Usprawiedliwienie nieobecności dziecka w szkole powinno być napisane w taki sposób, by znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje, m.in. powód opuszczenia lekcji. Do 18. roku życia takie usprawiedliwienie do szkoły musi wystawić rodzic lub opiekun prawny. Dziecko może również przynieść usprawiedliwienie od lekarza. Opuszczenie połowy zajęć z danego przedmiotu może grozić nieklasyfikowaniem ucznia. Poniżej wyjaśniamy, jak dobrze napisać usprawiedliwienie do szkoły, i podajemy wzór.

Reklama

Spis treści:

  1. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole
  2. Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?
  3. Usprawiedliwienie nieobecności: wzór
  4. Usprawiedliwienie nieobecności w szkole: powody
  5. Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w LIBRUSIE?
  6. Usprawiedliwienie nieobecności na WF-ie

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole

Żeby usprawiedliwić nieobecność dziecka w szkole, opiekun powinien skontaktować się z wychowawcą klasy i poinformować go o przyczynach tej sytuacji. Jeśli dziecko zbyt długo nie pojawia się w szkole (powyżej kilkunastu dni), rodzic może otrzymać pisemne upomnienie od dyrekcji szkoły. Jeżeli to nie przyniesie efektu, dyrekcja może skierować sprawę na drogę postępowania administracyjnego. Dzieje się tak jednak w bardzo rzadkich sytuacjach, gdy uczeń wyraźnie uchyla się od obowiązku szkolnego.

Jak napisać usprawiedliwienie do szkoły?

Jeśli nie wiesz, jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w szkole, zapytaj o szczegóły wychowawcę dziecka albo zadzwoń do sekretariatu. Każda szkoła określa indywidualnie formę usprawiedliwienia oraz czas, w jakim trzeba je dostarczyć. Takie informacje najczęściej znajdują się też w statucie szkoły. W usprawiedliwieniu nieobecności dziecka powinny znaleźć się następujące informacje:

  • miejscowość,
  • data,
  • nagłówek („Usprawiedliwienie”),
  • wprowadzenie („Uprzejmie proszę o usprawiedliwienie nieobecności”, „Zwracam się z prośbą o usprawiedliwienie nieobecności”),
  • uzasadnienie swojej prośby (przyczyny nieobecności),
  • informacja o załącznikach (jeśli są),
  • zakończenie („Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”),
  • własnoręczny podpis.

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole: wzór

Możesz także skorzystać z naszego gotowego wzoru usprawiedliwienia nieobecności szkolnej. Kliknij w obrazek, by otworzyć go lub wydrukować w oryginalnym rozmiarze.

Zobacz także
usprawiedliwienie wzór

Usprawiedliwienie nieobecności w szkole: powody

Dzieci w Polsce objęte są obowiązkiem szkolnym, co oznacza, że zajęcia mogą opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Powody, dla których uczeń może nie pojawić się na lekcjach, to m.in.:

  • choroba,
  • złe samopoczucie,
  • pobyt w szpitalu,
  • zaplanowana wizyta u lekarza specjalisty,
  • ważna uroczystość rodzinna,
  • nagłe zdarzenie losowe.

Jak napisać usprawiedliwienie nieobecności w LIBRUSIE?

Rodzic może usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcjach poprzez portal LIBRUS (lub inny stosowany w szkole dziennik elektroniczny). Żeby napisać takie usprawiedliwienie, rodzic musi zalogować się do swojego konta. Dzięki temu nie ma ryzyka, że autorem usprawiedliwienia jest osoba niemająca uprawnień do jego wypisania. Następnie należy wysłać wiadomość do nauczyciela. Wychowawca automatycznie otrzyma powiadomienie o usprawiedliwieniu. W ten sposób wychowawca może na bieżąco usprawiedliwiać nieobecność ucznia w szkole.

W wariancie Altum w LIBRUS Synergia dostępny jest moduł „e-Usprawiedliwienia”. Wskazuje się tam początek i koniec okresu nieobecności dziecka w szkole, a także uzupełnia jej powód. Istnieje również możliwość zaznaczenia opcji, by powiadomienie otrzymali inni nauczyciele (poza wychowawcą), z którymi uczeń miał zajęcia w danym czasie.

Usprawiedliwienie nieobecności na WF-ie

Rodzice zastanawiają się też, jak napisać usprawiedliwienie do szkoły w przypadku lekcji WF-u. To proste: usprawiedliwienie, a właściwie zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego powinno mieć podobny schemat, jak standardowe usprawiedliwienie nieobecności. Trzeba w nim zawrzeć datę oraz powód nieobecności lub zwolnienia z zajęć WF. Rodzic wypisuje taki dokument z powodu chwilowej niedyspozycji dziecka, która nie pozwala mu na wykonywanie ćwiczeń podczas lekcji. Przyczyną może być np.:

  • złe samopoczucie,
  • miesiączka,
  • okres rekonwalescencji po chorobie.

Długoterminowe zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego powinno być wystawione przez lekarza.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama