Butelka z filtrem może być dobrym rozwiązaniem dla dziecka do szkoły lub do przedszkola, bo pozwala ograniczyć ilość plastikowych śmieci i poprawia jakość wody. Jednak filtry w butelce filtrującej nie usuwają z wody wszystkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy, kto może stosować butelki z filtrem, a kto nie powinien tego robić, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej dla dziecka.

Reklama

Butelka z filtrem:

Jak działa butelka z filtrem?

Butelka z filtrem ma oczyszczać wodę z zanieczyszczeń. W praktyce wygląda to tak: nalewasz do butelki wodę z kranu, zakręcasz ją, umieszczając jednocześnie w wodzie filtr przymocowany do zakrętki. Podczas picia oraz wtedy, gdy filtr jest zanurzony, odławia on z płynu zanieczyszczenia.

Butelka z filtrem węglowym: co to?

Butelka filtrująca najczęściej jest wyposażona w filtr węglowy. Jest on bardzo skuteczny w wyłapywaniu z wody nie tylko drobnych zanieczyszczeń, ale i ewentualnych zapachów. Ale filtr węglowy nie jest w stanie usunąć z wody bakterii. Zadaniem filtra węglowego w butelce filtrującej jest:

 • usuwanie drobin rdzy,
 • likwidowanie zanieczyszczeń, które dostały się do wody z instalacji wodnej,
 • wyłapywanie drobin piasku i innych osadów,
 • zmniejszanie zawartości chloru w wodzie chlorowanej,
 • pochłanianie zapachów,
 • zmiękczanie wody, która staje się smaczniejsza.

Kto może korzystać z butelek z filtrem?

Butelka z filtrem to z całą pewnością rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców miast, którzy mają w kranie wodę z miejskiego wodociągu. Jest ona pozbawiona mikroorganizmów, za to może mieć specyficzny posmak, a czasami też zapach. Butelka z filtrem sprawi, że taka woda będzie smaczniejsza.

Zobacz także

Uwaga! Z butelek z filtrem nie powinni korzystać właściciele domków jednorodzinnych, którzy korzystają z własnej studni, zwłaszcza jeśli nie badają swojej wody pod kątem jej jakości i ewentualnych skażeń bakteriami, a także ci, którzy mają na swoim terenie czy osiedlu przydomowe szamba.

Butelka z filtrem: oszczędności

Czy zakup butelki filtrującej dla dziecka się opłaca? Załóżmy, że kupisz butelkę z filtrem za 30 zł. Koszt filtra to kolejne 30 zł. Wystarcza on na przefiltrowanie ok. 150 litrów wody. Pomijamy tu koszt butelki, bo on rozkłada się na cały okres jej użytkowania.

Z kolei 1,5 litra niegazowanej wody, w zależności od producenta, kosztuje 1-3 zł. Przyjmijmy średni koszt 2 zł za 1,5 litra. 150 litrów wody butelkowanej kosztuje zatem 200 zł. Taką samą ilość wody uzyskamy z jednego filtra, który kosztuje 30 zł. Różnica zatem wynosi 170 zł na każdych 150 litrach wody.

Litr wody ze sklepu kosztuje 1,33 zł, a jeden litr wody z butelki z filtrem to koszt 20 groszy. Przy spożyciu 2 litrów dziennie koszty te wynoszą:

 • miesięczny koszt wody ze sklepu: prawie 80 zł,
 • miesięczny koszt wody z butelki z filtrem: 12 zł.

Zatem miesięczna oszczędność na butelce z filtrem wynosi 68 zł, a roczna – 816 zł przy założeniu, że wymieniasz filtr co 150 litrów. Jednak producenci zalecają wymianę filtra co miesiąc. Gdyby tak robić, to koszt miesięczny wody z butelki z filtrem (60 litrów) wynosić będzie 30 zł, a nie 12 zł – to i tak oszczędność 50 zł miesięcznie i 600 zł rocznie.

Warto też pamiętać, że przerzucenie się na butelkę z filtrem przy spożyciu 2 litrów wody dziennie oznacza, że w śmieciach (oby segregowanych!) znajdzie się o 40 plastikowych butelek o pojemności 1,5 l mniej!

Jaką butelkę z filtrem wybrać?

Na rynku są dostępne różne butelki z filtrem. Nie warto kupować najtańszych, gdyż ich trwałość i jakość może pozostawiać sporo do życzenia: butelka może szybko pęknąć, a zakrętka przeciekać. Lepiej zatem celować w butelki filtrujące ze średniej lub wyższej półki cenowej.

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, z jakich tworzyw została wyprodukowana butelka z filtrem. Choć z użycia wychodzi już szkodliwy BPA (bisfenol A), czasami jeszcze można go znaleźć w składzie plastikowej mieszanki używanej do produkcji pojemników i butelek. Lepiej go unikać, sięgając po butelki z oznaczenie BPA Free albo wykonane z tritanu (bezpieczne dla zdrowia tworzywo sztuczne).

Dobrze jest też sprawdzić, czy filtry do butelki są łatwo dostępne, ile kosztują i na jak długo wystarczają. Warto też raz na jakiś czas wymienić ustnik lub zakrętkę z ustnikiem, gdyż ich niewielkie rozmiary uniemożliwiają dokładne umycie, co sprzyja namnażaniu się bakterii, które dostają się tam z ust osoby pijącej wodę.

Ważną informacją jest też to, czy butelkę z filtrem można myć w zmywarce. Oczywiście samego filtra nie należy do niej wkładać, ale samą butelkę i ewentualnie ustnik teoretycznie można w niej umyć. Koniecznie sprawdź, co napisano w instrukcji. Wstawienie do zmywarki nieprzeznaczonej do tego butelki grozi jej zniszczeniem.

Najlepsze butelki z filtrem dla dzieci

Wady i zalety butelek z filtrem

Butelki z filtrem mają więcej zalet niż wad. Pozytywne strony korzystania z butelek z filtrem:

 • oszczędność pieniędzy,
 • ograniczenie ilości odpadów plastikowych,
 • lepszy smak i zapach wody,
 • poręczna butelka zawsze pod ręką,
 • butelkę można w każdej chwili napełnić wodą z kranu,
 • atrakcyjny wygląd butelki (zachęca dzieci do picia wody).

Wad jest naprawdę niewiele, w dodatku można ich uniknąć, kupując butelkę z filtrem dobrej jakości, co pozwoli uniknąć: wyciekania wody spod nieszczelnej zakrętki i zniszczenia, np. pęknięcia pojemnika na wodę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama