dołeczki w policzkach
Adobe Stock
Mama

Dołeczki w policzkach – skąd się biorą, czy można je wyćwiczyć?

Dołeczki w policzkach posiada jedynie 20 procent ludzi. Choć są obiektem pożądania, mało kto wie, że uznaje się je za wadę. Sprawdź, skąd biorą się dołeczki w policzkach, czy można je wyćwiczyć lub w inny sposób osiągnąć ten uroczy efekt.
Dołeczki w policzkach to potoczna nazwa wgłębień w skórze. Choć występują tylko u niektórych osób, są cechą pożądaną do tego stopnia, że kobiety decydują się dla nich na operacje plastyczne! Nic dziwnego, dołeczki w policzkach ma Miranda Kerr, Carey Mulligan, a nawet księżna Kate! Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten uroczy dodatek do uśmiechu jest wadą genetyczną

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Dołki w policzkach – wada genetyczna

Dołeczki w policzkach z medycznego punktu widzenia to cecha anatomiczna, uznawana za wadę w budowie kości policzkowej.

Choć przeprowadzone badania nie potwierdziły słuszności twierdzenia, że dołeczki w policzkach dziedziczymy – przyjmuje się jednak, że są cechą dziedziczną – dominującą. Nie zawsze dziedziczy się je po rodzicach. Niekiedy cecha ta ujawnia się w genach dopiero w kolejnych pokoleniach – dziedziczą ją np. wnuki lub prawnuki.

Dołeczki w policzkach wykształcają się już w czasie życia płodowego, nie wpływają jednak w żaden negatywny sposób na zdrowie danej osoby.

Sprawdź też: Jak wygląda rozwój płodu?

Skąd się biorą dołeczki w policzkach?

Za dołeczki w policzkach odpowiada specyficzna struktura mięśni twarzy, a dokładnie – mięśnia jarzmowego większego. Powstają wtedy, kiedy skóra bezpośrednio łączy się z błoną śluzową.

U osób bez dołeczków w policzkach mięsień jarzmowy ma dwa zaczepienia, u osób z dołeczkami – istnieje dodatkowe, trzecie zaczepienie (do wewnętrznej skóry policzków). Podczas uśmiechu mięsień wciąga skórę przylepioną do mięśnia policzka. W ten sposób tworzą się urocze zgłębienia, które są traktowane jako coś nienaturalnego dla prawidłowo wykształconej kości policzkowej.

Ćwiczenia na dołeczki w policzkach

Wiele kobiet przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji plastycznej, szuka mniej inwazyjnych sposobów, które pozwolą im znaleźć się w gronie szczęśliwych posiadaczek dołeczków w policzkach.

Czy dołeczki w policzkach można wyćwiczyć? Otóż nie. Nie można ich wyrobić za pomocą specjalnych metod czy grymasów. Gimnastyka twarzy będzie mieć z pewnością zbawienny wpływ na kondycję skóry i mięśni, lecz nie sprawi, że pojawią się na niej pożądane wgłębienia na policzkach.

Dołeczki w policzkach – operacja plastyczna

Zabieg ten wykonuje się od ok. 30 lat. Uważany jest za mało inwazyjny. Nie wymaga długiej rekonwalescencji, nie musi być przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym (wykonuje się go jedynie w znieczuleniu miejscowym). Trwa ok. 30 minut, a pacjent już tego samego dnia może wrócić do domu. Średni koszt zabiegu to ok. 7 tysięcy złotych.

Zabieg polega na zrobieniu nacięcia w mięśniu policzkowym (tam, gdzie ma pojawić się wymarzony dołek). Następnie mięsień jest mocniej przyszywany do tkanki skórnej. Pełen efekt pojawia się po ok. 4-8 tygodniach. Niestety istnieje ryzyko, że operacja plastyczna nie powiedzie się, a dołeczki w policzkach:
  • będą zbyt głębokie,
  • zmienią kształt,
  • lekko się przesuną,
  • stworzą nienaturalny wygląd twarzy.


Zobacz także: 

czerwone policzki u dziecka
adobe Stock
Zdrowie
Czerwone policzki u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia
Czerwone policzki u dziecka mogą wystąpić jako reakcja na bardzo różne czynniki. Przyczyną występującego na policzkach rumienia może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody powstawania zaczerwienienia na twarzy oraz sposób leczenia.

Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem działania różnych czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się podrażnienie skóry, np. zimnym powietrzem, reakcję alergiczną na spożywany pokarm, gorączkę, a nawet ząbkowanie. Zobacz, jakie mogą być powody pojawienia się zaczerwienionych policzków dziecka. Spis treści : Czerwone policzki a podrażnienie skóry Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki a atopowe zapalenie skóry (AZS) Czerwone policzki a ząbkowanie Czerwone policzki a rumień nagły (trzydniówka) Czerwone policzki a rumień zakaźny Czerwone policzki a podrażnienie skóry Policzki mogą ulec zaczerwienieniu pod wpływem niskiej temperatury, wiatru, otarcia, kontaktu z drażniącymi materiałami , np. wełną. W przypadku działania niskiej temperatury (np. podczas spaceru w mroźny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy wieje wiatr), policzki dziecka mogą przybrać czerwony kolor. Nie znaczy to, że doszło do odmrożeń – policzki rzadko ulegają odmrożeniom. Jest to jedynie efekt podrażnienia skóry. Po powrocie do domu twarz po pewnym czasie nabierze nabierze normalnego koloru. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, twarz dziecka należy przed wyjściem na spacer smarować tłustym kremem, np. typu cold cream. Należy robić to przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, żeby skóra zdążyła wchłonąć kosmetyk. W przypadku otarć i innych podrażnień mechanicznych zaczerwienienie zwykle ogranicza się do miejsca podrażnienia, np. jednego policzka lub tylko jego fragmentu. W takiej sytuacji łagodzenie utrzymujących się zmian polega na smarowaniu zmienionego miejsca np. łagodnym kremem nawilżającym (przed wyjściem na dwór sięgnij jednak po tłusty krem). Czerwone policzki a alergia pokarmowa Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko , tzw. skazy białkowej. Skóra na policzkach jest wtedy...

Mama namalowała sobie takie samo znamię, jak ma jej syn
Instagram/carolgiraldelli
Aktualności
Syn urodził się ze znamieniem na twarzy. Matka zrobiła sobie takie samo
Gdy zobaczyła przerażenie lekarzy po narodzinach jej dziecka, wiedziała, że musi zrobić wszystko, by pomóc mu zaakceptować odmienny wygląd. Zdecydowała się na piękny gest!

Carolina Giraldelli z Brazylii dowiedziała się o tym, że jej syn nie wygląda tak, jak większość dzieci już w dniu narodzin. Gdy lekarze zobaczyli chłopca po raz pierwszy, nie kryli zdumienia. Matka nie chciała jednak, by znamię, które zajmowało większą część twarzy chłopca, stało się jego piętnem. Postanowiła zrobić co tylko w jej mocy, by syn dorastał w przekonaniu, że jest normalny i w pełni wartościowy . Wiedziała jednak, że może spotykać się z różnymi reakcjami ludzi. Żeby przekonać się, z czym będzie musiał się mierzyć, sama zrobiła sobie podobne znamię. Matka namalowała sobie znamię, by upodobnić się do syna Gdy na świat przyszedł syn 26-letniej Caroliny, od początku musiała radzić sobie z różnymi reakcjami ludzi na jego wygląd. Nie godziła się jednak na to, by chłopiec dorastał w przekonaniu, że jest gorszy. Pewnego dnia wymyśliła, że zrobi sobie podobne znamię , by bardziej wczuć się w sytuację syna i nauczy się, jak może mu pomóc zaakceptować odmienność . Poprosiła swoją przyjaciółkę, by zrobiła jej makijaż imitujący znamię podobne do tego, jakie nosił jej syn. Oczywiście nie zostało ono na jej twarzy na stałe, ale spędziła w takim makijażu jeden pełen dzień, robiąc zakupy, spotykając się z ludźmi w pracy i na mieście. Ten eksperyment był jej bardzo potrzebny, dzięki niemu zrozumiała, jak w przyszłości może czuć się jej syn i co może zrobić, by nie czuł wstydu i zakłopotania z powodu odmiennego wyglądu.   Post udostępniony przez Carol Giraldelli (@carolgiraldelli) Maj 29, 2018 o 1:45 PDT Co ciekawe, przyznała, że gdy makijaż był już gotowy, poczuła się najpiękniejszą kobietą na świcie . Przyznała też: „ tak bardzo kocham jego znamię; tak bardzo, że chciałam w końcu choć na moment mieć podobne na sobie ”.   Post udostępniony przez Carol...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj