miód na przeziębienie
Adobe Stock
Zdrowie

Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?

Nie wiesz, czy warto stosować miód na przeziębienie? Naukowcy pomagają podjąć decyzję. Ten bardzo popularny od lat naturalny domowy lek na kaszel czy ból gardła może działać lepiej niż niektóre apteczne lekarstwa. Sprawdź, jaki jest najlepszy miód na przeziębienie!

Miód to popularny domowy lek często stosowany podczas przeziębienia. Mimo jego powszechnego stosowania i polecania również przez lekarzy, istniały wątpliwości dotyczące tego, czy rzeczywiście jest skuteczny. Naukowcy z Oxford University Medical School oraz Nuffield Department of Primary Care Health Sciences przeanalizowali 14 badań dotyczących stosowania miodu, w tym dziewięć, w których brały udział dzieci. Wnioski, jakie płyną z dokonanej metaanalizy (jej wyniki opublikowano w sierpniu 2020 roku w British Medical Journal), pokazują, że stosowanie miodu podczas przeziębienia może przynieść lepszy efekt leczniczy niż sięganie po niektóre preparaty dostępne w aptece bez recepty. 

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy? [WIDEO]

Jak działa miód na przeziębienie?

Od dawna zwracano uwagę, że miód działa hamująco na rozwój zarazków. Autorzy wspomnianej wyżej metaanalizy podkreślają, że miód jest substancją złożoną i niejednorodną, stąd bierze się trudność w ustaleniu, w jakim stopniu łagodzi on objawy przeziębienia u osób z różnych grup wiekowych. Analiza 14 badań (i ponad 1700 przypadków w nich opisanych) pokazuje, że miód pomaga w leczeniu bólu gardła, kaszlu i zatkanego nosa. 

Jedno z analizowanych badań pokazało, że u osób, które leczyły przeziębienie miodem, czas trwania objawów infekcji ulegał skróceniu o jeden do dwóch dni. Badacze zwrócili również uwagę, że miód jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu kaszlu (jego częstotliwości i nasilenia).

Ze względu na pewne nieścisłości, które ujawnili autorzy metaanalizy we wcześniejszych badaniach, wysunięte wnioski wymagają jeszcze potwierdzenia w badaniach z placebo.

Czy miód na przeziębienie jest bezpieczny dla dzieci?

Co najważniejsze – stosowanie miodu podczas przeziębienia jest bezpieczne. Produkt ten można podawać nawet małym dzieciom. Miód nie jest zalecany jedynie niemowlętom ze względu na ryzyko zatrucia toksyną botulinową (organizmy niemowląt sobie z nią nie radzą). Unikać miodu powinny również osoby, które są na niego uczulone. W pozostałych przypadkach warto się nim wspomagać, szczególnie jeśli dziecko przeziębiło się i ma męczący kaszel.

Z przeprowadzonego w Izraelu badania wynika, że podawanie dzieciom miodu pół godziny przed snem powoduje u przeziębionych maluchów osłabienie kaszlu (maleje jego częstotliwość i nasilenie). Chore dziecko poza tym śpi spokojniej, co sprzyja jego zdrowieniu. 

Jaki miód na przeziębienie wybrać?

Każdy rodzaj miodu może wpływać w mniejszym lub większym stopniu na łagodzenie kaszlu, ponieważ działa on osłaniająco na śluzówkę gardła i łagodzi objawy nocnego kaszlu podczas przeziębienia u dzieci. Wyniki amerykańskiego badania z 2007 roku wykazały jednak, że najlepszym miodem na przeziębienie jest miód gryczany.

Miód gryczany ma prawdopodobnie silniejsze właściwości antybiotyczne od pozostałych rodzajów miodu. Zawiera on (podobnie jak miód spadziowy i lipowy) enzym (lizozym), który jest w stanie zniszczyć ściany komórkowe bakterii. Ma również bardziej wyrazisty (specyficzny) smak, przez co może być trudniej akceptowalny, szczególnie przez dzieci. 

Miód na przeziębienie – jak go stosować? 

Miód na przeziębienie można stosować, dodając go np. do herbaty – poza swoimi zdrowotnymi właściwościami, świetnie sprawdzi się także jako zdrowszy zamiennik cukru. W walce z kaszlem i katarem warto spróbować też miodu pod inną postacią.

  • Mleko z miodem na przeziębienie sprawdzi się doskonale! Możecie też dodać do niego jeszcze czosnek (który też zawiera wiele cennych właściwości!) i zrobić mleko z miodem i czosnkiem.
  • Mniej znanym połączeniem, które również polecamy, jest miód z kurkumą na przeziębienie z dodatkiem mleka. Jest to tzw. złote mleko.


Zobacz też:

przetwory z czarnego bzu
Adobe Stock
Żywienie
Przetwory z czarnego bzu na grypę, przeziębienie i kaszel
Przetwory z czarnego bzu pomagają zwalczać objawy infekcji: katar, kaszel i gorączkę. Polecane są też osobom, które mają problemy skórne i reumatyczne. Mogą je spożywać kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci.

Czarny bez zawiera wiele cennych witamin, dlatego warto po niego sięgnąć w trakcie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Jego czarne jagody świetnie nadają się na różnego rodzaju soki, dżemy lub konfitury. Owoce tej rośliny dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Po zbiorze koniecznie trzeba odrzucić niedojrzałe owoce, zachowując do zrobienia przetworów tylko najciemniejsze jagody. Te jaśniejsze, zielonkawe zawierają glikozyd – sambunigrynę, która może wywołać lekkie zatrucie objawiające się nudnościami, a także wymiotami. Spis treści: Przepisy na przetwory z czarnego bzu Dlaczego warto jeść przetwory z czarnego bzu Kto może jeść przetwory z czarnego bzu Przepisy na przetwory z czarnego bzu Przetwory z owoców czarnego bzu zazwyczaj się gotuje i słodzi: tak przygotowane nie są kwaśne ani gorzkie. Ponieważ bez zawiera mało pektyn, przetwory z niego są „lejące’’, dlatego, jeżeli chcesz otrzymać gęsty dżem lub marmoladę, powinnaś dodać do owoców czarnego bzu inne owoce zawierające sporo pektyn , np. jabłka, gruszki lub pigwę. Ewentualnie możesz dłużej gotować przetwór (zredukuje się zawarta w nim woda), ale w ten sposób stracisz więcej wartości odżywczych owocu. 1. Dżem z czarnego bzu Składniki: 1 kg dojrzałych owoców czarnego bzu, 1 kg cukru, 1 szklanka wody. Przygotowanie: 1. Owoce czarnego bzu oczyść z twardych części, umyj i wrzuć do garnka, zalewając je szklanką wody. 2. Gotuj na małym ogniu, a kiedy owoce puszczą trochę soku, dodaj cukier. 3. Mieszaj, aż dżem nabierze gładkiej, gęstej konsystencji. 4. Przełóż dżem do szklanych słoiczków i pasteryzuj przez 15 minut. 5. Odwróć słoiki do góry dnem i poczekaj do wystygnięcia. 6. Przenieś dżem do chłodnej piwnicy. 2. Marmolada z czarnego bzu z dodatkiem jabłek Składniki: 1 kg dojrzałych owoców...

przeziębienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Przeziębienie w ciąży: przyczyny, objawy, sposoby + zakazane leki
Przeziębienie w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, wymaga ostrożności – ciężarne nie mogą przyjmować wielu leków, a nawet te dozwolone powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Skuteczne bywają jednak domowe sposoby na przeziębienie w ciąży, np. syrop z cebuli czy inhalacje.

Przeziębienie w ciąży jest nie lada wyzwaniem dla przyszłych mam. Przede wszystkim dlatego, że kobiety ciężarne nie mogą stosować większości leków, które zazwyczaj bierze się, by złagodzić objawy przeziębienia. Nie jesteś jednak kompletnie bezradna. Z powodzeniem możesz wypróbować niektóre znane od lat domowe sposoby na przeziębienie i zażywać niektóre leki w ciąży . Ważne, aby zacząć działać szybko, żeby infekcja nie miała szans się rozwinąć. Spis treści: Czy przeziębienie w ciąży jest groźne? Przeziębienie w ciąży: objawy Przeziębienie w ciąży: leczenie Przeziębienie w ciąży: jakie leki można brać? Przeziębienie w ciąży: czego unikać? Przeziębienie w ciąży: kiedy udać się do lekarza? Przeziębienie w ciąży: a co jeśli to jednak grypa? Jak uniknąć przeziębienia w ciąży? Czy przeziębienie w ciąży jest groźne? Przeziębienie w ciąży to najczęstsze schorzenie, które przytrafia się przyszłym mamom (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Chociaż samo przeziębienie nie należy do groźnych chorób, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może prowadzić do poważnych powikłań. Podczas przeziębienia w ciąży najważniejsze jest przebywanie pod opieką lekarza, niestosowanie leków zabronionych w ciąży oraz odpoczynek.  Silne przeziębienie w ciąży może być najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze. To właśnie w tych miesiącach formują się główne narządy płodu. Z tego powodu we wczesnej ciąży powinno się, w ramach możliwości, unikać miejsc, w których łatwo może dojść do zarażenia i zachować szczególną ostrożność w komunikacji miejskiej, kinach, centrach handlowych czy innych skupiskach ludzi. Przeziębienie w ciąży: objawy Pierwsze objawy przeziębienia w ciąży pojawiają się zazwyczaj po kilkunastu godzinach od kontaktu z wirusem....

maść rozgrzewająca dla dzieck
Zdrowie
Maść rozgrzewająca dla dzieci na przeziębienie – kiedy stosować?
Maść rozgrzewająca dla dzieci może zawierać różne składniki i to właśnie od nich zależy, kiedy możemy zastosować ją u dziecka. Najlepiej nie robić tego bez porozumienia z lekarzem. Wyjaśniamy dlaczego.

Maści rozgrzewające dla dzieci zwykle są stosowane przy przeziębieniu połączonym z katarem lub kaszlem. Rodzice często sięgają po nie, żeby ułatwić choremu maluchowi oddychanie i przyspieszyć zdrowienie. Używają ich do smarowania różnych części ciała – klatki piersiowej, pleców, a także stóp. Skład maści rozgrzewających jest bardzo różny i ma duży wpływ na to, od jakiego wieku można je stosować. Niektórych maści nie należy używać u niemowląt i maluchów, które nie skończyły 3. roku życia. Maść rozgrzewająca – jak wybierać? W składzie maści rozgrzewających dla dzieci występują różne substancje. Można znaleźć w nich mentol, olejek eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy, rumiankowy, lipowy, balsam peruwiański, kamforę. Maści zawierających kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia . W przypadku pozostałych składników też należy zachować ostrożność – wiele z nich może uczulać. Ostrożni powinni być rodzice nie tylko dzieci z objawami alergii, ale również ci, którzy sami się z nią zmagają. Alergia u dzieci bardzo często jest dziedziczna, a jej objawy u malucha mogą się dopiero ujawnić. Jaka maść dla niemowlaka? Informacje o wieku dziecka, od którego można stosować maść rozgrzewającą, zwykle znajdują się na opakowaniu (nigdy nie smaruj malucha maścią rozgrzewającą przeznaczoną dla dorosłych!). Przed zastosowaniem konkretnego środka najlepiej zapytaj o opinię lekarza. Pediatrzy zwykle odradzają stosowanie maści rozgrzewających u niemowląt, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia – najmłodsze dzieci mają niedojrzałą skórę, która silniej absorbuje naniesione na nią maści, kremy, żele. To sprawia, że działanie preparatu może być silniejsze, może doprowadzić też do podrażnienia skóry . Ostrożność należy zachować przy sięganiu po wszelkie domowe sposoby leczenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj