Eksperci nie mają wątpliwości, że tzw. długi COVID nie omija dzieci. Niestety, za sprawą bardziej zaraźliwej odmiany koronawirusa – wariantu Delta – najmłodsi chorują ciężej niż jeszcze kilka miesięcy temu, a groźne objawy coraz częściej utrzymują się u nich tygodniami. Brytyjska organizacja Long Covid Kids dzieli się badaniami na temat powikłań po COVID-19 u dzieci. Niektóre zdjęcia dziecięcych wysypek, krwiaków i spuchniętych kończyn budzą grozę.

Reklama

Co to jest długi COVID u dzieci?

Długi COVID u dzieci to szereg objawów utrzymujących się przez 3 lub więcej miesięcy po zakażeniu koronawirusem. Z powodu nowych mutacji koronawirusa dzieci coraz rzadziej przechodzą zakażenie bezobjawowo lub łagodnie. Częściej też pojawia się u nich zespół PIMS-TS oraz tzw. długi COVID u dzieci, nazywany również syndromem long COVID.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego z kwietnia 2021 r. 9,8 proc. dzieci w wieku 2-11 lat i 13 proc. w wieku 12-16 lat zgłaszało co najmniej jeden z objawów pocovidowych utrzymujący się przez 5 tygodni po zakażeniu koronawirusem. Do podobnych wniosków doszli badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego Gemelli w Rzymie: ze 129 dzieci w wieku 6-12 lat ponad jedna trzecia miała 1 albo 2 objawy utrzymujące się przez 4 miesiące lub dłużej po zakażeniu, a jedna czwarta miała 3 lub więcej objawów. Wiadomo też, że długi COVID częściej dotyka dzieci starsze (12-18 lat) niż młodsze (5-6 lat).

Te badania i dane całkowicie przeczą spekulacjom, jakoby choroba COVID-19 nie była groźna dla dzieci.

Długi COVID u dzieci: objawy

Objawy, które wywołuje długi COVID u dzieci, mogą występować nawet tygodnie lub miesiące po zakażeniu i bywają bardzo uciążliwe. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się:

Zobacz także
  • osłabienie (87 proc.),
  • bóle głowy (78 proc.),
  • bóle brzucha (75 proc.),
  • bóle mięśni i stawów (60 proc.)
  • oraz wysypki (52 proc.).

Powszechne są także obniżenie nastroju, apatia i brak energii. Takie dane zebrała brytyjska organizacja Long Covid Kids, a uzyskano je po przebadaniu 510 dzieci.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że na razie nie jest pewne, jak długi COVID u dzieci wpłynie na występowanie u nich chorób autoimmunologicznych w przyszłości. Chodzi o takie choroby, jak np. cukrzyca typu I, łuszczyca czy toczeń trzewny.

Jak wygląda długi COVID u dzieci? Zdjęcia

Organizacja Long Covid Kids dokumentuje objawy, jakie daje długi COVID u dzieci, publikując na Instagramie zdjęcia od rodziców. Warto przyjrzeć się zwłaszcza wysypkom, które mogą przyjmować przeróżne formy i które łatwo pomylić z oznakami innych chorób. To bardzo nietypowe objawy syndromu pocovidowego u dzieci.

Źródło: nature.com, imperial.ac.uk, LongCovidKids, Osmanov, I. M. et al.(2021)

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama