Reklama

Nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka, nawet jeśli rodzice uważają, że nie ma innego wyjścia. Lepiej poczekać, aż malec skończy rok. Do tego czasu dobrze jest poprosić o pomoc babcię, siostrę, a nawet zaprzyjaźnioną mamę z sąsiedztwa. Dlaczego? Bo przed pierwszymi urodzinami dziecko szczególnie potrzebuje bliskiej, serdecznej osoby, która dobrze rozumie i zaspokaja jego potrzeby. W grupie będzie się jeszcze czuło zagubione. Jeśli jednak grupa to pięcioro dzieci i są do ich opieki dwie panie, to dziecko raczej szybko się zaaklimatyzuje w żłobku i będzie się świetnie rozwijało wśród rówieśników.

Reklama

W żłobku dziecko szybciej się rozwija? Tego dowodzą badania!

Żłobkowe za i przeciw

To rozwiązanie – jak każde – ma i zalety, i wady - uważa psycholog Krystyna Zielińska. W grupie rówieśników maluch szybciej uczy się nawiązywać kontakty, przezwyciężać trudności i dzielić zabawkami. Poprzez naśladowanie innych dzieci nabywa nowych umiejętności, np. uczy się samodzielnie jeść, większej pewności siebie, staje się coraz bardziej niezależny i samodzielny. Może jednak przejmować także złe wzorce zachowań. Warto pamiętać, że młodsze dziecko często czuje się w żłobku opuszczone, bo nie ma jednej osoby, która by od razu reagowała na wszystkie jego potrzeby. Poza tym w grupie maluchy częściej chorują.

Jak wybrać żłobek?

Warto z wyprzedzeniem poszukać dobrej placówki. Sprawdzaj oferty w internecie i lokalnej prasie, a potem weryfikuj informacje podczas wizyty w danym żłobku.

Zwracaj uwagę na takie rzeczy, jak:

  • wyposażenie żłobka
  • na stan techniczny budynku,
  • usytuowanie żłobka (czy nie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy),
  • ładny i bezpieczny teren do zabaw na dworze
  • jaką odległość będziesz codziennie pokonywać (im większa, tym wcześniejsze pobudki i późniejsze powroty).

Przyjrzyj się też, czy w salach, toaletach i na korytarzach jest czysto. Obserwuj też opiekunki podczas pracy, rozmawiaj z nimi – czasem gesty i pojedyncze słowa mówią najwięcej.

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek?

By upewnić się, że wybrana placówka zapewni malcowi najlepszą z możliwych opiekę, sprawdź:

  1. Czy dziecko może mieć rzeczy, które kojarzą mu się z domem (własny kocyk, kubeczek do picia, przytulanki itd.) – do tej pory uważano to za niehigieniczne.
  2. Czy wolno odwiedzać dziecko, wchodzić na salę zabaw – w dobrych placówkach rodzice mogą na początku uczestniczyć w zajęciach razem ze swoją pociechą.
  3. Czy przyjmowani są mali alergicy – dla dzieci z alergią pokarmową (np. na mleko krowie, jaja czy gluten) powinny być przygotowywane specjalne posiłki z uwzględnieniem zaleceń lekarzy.

Wychowawcy pracują, stosując nowoczesne metody – najczęściej to zajęcia muzyczne, ruchowe, a nawet ćwiczenia poprawiające koncentrację.
Zanim podejmiesz decyzję co do wyboru żłobka, porozmawiaj z innymi mamami. Pamiętaj też, że od statusu (żłobek publiczny czy społeczny) ważniejsze są metody wychowawcze, opieka lekarska i ogólne warunki. Im mniejsze grupy, tym spokojniej, im wyższe kwalifikacje personelu, tym zwykle lepsza opieka.
A gdy już wybierzesz, zacznij przygotowywać malca do codziennych rozstań.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama