ssanie jest naturalnym ćwiczeniem logopedycznym i nie tylko nie szkodzi, lecz także nawet zapewnia prawidłowy rozwój zgryzu. Smoczki trzeba często zmieniać! Smoczek, zarówno ten w butelce, jak i smoczek-uspokajacz, trzeba zmieniać co 6-8 tyg. W zbyt długo używanym smoczku zmienia się struktura materiału i staje się on mniej wytrzymały na uszkodzenia. Niemowlę może wtedy odgryźć kawałek i się zakrztusić. W dodatku im starszy smoczek, tym więcej na nim zarazków. Dbaj też o czystość smoczka na co dzień: myj go kilka razy dziennie gorącą wodą, przynajmniej raz dziennie wyparzaj i nie oblizuj go, gdy upadnie. W twojej ślinie mogą być np. bakterie próchnicy (sprawdź, jak prawidłowo dbać o higienę karmienia ). Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Każdy smoczek dobieramy do wieku dziecka Trzeba to robić choćby z tego powodu, że za mały smoczek-uspokajacz może prowadzić do krzywego zgryzu, a duży może wywołać odruch wymiotny. Podobnie jest ze smoczkiem do karmienia. Ten przeznaczony dla najmłodszych dzieci zapewnia bardzo wolny przepływ mleka. W takim wypadku starsze dziecko, zamiast pić w odpowiednim dla siebie tempie, będzie zasysało zbyt mocno i szybko zniechęci się do jedzenia. Jeżeli zaś...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz