Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szukanie pracy po urlopie wychowawczym
Fotolia
Mama

Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym? 5 prostych kroków do sukcesu

Kończy ci się urlop macierzyński lub wychowawczy i myślisz o powrocie do pracy? Chcesz znaleźć coś nowego? Przeczytaj rady eksperta i dowiedz się, jak w pięciu krokach znaleźć pracę swoich marzeń.

Mama wraca do pracy: ten moment musiał kiedyś nadejść, prawda? Jeśli szukasz nowego zajęcia i nie wiesz, jak zabrać się za poszukiwanie pracy po urlopie wychowawczym – te rady są dla ciebie! Zanim zabierzesz się za przygotowywanie i wysyłanie CV, zastanów się, czy są takie obszary, które mogłabyś poprawić w trakcie urlopu wychowawczego: może zapiszesz się na kurs językowy lub podszkolisz z innych potrzebnych ci do pracy zagadnień? Warto to zrobić przed staraniem się o nową pracę, żeby startować z lepszej pozycji. Joanna Dudziak, mama i specjalistka ds. kreowania wizerunku osobistego, podpowiada, jak znaleźć pracę po długiej przerwie spędzonej na opiece nad dzieckiem. Oto co powinnaś zrobić:

Krok 1:  Przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych

Szukając pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim, zacznij od sporządzenia roboczej listy wszystkich rzeczy, które zrobiłaś do tej pory. Zapisz wszystkie kursy, miejsca, w których pracowałaś, praktyki, które odbyłaś, a nawet szkolenia wewnętrzne w firmie, w której wcześniej pracowałaś – to wszystko może mieć znaczenie dla przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że nie wszystko musi być udokumentowane – jeśli nie masz certyfikatu, że ukończyłaś np. szkolenie z administracji organizowane przez twojego poprzedniego pracodawcę, to nie szkodzi. 

- Pisząc o doświadczeniu zawodowym, pamiętajmy też o stażach i praktykach – podpowiada Joanna Dudziak. - Oprócz nazwy firmy i stanowiska zapiszmy zakres odpowiedzialności – nie obowiązków, tylko właśnie odpowiedzialności, bo często jest tak, że lista naszych obowiązków nie odpowiada temu, co naprawdę robimy w firmie, bo robimy dużo więcej!

Umieść na liście swoje wykształcenie i inne osiągnięcia, np. nagrody. Byłaś pracownikiem roku? Pochwal się tym. Jeśli ukończyłaś studia ze świetnym wynikiem – nie zapomnij o tym wspomnieć! Napisz o swoich mocnych zawodowych stronach, np. że wzrost sprzedaży w firmie, w której pracowałaś wyniósł 10 proc., kiedy to ty zajmowałaś się budżetem. 

Krok 2: Poszukaj ogłoszeń i napisz CV

Zastanów się, jaka praca Cię interesuje. Poszukaj odpowiednich ogłoszeń: - Pamiętajmy, że ogłoszenia są pisane "na maksimum" - mówi Joanna Dudziak. - Pracodawca wymienia więcej wymagań, niż naprawdę musimy spełniać. Jeśli więc np. widzisz, że ma być wykształcenie wyższe, ale ty go nie masz, za to spełniasz wszystkie pozostałe wymagania – wyślij CV. Co może się złego stać? Najwyżej nikt się do nas nie odezwie.

Przygotowując CV pisz je pod konkretne ogłoszenie – modyfikuj informacje tak, aby pasowały do danego stanowiska. Pamiętaj, że mniej znaczy więcej – CV nie powinno być dłuższe niż 2 strony i ma zawierać informacje, które interesują konkretnego pracodawcę, a nie wszystkich. Wiadomo, że luki w doświadczeniu zawodowym nie są dobrze odbierane, co więc zrobić z urlopem wychowawczym? Wspomnij o nim – wyjaśnisz tym samym swoją przerwę w zawodowym życiorysie. Wystarczy zapisać to w części z doświadczeniem zawodowym, np. "2015-2016 – urlop macierzyński/wychowawczy". 

Krok 3: Zajmij się internetem

Joanna Dudziak twierdzi, że ponad 60 proc. pracodawców sprawdza kandydatów do pracy w internecie, dlatego bardzo ważne jest, żebyś poświęciła trochę czasu na zadbanie o swoją obecność w sieci. Utwórz swoje profile na portalach takich jak LinkedIn, GoldenLine, Oferia i Profeo i przenieś tam swoją listę z pierwszego punktu. Po co ci taki profil? Dzięki temu twoje nazwisko będzie pojawiać się w wyszukiwarkach – Facebook to za mało! Pracodawca może sam cię znaleźć, jeśli będziesz miała swój profil na odpowiednim portalu. Poproś też swoich byłych pracodawców, a nawet współpracowników, żeby zamieścili opinię na twój temat na wyżej wspomnianych portalach. 

Kiedy już zajmiesz się swoją profesjonalną obecnością w sieci, pora... posprzątać na Instagramie i Facebooku! Zobacz, czy nie ma tam nieodpowiednich dla pracodawcy treści, czy twoje zdjęcie profilowe nie zmniejsza szans dostania pracy. Są nawet specjalne aplikacje, które pozwalają nam przyjrzeć się swojej obecności na portalach społecznościowych, np. Manageyourlikes.com pokazuje ci wszystkie strony, które kiedykolwiek polubiłaś na Facebooku i pozwala łatwo je "odlubić". Jeśli w wyniku wyszukiwania swojego nazwiska w sieci znajdziesz coś, co twoim zdaniem narusza twoje prawa lub dane osobowe, możesz nawet wysłać wniosek o usunięcie tego wyniku z wyszukiwarek. Zrobisz to pod tym adresem.

Powinnaś też mieć konto na Facebooku, bo pracodawcy często to sprawdzają. Dobrym pomysłem, zdaniem Joanny Dudziak, jest utworzenie osobnego konta dla znajomych i konta oficjalnego, stworzonego pod pracodawców. Na tym koncie wypełniasz dokładnie wszystkie rubryki z informacjami o sobie, wpisujesz adres e-mail, który podajesz w CV. Pamiętaj, żeby co jakiś czas umieszczać coś nowego na takim profilu i żeby zdjęcie profilowe pasowało do rodzaju pracy, jakiej szukasz.

Krok 4: Czas wysłać CV!

Kiedy już sporządziłaś listę, znalazłaś odpowiednie ogłoszenia, napisałaś CV i zajęłaś się swoją obecnością w internecie, pora wysłać CV do wybranych pracodawców! Pamiętaj, żeby zapisać sobie ogłoszenia, na które odpowiedziałaś i żeby nie korzystać z gotowych szablonów listów motywacyjnych. Jeśli chcesz zainteresować pracodawcę, napisz taki list sama w odpowiedzi na  konkretne ogłoszenie i wyjaśnij w nim, do czego przydasz się danemu pracodawcy (a nie dlaczego ty chcesz tam pracować). Jeśli masz możliwość poproszenia byłych pracodawców o referencje , zrób to i wyślij je razem z CV. 

Warto też napisać bezpośrednio do firm, w których chcemy pracować, nawet jeśli akurat nie ma ogłoszeń o pracę – podpowiada Joanna Dudziak. - Adres do działu HR często znajdziemy w internecie na stronie firmy. Możemy też po prostu zadzwonić i zapytać, kto zajmuje się rekrutacją w firmie i poprosić o adres mailowy.

Krok 5: Czekaj cierpliwie

Podobno musimy wysłać około 100 CV zanim dostaniemy pierwsze zaproszenie na rozmowę o pracę. Sama widzisz, że trzeba uzbroić się w cierpliwość! Nie oznacza to jednak, że musisz siedzieć bezczynnie. Po pierwsze ciesz się jeszcze czasem z dzieckiem, bez gonitwy między pracą a domem, a po drugie zawsze możesz – podpowiada Joanna Dudziak – zadzwonić do firmy, do której aplikowałaś i zapytać się na jakim etapie jest rekrutacja i co się dzieje z twoją aplikacją.

Powodzenia w poszukiwaniach i udanego powrotu do pracy po urlopie wychowawczym! 

Konsultacja:  Joanna Dudziak - mentor, konsultant, mówca profesjonalny. Specjalistka od sprzedaży i negocjacji, kreowania produktów/usług, tworzenia modeli biznesowych, zarządzania, wystąpień publicznych oraz personal brandingu. Z sukcesem prowadzi 2 firmy Dudziak i Partnerzy - Rozwiązania dla biznesu oraz Centrum Mediacji i Negocjacji Biznesowych™ . Zdobywczyni nagród: Polskie Lwice Biznesu oraz Wiktoria Znak Jakości Przedsiębiorstwa, uczestniczka prestiżowego międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Mama 6-letniego Dominisia i 11-miesięcznego Michasia.
 

Zobacz ofertę kursów językowych w Szkole Języków Obcych Lincoln.


Przeczytaj też:

Jak napisać idealne CV? - film

mama pracuje z dzieckiem w domu
Materiały prasowe pracuj.pl
Prawo i finanse
Ciężarna i młoda mama w pracy. Co wolno pracodawcy, a czego nie?
Co obecnym i przyszłym mamom gwarantuje kodeks pracy? Na co mogą liczyć u obecnego pracodawcy, a na co w sytuacji, w której decydują się na zmianę miejsca zatrudnienia po urlopie macierzyńskim? Na jakie dodatkowe przywileje mogą liczyć?

Jakie prawne przywileje ma ciężarna w pracy? Polskie prawo dokładnie reguluje zobowiązania pracodawcy wobec przyszłych mam. Dodatkowe uprawnienia przysługują kobietom już od pierwszego dnia , w którym poinformują przełożonego o ciąży oraz przedstawią stosowne zaświadczenie od lekarza specjalisty lub internisty. Według prawa, przyszła mama NIE może: pracować w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nocnych (między 21:00 w nocy a 7:00 rano); zostać delegowana poza swoje stałe miejsce pracy; pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny, a także przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów, które ważą więcej niż 3 kilogramy; pracować w ciągu doby więcej niż 8 godzin. Zobacz też: Od maja 2017 zmiana przepisów dla pracujących kobiet w ciąży i karmiących piersią! Przyszła mama MA prawo: wyjść na badania lekarskie , jeśli wykaże, że nie mogła tego zrobić poza pracą (za ten czas otrzyma pełne wynagrodzenie); skorzystać z 15 minutowej przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Jakie przywileje ma mama wracająca do pracy? Warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach prawnych , które ułatwiają godzenie macierzyństwa z życiem zawodowym, aż do 4. roku życia dziecka i sprawią, że powrót na etat nie będzie dla mamy wyzwaniem. – Każda mama wracająca do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim powinna zostać przyjęta przez pracodawcę na stanowisko, na którym pracowała przed odejściem. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany zaproponować kobiecie stanowisko równorzędne . Zmiana ta nie może jednak wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia – wyjaśnia Grzegorz Kalinowski, radca prawny z kancelarii Legal Ideas. – Z kolei te z pań, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego , mają możliwość złożenia wniosku o...

Pracująca mama, dziecko, kobieta, laptop, praca na wychowawczym
Fotolia
Prawo i finanse
Czy można pracować na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym?
Dowiedz się, czy i kiedy możesz podjąć pracę w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na podjęcie pracy podczas sprawowania opieki nad dzieckiem?

Praca na podstawowym urlopie macierzyńskim Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Czy w tym okresie można łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą? Przepisy polskiego prawa pracy nie przewidują możliwości łączenia podstawowego urlopu macierzyńskiego z pracą. Ten typ urlopu stanowi wyjątek, gdyż dodatkowy urlop macierzyński , urlop rodzicielski i wychowawczy dopuszczają łączenie wykonywania pracy z opieką nad dzieckiem. Mimo iż Kodeks pracy nie przewiduje (ale równocześnie nie zakazuje) możliwości łączenia podstawowego urlopu macierzyńskiego z pracą, należy uznać, że pierwszy okres po urodzeniu dziecka przeznacza się na osobistą opiekę nad nim. W tym czasie matka powinna odpoczywać i wracać do pełni sił po porodzie oraz w szczególny sposób dbać o niemowlę. Wydaje się więc, że podjęcie pracy w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego byłoby sprzeczne z jego celem. Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Praca na dodatkowym urlopie macierzyńskim i na urlopie rodzicielskim Nieco większą swobodę w podejmowaniu pracy mają osoby przebywające na dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Ustawodawca wprowadzając nowy urlop – rodzicielski (od 17 czerwca 2013 r.), w kwestii łączenia go z pracą odniósł się do przepisów dotyczących dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W obu przypadkach stosuje się zatem te same reguły. Dodatkowy urlop macierzyński trwa maksymalnie 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i przypada bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Aby pracownik mógł podjąć pracę w tym okresie u pracodawcy, który udzielił mu urlopu, musi spełnić dwa warunki: złożyć w terminie wniosek o dopuszczenie do wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wyrazić we wniosku chęć...

edipresse.202107RKERGB75.jpg
Edipresse
Mama
Jak dostać pracę po urodzeniu dziecka
Czy mając małe dziecko, można znaleźć pracę? I to taką, która nie będzie zajmowała całego dnia, bo przecież chcesz widzieć, jak malec rośnie, i do tego da Ci satysfakcję?

Gdyby każdy miał pracę, która sprawia mu radość, to na świecie byłoby o połowę mniej nieszczęśliwych ludzi. Przesada? Porozmawiaj z kimś, kto tkwi w biurowym piekle. Opowie Ci, jak praca może zatruć życie. Dlaczego o tym piszemy? Urlop macierzyński, wychowawczy to dobry moment, aby pomyśleć o tym, co się do tej pory robiło, a raczej, co chciałoby się robić. Jeżeli twoja praca doprowadzała Cię do rozpaczy (lub myśl, że po urlopie musisz ją znaleźć), to właśnie nadszedł czas na działanie. Od czego zacząć? 1. Napisz CV i list motywacyjny Najpierw sprawdź, jak to dobrze zrobić, np. na stronie www.gazeta.pl/praca. Napisz dokładnie (najlepiej na jednej kartce), co robiłaś do tej pory, za jakie rzeczy odpowiadałaś, co osiągnęłaś (konkretnie, np. „Podwoiłam sprzedaż”). Nie możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym ? Napisz, co robiłaś, gdy chodziłaś do szkoły. Prowadziłaś drużynę harcerską? Byłaś wolontariuszem w szpitalu? To wszystko się liczy! Napisz, jakie są Twoje mocne strony, co potrafisz najlepiej (jeśli nie umiesz tego ocenić, porozmawiaj z najbliższymi). Dobre CV i list motywacyjny to podstawa. Trzeba je tak napisać, by zwrócono na Ciebie uwagę i zaproszono na spotkanie (spójrz na to oczami szefa). 2. Poszukaj ofert Znajdziesz je w urzędzie pracy, w gazetach, ale też na wielu stronach w internecie (np. www.infopraca.pl, www.jobguide.pl, www.wakaty.com.pl, www.work.only.pl, www.tylkopraca.com.pl, www.szybkopraca.pl, www.gazeta.pl/praca). Marzysz o posadzie w firmie X? Wyślij do niej (pocztą i przez internet) swoje CV i list motywacyjny. Po kilku dniach zadzwoń (np. do kadr, kierownika działu) i spytaj, czy doszły Twoje dokumenty. Nie szukają pracowników ? Nie szkodzi. Zadzwoń za jakiś czas i znowu za jakiś czas. Twoja determinacja zostanie nagrodzona. 3. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej Taka rozmowa trwa krótko. Dlatego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj