Dołek w brodzie to potoczne określenie wgłębienia w dolnej części twarzy. Powstaje ono z powodu charakterystycznej budowy kości żuchwy. Kształtuje się już w okresie płodowym. Dwie części żuchwy (prawa i lewa) zrastają się w tym czasie ze sobą. Jeśli jednak nie dojdzie do ich całkowitego połączenia – pośrodku powstaje wgłębienie, widoczne później jako charakterystyczny dołek (dziurka) w brodzie. Cecha ta nie ma żadnego wpływu na zdrowie osoby, która go posiada, ale może wpływać na jej postrzeganie przez innych.

Reklama

Dołek w brodzie – genetyka

Ponieważ dołek w brodzie nie jest zagadnieniem wpływającym na nasze życie (poza kwestiami estetycznymi w przypadku niektórych osób), dlatego badacze nie skupiają się na nim jakoś szczególnie.

Według niektórych ekspertów za dziedziczenie dołka w brodzie odpowiada gen dominujący (łatwiej dziedziczy się wtedy daną cechę). Inni twierdzą, że jest to gen recesywny (nie zawsze musi się więc ujawnić).

Zobacz też: Dziedziczenie, czyli do kogo podobne jest dziecko?

Dołek w brodzie – cechy charakteru

Ten fizjologiczny defekt często odbierany jest jako zaleta – cecha, za którą kryje się coś tajemniczego, przyciągającego. Można spotkać się z opiniami, że kobiety z dołkiem w brodzie mają zamiłowanie do kokieterii, natomiast mężczyźni – do flirtowania.

Zobacz także

Na ogół ludzie z dołkiem w brodzie postrzegani są jako pewni siebie i konsekwentnie dążący do celu. Charakteryzują się wytrwałością, determinacją. W oczach innych są atrakcyjni i temperamentni, choć niekiedy też egocentryczni.

Warto pamiętać, że są to jedynie przyjęte stereotypy, którymi nie należy kierować się podczas oceniania konkretnej osoby. To nie wygląd zewnętrzny (ani żadne cechy fizyczne) są decydującymi czynnikami w kwestii charakteru danej osoby.

Sprawdź też: Jaki charakter ma dziecko – 6 rzeczy, na które należy zwracać uwagę?

Dołek w brodzie – jak się go pozbyć?

Choć dla wielu osób dołek w brodzie jest zaletą i symbolem atrakcyjności, nie wszyscy go akceptują. Istnieje jednak wiele możliwości pozbycia się tego charakterystycznego wgłębienia.

Jednym z popularnych sposobów na usunięcie dołeczka w brodzie jest zastosowanie kwasu hialuronowego. Wypełnia się nim brodę, nadając jej odpowiedni kształt. To mało inwazyjny zabieg, którego jedynym skutkiem ubocznym może być obrzęk lub siniak. Efekt jest natychmiastowy, ale krótkotrwały – utrzymuje się tylko przez 6-8 miesięcy. Istnieje jednak możliwość systematycznego powtarzania tej procedury.

Kolejną metodą jest chirurgiczna operacja podbródka. Jest to bardziej inwazyjny sposób, jednak zdecydowanie trwalszy. W celu wyrównania kształtu brody najczęściej stosuje się implanty. Decyzję o operacji należy jednak dobrze przemyśleć, ponieważ nie w każdym przypadku da ona efekt całkowitego wygładzenia brody.

Warto najpierw skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej lub chirurgiem plastycznym, którzy doradzą najlepszą z możliwych opcji.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama