smoczek dla noworodka karmionego piersią
Adobe Stock
Karmienie

Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?

Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią to nie katastrofa. Do niedawna smoczek-uspokajacz był jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale również wśród samych rodziców. Teraz już wiadomo, że ssanie smoczka nie musi zakłócać karmienia piersią, jeśli zostaną spełnione pewne warunki.

Spis treści:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Czy smoczek zaburza karmienie piersią?

Ssanie smoczka przez noworodka karmionego piersią nadal ma wielu przeciwników. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek, może to wpłynąć niekorzystnie na technikę ssania piersi i długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania, nie powinien szkodzić.

Podanie smoczka noworodkowi, który dobrze ssie pierś:

  • nie zaburza rytmu karmień,
  • nie zaburza techniki ssania piersi,
  • nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią.

 
Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb, czyli tak często, jak tego potrzebuje. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem dziecka na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się normuje. To najczęściej w tym momencie pojawia się pokusa podania noworodkowi smoczka.

Jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, a wydaje ci się, że twoje dziecko potrzebuje smoczka, nie bój się mu go podać. To sprawdzony sposób na płacz niemowlaka oraz na wspomnianą już potrzebę ssania. Smoczek przydaje się też, kiedy chcesz uśpić niemowlę.
 


Warto pamiętać, że smoczek dla noworodka to akceptowalne rozwiązanie, które może jednak skracać całkowity czas karmienia. Z publikowanych badań wynikało, że dzieci karmione na żądanie, nieużywające smoczków, nie odstawiają się od piersi przed drugim rokiem życia. Używanie smoczka potrafi na tyle zaspokoić dziecięcą potrzebę ssania, że maluszek może zrezygnować z piersi wcześniej.

Smoczek a laktacja – kiedy można go podać?

W pierwszych tygodniach życia, gdy u dziecka objawem głodu jest m.in. pobudzony odruch ssania i szukania, podanie smoczka noworodkowi karmionemu piersią powoduje częściowe zaspokajanie tego odruchu. Dlatego najlepiej go podać dopiero wtedy, gdy unormuje się laktacja i dziecko nabierze wprawy w ssaniu, co zwykle następuje pod koniec okresu noworodkowego (4. tydzień życia), czasem wcześniej.

Ostateczna decyzja dotycząca podania smoczka niemowlęciu karmionemu piersią zawsze należy do mamy. Warto wziąć pod uwagę wiek dziecka – jak już zaznaczyliśmy, bezpieczniejsze jest podanie smoczka niemowlakowi, który umie już dobrze ssać pierś, niż np. dwudniowemu noworodkowi. Warto także zaobserwować, czy podanie dziecku smoczka nie powoduje, że ma ono mniejszą chęć na karmienie (rzadziej się dopomina o pierś), bo być może ssanie smoczka powoduje u niego częściowe zaspokojenie głodu.

Trzeba też wspomnieć, że ssanie smoczka zmniejsza ryzyko SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt.
 

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Wybierając smoczek dla niemowlęcia karmionego naturalnie, najlepiej sięgnąć po smoczek anatomiczny – jego końcówka ma kształt przypominający sutek mamy: gumka jest spłaszczona od dołu i wypukła od góry. Taki smoczek rozciąga się od dołu jak sutek mamy i wymusza odpowiednie ułożenie języka. Większość smoczków znajdujących się w sprzedaży ma właśnie taki kształt. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni rozmiar smoczka – dopasowane są do wieku dziecka. Sprawdź też:  Jaki smoczek dla noworodka warto wybrać.

Bardzo ważne jest, aby tarcza smoczka nie uciskała noska dziecka. Nie ma znaczenia, czy będzie wykonana z twardszego plastiku, czy smoczek odlano w całości z jednego materiału.

Każde dziecko jest inne, więc trzeba mieć świadomość, że nawet podanie smoczka anatomicznego po 3. miesiącu życia u niektórych niemowląt może wpłynąć na technikę ssania.

Czy smoczek uzależnia?

Nie, ale zaspokaja bardzo silną potrzebę ssania, która zanika dopiero w drugim roku życia dziecka. Dlatego odstawienie smoczka czasami bywa trudne dla malucha – powinno to nastąpić najpóźniej po 18. miesiącu życia. To ważne, w przeciwnym razie dalsze ssanie smoczka może doprowadzić do wad zgryzu: wadliwego ułożenia żuchwy (tyłozgryzu), tyłożuchwia, wysunięcia siekaczy, zwężenia szczęki.

Warto też pamiętać, że ssanie kciuka jest dla dziecka o wiele bardziej niekorzystne niż ssanie smoczka. Kciuk nie jest kształtem przystosowany do buzi dziecka, mimo że się w niej mieści, i o wiele gorzej wpływa na kształtowanie się zgryzu.

Dziecku o wiele łatwiej będzie rozstać się ze smoczkiem, gdy nie będzie on używany jak korek do zatykania płaczącego malucha – nie będzie zamiennikiem uwagi rodziców, ich bliskości i starań w odkrywaniu potrzeb niemowlęcia. Dlatego w pierwszej kolejności, gdy dziecko płacze, trzeba zawsze starać się odkryć powód płaczu i go zaspokoić, a smoczek traktować jako wyjście awaryjne, gdy wszystkie potrzeby niemowlaka zostały zaspokojone, a on samo nadal płacze lub się niepokoi.
 

Zobacz także:

Karmienie
Karmienie piersią - fakty i mity [WIDEO]
Pewnie słyszałaś wiele na temat karmienia piersią i składu mleka kobiecego. Zobacz, które z tych informacji są prawdziwe, a które z nich to zwyczajny mit.

Czy słyszałaś, że... 80% niemowląt z całego świata przez pierwsze sześć miesięcy życia karmionych jest wyłącznie piersią. MIT. Wyłączne karmienie piersią dotyczy tylko 40% niemowląt, głównie ze względu na niedostępność wsparcia laktacyjnego w ciągu pierwszych godzin po porodzie, które mają kluczowe znaczenie. Czy słyszałaś, że... mleko kobiece oraz mleko krowie posiadają zbliżoną zawartość cukrów. MIT. Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali około 40 cukrów (oligosacharydów) w mleku krowim a ponad 200 w mleku ludzkim (HMO). Oligosacharydy HMO pełnią funkcję prebiotyków niszczących szkodliwe bakterie jelitowe i aktywujących układ immunologiczny niemowlęcia . Czy słyszałaś, że... mleko kobiece to zwyczajne źródło odżywiania dla rosnącego niemowlaka. Bez większej różnicy można zastąpić je mlekiem modyfikowanym . MIT. Mleko matki dostarcza nie tylko wartości odżywczych, lecz także złożonych składników bioaktywnych wspomagających wzrost i rozwój dziecka. Mieszanki mleczne zawierają tylko niewielką część tych elementów. Czy słyszałaś, że... struktura twarzoczaszki u wcześniaków jest miękka, a jej niewystarczający rozwój uniemożliwia chwytanie piersi , dlatego zmuszanie takich noworodków do karmienia piersią może spowodować deformację twarzoczaszki. MIT. Wspieranie wcześniaków w stopniowym rozwijaniu siły podciśnienia oraz koordynacji ssania, połykania i oddychania może nakierować rozwój struktury twarzoczaszki na naturalny, prawidłowy tor.   Czy słyszałaś, że... karmienie piersią może zapobiec nawet 25 tyś. przypadków śmiertelności noworodków z powodu nowotworów. FAKT. Każdego roku na raka umiera niemal 100 000 dzieci poniżej 15. roku życia. 40% tych przypadków stanowią białaczka oraz chłoniak....

smoczek
RF
Pielęgnacja
Smoczek: przyjaciel czy wróg twojego dziecka?
Niemowlę uspokaja się, gdy ssie smoczek, ale czy nie spowoduje on wad zgryzu? Co więc robić: podawać smoczek czy lepiej wychowywać dziecko bez smoczka?

Noworodek rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Gdy włożysz mu do buzi pierś, smoczek czy palec, zacznie ssać. Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny: noworodek najchętniej przez cały czas chciałby ssać twoją pierś. Czy jednak smoczek dla niemowlęcia to zawsze dobre rozwiązanie - podpowiada dr Katarzyna Nowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka.  Smoczek dla noworodka? Z tym lepiej poczekać Nie podawaj noworodkowi smoczka : szczególnie gdy karmisz go piersią. W pierwszych tygodniach życia dziecko uczy się ssania piersi, a smoczek ssie się inaczej niż pierś: stąd często trudne początki karmienia piersią . Gdy zaczniesz podawać noworodkowi smoczek, może mieć spore problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki. A to dlatego, że ssanie piersi i smoczka wymaga od dziecka zupełnie innych ruchów warg i języka. Tymczasem dobre przystawienie dziecka do piersi to warunek dobrego ssania. Jeśli maluszek będzie źle ssał, zaczną cię boleć brodawki, zniechęcisz się do karmienia, mleka będzie za mało i... za wcześnie odstawisz dziecko od piersi. Gdy noworodek płacze, nakarm go, noś na rękach, przytulaj, bujaj, śpiewaj mu kołysanki. Ale nie podawaj noworodkowi smoczka. Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie Smoczek dla niemowlęcia może być bezpieczny Lepiej, gdy poczekasz z podaniem smoczka kilka tygodni. Niemowlę zapewne będzie już mistrzem ssania piersi około 6. tygodnia życia dziecka . Wtedy podanie smoczka nie powinno już spowodować problemów z karmieniem piersią . Wręcz przeciwnie – to często świetne rozwiązanie. Bo smoczek wcale nie jest złym wynalazkiem, którego powinnaś unikać jak ognia.      Kiedy smoczek jest dobry dla niemowlęcia Są dzieci, które potrafią całymi godzinami domagać się piersi. I nie wynika to z ich ogromnego apetytu, a z silnej potrzeby ssania. Ty nie możesz (i nie powinnaś!) ciągle...

zgryz
RF
Zdrowie
Karmienie butelką a ładny zgryz
Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha. To czas na budowanie więzi, a także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu!

Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha . To czas na budowanie więzi między mamą a dzieckiem, czas relaksu, także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu! Niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz swoje maleństwo, najważniejsza jest... miłość. Ale butelkowe mamy muszą dodatkowo przestrzegać kilku zasad. I nie można z nich zrezygnować na rzecz wygody. Dzięki temu dziecko uniknie wizyty u ortodonty. Karm we właściwej  pozycji Niewiele różni się ona od tej podczas karmienia piersią. Główka dziecka leżącego w pozycji półpionowej powinna spoczywać w zgięciu Twojego ramienia – mniej więcej na wysokości piersi. Takie ułożenie ułatwi malcowi przełykanie, zapobiegnie zakrztuszeniu i umożliwi spłynięcie mleka do dalszych części żołądka. Główka, ramiona i brzuszek maluszka powinny być w jednej linii, aby dziecko nie musiało wyginać się czy obracać w stronę butelki. Po odpowiednim ułożeniu maleństwa włóż mu delikatnie do ust smoczek i pozwól ssać. Stale je obserwuj – jeśli chce odpocząć, zrób krótką przerwę. W trakcie karmienia możesz przełożyć dziecko na drugą rękę (mamy karmiące piersią też tak robią!). Maluch zobaczy świat z innej perspektywy, a Twoja ręka odpocznie. Przez pierwsze miesiące życia dziecka staraj się je karmić sama – dzięki temu będziesz miała z maleństwem lepszy kontakt, wpłynie to na umocnienie waszej więzi. Pamiętaj, że każdy inaczej trzyma maluszka, w inny też sposób okazuje czułość. To ważne! Podając dziecku butelkę, przytulaj je do piersi, pozwól mu poczuć Twój zapach i usłyszeć bicie serca. Jeśli to możliwe, rozepnij bluzkę i pozwól maleństwu poczuć ciepło Twojego ciała. Mów do niego, głaszcz je, postaraj się nawiązać z nim kontakt wzrokowy . I nie odkładaj go do łóżeczka od razu po karmieniu!   Wybierz dobry smoczek Podczas karmienia piersią ruchy języka i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz