Kaszel krtaniowy bywa nazywany szczekającym ze względu na to, że przypomina właśnie szczekanie. Nie jest to typowy kaszel suchy, ale jest rodzajem kaszlu suchego. Pojawia się najczęściej przy zakażeniu strun głosowych, tchawicy i oskrzeli. Jak z nim walczyć?

Reklama

Kaszel krtaniowy: przyczyny

Szczekający kaszel może pojawić się w każdym wieku, nawet u niemowląt. Najczęściej jednak dotyka dzieci w wieku szkolnym. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Należą do nich:

  • infekcja krtani (towarzyszą jej objawy typowe dla przeziębienia),
  • wady wrodzone krtani (wówczas specyficzny kaszel widoczny jest już u noworodka),
  • refluks przełyku,
  • połknięcie ciała obcego (wówczas kaszel pojawia się nagle, twarz się zaczerwienia. W przypadku trudności z oddychaniem należy wykonać tracheotomię),
  • inne urazy krtani.

Kaszel krtaniowy: objawy

Kaszel krtaniowy jest niezwykle uciążliwy. Jest suchy, duszący i przypomina szczekanie psa. Towarzyszą mu:

  • chrypka,
  • świsty,
  • duszności,
  • problemy z mówieniem.

Kaszel szczekający: leczenie

U noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia konieczna bywa hospitalizacja. Kaszel i towarzyszący mu ból gardła mogą znacznie utrudniać przyjmowanie płynów, a nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Starsze dzieci można leczyć w warunkach domowych.

Skuteczny na ten rodzaj kaszlu jest syrop prawoślazowy. Działa przeciwzapalnie i nawilża śluzówki. Jeśli doszło do zapalenia krtani, wówczas lekarz może przepisać sterydy (dla dzieci w postaci wziewnej), które przeciwdziałają dusznościom.

Domowe sposoby na szczekający kaszel u dziecka

Pomocne w walce z kaszlem krtaniowym jest unikanie suchego powietrza w mieszkaniu. Zimą należy często wietrzyć pomieszczenia, a latem korzystać z nawilżacza powietrza, jeśli wilgotność w mieszkaniu nie jest wystarczająca.

Łagodząco na suchy kaszel działa np. miód. Można podawać go dziecku po prostu na łyżeczce lub dodawać np. do herbaty, pamiętając jedynie, by nie wkładać miodu do wrzątku, ponieważ wówczas traci on cenne wartości odżywcze.

Inhalacje z soli fizjologicznej – to kolejny sposób na walkę ze szczekającym kaszlem. Warto zaopatrzyć się w nebulizator i ampułki z solą fizjologiczną i stosować je zawsze, gdy tylko pojawi się infekcja. Dzięki temu wiele chorób nawet nie będzie miało szans poważniej się rozwinąć.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama