PCT podwyższone u dziecka – co oznacza? Wskazania do badania PCT
Badanie PCT wykonuje się z krwi. Może być częścią ogólniejszego badania krwi, zwanego morfologią krwi. Podwyższone PCT u dziecka oznacza, że toczy się infekcja, choć jej objawy mogą nie być jeszcze widoczne. Na podstawie wyniku można nawet określić, czy doszło do infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej.
Badanie PCT (prokalcytoniny) wykonuje się z krwi żylnej. W laboratorium sprawdza się poziom prokalcytoniny, która jest białkiem i prohormonem kalcytoniny – jednego z hormonów tarczycy. Prohormon to substancja, z której może powstać hormon właściwy, w tym przypadku – kalcytonina.
Zaobserwowano, że poziom prokalcytoniny we krwi wzrasta m.in. przy zakażeniach, dlatego możliwe było opracowanie badania PCT, które pozwala wstępnie diagnozować infekcje. Ale PCT nie świadczy tylko o zakażeniu.
Spis treści:
PCT u dzieci – wskazania do badania
Najczęściej badanie PCT stosuje się do różnicowania i monitorowania przebiegu zakażenia. Parametr ten pozwala rozpoznać rodzaj zakażenia, a także weryfikować, czy zastosowane leczenie przynosi oczekiwane skutki. U dzieci często PCT wykonuje się w ogólnej infekcji z zakażeniem układu moczowego, przy podejrzeniu sepsy, a także w czasie ciężkiego przebiegu COVID u dzieci. Najczęściej badanie PCT wykonuje się podczas pobytu dziecka w szpitalu.
Monitorowanie poziomu PCT pozwala ocenić ciężkość zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (im wyższe PCT tym zakażenie cięższe), a także sprawdzać, czy leczenie COVID podejmowane w szpitalu przynosi poprawę stanu zdrowia. Pierwsze rokowanie co do skuteczności terapii daje badanie PCT, które można wykonać już 24 godziny po wdrożeniu leczenia – gwałtowny spadek poziomu PCT potwierdza skuteczność terapii.
Uwaga! Podwyższone PCT u dziecka jest wskazaniem do konsultacji z pediatrą. Należy jednak pamiętać, że stanu zdrowia dziecka nigdy nie interpretuje się wyłącznie na podstawie wyniku badania jednego parametru w ramach morfologii krwi u dziecka. Lekarz bierze pod uwagę także inne parametry, np. CRP czy OB.
Podwyższone PCT – co oznacza?
Na poziom PCT wpływa zakres ogólnoustrojowej odpowiedzi zapalnej, wielkość i rodzaj zakażonego narządu, gatunki bakterii, intensywność procesu zapalnego, a także reaktywność układu odpornościowego.
Podwyższone PCT u dziecka może świadczyć o:
- zakażeniu wirusowym (także w przypadku COVID-19)
- zakażeniu bakteryjnym
- zakażeniu grzybiczym
- rozwoju sepsy
- wstrząsie septycznym.
Podwyższone PCT u dzieci może też wystąpić po oparzeniach i zabiegach operacyjnych.
Ponieważ organizm na bieżąco reguluje ilość prokalcytoniny we krwi, za pomocą badania PCT można na bieżąco monitorować stan pacjenta. Prokalcytonina pojawia się we krwi już po 2-4 godzinach np. od zakażenia, a maksymalny poziom charakterystyczny dla rodzaju zakażenia osiąga po 12-24 godzinach. Jeśli stan organizmu się poprawia, prokalcytonina na bieżąco eliminowana jest z krwi – okres jej półtrwania szacuje się na 24-35 godzin.
Podwyższone PCT – interpretacja wyniku:
- Podwyższone PCT do 2 ng/ml – oznacza infekcję wirusową,
- PCT powyżej 2 ng/ml – oznacza zakażenie bakteryjne, grzybicze lub zespół zaburzeń wielonarządowych.
- W przypadku sepsy lub wstrząsu septycznego poziom prolakcytoniny może osiągnąć wartość nawet 1000 ng/ml.
PCT – normy u dzieci
Od 3 doby życia normy PCT u dzieci i dorosłych są takie same i wynoszą:
0,05-0,1 ng/ml lub 0,14–0,36 procent objętości krwi.
W pierwszych 2 dobach życia normy PCT u dzieci wyglądają nieco inaczej:
- 0-6 godzin: 2 ng/ml
- 6-12 godzin: 8 ng/ml
- 12-18 godzin: 15 ng/ml
- 18-30 godzin: 21 ng/ml
- 30-6 godzin: 15 ng/ml
- 36-42 godzin: 8 ng/ml
- 42-48 godzin: 2 ng/ml.
Zobacz także: