Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: jakie dla niemowląt i dla rocznego dziecka? (modele z filtrem UV i polaryzacją)
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci chronią oczy przed zapaleniem spojówek i uszkodzeniem siatkówki. Bezpieczne okulary słoneczne dla dziecka powinny mieć odpowiedni filtr UV, polaryzację i pochodzić ze sprawdzonego salonu optycznego. Bez trudu kupisz też dobre okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka, rocznego dziecka i dwulatka w sklepach z markowymi produktami.
- Magdalena Drab
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to jeden z podstawowych elementów ochrony przed słońcem. Ale uwaga, okulary przeciwsłoneczne muszą chronić oczy skutecznie! Nigdy nie kupuj okularów dla dziecka na straganie, bo nie dość, że nie ochronią one oczu przed promieniowaniem UV, to mogą wyrządzić jeszcze większą krzywdę, niż gdyby dziecko nie miało ich na nosie. Polecamy sprawdzone marki i modele okularów dla niemowlaka, rocznego dziecka i dwulatka. A o to, czy dziecko może w ogóle nie używać okularów przeciwsłonecznych, zapytałyśmy eksperta optyka.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci:
- Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
- Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
- Jakie okulary przeciwsłoneczne dla rocznego dziecka?
- Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dwulatka?
- Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: polecane marki
- Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
- Czy dziecko może chodzić bez okularów przeciwsłonecznych?
Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Okulary słoneczne dla dzieci, także dla rocznego dziecka i dla dwulatka, muszą przede wszystkim chronić wrażliwe oczy malucha. Zwróć więc uwagę na soczewki, które są niezbędne do skutecznej ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to okulary:
- z filtrem UV. Powinny posiadać filtry UVA, UVB i UVC, które zapewnią maksymalną ochronę.
- z polaryzacją. Soczewki polaryzacyjne są idealne, gdy chodzi o maksymalną ochronę oczu i wysoki komfort widzenia. Redukują refleksy świetlne, poprawiają kontrast, zwiększają rozpoznawanie obiektów i postrzeganie głębi.
- w dopasowanym rozmiarze. Muszą dobrze leżeć na twarzy dziecka, nie uwierać i nie spadać.
- gumowe dla niemowląt i młodszych dzieci: wygodne i bezpieczne, można regulować ich rozmiar za pomocą paska. Materiał powinien być pozbawiony niebezpiecznych substancji, takich jak ftalany, rtęć czy bisfenol A (BPA).
Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Czy okulary słoneczne nadają się dla niemowląt? Na rynku można znaleźć okulary przeciwsłoneczne nawet dla półrocznych dzieci, które, leżąc w wózku, również narażone są na niebezpieczne działanie promieni UV. Im dziecko wcześniej przyzwyczai się do noszenia okularów, tym mniejszy będzie problem w przyszłości. Jeszcze bardziej zapobiegliwi rodzice bez trudu kupią okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt 0+.
Okulary przeciwsłoneczne dla rocznego dziecka
Roczne dziecko powinno mieć już swoje okulary przeciwsłoneczne. Zakładaj mu je na spacery w słoneczne dni czy podczas zabawy w piaskownicy. Dla najmłodszych dzieci wybierz okulary słoneczne z wygodnym paskiem, np. z neoprenu, który nie wywiera nacisku na główkę i który można łatwo regulować za pomocą rzepu. Możesz kupić okulary przeciwsłoneczne dzieci w wieku 0-2 lata – to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie.
Okulary przeciwsłoneczne dla dwulatka
Kupując okulary słoneczne dla starszego dziecka, kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku zakupów dla niemowlaka i roczniaka. Okulary przeciwsłoneczne dla dwulatka nadal muszą mieć filtry UV i polaryzację, powinny tylko być trochę większe. Koniecznie kup takie z oznaczeniem kategorii wiekowej 2+ (będą leżały jak ulał!). Sprawdź, czy nauszniki i noski są dobrze wyprofilowane i odporne na wyginanie.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci: polecane marki
Jeśli kupisz okulary przeciwsłoneczne renomowanej marki, będziesz mieć pewność, że soczewka zakryje całe oko dziecka, chroniąc je przed mocnym światłem. Najlepsi producenci korzystają z bezpiecznych materiałów (najbezpieczniejszy to grilamid, czyli miękki i elastyczny plastik, dzięki któremu zauszniki bez problemu rozginają się na boki i nie uszkadzają delikatnej skóry dziecka). Co ważne, tworzywo, z jakiego zostały wykonane okulary przeciwsłoneczne, powinno być przetestowane pod kątem alergii kontaktowej.
Szczególnie polecamy okulary przeciwsłoneczne dla dzieci sprawdzonych producentów, jak Solano, Uvex czy Chicco.
Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Okulary słoneczne w sklepach są kolorowe i przyciągają wzrok dzieci, ale mogą być niezwykle niebezpieczne. Pamiętaj, okularów na słońce nie wybieraj na letnim straganie! Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie zapewnić oczom komfort patrzenia oraz chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. By mieć pewność, że okulary twojego dziecka są dobrej jakości, kupuj je w renomowanym salonie optycznym albo w sprawdzonym sklepie z markowymi produktami.
Pamiętaj, że okulary kupione na bazarze to jedynie zabawka, która nie tylko nie jest skuteczną ochroną, ale może bardzo zaszkodzić dziecku. Zły wybór okularów przeciwsłonecznych z niepewnego źródła może wpłynąć nawet na uszkodzenie wzroku dziecka!
Czy dziecko może chodzić bez okularów słonecznych?
Nieukształtowana w pełni dziecięca soczewka nie jest w stanie przefiltrować promieni UV, dlatego jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Powiększająca się dziura ozonowa zagraża naszym oczom i może być przyczyną zapalenia spojówek bądź uszkodzenia siatkówki.
„Naturalną ochroną człowieka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno dorosłego, jak i dziecka, jest mrużenie oczu. Opuszczone powieki nie pozwalają dotrzeć szkodliwemu promieniowaniu do siatkówki oka. Jeśli przed naszymi oczami znajdują się okulary przeciwsłoneczne z potrzebnymi filtrami, powieki nie mrużą się, ale oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem – jest ono zatrzymywane na poziomie szkła w okularach. Natomiast jeśli szkła nie posiadają odpowiednich filtrów, nasze oczy są 'otwarte' na niekorzystne fale bardziej niż bez założonych okularów, ponieważ nie mrużą się!” − tłumaczy Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
„W przypadku dziecka to szczególnie ważne, jego oczy są delikatne, a niektóre struktury jeszcze się kształtują, zatem szkodliwe promienie mogą wpłynąć na ich nieprawidłowy rozwój. Pamiętajmy, wzrok dziecka ciągle dostosowuje się do obserwowanej rzeczywistości”, dodaje ekspert.
Zobacz też: