Recykling dla dzieci – prosta definicja i zasady praktyczne
Recykling dla dzieci może być tak naturalny, jak wkładanie skarpetek czy wiązanie butów. Aby tak się stało, maluch potrzebuje zrozumieć, po co jest segregacja śmieci i jak to się robi. Bo to pierwszy krok do recyklingu.
Recykling dla dzieci może być niezrozumiałym pojęciem. I nie można go mylić z segregowaniem śmieci. Wkładanie odpadów do odpowiednich pojemników tylko umożliwia recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców, z których zostały zrobione. Recykling powinien być elementem ekologii dla dzieci. Muszą one zrozumieć, że ponowne wykorzystanie odpadów pozwala chronić środowisko, które jest domem dla wszystkich żywych istot na Ziemi.
Spis treści:
Recykling dla dzieci
Recykling to powtórne przetwarzanie w procesie produkcyjnym substancji lub materiałów zawartych w odpadach. Robi się to, aby wykorzystać je w pierwotnym lub innym celu. A teraz jeszcze prościej.
Recykling – definicja dla dzieci: recykling to wykorzystywanie materiałów, z których wykonane są niektóre odpady. Np. z puszek po napojach można zrobić nowe puszki, a z butelek plastikowych – materiał do produkcji bluz polarowych. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów duża część śmieci może, zamiast na wysypisko śmieci, trafić ponownie do użytku. Dzięki recyklingowi mniej zaśmiecamy środowisko. Żeby można było recyklingować odpady, trzeba je odpowiednio segregować. Dlatego warto wiedzieć, jak segregować śmieci.
Wszystkie śmieci, które mogą zostać poddane recyklingowi, mają specjalne oznaczenie. Jest to trójkąt składający się z trzech strzałek:
rys. Adobe Stock
Korzyści wynikające z recyklingu – dla dzieci to ciekawe informacje:
- zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach śmieci,
- mniejsze wykorzystanie surowców naturalnych (mniej wycinanych drzew, mniej kopalni niszczących krajobraz),
- oszczędzanie energii elektrycznej (a to oznacza mniej spalonego węgla i czystsze powietrze),
- mniej zaśmiecone lasy, mniej ścieków spływających do rzek.
Wszystko to sprawia, że nasze środowisko jest czystsze, a my sami jesteśmy zdrowsi.
Recykling – ciekawostki
Do wyobraźni najlepiej przemawiają konkretne przykłady. Dlatego warto dzieciom podać kilka ciekawostek o recyklingu, które uświadomią im, dlaczego powtórne wykorzystywanie odpadów jest tak ważne. Oto kilka z nich:
- Plastikowa butelka rozkłada się w naturze nawet 500 lat.
- Z 35 butelek plastikowych można zrobić jedną bluzę z polaru.
- Aluminiowe puszki po napojach rozkładają się w lesie 200-400 lat, a mogą nigdy nie stać się śmieciem – można je recyklować w nieskończoność!
- Przetworzenie 1000 kg aluminium pozwala zaoszczędzić 700 kg ropy naftowej i 4 000 kg rudy.
- W nieskończoność można też przetwarzać szklane opakowania. Oddanie jednej szklanej butelki do recyklingu pozwala oszczędzić tyle energii elektrycznej, ile trzeba, aby telewizor działał przez 5 godzin.
- Żeby wyprodukować 1000 kg papieru, trzeba ściąć 117 drzew, które produkują tlen dla 170 osób.
- Oszczędzając papier i oddając papier do recyklingu, ratujesz drzewa!
- Jedna malutka bateria z zegarka wyrzucona do śmieci może zatruć nawet 400 litrów wody. Dlatego wszystkie baterie trzeba oddawać do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci.
Takie ciekawostki o recyklingu warto dziecku przekazywać nie tylko przy okazji Dnia Ziemi czy akcji Sprzątanie Świata, ale również na co dzień, np. wtedy, gdy na spacerze w lesie natkniecie się na szklaną lub plastikową butelkę czy puszkę po napoju. Dopełnieniem wiedzy będzie działanie – zabierzcie znalezione śmieci i wrzućcie do odpadów segregowanych.
Rzeczy z recyklingu dla dzieci
Recykling można też stosować w domu – nie wszystkie opakowania trzeba wyrzucać. Część można wykorzystać do nietypowych celów, np. zrobić z nich dekoracje. Poniżej praktyczne propozycje recyklingu dla dzieci:
- zajączek z rolki po papierze,
- skarbonka z puszki po warzywach,
- pojemnik na kredki z plastikowej butelki,
- doniczki na sadzonki z opakowań po jogurtach.
Możesz również dowiedzieć się:
Warto pozwolić dziecku wymyślać różne zastosowania dla zużytych opakowań. To nie tylko prawdziwy recykling dla dzieci, ale i prawdziwie kreatywne zabawy!
Sprawdź też:
- Ekologia od kołyski – niemowlę w nurcie eko
- Jak wychować małego ekologa
- Zero waste w kuchni