Zabawki dla dzieci z autyzmem – 18 świetnych propozycji
Odpowiednio dobrane zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu mogą pełnić funkcję terapeutyczną – rozszerzać zainteresowania i przyczyniać się do rozwoju. Dlatego przed zakupem zabawek dla dziecka autystycznego warto porozmawiać z jego terapeutą, by dowiedzieć się, który obszar rozwoju powinnaś szczególnie wzmacniać w zabawie.
Zabawki dla dzieci z autyzmem warto dobierać indywidualnie do każdego dziecka. Dzieci autystyczne mają bardzo różne zainteresowania i fascynacje. Niektóre interesują się dźwiękami, inne fakturami, a jeszcze inne kolorami lub konstrukcjami. Dlatego najpierw warto zastanowić się, w jaki sposób dziecko spędza czas, jakie zajęcia je zajmują i dopiero wtedy wybrać zabawki. Najlepiej zrobić to w porozumieniu z terapeutą, aby zabawka nie tylko bawiła, ale i wspomagała rozwój jego właściciela.
Spis treści:
Jak wybierać zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu
Zabawki dla dzieci z autyzmem:
- zabawki sensoryczne
- zabawki do zabaw ruchowych
- zabawki antystresowe (do ściskania)
- zabawki konstrukcyjne
- zabawki dźwiękowe i muzyczne
- zabawki do przytulania
Jak wybierać zabawki dla dzieci ze spektrum autyzmu
Poza obserwacją dziecka warto porozmawiać z terapeutą, który pracuje z małym autystą. Niektóre zabawki mogą stać się elementem terapii – pomagać uspokajać dziecko lub odrywać je od automatycznych czynności, którym oddają się niektóre dzieci z autyzmem. Z kolei inne zabawki mogą drażnić dziecko i je niepokoić – tak będzie jeśli dziecko nadwrażliwe na dźwięki otrzyma zabawkę muzyczną lub, co gorsza, głośno grającą – raczej jej nie polubi.
Autyzm utrudnia funkcjonowanie w wielu obszarach, m.in: komunikacyjnym, behawioralnym, społecznym, emocjonalnym. Podczas terapii często jednocześnie pracuje się nad kilkoma deficytowymi aspektami funkcjonowania dziecka. Kolorowe zabawki mogą być atrakcyjnym rekwizytami terapeutycznymi dla malucha ze spektrum autyzmu.
Odpowiednio dobrane zabawki dla autysty mogą:
- kształtować lepszą koordynację ruchową,
- rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową,
- stymulować zmysł równowagi,
- redukować stres,
- pomagać regulować napięcie mięśniowe.
Ważna uwaga: mały autysta potrzebuje nie tylko atrakcyjnych zabawek, ale i towarzystwa podczas zabawy. Nawet z pozoru zwykłe klocki mogą stać się dla dziecka atrakcyjnym tworzywem, jeśli rodzic pokaże mu, jak się nimi bawić.
Zabawki dla dzieci z autyzmem
Poniżej podpowiadamy, jakie zabawki mogą zainteresować dziecko autystyczne. Niektóre z nich, po konsultacji z terapeutą, warto kupić, aby poszerzać zainteresowania i umiejętności takiego wymagającego troski i uwagi malucha.
Zabawki sensoryczne dla dzieci ze spektrum autyzmu
1. Piłeczki Tullo o różnych fakturach, 30 zł
Nadają się do turlania, rzucania, zabawy w kąpieli. Pobudzają zmysł wzroku i dotyku. Poprawiają koordynację oko-ręka i sprawność rąk. Można nimi masować dziecko, zmniejszając nadmierne napięcie mięśniowe. Bezpieczne także wtedy, gdy dziecko podczas zabawy weźmie je do buzi.
2. Mata sensoryczna puzzle, 217 zł
W zestawie 8 elementów, które można łączyć jak klocki puzzle. Każdy z nich ma inną fakturę, która może stymulować receptory rąk, stóp lub tułowia i całych kończyn. Dziecko może po niej chodzić, leżeć na niej i składać elementy w dowolnej konfiguracji. Powierzchnie są twarde lub miękkie. Zabawka pomaga w integracji sensorycznej i organizacji wrażeń zmysłowych.
3. Bąble Dimple Fat Brain Toys, 63 zł
Różnokolorowe bąble o różnych rozmiarach w plastikowej ramce. Można je wypychać, trzymając zabawkę w rękach lub wtedy, gdy leży na podłodze czy stoliku. Zabawka bardzo prosta, a przez to genialna. Nominowana w 2018 roku do nagrody zabawki roku w USA.
Zabawki dla dziecka z autyzmem zachęcające do zabaw ruchowych
1. Piłka-skoczek, 65 zł
Gumowa piłka z uchwytem w miękkim pluszowym „ubranku’’ w kształcie krowy. Może służyć do zabawy i rehabilitacji. Nadaje się do użytku we wnętrzach i na świeżym powietrzu (bez pluszowego ubranka). W komplecie pompka. Średnica piłki to 45 cm.
2. Drewniane auto-sorter, 74 zł
Zabawka, którą można się bawić na kilka sposobów. Można ją za sobą ciągnąć na sznurku, popychać przed sobą wędrując na czworaka, a także dopasowywać elementy do otworów, czyli wkładać i wyjmować klocuszki. Można też auto odwrócić do góry kołami i kręcić kółeczkami.
3. Domowe kręgle, 90 zł
Wykonane z pianki – miękkie i bezpieczne dla dziecka. W zestawie 10 ponumerowanych kręgli oraz dwie piankowe kule do ich strącania. Zabawka stymuluje koordynację oko-ręka. Idealna do wspólnych zabaw z rodzicami i rodzeństwem.
Zabawki antystresowe dla dzieci z autyzmem
1. Breloczek fasolki, 35 zł
Warto zawsze mieć ten breloczek pod ręką i dać go małemu autystykowi, gdy trzeba go uspokoić i czymś zająć. W strączku są 3 ziarenka. Każda fasolka ma sympatyczną buźkę, którą widać, gdy uda się ziarenko wypchnąć ze strączka. Zabawka uczy precyzyjnego chwytu między kciukiem a palcem wskazującym.
2. Silikonowe gniotki – 10 sztuk, 40 zł
Zabawki zapakowane są w saszetki – każda osobno. Gniotki wykonane są z bardzo miękkiego silikonu, więc poddają się, gdy dziecko je ściska w rączce lub naciska palcem. Są bardzo kolorowe i mają najróżniejsze kształty. Prosta zabawka antystresowa.
3. Świecąca ośmiornica, 13 zł
Zrobiona z bardzo miękkiego, elastycznego tworzywa. Ma wiele wypustek zakończonych licznymi „kosmatymi’’ kulami. Można ją ściskać lub pociągać za ramiona, można ugniatać jej końcówki. Dzięki temu usprawnia małą motorykę i pomaga regulować napięcie mięśni w obrębie dłoni i przedramion.
Zabawki konstrukcyjne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu
1. Klocki koła zębate, 40 zł
Koła zębate można dowolnie umieszczać na planszy. Najlepsza zabawa jest wtedy, gdy uda się je tak rozmieścić, aby wprawiając jedno w ruch, zmusić do poruszania się wszystkie pozostałe. Uczy logicznego myślenia, koncentracji i stymuluje rozwój sprawności dłoni.
2. Klocki drewniane konstrukcyjne, 59 zł
Zestaw 100 klocków konstrukcyjnych, z których można budować różne rzeczy. Oczywiście nie trzeba tego robić – już samo wkręcanie i wykręcanie drewnianych śrubek może być bardzo wciągające. Zabawka usprawnia koordynację oko-ręka, sprawność manualną, uczy przestrzennego myślenia.
3. Tor dla kulek, 66 zł
Najpierw trzeba go złożyć (tu będzie potrzebna pomoc mamy lub taty). Nie jest to bardzo trudne, bo ten tor ma 2 stopień trudności w skali do 9. Po złożeniu stalowe kulki mają do pokonania aż 10 metrów. Puszczanie po nim kulek i obserwacja, jak go pokonują, może jest bardzo wciągające.
Zabawki dźwiękowe i muzyczne
1. Cymbałki drewniane, ok. 10 zł
Ośmiotonowe, bezpieczne dla dziecka cymbałki z pałeczkami. Do wygrywania prostych melodii lub jedynie do wydobywania różnych dźwięków. Kształtuje koordynację oko-ręka i koncentrację, pomaga regulować napięcie mięśni rąk.
1. Drewniany zestaw muzyczny, 89 zł
W komplecie aż 6 różnych instrumentów: tamburyn, dzwoneczki, kołatka, 2 marakasy, pałeczki drewniane oraz guiro. Do nauki wytwarzania rytmu oraz wydobywania różnych dźwięków perkusyjnych.
3. Muzyczny stolik edukacyjny, 93 zł
Na stoliku są: drewniany ksylofon, metalowy trójkąt i talerz oraz bębenek. W komplecie dwie drewniane pałeczki. Zabawka pomaga kształtować koordynację oko-ręka i koncentrację. Wymiary stolika: 43 x 23 x 23 cm.
Zabawki dla autystycznych dzieci - do przytulania
1. Przytulanka-kocyk sensoryczny, 100 zł
Kocyk ma wymiary 100 x 75 cm. Po zwinięciu i spięciu, staje się mięciutką przytulanką, którą można chwytać za uszka lub łapki. Idealny na co dzień i w podróży. Wykonany z materiałów najwyższej jakości. Można go prać w pralce.
2. Pani królikowa Mom's Care, 32 zł
Przytulanka uszyta z materiału frotte i minky. Ma długie rączki, nóżki i szeleszczące uszy, które można w nieskończoność ściskać i miętosić. Z sukienki wystają metki – można je chwytać i poszarpywać, aby zredukować stres.
3. Terier Richie, 139 zł
Pies ma 58 cm wysokości na stojąco i 35 cm na siedząco. Wzbudza sympatię każdego dziecka. Pięknie wykonany z mięciutkiego pluszu przez renomowaną firmę. Można go przygarnąć do siebie i mocno się w niego wtulić. Idealny przyjaciel i pocieszyciel.
Sprawdź także: