Gnidy we włosach: jak wyglądają i jak się pozbyć jaj wszy?
Gnidy we włosach są mocno przytwierdzonymi do włosów jajami wszy. Ich usunięcie wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu lub domowego sposobu, który zabije rozwijające się w gnidach pasożyty. Następnie należy gnidy dokładnie wyczesać specjalnym grzebieniem.
Gnidy są malutkimi owalnymi jajami wszy, mocno przytwierdzonymi do włosa, blisko skóry głowy. Najczęściej znajdują się za uszami i u nasady karku. Wyczesywanie gnid jest czasochłonne, ale trzeba to robić, aby nie dopuścić do wylęgnięcia się z nich wszy. Wesz składa 5-10 jaj dziennie. Po 6-8 dniach wylęgają się z nich larwy, które po kolejnych 10 dniach przekształcają się w postać dorosłą pasożyta – wesz głowową.
Gnidy we włosach:
Jak wyglądają gnidy we włosach
Gnidy mają od 0,5 do 1,5 mm długości. Są owalne, lśniące i mają kolor białawy lub żółtawy. Jednym końcem są mocno przyczepione do włosów. Bardzo trudno je z nich zdjąć, dlatego ich usunięcie może nastręczać problemów. Poniżej zobaczysz, jak wyglądają gnidy we włosach – są to malutkie jasne i owalne punkty, które najlepiej widoczne są na ciemnych włosach. U blondynów trudniej je zauważyć.
Gnidy we włosach dziecka fot. Adobe Stock
Wesz wygląda inaczej i nie sposób pomylić jej z gnidą – jest zdecydowanie większa i ma nóżki. Poza tym porusza się (w przeciwieństwie do nieruchomych gnid).
Gnidy a łupież
Łupież to płaskie białe lub żółtawe łuseczki złuszczonego naskórka głowy. Są płaskie o nieregularnych kształcie i różnej wielkości. W przeciwieństwie do gnid luźno leżą między włosami (większe płatki naskórka mogą otaczać włos), więc z łatwością daje się je z nich wytrząsnąć. Potrząsanie włosami nie wpływa na rozmieszczenie gnid – one nie osypują się z włosów.
Zaawansowany łupież atakuje całą skórę głowy, podczas gdy gnidy najczęściej rozlokowane są na włosach za uszami i nad karkiem. Bardzo rzadko wszy umieszczają gnidy we włosach na czubku głowy.
Jak pozbyć się gnid z włosów – środki apteczne
Najczęściej stosuje się specjalne preparaty na wszy. Jednak najskuteczniej zabijają one dojrzałą i larwalną postać tych pasożytów, więc leczenie trzeba powtórzyć po 7-10 dniach, aby wyeliminować larwy i wszy, które przetrwały i wykluły się z gnid po pierwszym zastosowaniu preparatu. Po każdej aplikacji trzeba z włosów wyczesać zauważone gnidy.
Czasami jednak zdarza się, że wszy okazują się odporne na środek, który miał je zwalczyć. Wtedy należy zmienić preparat (powinien mieć inną substancję czynną) lub spróbować domowych sposobów na wszy i gnidy we włosach.
Domowe sposoby na wszy i gnidy
1. Ocet jabłkowy truje i suszy gnidy we włosach
Ocet trzeba rozcieńczyć w ciepłej wodzie w proporcji 1:1, a następnie wetrzeć mieszankę we włosy na całej głowie. Po 10-15 minutach głowę trzeba spłukać. Ocet jabłkowy truje wszy i sprawia, że łatwiej jest wyczesać gnidy z włosów. Zabieg warto powtarzać co kilka dni, aż dziecko przestanie się drapać, a gnidy we włosach przestaną być widoczne.
2. Olejki eteryczne odstraszają i trują wszy i gnidy we włosach
Wybrany olejek: lawendowy, kokosowy, anyżowy, z drzewa herbacianego lub jaśminowy należy wymieszać z oliwą. Na pięć łyżek oliwy warto wkroplić 20 kropli olejku eterycznego. Mieszankę wciera się we włosy i zostawia na 40 minut. Po tym czasie głowę trzeba umyć szamponem, a następnie spróbować wyczesać gnidy. Zabieg można powtórzyć po 5 i 10 dniach, a następnie profilaktycznie dodawać olejek eteryczny do szamponu.
3. Czosnek truje gnidy we włosach i wszy
Duży ząbek czosnku trzeba przepuścić przez praskę, zalać szklanką mocno ciepłej wody, a następnie odstawić na 6-8 godzin. Później czosnkową wodą można spryskiwać włosy albo zrobić z niej wcierkę we włosy i skórę głowy. Po 6-8 godzinach głowę trzeba umyć. Niestety sposób jest czasochłonny, a zapach czosnku trudno zmyć nawet mocno pachnącym szamponem.
4. Prostownica lub żelazko do włosów suszą gnidy
Zastosowanie tych akcesoriów pozwoli gnidy dosłownie upiec. Jeśli w działanie wysokiej temperatury trafi także wesz to i ona ulegnie zniszczeniu i wysuszeniu. Dodatkowy bonus: włosy po zastosowaniu prostownicy stają się gładsze, więc łatwiej z nich później wyczesać suche gnidy. Jedyny minus jest taki, że zbyt bliskie umieszczenie przy skórze (a tam często umocowane są gnidy) prostownicy czy żelazka do włosów może powodować nieprzyjemne parzące uczucie w skórze głowy.
Jak wyczesać gnidy z włosów
Wszystkie wymienione wyżej sposoby unieszkodliwiają wszy i gnidy. Niestety nie sprawiają, że jaja wszy same od włosów odpadną. Dlatego po każdym zabiegu trzeba gnidy wyczesywać. Do tego celu służą specjalne grzebienie o bardzo wąsko ustawionych metalowych zębach. Wyczesywanie trzeba przeprowadzać nad gazetą lub koszem na śmieci i po zakończonym zabiegu je zlikwidować (np. zgniatając je twardą powierzchnią - paznokciem, nożem - usłyszysz wtedy charakterystyczny odgłos pękania).
Najpierw włosy trzeba rozczesać zwykłym grzebieniem. Następnie warto nałożyć na włosy odżywkę, która zwiększy poślizg – zabieg będzie mniej bolesny. Przy użyciu specjalnego grzebyka należy dokładnie przeczesywać pasmo włosów po paśmie – od skóry głowy aż po końce włosów. Po każdym przejechaniu grzebieniem trzeba go obetrzeć papierem. Przeczesywanie pasma powtarza się, aż na papierze nie będą znajdowały się gnidy i wszy.
Podczas przeczesywania włosy powinny znajdować się jak najbliżej nasady zębów grzebienia. Tam jest między nimi najmniejszy odstęp, dzięki czemu gnidy i owady zostaną skuteczniej sczesane z włosów.
Cały zabieg może trwać od 30 minut nawet do kilku godzin – wszystko zależy od gęstości i długości włosów. Przy bardzo długiej i gęstej czuprynie proces usuwania gnid z włosów będzie bardzo czasochłonny, dlatego czasami warto skrócić fryzurę, aby sobie ułatwić zadanie. Po dokładnym wyczesaniu gnid z włosów trzeba głowę umyć. Po wysuszeniu fryzury warto zrobić przegląd, czy faktycznie udało się usunąć gnidy z włosów.
Dodatkowe działania przeciwko wszom i gnidom
Wszystkie ubrania i pościel trzeba wyprać w maksymalnej temperaturze, jaką zniosą tkaniny. Jeśli tego się nie zrobi, żywe wszy i gnidy, które na nie spadły, mogą z powrotem dostać się na głowę dziecka i problem z wszawicą zacznie się od początku. Warto też podjąć dodatkowe działania zwalczające wszawicę w domu.
Więcej o wszawicy: