Małe dzieci łatwo zapadają na różne choroby, ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się nagle i większość z nich to choroby typowe dla wieku dziecięcego. Ale są przypadki, kiedy musisz błyskawicznie wezwać pogotowie i w miarę możliwości sama pomóc dziecku. Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale lepiej wiedzieć, jak na nie reagować.

Reklama

Drgawki i kłopoty z oddychaniem u dziecka

Dziecko wywraca do góry oczka, mocno się ślini, jego ciało jest wiotkie lub sztywne. Mocno drży, może mieć kłopoty z oddychaniem. Dziecko prawdopodobnie ma drgawki. Ich przyczyną jest najczęściej szybko narastająca gorączka. Niedojrzały mózg maluszka reaguje tak na nagły wzrost temperatury.

Co możesz zrobić? Przenieś dziecko na łóżko lub inne miękkie podłoże. Ułóż na boczku z głową poniżej tułowia. Wyjmij mu z buzi smoczek lub, jeśli właśnie jadł, resztki pokarmu. Rozepnij ubranko przy szyi. Nie staraj się na siłę ograniczać ruchów maleństwa – nie przytulaj go, nie łap za rączki. Usuń tylko wszystkie przedmioty leżące w jego zasięgu, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. W żadnym wypadku nie kąp go, nie dawaj nic do jedzenia ani picia – dziecko mogłoby się zakrztusić.

Wysoka gorączka u dziecka

Dziecko ma temperaturę powyżej 39°C. Jest rozpalony, rozdrażniony lub apatyczny, traci apetyt. Ma kaszel, biegunkę, wymioty.

Tak duża gorączka w 90 proc. przypadków jest spowodowana infekcją wirusową. Wysoka temperatura może być też objawem przegrzania organizmu (np. z powodu zbyt długiego pobyt na słońcu).

Zobacz także

Co możesz zrobić? Postaraj się obniżyć temperaturę malca, ponieważ może ona wywołać niebezpieczne drgawki. Zrób mu chłodzącą kąpiel lub zimne okłady i podaj preparat z paracetamolem lub ibuprofenem obniżający gorączkę. Dbaj, by smyk dużo pił.

Odwodnienie u dziecka

Dziecko ma spierzchnięte usteczka, a oczy i ciemiączko zapadnięte. Płacze bez łez, jego skóra jest wysuszona i mało elastyczna (gdy uchwycisz ją palcami i puścisz – nie rozprostowuje się od razu). O wiele rzadziej robi siusiu, a jeśli już to mocz ma barwę ciemnożółtą i jest go mało.

Wszystko wskazuje na to, że dziecko się odwodniło! Małe dzieci bardzo łatwo tracą płyny. Niebezpiecznie jest gdy dziecko wymiotuje i męczy je biegunka, zwłaszcza kiedy występują razem. Organizm pozbywa się wtedy wody w tempie lawinowym, a wraz z nią niezbędnych soli mineralnych. Maluszek może się również odwodnić, jeśli od dłuższego czasu kiepsko je.

Co możesz zrobić? Podawaj dziecku jak najwięcej płynów. Jeśli nie ssie piersi, daj mu butelkę z mlekiem modyfikowanym lub herbatkę ziołową. Odwodniony maluszek musi się jak najszybciej znaleźć w szpitalu, ponieważ tylko kroplówka pozwoli na wyrównanie w jego organizmie poziomu płynów i soli mineralnych.

Krew w wymiotach dziecka

Dziecko wymiotuje krwią lub żółcią. Zwraca pokarm gwałtownie, pod dużym ciśnieniem, a w wymiotach widać smużki krwi lub żółty (czasem zielonkawy) śluz.

Pojawienie się domieszki krwi lub żółci w wymiotach może świadczyć o niedrożności jelit (np. o ich nieprawidłowym skręcie, który uniemożliwia normalną pracę) lub zapaleniu błony śluzowej żołądka. Krew w wymiotach może też być objawem uszkodzenia śluzówek nosa i gardła. Maluszek połyka wówczas spływającą z nich krew i stąd jej obecność w wymiotach.

Co możesz zrobić?W żadnym wypadku nie podawaj dziecku nic do jedzenia.

Wstrząs u dziecka

Skóra dziecka jest blada, zimna i wilgotna. Nienaturalnie blady kolor mają również wargi maluszka, płatki uszu i opuszki palców. Dziecko leje się przez ręce, a jego tętno jest szybkie i słabo wyczuwalne.

Objawy wskazują na wstrząs. Jego przyczyną może być uraz (np. upadek, oparzenie), silna biegunka, reakcja alergiczna (np. po zażyciu lekarstwa, na które uczulony jest maluszek, lub ugryzieniu owada).

Co możesz zrobić? Ułóż dziecko płasko i wygodnie. Przez około cztery minuty trzymaj jego nóżki pionowo, a później połóż je wyżej od reszty ciała (podłóż pod jego łydki zrolowany koc lub poduszkę). Głowa powinna być niżej niż tułów maleństwa, dzięki temu zwiększy się dotlenienie oraz dopływ krwi do mózgu. Przykryj dziecko kocykiem, bo we wstrząsie może mu być zimno, ale nie ogrzewaj dodatkowo termoforem czy poduszką elektryczną. Przed przybyciem lekarza spróbuj uspokoić dziecko.

Zobacz też: Pierwsza pomoc - filmy

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama