Imbir na przeziębienie – jak stosować? Przepis na syrop i herbatę
Imbir na przeziębienie to skuteczny domowy sposób na katar, kaszel i inne objawy infekcji dróg oddechowych. Działa rozgrzewająco. Może być stosowany nie tylko na dolegliwości przeziębieniowe, ale także problemy trawienne.
Imbir na przeziębienie to naturalny składnik, który można stosować w formie syropu, naparu czy herbaty. Działa on antywirusowo, antybakteryjnie, pobudza krążenie, rozgrzewa i wzmaga potliwość - pozwala więc szybciej „wygrzać” objawy przeziębienia. Jednak jest on skuteczny nie tylko przy dolegliwościach przeziębieniowych, ale także przy leczeniu objawów kaszlu z białą wydzieliną, bólu miesiączkowego, zatrucia pokarmowego oraz wymiotów, nudności (także ciążowych) i biegunek. Nie zaleca się picia naparu z imbiru przy gorączce ze względu na właściwości rozgrzewające imbiru.
Spis treści:
1. Imbir na przeziębienie - jak stosować?
- Mikstura: imbir, czosnek, miód, cytryna
- Syrop z imbiru, cytryny i miodu z czosnkiem - przepis
- Herbata z imbirem na przeziębienie
2. Imbir na przeziębienie dla dzieci
Imbir – jak stosować na przeziębienie?
Imbir w czasie przeziębienia może być stosowany w formie syropu, herbaty z dodatkiem korzenia imbiru lub mikstury pełnej przeciwutleniaczy i witamin, która szybko zniweluje osłabienie, złagodzi ból gardła, kaszel czy katar.
Mikstura: imbir, czosnek, miód, cytryna
Ta prawdziwa bomba witaminowa błyskawicznie złagodzi dolegliwości grypowe i przeziębieniowe. Czosnek i miód to znane od dziesiątek lat rozwiązanie na przeziębienie. Stworzony z nich syrop, wzbogacony dodatkowo o cytrynę i imbir, nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Cytryna wprowadzi do mieszanki bogactwo witaminy C, czosnek jest pełen właściwości przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Imbir z miodem z kolei mają działanie antybakteryjne.
Jak przygotować napar z imbiru, czosnku, miodu i cytryny?
Na kubek mikstury z imbiru na przeziębienie potrzebne będą:
- korzeń imbiru (ok. 2-3 cm)
- ząbek czosnku
- łyżka miodu
- sok z połowy cytryny
Przygotowanie:
Kłącze imbiru obierz ze skórki i drobno pokrój lub zetrzyj na tarce. Dodaj posiekany lub przeciśnięty przez wyciskarkę ząbek czosnku. Imbir i czosnek zalej w kubku gorącą wodą. Przykryj kubek i zostaw na 10-15 minut, żeby mikstura nabrała mocy. Następnie dodaj sok z cytryny i miód (pamiętaj, że jeśli dodasz cytrynę i miód do wrzątku, stracą swoje lecznicze właściwości!). Opcjonalnie, dla wzmocnienia działaniu naparu z imbiru, dodaj do mikstury odrobinę kurkumy.
Syrop z imbiru, cytryny i miodu z czosnkiem - przepis
Syrop z imbiru będzie świetnym, naturalnym lekarstwem na infekcje zwłaszcza u małych dzieci (powyżej 1. roku życia) i kobiet w ciąży, u których stosowanie antybiotyków może być ryzykowne. Należy to jednak skonsultować wcześniej z lekarzem.
Aby przygotować syrop, będziesz potrzebować:
- dwa ząbki czosnku (najlepiej wyciśniętego w prasce)
- łyżkę startego imbiru
- trzy łyżki miodu
- dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać, przelać do słoiczka i odstawić na około dobę. Po tym czasie „lekarstwo” będzie gotowe do spożycia. Kiedy pojawią się objawy infekcji, należy stosować dwie łyżeczki takiego syropu dziennie. Można też spożywać jedną łyżeczkę dziennie, aby wzmocnić odporność i działać profilaktycznie.
Herbata z imbirem na przeziębienie
Herbata z imbirem na przeziębienie to stary, sprawdzony sposób na walkę z infekcjami przeziębieniowymi i grypowymi. Do gorącego napoju wystarczy dodać kilka plasterków imbiru, aby wzbogacić herbatę w działanie antybakteryjne i antywirusowe. Możesz dodatkowo dodać odrobinę miodu, kilka goździków i kardamon.
Imbir na przeziębienie dla dzieci
Dzieci mogą spożywać imbir w niewielkich ilościach, jednak warto skonsultować podawanie syropu czy herbaty z imbirem z lekarzem rodzinnym. Imbir nie powinien być spożywany przez dzieci poniżej 1. roku życia. Warto też unikać profilaktycznego stosowania imbiru u dziecka i zachować podawanie go wyłącznie na okazje, kiedy pojawiają się pierwsze objawy grypy lub przeziębienia. Pamiętaj też, żeby nigdy nie podawać miodu dzieciom, które nie ukończyły roku!
Zobacz też: