Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko chore na grypę
Fotolia
Zdrowie

Grypa: jak szybko pomóc dziecku

Grypy nie wolno lekceważyć. Nie tylko ona jest groźna, ale i powikłania po niej. Chore dziecko musi być pod szczególną opieką.
Nie pomyl grypy z przeziębieniem. Przeziębione dziecko zwykle ma katar, boli je gardło, może kasłać i mieć niewysoką gorączkę (do 38 stopni C). Gdy choruje na grypę, gorączka jest wyższa (nawet powyżej 40 stopni C), dochodzą też bóle głowy i mięśni, dreszcze. Dziecko  nie chce jeść, pić, jest zmęczone, "leje się przez ręce". Jak mu pomóc, jeśli to rzeczywiście grypa?
 

1. Połóż dziecko do łóżka

Oczywiście nie może iść do żłobka czy przedszkola. Najlepiej, jeśli będzie leżeć w łóżku i jak najwięcej odpoczywać.
 

2. Zmierz gorączkę

Jeśli przekracza 38 stopni C, obniżaj ją, podając środki z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol, Panadol Baby) lub ibuprofenem (Ibufen, Nuforen, Ibum). Mogą być w syropie lub w czopkach. Leki z paracetamolem podaje się co 4-6 godzin (nie więcej niż 4 razy w ciągu doby). Leki z ibuprofenem można podawać co 6-8 godzin.
Uwaga: dzieciom do 15. roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy (ich podawanie może spowodować zespół Reye’a. Zdarza się on rzadko, ale może spowodować uszkodzenie komórek mózgu, wątroby, a także zgon.
 

3. Podawaj mu duże ilości picia

To ważne, by dziecko się nie odwodniło. Najlepsza jest woda nisko- i średniosmineralizowana, herbatki owocowe.
 

4. Lecz katar 

Do nosa zakraplaj środki nawilżające błonę śluzową nosa i ułatwiające pozbycie się wydzieliny (sól fizjologiczna, preparaty zawierające wodę morską), a jeśli to konieczne także krople na katar zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.
 

5. Ulżyj przy kaszlu

Najczęściej na początku infekcji występuje suchy kaszel. Przy wystąpieniu suchego i męczącego kaszlu można stosować środki przeciwkaszlowe.
 

6. Skontaktuj się z lekarzem

To konieczne, jeśli podejrzewasz grypę u niemowlęcia. Kontakt z lekarzem jest też konieczny, gdy grypa przebiega ciężko lub istnieje ryzyko, że tak się stanie. Lekarz może zalecić wykonanie badania sprawdzającego, czy dziecko rzeczywiście ma grypę (pobiega się wymaz z gardła lub nosa i sprawdza, czy znajduje się w nim wirus grypy). Jeśli okaże się, że to grypa, lekarz może zapisać środki przeciwwirusowe. Najlepiej jeśli zostaną zastosowane najpóźniej w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Są sprzedawane na receptę, wyłącznie na zlecenie lekarza. 
Uwaga: Jeśli u niemowlęcia temperatura przekracza 39 stopni C, dziecko nie chce jeść ani pić lub dołączają się inne objawy (wymioty, biegunka), jak najszybciej musisz jechać z nim do szpitala lub wezwać pogotowie.
 

Domowe sposoby na przeziębienie - film

wakacyjna apteczka
Fotolia
Czas wolny
Co spakować do wakacyjnej apteczki
Nie zawsze tam, dokąd jedziecie, jest apteka, w dodatku otwarta przez 24 godziny na dobę. Dlatego do wakacyjnej apteczki spakuj leki, które mogą się przydać na wakacjach.

Wakacyjna apteczka , i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha , ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje ?  Leki na gorączkę Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy .  Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem  także leczą stan zapalny . Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru!  Leki na katar Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia. Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także l eki obkurczajace śluzówkę nosa , takie jak Nasivin, Otrivin. Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa. Leki na ból gardła Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło . Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar. Leki na chorobę lokomocyjną Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i  źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np. Locomotiv,...

Grypa u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Grypa u dzieci – objawy, przebieg, leczenie. Ile trwa grypa u dzieci? Kiedy do lekarza?
Grypa u dzieci może skutkować groźnymi powikłaniami. Bywa mylona z przeziębieniem i bagatelizowana, a jej szybki postęp może prowadzić do zagrożenia życia dziecka. Zwykle leczy się objawy grypy, ale w niektórych wypadkach choroba wymaga leczenia specjalistycznego – wyjaśnia znakomity pediatra kardiolog dziecięcy dr Piotr Łapa.

Grypa u dzieci może mieć groźny i piorunujący przebieg. Im młodsze dziecko i mniej sprawny układ odpornościowy, tym powikłania po grypie mogą być poważniejsze. Rodzice powinni znać objawy grypy u dzieci, a także umieć odróżnić grypę od przeziębienia. To ważne, by w porę trafić do lekarza i rozpocząć leczenie. Spis treści: Grypa u dzieci: przyczyny i pierwsze objawy Grypa u dzieci: kiedy do lekarza? Grypa u dzieci: leczenie Domowe sposoby na grypę u dzieci Czy dziecko z grypą powinno leżeć? Ile trwa grypa u dzieci? Powikłania po grypie u dzieci Rekonwalescencja po grypie u dziecka Szczepienie przeciw grypie Grypa u dzieci: przyczyny i pierwsze objawy Przyczyną grypy u dzieci jest zarażenie się wirusem grypy typu A lub B. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Pierwsze objawy grypy u dziecka można łatwo pomylić z przeziębieniem , ale w porównaniu do niego grypa trwa dłużej, a jej przebieg jest ostrzejszy. Choroba atakuje również górne drogi oddechowe. Grypa u dzieci zaczyna się zazwyczaj od kaszlu (bez kataru). Dziecko może wymiotować, mieć wysoką gorączkę. Przy grypie u dziecka może wystąpić ból brzucha i ból nóg. Pozostałe objawy grypy u dzieci to: ból głowy, ból gardła, bóle mięśni i stawów, zatkany nos, katar z płynną wydzieliną, gorączka, dreszcze,   Objawy grypy u dziecka mogą bardzo gwałtownie narastać. Dotyczy to nie tylko grypy, ale też innych infekcji. „Dziecko, które rano było zdrowe, w południe może być chore, wieczorem ciężko chore, a nawet umierające. Zdarzają się sytuacje, kiedy liczy się każda minuta” – podkreśla nasz ekspert, dr Piotr Łapa, kardiolog dziecięcy. Grypa u dziecka: kiedy do lekarza? Jeśli dziecko ma grypę, trzeba udać się z nim do lekarza, kiedy mimo leżenia w łóżku i leczenia...

co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka , nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Co na gorączkę u dziecka? Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne , dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka . Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy? Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C . Kolejne dawki podawaj regularnie: paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę; ibuprofen - 3–4 dawki na dobę. Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza. Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby , która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz