Reklama

Z danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że najwięcej zachorowań na grypę jest wśród dzieci w wieku 0-4 i 5-14 lat. Problemem nie jest jednak sama grypa, tylko jej powikłania, które mogą być groźne. Czy jednak warto szczepić dziecko?

Reklama

1. Szczepionka jest zalecana

Szczególnie dzieciom z chorobami przewlekłymi, jak astma, choroby układu krążenia, układu oddechowego. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i polski Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych (ACiP) zaleca też szczepienie zdrowym dzieciom po skończeniu 6. miesiąca życia. Szczególnie, jeśli malec jest "chorowitkiem", który często zapada na infekcje dróg oddechowych.

Uwaga: Ostateczną decyzję podejmują rodzice wspólnie z lekarzem, ale porozmawiaj z nim na ten temat.

2. Szczepionka nie powoduje grypy

Bo nie może: w szczepionce jest tylko fragment wirusa, który nie może wywołać choroby.

Jednak przeciwciała przeciw grypie pojawiają się dopiero po 7 dniach od szczepienia. W tym czasie dziecko może zachorować na grypę, jeśli się od kogoś zaraziło (np. w przychodni).

3. Szczepić można się tylko przed sezonem

Nie. Zaszczepić się można zawsze. Najlepiej to jednak zrobić przed sezonem: wtedy nie ma ryzyka, że dziecko zarazi się zanim w jego organizmie powstaną przeciwciała przeciw grypie.

4. Szczepić można tylko dzieci zdrowe

Szczepione dziecko nie powinno mieć kataru, kaszlu, gorączki, bólu gardła. Jeśli ma, szczepienie trzeba odłożyć.

5. Szczepione dziecko na pewno nie zachoruje

Nie. Dziecko może zachorować: istnieje ponad 200 wirusów dróg oddechowych, które mogą wywołać objawy podobne jak grypa. Może się też zdarzyć, że zaszczepione dziecko zachoruje na grypę: bo trzeba pamiętać, że w szczepionce jest fragment wirusa z ubiegłego sezonu grypowego. Nawet jednak jeśli dziecko zachoruje, to przebieg choroby będzie lżejszy. I nie dojdzie do powikłań grypy, które są poważniejsze niż sama choroba.

Reklama

Zobacz też: Grypa: jak szybko pomóc dziecku

Reklama
Reklama
Reklama