Reklama

Fiberoskopia jest badaniem wykonywanym za pomocą elastycznego endoskopu, który pozwala na dokładne obejrzenie jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani. Dzięki elastycznej budowie fiberoskop może dotrzeć w trudnodostępne miejsca i jest bardzo skuteczny w diagnozowaniu chorób laryngologicznych.

Reklama

Spis treści:
1. Po co wykonuje się fiberoskopię?
2. Jak wygląda badanie fiberoskopowe?
3. Komu wykonuje się fiberoskopię?
4. Przeciwskazania do wykonania fiberoskopii

Po co wykonuje się fiberoskopię?

Fiberoskopia jest wykorzystywana w celu wykrycia schorzeń otolaryngologicznych. Jest szczególnie przydatna:

  • w ocenie wielkości trzeciego migdałka u dzieci,
  • do badania małych pacjentów z uczuciem ciała obcego, czy np.wtedy, gdy dziecko połknie jakiś przedmiot lub przeszkody w gardle i zaburzeniami przełykania,
  • w diagnostyce zaburzeń drożności nosa z powodu polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych,
  • w różnicowaniu przyczyn niedosłuchu powodowanego obrzękiem ujść trąbek słuchowych,
  • w diagnostyce zaburzeń emisji głosu z chrypką, bezgłosem oraz w przypadku zapalenia krtani,
  • do oceny refluksu żoładkowo-przełykowego i przyczyn zgagi,
  • w diagnostyce przyczyn bólów gardła i krtani, guzów szyi i powiększonych węzłów chłonnych,
  • w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu.

Jak wygląda badanie fiberoskopowe?

Badanie fiberoskopowe polega na tym, że do nosa dziecka wprowadzona jest rurka zakończona małą kamerką. Fiberoskopia jest bezpieczną metodą diagnostyczną niewymagającą głębokiego znieczulenia. Niemniej jednak badanie fiberoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego przed wykonaniem fiberoskopii dzieciom podawane są leki znieczulające. Podczas badania pacjent siedzi z odchyloną do tyłu głową. Taka pozycja umożliwia przedostanie się fiberoskopu do nosogardła. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Ważne, aby dziecko na trzy godziny przed przystąpieniem do fiberoskopii nie jadło ani nie piło, ponieważ spożycie pokarmu może doprowadzić do wymiotów przy próbie wykonania badania. Zdarza się, że po wykonaniu fiberoskopii dochodzi do mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej nosa, co skutkuje pojawieniem się śladowej ilości krwi.

Komu wykonuje się fiberoskopię?

Fiberoskopia jest wykonywana u dzieci powyżej 4. roku życia oraz u dorosłych pacjentów, którzy mają silne odruchy wymiotne, uniemożliwiające wprowadzenie innych urządzeń endoskopowych do gardła. Fiberoskopia jest badaniem wykorzystywanym u osób zmagających się ze zmianami nowotworowymi, u których naświetlania radiologiczne mogą negatywnie wpływać na rozwój choroby. Badanie fiberoskopowe coraz częściej zastępuje więc radioterapię.

Przeciwskazania do wykonania fiberoskopii

Fiberoskopia jest jednym z bezpieczniejszych badań i nie ma zbyt wielu zaostrzeń dotyczących jej wykonywania. Jednym z nielicznych przeciwwskazań jest przeziębienie, a zwłaszcza katar, ponieważ przeszkadza on w wykonaniu badania.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama