Reklama

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle!

Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać?

Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle. Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog.

Reklama

Przeczytaj też: Mokry kaszel u dziecka - jak leczyć?

Mokry kaszel u dziecka - co robić?

Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować!

Jak pomóc dziecku?

  • Podawaj środki wykrztuśne, tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC).
  • Godzinę potem oklep dziecku plecki: ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!).
  • Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki, niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę.

Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie – i nie pomogą!

Suchy kaszel u dziecka - co robić?

Kaszel suchy u dziecka czasem występuje na samym początku infekcji, a potem na jej koniec. Trzeba go hamować, bo tylko męczy malca.

Jak pomóc dziecku?

  • Podawaj mu dużo płynów, wietrz i nawilżaj mieszkanie.
  • Koniecznie idź z malcem do lekarza: zaleci środki hamujące kaszel (np. Sinecod, Acodin, Pini).

W wyjątkowych przypadkach lekarz może polecić na dzień środki wykrztuśne, a na noc – hamujące kaszel. Sama jednak nie podawaj tych dwóch rodzajów leków równocześnie.

Ważne! Czasem infekcji towarzyszy tzw. obturacja (zwężenie) dróg oddechowych. Lekarz zaleci dziecku środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne. Podaje się je w formie wziewnej, przez inhalator. Często jest to konieczne i w trakcie, i po infekcji.

Zobacz też: Kaszel czy astma?
[CMS_PAGE_BREAK]

Kaszel u dziecka po chorobie

A co kiedy kaszel u dziecka po chorobie długo się utrzymuje? Dziecko może już nie mieć kataru, gorączki czy bólu gardła, ale zdarza się, że kaszel utrzymuje się u niego jeszcze przez 1–2 tygodnie po infekcji. Nie znaczy to wcale, że malec jest chory.

Jak pomóc dziecku?

  • Wychodź z nim na spacer (świeże powietrze zwykle bardzo pomaga maluszkowi),
  • podawaj dużo picia,
  • wietrz i nawilżaj mieszkanie.
  • Lepiej, żeby malec przez kilka dni nie chodził do żłobka czy przedszkola (błona śluzowa dróg oddechowych jest jeszcze uszkodzona, dlatego dziecko jest w tej chwili bardziej narażone na kolejną infekcję).

Ważne! Nie podawaj teraz maluszkowi syropów wykrztuśnych, bo będą jeszcze bardziej nasilać kaszel. Jeśli jest on męczący, lekarz może na kilka dni zalecić środki hamujące kaszel. Po około 2 tygodniach problemy powinny się skończyć.

Przewlekły kaszel u dziecka a pasożyty

Jeśli 2 tygodnie po infekcji malec nadal kaszle, idź z nim do lekarza. W tym przypadku „typowe” syropy raczej już nie pomogą, kurację musi zalecić specjalista. Przyczyn przewlekłego kaszlu może być wiele, np.:

  • Tzw. nadreaktywność oskrzeli. Często zdarza się u małych dzieci – jest spowodowana ich zbyt wrażliwą reakcją. Co charakterystyczne, dziecko kaszle zazwyczaj po wyjściu na dwór i po powrocie do domu, po zabawie, bieganiu, śmiechu. Lekarz zwykle zaleca maluszkowi środki rozszerzające oskrzela. Podaje się je w formie wziewnej, przez inhalatory. Trzeba to robić tak długo, jak zalecił lekarz.
  • Alergia. Konieczne są leki w formie wziewnej, zalecane przez pediatrę lub alergologa.
  • Ukryta infekcja. Żeby ją rozpoznać, lekarz może zalecić wykonanie dziecku dodatkowych badań, np. RTG klatki piersiowej.
  • Infekcja pasożytami (robakami). Lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie badań (zwykle jest to morfologia, badanie kału). Może również od razu przepisać leki przeciwpasożytnicze.

Kiedy iść z dzieckiem szybko do lekarza?

W niektórych sytuacjach nie można leczyć kaszlu dziecka w domu. Skontaktuj się z pediatrą, gdy kaszel:

  1. Po infekcji utrzymuje się ponad 2 tygodnie, nawet jeśli jest to tylko pokasływanie.
  2. Pojawia się głównie w nocy, przeszkadza dziecku spać.
  3. Jest silny, suchy, męczący, nie przynosi ulgi, towarzyszą mu świsty, dziecku trudno oddychać.
  4. Przypomina szczekanie (zwykle taki kaszel towarzyszy zapaleniu krtani, może się pojawić niebezpieczna duszność).
  5. Jest podobny do piania koguta. Maluch zanosi się, wdychając powietrze. Przyczyną może być krztusiec (bywa, że choruje dziecko, które było na niego wcześniej zaszczepione!).

Poznaj: Najlepsze sposoby na kaszel – bez syropu

Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, Wojewódzki Szpital Bródnowski.

Przeczytaj także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama