Pluszowy miś stał się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie. Chyba nie ma domu, w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków oraz przytulanka do zasypiania. Nic więc dziwnego, że zabawka ta doczekała się swojego święta. Wyjaśniamy, kiedy jest Dzień Pluszowego Misia, jaka jest historia tego święta oraz jak się je obchodzi.

Reklama

Spis treści:

  1. Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?
  2. Dzień Pluszowego Misia – historia
  3. Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia?

Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

    Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek.

    W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zyskał Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce Miś Uszatek. Sława tych miśków przekroczyła granice krajów, z których pochodzą. Ale za sprawą telewizyjnych bajek i programów dla dzieci grono znanych misiów stale się powiększa. Co ciekawe – ten pierwszy pluszowy miś, od którego wszystko się zaczęło, wcale nie ma bajkowego rodowodu.

    Dzień Pluszowego Misia – historia

    Kiedy powstał pierwszy pluszowy miś i skąd się wzięła jego nazwa?

    Zobacz także

    Istnieje legenda, która głosi, że ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear. Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku uczestniczył on w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent USA nie zgodził się wówczas na odstrzelenie rannego zwierzęcia. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. A wizerunek misia opublikowany w gazecie stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować podobne pluszowe misie. Na cześć prezydenta USA nazwano je „Teddy Bear” (Teddy to skrót od imienia Theodore, które nosił Roosevelt).

    Prawda może być jednak zgoła inna. W 1880 roku w Giengen an der Brenz Margarete Steiff założyła swój zakład krawiecki. Poza usługami krawieckimi Steiff sprzedawała poduszeczki do igieł w kształcie słonika. Okazało się jednak, że krawieckie akcesoria pokochały także dzieci i z czasem w zakładzie krawieckim zaczęto szyć pluszowe maskotki, także w kształcie misia. W 1902 roku Richard Steiff, bratanek Margarete zaprojektował pierwszego na świecie misia z ruchomymi kończynami (model Bär 55 PB). Wkrótce pluszowy miś został zaprezentowany na targach w Lipsku i od tego czasu jego popularność stale rośnie. A legenda związana z prezydentem USA tylko pomogła mu w światowej karierze.

    Dziś pluszowy niedźwiadek nadal jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. O ile inni bohaterowie popularnych współczesnych bajek są zazwyczaj chwilowymi gwiazdami, „Teddy Bear”, czyli klasyczny pluszowy miś, jest zabawką ponadczasową. Które dziecko nie posiada choć jednej takiej maskotki?

    Misie stały się także inspirującym motywem dekoracyjnym dla producentów rzeczy dla dzieci i zdobią zarówno dziecięce ubranka, pościel czy ręczniki, jak i kubki termiczne, czy piórniki.

    Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia?

    W Dniu Pluszowego Misia przedszkolaki mają zwykle możliwość zabrania swoich ukochanych misiów do przedszkola. Podczas zajęć opowiadają, dlaczego lubią swojego pluszaka, jak się z nim bawią, rysują jego portret, wykonują pracę plastyczną na Dzień Pluszowego Misia.

    Dzień Pluszowego Misia bywa też świętowany w szkołach w klasach 1-3. Tego dnia mali uczniowie również mogą zabrać swoje ukochane przytulanki na lekcje. Dzień Pluszowego Misia można również świętować z dzieckiem w domu.

    Oto kilka pomysłów na uczczenie Dnia Pluszowego Misia:

    • Konkurs na wyjadanie miodu – ten, kto zliże w jak najkrótszym czasie miód z talerzyka – wygrywa. Ta zabawa jest słodka i pyszna!
    • Slalom z misiem – urządźcie tor przeszkód, który dziecko musi pokonać z misiem na głowie. Pluszak oczywiście nie może spaść, a dziecko musi wykazać się ogromną ostrożnością.
    • Zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi” – jeden z uczestników zabawy gra rolę niedźwiedzia, który jest pogrążony w zimowym śnie i kładzie się na podłodze. Pozostali uczestnicy chodzą wokół niedźwiedzia i śpiewają piosenkę. Niedźwiedź musi złapać jedno z dzieci – w następnej turze właśnie ono będzie się wcielało w tę rolę.
    • Konkurs wiedzy o misiach – urządźcie z dzieckiem konkurs wiedzy na temat misiów – tych z bajek, które dziecko ogląda.
    • Pieczenie ciastek w kształcie misia – wspólne pieczenie „misiowych ciasteczek” to świetny pomysł na spędzenie tego dnia. Maluch będzie mieć dużo frajdy w trakcie przygotowywania i jedzenia ciastek.
    • Tropienie misia – wydrukuj i wytnij ślady łapek misia, porozkładaj je po całym pomieszczeniu i urządźcie tropienie misia (oczywiście na końcu musi znajdować się miś).

    Jeśli dziecko lubi kolorować, idealnie sprawdzą się kolorowanki z misiem. Można także pójść o krok dalej i spróbować samodzielnie narysować niedźwiadka – z naszą instrukcją, jak narysować misia nie będzie to wcale tak trudne.

    Dobrym pomysłem jest również opowiedzenie dziecku o słynnych misiach z bajek, których twój maluch jeszcze nie zna. Możecie zrobić sobie misiowy wieczór i obejrzeć filmy lub animacje, w których występują znane niedźwiadki.

    Źródło: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama