Gołębie bardzo dobrze przystosowały się do życia w aglomeracjach – najlepszym tego dowodem jest ich duża liczba w dużych polskich miastach, podczas gdy w małych są w zasadzie nieobecne. Dlaczego gołębi jest tak dużo? Przede wszystkim ze względu na łatwość w dostępie do pożywienia, mnogość miejsc do gniazdowania i brak naturalnych drapieżników. Mieszkańcy miast odczuwają jednak na własnej skórze negatywne konsekwencje nadmiaru tych ptaków.

Reklama

Nadmiar gołębi to kłopot, bo…

Wcale nie twierdzimy, że w miastach nie powinno być gołębi. Niedobrze jest jednak, jeśli jest ich zbyt wiele. Dlaczego ich nadmiar jest kłopotliwy?

  • Duża ilość gołębi pozostawia po sobie dużą ilość odchodów – widać to dobrze w miejscach, w których ptaki często przebywają. Ptasie fekalia są szkodliwe nie tylko dla fasad budynków, także zabytkowych, ale też dla parapetów i karoserii samochodów, bo powodują ich szybszą korozję.
  • Gołębie w zbyt dużej ilości mogą też być niebezpieczne dla zdrowia ludzi – ich odchody to wylęgarnia wirusów, grzybów i bakterii, w tym m.in. salmonelli. Na gołębiach bytują też pasożyty, np. ptaszyńce czy obrzeżki, które same w sobie są niebezpieczne dla zdrowia, a kontakt z nimi może skutkować zarażeniem się boreliozą, czyli chorobą, którą przenoszą kleszcze. Chorobami przenoszonymi przez gołębie i ich pasożyty szczególnie łatwo zarazić się mogą osoby z obniżoną odpornością, w tym dzieci i seniorzy.

Dlaczego nie należy karmić gołębi latem?

Naturalnie gołębie żywią się ziarnami i innymi fragmentami roślin. Latem mają więc aż nadto pokarmu nawet w mieście! Mimo to chętnie korzystają z dobroci ludzi, ponieważ jak wszystkie zwierzęta wybierają najłatwiejszą drogę, by zdobyć pożywienie. A ponieważ mieszkańcy miast lubią pomagać ptakom lub też uważają to za dobrą zabawę, populacja gołębi rośnie niezwykle szybko. Cierpią na tym miasta, bo gołębie coraz bardziej je zanieczyszczają, ale także same ptaki, które rozleniwione tracą naturalny instynkt przetrwania.

Pamiętaj, że karmienie miejskich ptaków resztkami chleba czy bułek jest błędem – zawierają one sól, a także inne dodatki do pieczywa (spulchniacze czy konserwanty), które zwyczajnie szkodzą ptakom. Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, rób to tylko zimą i wybierz specjalne mieszanki ziarna - są dostępne w sklepach zoologicznych.

Reklama

Zastanów się więc dwa razy, zanim zaproponujesz dziecku atrakcję w postaci karmienia gołębi podczas letniego spaceru. Warto natomiast dokarmiać ptaki w miastach zimą. Nie tylko pomożesz ptakom przetrwać chłodne miesiące, ale także nauczysz dziecko szacunku do przyrody i troski o nią. A to niezwykle ważna nauka.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama