Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, maluch, dziewczynka, jesień, dynia
Wychowanie

Zabawy na jesienną nudę

Jesień jest nudna? Skądże znowu! Teraz dopiero można puścić wodze fantazji i zrealizować każdy szalony pomysł. Przekonajcie się sami.

Wyobraźcie sobie, że jesienny park to skarbiec, a wy jesteście szczęściarzami, którzy mogą zabrać z niego, co tylko chcą. Wypchajcie kieszenie kasztanami i żołędziami, poszukajcie klonowych „nosków”, powyginanych gałązek… Pozbierajcie liście. W domu urządźcie wystawę – niech pozostali domownicy oraz goście także się nimi cieszą. A potem uzupełniajcie waszą kolekcję, bo jesienne skarby mają wiele zastosowań.

W co bawić się z dzieckiem jesienią?

  • Kasztaniaki. Twojemu dziecku znudziły się już ludziki z kasztanów i żołędzi? Zróbcie gąsienicę, smoka albo nawet autko podobne do tego, jakim jeździ Fred Flinston. Wykorzystajcie do tego patyczki, łupinki po orzeszkach bukowych, sosnowe igły itd. Oprócz zapałek lub wykałaczek użyjcie korków od butelki, włóczki, sznurka i rafii, strzępków kolorowej bibułki, kawałków tkanin, plasteliny, papieru, cekinów, piórek itd.
  • Dyniołki. Małe ozdobne dynie (można je kupić w warzywniakach i na bazarach) są piękne same w sobie, ale ozdobione przez dziecko będą jeszcze piękniejsze. Oczy, uszy, a nawet ręce, nogi, skrzydła i co tylko przyjdzie wam do głowy możecie zrobić z plasteliny – będzie trzymać, jeśli dobrze ją rozgrzejecie w dłoniach. „Na plastelinę” możecie przykleić, np. kawałki włóczki (zróbcie z nich dyniołkowi włosy), piórka (a to skrzydła pękatego aniołka) albo cekiny i koraliki (oczy).
  • Zielnik. Przyklejony do kartki suchy liść można oglądać tylko z jednej strony. Włożony w sztywną plastikową okładkę na dokumenty – z obu. Jeśli macie więcej okładek, zróbcie na ich krawędzi otworki (dziurkaczem) i przewiążcie sznurkiem – powstanie książeczka (sznurek trzeba zawiązać luźno, zamiast niego przez dziurki można przełożyć kółka na klucze). Skorzystajcie z miękkich przejrzystych „koszulek” do segregatora – żeby liść się nie przesuwał, przyklejcie go paseczkiem taśmy klejącej albo klejem.
  • Wachlarz. Z grubego kartonu wytnijcie kółko z rączką (coś na kształt rakietki do tenisa stołowego). Uchwyt owińcie ciasno sznurkiem (wcześniej możecie go wzmocnić, przyklejając dodatkowe paski tektury). Do kółka przyklejcie suche liście. Małej damie wachlarz wydaje się zbyt skromny? Przyklejcie do liści cekiny i piórka!
  • Malowanie na liściach. Można to robić choćby plakatówkami. Co na nich malować? Wszystko, na co macie ochotę: oczy, zamki, pieski itd. Możecie też zmienić im kolory na takie, których na próżno szukać w jesiennym parku – np. turkusowy.
  • Rodzina jeży. Okrąglutkie ciałka ze szpiczastymi pyszczkami ulepcie z plasteliny. Oczy i noski zróbcie z błyszczących koralików (będą lśniły jak prawdziwe), a igły z nazbieranych w parku sosnowych igieł (wystarczy wetknąć je w plastelinę). Inna propozycja to jeż z kasztanowych łupinek.
  • Ptak w gniazdku. Tułów i głowę ptaka ulepcie z plasteliny (wystarczą dwie kulki: duża i mała). Ogon i skrzydła zróbcie z kolorowych liści – wystarczy wetknąć je w plastelinę. Oczy z koralików, a dzióbek z kawałka papieru. Posadźcie ptaszka w gniazdku z suchej trawy albo rafii. Może zamiast jajek będzie wysiadywał w nim żołędzie?
  • Pudełko na skarby. Tekturowe pudełko (np. po butach, które kupiliście na jesień) oklejcie przyniesionymi z parku cienkimi patyczkami (wcześniej musicie je wysuszyć). W szpary między patyczkami możecie powtykać rafię albo suchą trawę.
  • Wazonik. Oklejcie słoik plasteliną (wcześniej trzeba ją dobrze rozgrzać w dłoniach). Pamiętajcie także o gwincie, żeby wazonik był ładnie wykończony (możecie okręcić gwint sznurkiem). Powtykajcie w plastelinę ozdoby: łupinki po orzechach pistacjowych, goździki, pestki dyni, czapeczki żołędzi, ziarenka pieprzu, ryż, kaszę gryczaną itd. Możecie ułożyć jakiś wzór, np. paski albo zygzaki.

Zobacz też: 31 zabaw na jesienne wieczory

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

niemowlę, okulary, książka
Panthermedia
Gry i zabawy
3 superpomysły na książki dla dziecka
Samodzielne wykonanie książki to nie tylko wspaniała zabawa, ale i całkiem poważne edukacyjne przedsięwzięcie. Zobacz, jak od początku oswajać dziecko z książką i zachęcić je do nauki czytania i pisania.

Wyprawa z dzieckiem do księgarni może być świetnym pomysłem, choć wizyta mamy i dziecka w sklepie pełnym ludzi może skończyć się płaczem przestraszonego dziecka. Dlatego tym razem zamiast wyprawy po książki, polecamy zabawę w robienie własnych książeczek.  Zobacz też, dlaczego czytanie jest jak lekarstwo   Pomysł na książkę nr 1 Listy do dziecka Potrzebne będą: gruby zeszyt, kolorowe pisaki lub kredki Jak to zrobić: j eśli jesteś jeszcze w ciąży, zacznij pisać listy do swojego dziecka. To niebanalny pomysł na pamiętnik z okresu oczekiwania na dziecko. Pisz o uczuciach, jakie ciąża budzi w tobie, o wydarzeniach z dziewięciu miesięcy, o emocjach, które towarzyszą myślom o porodzie... Nasza rada: swoją książkę ozdabiaj nie tylko rysunkami, ale i zdjęciami USG, suszonymi kwiatami, pocztówkami wykonanymi własnoręcznie. Taka książka to wspaniały prezent dla dziecka, gdy dorośnie – a dla ciebie wzruszająca pamiątka. Zobacz też: 7 książek, które pokocha każde dziecko Pomysł na książkę nr 2 Moja pierwsza książeczka Potrzebne będą: kilka kartek ze sztywnej tektury, kolorowe flamastry, wstążeczka Jak to zrobić:  przez wycięte dziurkaczem otwory przewlecz wstążeczkę i mocno zwiąż kartki tak, by na jednej ze stron znajdowała się prosta ilustracja, a na drugiej słowo opisujące obrazek (np. na jednej stronie głowa kota, a na drugiej – wielkimi literami słowo „Kot”). Zapełnij książeczkę ilustracjami prostych słów: „mama”, „tata”, „pies”... Nasza rada: tę książeczkę można oglądać nawet już z kilkumiesięcznym dzieckiem! Ważne jest to, aby rysunki i słowa były zaznaczone wyraźną kreską, najlepiej w mocnym kolorze. To nie tylko ciekawa zabawa, zajmująca niemowlaka na kilka dobrych chwil, ale i działanie edukacyjne. Można je powtarzać przez kolejne lata...

dziecko, samochód z kartonu, wyobraźnia, fantazja
fotolia
Wychowanie
Wyobraźnia też jest ważna! 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka
Nasze przedszkolaki uczą się literek, śpiewają po angielsku, rysują szlaczki, liczą… A co z wyobraźnią?

Pamiętasz swoje zabawy z dzieciństwa? Znaleziony na podwórku patyk bywał czarodziejską różdżką, halabardą, wężem, parasolką. Dziś dzieciom trudniej bawić się w ten sposób, bo wszystko – i różdżkę, i węża, i parasolkę – mogą znaleźć w sklepie. Rzadziej niż my mają okazję, by wyobrażać sobie bohaterów bajek, bo mogą ich od rana do nocy oglądać w telewizji, a nawet dostać plastikowe lub pluszowe podobizny ulubieńców. Na szczęście nie brakuje im fantazji (może rzadziej wymyślają rzeczy, ale nadal wyobrażają sobie różne sytuacje), więc warto stwarzać takie okazje, by mogły z niej w pełni korzystać. 1. Dzień bez zabawek Przekonaj dziecko, że warto się bawić się nie tylko „gotowcami”.  Przyniesiona z łazienki plastikowa miska jest o wiele bardziej uniwersalna: może być statkiem pirackim, formułą 1, basenem, skorupą żółwia Ninja, bezludną wyspą, sceną dla piosenkarki, kryjówką. Do zabawy nadaje się niemal wszystko : tekturowe rolki po papierze toaletowym albo papierowych ręcznikach (czyli lunety, lornetki, słoniowe nogi i tunele), plastikowe butelki po napojach (grzechotki, rakiety kosmiczne, łodzie podwodne), pudełka po kremach, jogurtach, tektura itd. Obejrzyj najciekawsze zabawki z kartonu i tektury . Podobne można zrobić samemu! Zobacz także jakie zabawki można zrobić z papierowych talerzyków 2. Świat z plasteliny Ulepcie z plasteliny co tylko macie ochotę, nawet całą obcą planetę! Wykorzystujcie plastelinę na różne sposoby. Świetnie nadaje się np. do „kolorowania” obrazków i sklejania drobnych elementów. Można z niej zrobić oczy, uszy i zęby „PORtworowi” z pora, a nawet przy jej pomocy przeobrazić plastikowego konika w pegaza, a dinozaura w smoka (skrzydła można ulepić albo wyciąć z papieru i przykleić kulką plasteliny). Do plasteliny można też...

dzieci, jesień, kałuża, skakać
Panthermedia
Wychowanie
Nie siedź z dzieckiem w domu! Jesień nie gryzie!
Jesień (nie tylko złota, polska, ale też ta deszczowa) to naprawdę fantastyczna pora roku. Tylko trzeba to dostrzec. Dlaczego warto iść na jesienny spacer? Dokąd się wybrać? W co się bawić? O czym pamiętać?

Jesień nie zawsze jest złota. Za oknem plucha? Wybór jest prosty: możesz siedzieć  w domu i narzekać, czekając na wiosnę (zarażając ponurym nastrojem dziecko) albo w myśl zasady: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” wycisnąć z jesieni , co się da: całą radość i wszystkie kolory. Lepsze to drugie!   5 powodów, dla których warto iść na jesienny spacer Dziecko potrzebuje spacerów przez okrągły rok, a nie tylko wtedy, gdy pogoda jest idealna. Dzięki nim: 1. Oddycha świeżym powietrzem. Wilgotne, chłodne powietrze jest jak balsam dla wysuszonych przez centralne ogrzewanie śluzówek. 2. Jest zdrowsze. Ma okazję się hartować, czyli przyzwyczajać do zmian temperatury. Nie ma obawy, że wyrośnie na piecucha. 3. Ma lepszy apetyt… Nawet niejadki nabierają ochoty na obiad po harcach na dworze. 4. …i dobry humor. Ruch na świeżym powietrzu  i światło słoneczne poprawiają nastrój. Dlatego trzeba korzystać z każdej okazji, by naładować akumulatory. 5. Poznaje świat. Jesień to prawdziwa uczta dla zmysłów. Można dotykać gładkich kasztanów i szorstkiej kory, wodzić palcem po żyłkach liści, ścierać dłonią kropelki wody z ławki, słuchać bębnienia deszczu o parasolkę. Szkoda by było to wszystko przegapić! Tak naprawdę są tylko dwie sytuacje, gdy lepiej nie wychodzić . Pierwsza: gdy wieje wyjątkowo silny wiatr albo jest bardzo zimno i paskudnie. Druga: gdy maluch jest chory. Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią     8 rzeczy, które można robić podczas jesiennego spaceru Za zimno na  robienie babek z piasku? Nie szkodzi. Na twojego smyka czeka na dworze masa atrakcji: 1. Dreptanie i skakanie. Niech dziecko chowa się za drzewem, chodzi po krawężnikach, wchodzi pod górkę (nawet tysiąc razy). Nie będzie się nudził ani marzł. 2. Karmienie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak